Материалдар / Дулат Бабатайұлы «О, Ақтан жас, Ақтан жас...».
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Дулат Бабатайұлы «О, Ақтан жас, Ақтан жас...».

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал мұғалімдер үшін қажет.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Желтоқсан 2020
500
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Бөлімі: Тәрбиенің қайнар бұлағы



Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:17.11

Сабақтың тақырыбы:

Д.Бабатайұлы

«О, Ақтан жас, Ақтан жас...». Риторикалық сұраулы сөйлем

СЫНЫП: 5


Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспағаноқушылар саны: 0

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

5.1.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;

5.2.2.1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;

Сабақ мақсаты:


Оқушылардың барлығы орындай алады: әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады;риторикалық сұраулы сөйлем туралы түсінедіэпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтайды


Бағалау критерийі

Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.

Автордың ойын, көзқарасын білдіретін жолдарды табады.

Анықталған үзінділер негізінде автордың образын талдайды.

Сабақтың жоспары

Жоспарланған

уақыт

Сабақ барысы :

Бағалау түрлері

Басталуы


Ұйымдастыру бөлімі «Капитан» ойыны

Сөзжұмбақты шешу



К

Е

Н

Д

Е

Б

А

Й



Қ

А

Р

А

Т

А

У


Т

А

Й

Б

У

Р

Ы

Л


Қ

А

Р

А

М

А

Н






Қ

Ұ

Р

Т

Қ

А


1.Ай сайын емес күн сайын өсіпті.Алты күнде күліпті, алпыс күнде жүріпті деп кімді айтады?

2. Арыстандай көкжал бөрі қай жерде буаз биені жарып жегелі жатты?

3.Күн көзіне түсірмей жел тигізбей өзіне өсірген Қобыландының тұлпары

4.Сейілдің ұлы Қобыландының досы кім?

5.Дүбірін аттың есітті

Екпіні қатты кім болсын

Сұлтаным дағы десіпті деген жыр жолдары кімнің сөзі?

«Болжау» Сабақтың тақырыбы не туралы болуы мүмкін?



Сабақтың тақырыбы мен мақсатын талқылау



Топқа бөліну




Сұраққа жауап

Беріп сөзжұмбақты шешу

Сабақтың ортасы

Тыңдалым

ведиожазба

Топтық тапсырма «О, Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңінің мәтіні беріледі.

І топ

Өлеңді оқып шығып, мазмұнын қара сөзбен жеткізуге тырысыңыздар;

ІІ топ «Ақтан жас» өлеңіне сүйене отырып, А3 форматына қазақ халқының моделін жасаңыздар.

Жұмысты жариялау

Ортақ тапсырма «Өлеңге қатысты 10 сөзді атаңыз» әдісі

Осы өлеңнің тақырыбы мен идеясын ашатын және кейіпкерге қатысты 10 сөз атаңдар.

Мысалы: Ақтан, жетімдік, қажыма, жапырақ, күрек тіс, тұлпар, атты, жорыққа, шаруа, өмір т.б.

Өлеңнің тақырыбы мен идеясын ашыңыздар.Анықтаған идеяңызды «ПОПС» формуласы бойынша жазбаша түсіндіріңіз.

Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, ертегідегі басты идея- .....»

Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін ….»

Үшінші сөйлем: «Оны мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … »

Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен шығарманың тақырыбы ................деген шешімге келдім.... ».

Дескриптор

- бірінші сөйлемде шығарманың идеясын анықтайды;

- екінші сөйлемде идеяны таңдау себебін түсіндіреді.

- үшінші сөйлемде идеяны нақтылауға қатысты ертегіден 2 дәлел келтіреді;

- төртінші сөйлемде идея негізінде шығарманың тақырыбына қатысты өзіндік тұжырым жасайды.

Тапсырма 3 Өлеңнен автордың ойын, көзқарасын білдіретін үзінділерді белгілеп, кестеге толтырыңыз. Кестемен жұмыста автордың ойын, көзқарасын, үмітін өз сөзіңізбен түсіндіріңіз.

Өлең үзіндісі

Ақын үміті қандай?

Сен де жетер ме екенсің?


Шаруа жиып кенеліп,

Бала сүйіп, мал жиып,

Өмір сүрер ме екенсің?


Жетімдіктен өтерсің, Жетерсің, әлі жетерсің.


«Бір сөйлем» әдісі

Шығарма авторының бейнесін сипаттайтын түйінді ойыңызды бір сөйлеммен жеткізіңіз.Сұрақтар қойып жауап беру

Дескриптор

- өлеңнен автордың ойын, көзқарасын анықтайды;

- автор көзқарасын өз пікірімен түсіндіреді;

- үзінді арқылы автор бейнесін анықтап, бір сөйлем

арқылы жеткізеді.

Сұраққа жауап

Беріп сөзжұмбақты шешу



















Тыңдалым













Бағалау

3минут

Кері байланыс

2 минут

Рефлексия

Үйге тапсырма Өлеңді жаттап алу


Бағалау жүргізеді



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!