Материалдар / Дұрыс көпжақтар. Жаңа сабақ. 11 сынып ҚМЖ геометрия ЖМБ 2 тоқсан
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Дұрыс көпжақтар. Жаңа сабақ. 11 сынып ҚМЖ геометрия ЖМБ 2 тоқсан

Материал туралы қысқаша түсінік
11.1.6 дұрыс көпжақтың анықтамасын білу, дұрыс көпжақтардың түрлерін ажырата білу;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Қараша 2024
102
0 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Таныстым:

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

Момынай жалпы орта білім беретін мектебі

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары


 Пәні:    Геометрия ЖМБ

Бөлім:

Көпжақтар

Педагогтің аты-жөні

Алиева Г.А.

Күні:

26.11.2024ж.

Сынып: 11 «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Дұрыс көпжақтар


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.1.6-дұрыс көпжақтың анықтамасын білу, дұрыс көпжақтардың түрлерін ажырата білу;

Сабақтың мақсаты

  • дұрыс көпжақтың анықтамасын білу, дұрыс көпжақтардың түрлерін ажырата білу;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар


Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару
Жағымды психологиялық ахуал орнату.

Оқу мақсаттарымен таныстыру.

Үй тапсырмасын тексеру.


Жинақтала

ды,сабаққа ынталанады.






Оқулық.

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ түсіндіру.

Егер көпжақтың барлық жақтары өзара тең көпбұрыштар болса және оның әрбір екі нүктесін қосатын кесінді осы көпжақта толығымен жатса, онда бұл көпжақты дұрыс дөңес көпжақ деп атаймыз. Үш өлшемді Евклид кеңістігінде тек қана бес дұрыс көпжақ бар.

Дұрыс көпжақ

Жағындағы қырлар саны

Төбеде бекітілетін қабырғалар саны

Төбелер саны

Қырлар саны

Жақтар саны

тетраэдр

3

3

4

6

4

октаэдр

3

4

6

12

8

икосаэдр

3

5

12

30

20

куб

4

3

8

12

6

додекаэдр

5

3

20

30

12

Кез келген дөңес көпжақты бұрыштың төбесіндегі жазық бұрыштың қосындысы 360°-тан артық және 120°-тан кем болмауы керек.

Эйлер формуласы кез келген дөңес көпжақтың төбелер, қырлар және жақтар санын байланыстыратын қарапайым қатынасты береді.

  • Т – төбелер саны;

  • Қ – қырлар саны;

  • Ж – жақтар саны.

Т + Ж – Қ = 2.

Мысалы: тетраэдрдың 4 жағы, 4 төбесі, 6 қыры бар. Эйлер формуласы бойынша: 4 + 4 – 6 = 2.


Тапсырмалар орындау.

1- есеп: Тік бұрышты параллелепипедтің биіктігі 8см, ал оның табан қабырғалары 6 см және 5 см. Параллелепипедтің көлемін табыңдар. Жауабы: 8*6*5=240 см3.

2- есеп: Тікбұрышты параллелепипедтің ұзындығы 22см, ені 10см, биіктігі 16см тең. Параллелепипедтің толық бетінің ауданын табыңдар. Жауабы: 1464см2.

3- есеп: Пирамиданың табан қабырғалары 6см, 10см, 14см болатын үшбұрыш. Пирамиданың әрбір қыры табанымен 450 бұрыш жасайды. Пирамиданың көлемін табыңдар. Жауабы: 70см3.

4-есеп: Тік бұрышты параллелепипедтің өлшемдері 4,5,6 см болса, көлемін тап.

5-есеп: Кубтың толық бетінің ауданы – 48 кв.бірл. Куб жағының диагоналінің ұзындығын тап.

6-есеп: Кубтың диагоналінің ұзындығы – 18 бірл. Кубтың бір жағының ауданын тап.

Жаңа сабақты меңгереді.



Сызбалармен жұмыс жасайды.

































Тапсырманы өз бетінше орындайды.





















































Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл беріледі.










bilimland.kz





























Сабақтың соңы

Үй жұмысы:

Рефлексия. Оқушыларға келесі сұрақтарға жауап беру ұсынылады:

  • Сабақта не білдіңіз, не алдыңыз?

  • Сабақтан күтілетін нәтиже орындалды ма?

  • Сабақтағы белсенділігіңізді қалай бағалайсыз?

Үй жұмысын алады.

Рефлексияны орындайды





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!