Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу 7 сынып 2 тоқсан
Оқу ісінің меңгерушісі_________________________
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Масса және денелердің массасын өлшеу.Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу
Бөлім: |
Денелердің өзара
әрекеттесуі |
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін
өлшеу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.12 – әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка) қолдану |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Сыныпта қолайлы жағдай туғызу. «Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Бірлік және ынтымақ» құндылығы «Құпия сыйлық» әдісі Менің салмағым ? Менің көлемім ? Осы сұрақтың біреуіне дұрыс жауап бергендер жауабы бойынша таптасады. Оқушыларға қорапта не жасырылғанын тауып , жаңа сабақты ашады! Жаңа сабақты ашу және топқа бөлу
Текше тобы Тәж тобы Үй тапсырмасы - wordwall.net-те тест тапсырмасын орындайды |
Оқушылар сәлемдеседі .Жаңа сабақ бойынша сұраққа жауап беріп топтасады .
|
Дескриптор: Механика бөлімі бойынша сұрақтарға дұрыс жауап бере алады 1 балл
|
https://wordwall.net/ru/resource/54063233 |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақ Сабақ тақырыбын
жазыныздар: «Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін
өлшеу Сабақтың мақсатын айтып өту.
|
Теориялық материалмен
жұмыс
Эсперименттік тапсырманы жасап дененің көлемін табады.
Оқушылар екі топ болық қазына кодын табады .Қазына кодына қол жеткізу үшін тапсырмаларды дұрыс орындап жаңа сабащты меңгеріп дұрыс емес денеледің көлеміне берілген эксперименттік тапсырмагы орындайды.
|
Дискрипторлар:
Денелердің дұрыс және дұрыс емес екенін анықтайды. Дене түріне байланысты өлшеу әдісін дұрыс таңдайды. Кестеге денелердің түрін және дұрыс/дұрыс еместігін жазады. Дұрыс денелердің көлемін анықтау үшін тиісті формулаларды қолданады. Формулаларды пайдаланып, көлемді дұрыс есептейді. Есептеу нәтижелерін кестеге енгізеді. Дұрыс емес денелердің көлемін өлшеу (су ығыстыру әдісі):
Су ығыстыру әдісін дұрыс қолданады. Ығыстырылған су көлемін дәл анықтайды. Өлшеу нәтижелерін кестеге енгізеді. Барлық денелердің көлемін дұрыс есептеп, қосу:
Барлық денелердің көлемін дұрыс есептеп, кестеге жазады. Барлық көлемдерді қосып, құпия санды дұрыс анықтайды. Топтық жұмыс және уақтылы орындау:
Тапсырманы топ ішінде тиімді бөледі және топтық жұмыста белсенділік танытады. Тапсырманы уақытылы және дұрыс орындайды. Құпия санды енгізу және нәтижеге жету: Құпия санды дұрыс есептеп, сандықты ашу арқылы нәтижеге жетеді
6 балл
ҚБ: Әр бір тапсырманы дұрыс әрі тез орындаған топқа 1 мл су
Дискрипторлар:
Дұрыс және дұрыс емес денелердің негізгі ерекшеліктерін анық түсіндіреді. Мысалдар келтіре отырып, екі дене түрін нақты ажырата біледі. Текшенің көлемін есептеуде дұрыс формуланы қолданады. Цилиндрдің көлемін дұрыс формула арқылы анықтайды. Су ығыстыру әдісінің мәнін дұрыс түсіндіреді. Дұрыс емес денелердің көлемін анықтау үшін бұл әдісті қай кезде қолдану керектігін біледі. Барлық сұрақтарға толық және дұрыс жауап береді. 2 балл ҚБ: Мен күткен жауап ,Сен ғажапсың!
|
Оқулық, жұмыс дәптері
Оқулық, жұмыс дәптері
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 7 минут |
Рефлекция Кері байланыс «Мензурка» Үйге тапсырма : |
|
Өзін –өзі бағалау. |
Стикер |
Физика |
Бүгінгі күннің аффирмациясы : "Мен бүгін жаңа білім алып жатырмын, және менің өмірім жаңа білім алу арқылы күн өткен сайын жақсарады" |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.2.12 – әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка) қолдану |
Үй тапсырмасы Жаңа сабақ
https://youtu.be/lZqS1oOJg-w?si=JervuSsaLcjtdQqC
Топтық тапсырма
Тапсырма: «Жұмбақ қазына: дұрыс және дұрыс емес денелерді анықтау»
Жағдай:
Сіздер бір көне қазынаны таптыңыздар, бірақ қазынаға кіретін құлыптың кілті – дұрыс және дұрыс емес денелердің көлемін дұрыс анықтау қабілетіңіз. Сіздерге әртүрлі денелер берілген, және солардың көлемін өлшеу арқылы құлыпты ашуға мүмкіндік аласыздар. Қазынаға жету үшін төмендегі қадамдарды орындаңыздар!
Қадамдар:
-
Денелерді танып, тексеріңіз: Алдарыңызға келесі денелер ұсынылады:
-
Текше
-
Цилиндр
-
Бұрыс пішінді тас
-
Металл шар
-
Тіктөртбұрышты ағаш кесек
-
Көне бұйым
-
Әр денені тексеріп, оның дұрыс немесе дұрыс емес дене екенін анықтаңыз. Оларды кестеге енгізіңіз.
-
-
Құпия сандық: Сандықтың ішінде кішкене ыдыста белгісіз сұйықтық бар. Бұл сұйықтықты қолдана отырып, дұрыс емес денелердің көлемін су ығыстыру әдісі арқылы анықтаңыз. Бірақ сақ болыңыздар, сұйықтықтың саны шектеулі, сондықтан әр өлшеу кезінде ұқыпты болыңыз!
-
Ғажайып формулалар: Дұрыс денелердің көлемін анықтаңыз. Сізге формулаларға сүйене отырып, текшелер мен цилиндрлердің көлемін есептеу керек болады. Бірақ қазынаға жету үшін тек математикалық білімдеріңіз жеткіліксіз. Барлық өлшеулерді дәл жүргізіңіз.
-
Құпия сан: Барлық денелердің көлемін анықтағаннан кейін, осы көлемдерді қосыңыз. Нәтиже сіздің "құпия саныңыз" болады. Бұл санды сандықтың құлыптау жүйесіне енгізу керек. Егер дұрыс есептесеңіз, сандық ашылады!
Кесте:
№ |
Дене түрі |
Дұрыс/Дұрыс емес |
Өлшеу әдісі |
Көлемі (см³) |
1 |
Текше |
Дұрыс дене |
Формула арқылы |
|
2 |
Цилиндр |
Дұрыс дене |
Формула арқылы |
|
3 |
Бұрыс пішінді тас |
Дұрыс емес дене |
Су ығыстыру әдісі |
|
4 |
Тіктөртбұрышты ағаш кесек |
Дұрыс дене |
Формула арқылы |
|
5 |
Көне бұйым |
Дұрыс емес дене |
Су ығыстыру әдісі |
|
Қазынаға жету критерийлері:
-
Барлық денелердің көлемін дұрыс есептеу.
-
Құпия санды табу (барлық көлемдердің қосындысы).
Қосымша шарттар:
-
Ең көп дәлдікпен есептеу арқылы қазынаны бірінші ашқан команда сыйлыққа ие болады!
Дискрипторлар:
Денелердің дұрыс және дұрыс емес екенін анықтайды.
Дене түріне байланысты өлшеу әдісін дұрыс таңдайды.
Кестеге денелердің түрін және дұрыс/дұрыс еместігін жазады.
Дұрыс денелердің көлемін анықтау үшін тиісті формулаларды қолданады.
Формулаларды пайдаланып, көлемді дұрыс есептейді.
Есептеу нәтижелерін кестеге енгізеді.
Су ығыстыру әдісін дұрыс қолданады.
Ығыстырылған су көлемін дәл анықтайды.
Өлшеу нәтижелерін кестеге енгізеді.
Барлық денелердің көлемін дұрыс есептеп, кестеге жазады.
Барлық көлемдерді қосып, құпия санды дұрыс анықтайды.
Тапсырманы топ ішінде тиімді бөледі және топтық жұмыста белсенділік танытады.
Тапсырманы уақытылы және дұрыс орындайды.
Құпия санды дұрыс есептеп, сандықты ашу арқылы нәтижеге жетеді
6 балл
Сұрақтар:
-
Дұрыс және дұрыс емес денелердің айырмашылығы қандай?
-
Текшенің көлемін қалай есептеуге болады?
-
Цилиндрдің көлемін есептеу формуласы қандай?
-
Су ығыстыру әдісі деген не? Бұл әдісті қай кезде қолданамыз?.
-
Дұрыс емес дененің көлемін су ығыстыру әдісімен анықтау үшін не істеу керек?
-
Егер сізде дұрыс емес пішінді ағаш кесегі бар болса, оның көлемін қалай анықтайсыз?
-
Егер су ығыстыру әдісін қолдана алмасаңыз, дұрыс емес дененің көлемін басқа қандай жолмен анықтауға болады?
Дискрипторлар:
Дұрыс және дұрыс емес денелердің негізгі ерекшеліктерін анық түсіндіреді.
Мысалдар келтіре отырып, екі дене түрін нақты ажырата біледі.
Текшенің көлемін есептеуде дұрыс формуланы қолдана алады;
Су ығыстыру әдісінің мәнін дұрыс түсіндіре алады;
2 балл
Кері байланыс «Мензурка» Бағалау
Менің өзіме қойған балым:
Мұғалімнің маған қойған баллы:
Физика |
Бүгінгі күннің аффирмациясы : "Мен бүгін жаңа білім алып жатырмын, және менің өмірім жаңа білім алу арқылы күн өткен сайын жақсарады" |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.2.12 – әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка) қолдану |
Үй тапсырмасы Жаңа сабақ
https://youtu.be/lZqS1oOJg-w?si=JervuSsaLcjtdQqC
Топтық тапсырма
Тапсырма: «Архимедтің тәжінің көлемін анықтау»
Жағдай:
Архимед патшаның тәжін тексеріп, оның таза алтыннан жасалғанын немесе басқа металл қосылғанын анықтау керек болған оқиғаны естеріңізге түсіріңіз. Патша Архимедке тәждің көлемі мен салмағы бойынша таза алтыннан жасалғанын анықтап беруді тапсырды. Архимед су ығыстыру әдісін пайдаланып, бұл мәселені шешті.
Тапсырма мақсаты:
Оқушыларға Архимедтің әдісі арқылы дұрыс емес пішінді дененің көлемін су ығыстыру әдісімен анықтау дағдыларын қалыптастыру.
Қадамдар:
-
Жағдайды түсіну:
-
Сізде тәждің массасы мен сыртқы пішіні белгілі, бірақ оның таза алтыннан жасалғаны белгісіз. Сізге оның көлемін су ығыстыру әдісі арқылы анықтау керек.
-
-
Қажетті мәліметтер:
-
Сіздің қолыңызда тәж бар, оның салмағы 2 кг (2000 г).
-
Алтынның тығыздығы ρ=19,32 г/см3\rho = 19,32 \, \text{г/см}^3ρ=19,32г/см3.
-
Тәждің көлемі белгісіз.
-
-
Көлемді су ығыстыру әдісімен өлшеу:
-
Тәждің көлемін анықтау үшін алдымен ыдысқа су құйып, оның бастапқы деңгейін белгілеңіз.
-
Тәжді суға толық батырып, ыдыстан ығыстырылған судың көлемін өлшеңіз. Бұл көлем тәждің көлеміне тең болады.
-
-
Тығыздық формуласы арқылы есептеу:
-
Алтынның тығыздығы бойынша тәждің көлемін тексеру үшін тығыздық формуласы қолданылады:
ρ=mV\rho = \frac{m}{V}ρ=Vm,
мұндағы mmm — массасы, VVV — көлемі, ρ\rhoρ — тығыздығы. -
Тәждің есептелген көлемін пайдаланып, оның таза алтыннан жасалған-жасалмағанын анықтаңыз.
-
Кесте:
№ |
Өлшеу параметрлері |
Өлшем бірлігі |
Нәтиже |
1 |
Тәждің массасы |
г |
2000 г |
2 |
Су ығыстыру әдісі арқылы анықталған көлем |
см³ |
|
3 |
Есептелген тығыздық |
г/см³ |
|
4 |
Алтынның тығыздығы |
г/см³ |
19,32 г/см³ |
5 |
Қорытынды |
- |
Таза алтын ма, жоқ па? |
Қорытынды:________________________________________________________
Қосымша сұрақтар:
-
Архимед қандай әдіс арқылы тәждің көлемін анықтады?
-
Егер тәждің көлемі мен тығыздығы алтынның көрсеткіштерінен айырмашылығы болса, бұл нені білдіреді?
-
Басқа қандай денелердің көлемін су ығыстыру әдісі арқылы анықтауға болады?
Дискрипторлар:
Су ығыстыру әдісін дұрыс қолданады.
Ығыстырылған су көлемін дәл анықтайды.
Өлшеу нәтижелерін кестеге енгізеді.
Барлық денелердің көлемін дұрыс есептеп, кестеге жазады.
Барлық көлемдерді қосып, құпия санды дұрыс анықтайды.
Тапсырманы топ ішінде тиімді бөледі және топтық жұмыста белсенділік танытады.
Тапсырманы уақытылы және дұрыс орындайды.
Құпия санды дұрыс есептеп, сандықты ашу арқылы нәтижеге жетеді
6 балл
Сұрақтар:
-
Дұрыс және дұрыс емес денелердің айырмашылығы қандай?
-
Текшенің көлемін қалай есептеуге болады?
-
Цилиндрдің көлемін есептеу формуласы қандай?
-
Су ығыстыру әдісі деген не? Бұл әдісті қай кезде қолданамыз?.
-
Дұрыс емес дененің көлемін су ығыстыру әдісімен анықтау үшін не істеу керек?
-
Егер сізде дұрыс емес пішінді ағаш кесегі бар болса, оның көлемін қалай анықтайсыз?
-
Егер су ығыстыру әдісін қолдана алмасаңыз, дұрыс емес дененің көлемін басқа қандай жолмен анықтауға болады?
Дискрипторлар:
Дұрыс және дұрыс емес денелердің негізгі ерекшеліктерін анық түсіндіреді.
Мысалдар келтіре отырып, екі дене түрін нақты ажырата біледі.
Текшенің көлемін есептеуде дұрыс формуланы қолдана алады;
Су ығыстыру әдісінің мәнін дұрыс түсіндіре алады;
2 балл
Кері байланыс «Мензурка» Бағалау
Менің өзіме қойған балым:
Мұғалімнің маған қойған баллы:

