|
Сабақ: Дулат Исабеков.Ата үміті(«Дермене повесінен үзінді») |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 26.04.18 |
Мұғалімнің аты – жөні:Иманәлиева Меңдігүл. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «а» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
5.А/И3 Шығармаларын талдау арқылы көтерген негізгі мәселе адал іс пен арам істі диалогққа түсу арқылы айқындау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізе алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Шығармадағы кейіпкерлерге өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап эссе жаза алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жетістік критерийлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Әңгіменің композициялық құрылымы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт: |
Мұғалімнің қызметі: |
Оқушының қызметі: |
Бағалау түрлері. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (7 минут) Сабақтың ортасы 23 минут Сабақтың соңы 10 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады. Психологиялық сабаққа дайындық, яғни оқушылардың көңіл күйін сабаққа икемдеу мақсатында, автордың кітаптарымен топқа бөлу.Әпке, Гауһар тас,Қарғын болып 3 топқа бөлініп отырады. Үй тапсырмасын тексеру. « Аққала» әдісі арқылы оқушылардан сұралады.
Өмірі мен шығармашылығы. Дулат Исабеков 1942 жылы дүниеге келген.Д.Исабековтің алғашқы әңгімелері 1962 жылдан республикалық газет-журналдарда жариялана бастаған.1966 жылы университетте оқып жүрген кезінде жарияланған «Бекет» атты хикаят пен әңгімелер жинағын оқырмандар жылы қабылдады. «Әпке», «Ертеңді күту», «Дермене» хикаяттарының авторы.Оның туындылары неміс, венгр, чех, тілдерінде аударылған. Ата үміті «Дермене» повесінің үзіндісімен танысады.Мұғалім оқушыларға мазмұнын түсіндіреді. 1-тасырма Диологты жалғастыр.Оқушылар жалғасын тауып, дауыстап оқиды. Оқушыларға мәтіннің ішінен диолог айтылатын болады. -Қалай, құлыным, осы жер жақсы ғой деймін, ә? Түнде ауыл оттарын көріп жатамыз,- деді шал немересіне күлімсірей қарап. -Әй адамбысың... шайтанбысың? -Ана шәугімде шай бар ма? -Шал, ұйықтаған жоқсың ба? -Ой, күнім, сенсің бе? -Кетейік біз, балам! -Ораза айтқа деп жинап жүрген тиын-тебенің бар еді-ау осы,- деді әлден соң Тоқсанбай басын көтеріп. Ал, Ергешжан, киін, үйге қайтайық. Басе, «батпан құйрық, айдалада нағып жатқан құйрық» деймін-ау. 2-тапсырма Идеяны түртіп ал. Әңгімеден автордын айтпақ болған негізгі ойын анықтап , сөздерді теріп жазып, мағынасын ашу. 3-тапсырма. Кейіпкерлер кестесі.
Смайлик арқылы бағалау.
4-тапсырма. «Білгенге маржан». Мәтінің ішінде кездсетін, сөздерді тауып көшіріп жазып мағынасын ашады. Дермен, шайла,қада,пәтір,жасымықтай,белесебет, құлқайыр, зорекерлік,сом.
Үйге тапсырма: «Адамгершілікті мен қалай түсінемін?» тақырыбында шағын шығарма жазыңдар.
Кері байланыс: «Үш қошемет сөз» әдісі.
Рефлексия. «Адамгершілік ағашы»
|
1-топ Әпке;2-топ Гауһар тас;3-топ Қарғын болып топқа бөлініп отырады. «Аққала» әдісі арқылы оқушылардан сұралады.Оқушыларға аққаланың бөліктері таратылады.Бөліктер берілген оқушылар тақтаға шығып, үй тапсырмасын айтып, аққаланы құрастырып шығады.
Оқушылар жаңа тақырыппен танысып,түсінік қалыптастырады. Тапсырмаларды орындауға дағдыланады.
Оқушылар өз ойларын жинақтап, түсінік қалыптастырады.
1-тасырма Диологты жалғастыр. Оқушылар жалғасын тауып, дауыстап оқиды. Оқушылар берілген диологтін ішінен жалғасын табады. -Арықтан алыстап кетпейміз бе?
-Ассалаумаликом! -Бар -Қарағым-ау, бұл сенбісің? -Ауылдың шетіне дейін. -Айтып тұрғаныңыз ақтық сөзіңіз ғой? -Е, бар ғой. –Оны қайтпексің дегендей, кепір шалына сұраулы пішінде көз тастады. -Ата түн ішінде қайда барасыз? 2-тапсырма
Идеяны түртіп ал. мейірімді, еңбекқор, адамгершілік, кешірімділік, әлміжеттік,ұрлық, өжеттік.
3- тапсырма
Кейіпкерлер кестесі.
4-тапсырма «Білгенге маржан». Мәтінің ішінде кездсетін, сөздерді тауып көшіріп жазып мағынасын ашады. Дермене- жусанның дәрі жасайтын түрі; Шайла- күрке; Қада- күркенің төрт бұрышына қағатын ағаш; Пәтір- бәтір: қамырды ашытпай табаға пісіретін нан; Жасымықтай- ноқаттай; Белесебет-велосипед; Құлқайыр- қурай; Зорекерлік- зорлықшылық, өктемдік; Сом- ақша «1 сом, 2 сом....» деп аталатын. Қазір- теңге.
«Адамгершілікті мен қалай түсінемін?» тақырыбында шағын шығарма жазады.
Кері байланыста оқушылар Тоқсанбайға қошемет сөз арнайды.
|
Оқушыларды «бағдаршам» әдісі арқылы бағалап отырмын.
Оқушылар қол шапалақтау арқылы бағаланып отырады.
Смайликтер арқылы бағаланып отырады.
Стикерлер таратылады, оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерін жазады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дулат Исабеков "Ата үміті"
Дулат Исабеков "Ата үміті"
|
Сабақ: Дулат Исабеков.Ата үміті(«Дермене повесінен үзінді») |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 26.04.18 |
Мұғалімнің аты – жөні:Иманәлиева Меңдігүл. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «а» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
5.А/И3 Шығармаларын талдау арқылы көтерген негізгі мәселе адал іс пен арам істі диалогққа түсу арқылы айқындау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізе алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Шығармадағы кейіпкерлерге өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап эссе жаза алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жетістік критерийлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Әңгіменің композициялық құрылымы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт: |
Мұғалімнің қызметі: |
Оқушының қызметі: |
Бағалау түрлері. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (7 минут) Сабақтың ортасы 23 минут Сабақтың соңы 10 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады. Психологиялық сабаққа дайындық, яғни оқушылардың көңіл күйін сабаққа икемдеу мақсатында, автордың кітаптарымен топқа бөлу.Әпке, Гауһар тас,Қарғын болып 3 топқа бөлініп отырады. Үй тапсырмасын тексеру. « Аққала» әдісі арқылы оқушылардан сұралады.
Өмірі мен шығармашылығы. Дулат Исабеков 1942 жылы дүниеге келген.Д.Исабековтің алғашқы әңгімелері 1962 жылдан республикалық газет-журналдарда жариялана бастаған.1966 жылы университетте оқып жүрген кезінде жарияланған «Бекет» атты хикаят пен әңгімелер жинағын оқырмандар жылы қабылдады. «Әпке», «Ертеңді күту», «Дермене» хикаяттарының авторы.Оның туындылары неміс, венгр, чех, тілдерінде аударылған. Ата үміті «Дермене» повесінің үзіндісімен танысады.Мұғалім оқушыларға мазмұнын түсіндіреді. 1-тасырма Диологты жалғастыр.Оқушылар жалғасын тауып, дауыстап оқиды. Оқушыларға мәтіннің ішінен диолог айтылатын болады. -Қалай, құлыным, осы жер жақсы ғой деймін, ә? Түнде ауыл оттарын көріп жатамыз,- деді шал немересіне күлімсірей қарап. -Әй адамбысың... шайтанбысың? -Ана шәугімде шай бар ма? -Шал, ұйықтаған жоқсың ба? -Ой, күнім, сенсің бе? -Кетейік біз, балам! -Ораза айтқа деп жинап жүрген тиын-тебенің бар еді-ау осы,- деді әлден соң Тоқсанбай басын көтеріп. Ал, Ергешжан, киін, үйге қайтайық. Басе, «батпан құйрық, айдалада нағып жатқан құйрық» деймін-ау. 2-тапсырма Идеяны түртіп ал. Әңгімеден автордын айтпақ болған негізгі ойын анықтап , сөздерді теріп жазып, мағынасын ашу. 3-тапсырма. Кейіпкерлер кестесі.
Смайлик арқылы бағалау.
4-тапсырма. «Білгенге маржан». Мәтінің ішінде кездсетін, сөздерді тауып көшіріп жазып мағынасын ашады. Дермен, шайла,қада,пәтір,жасымықтай,белесебет, құлқайыр, зорекерлік,сом.
Үйге тапсырма: «Адамгершілікті мен қалай түсінемін?» тақырыбында шағын шығарма жазыңдар.
Кері байланыс: «Үш қошемет сөз» әдісі.
Рефлексия. «Адамгершілік ағашы»
|
1-топ Әпке;2-топ Гауһар тас;3-топ Қарғын болып топқа бөлініп отырады. «Аққала» әдісі арқылы оқушылардан сұралады.Оқушыларға аққаланың бөліктері таратылады.Бөліктер берілген оқушылар тақтаға шығып, үй тапсырмасын айтып, аққаланы құрастырып шығады.
Оқушылар жаңа тақырыппен танысып,түсінік қалыптастырады. Тапсырмаларды орындауға дағдыланады.
Оқушылар өз ойларын жинақтап, түсінік қалыптастырады.
1-тасырма Диологты жалғастыр. Оқушылар жалғасын тауып, дауыстап оқиды. Оқушылар берілген диологтін ішінен жалғасын табады. -Арықтан алыстап кетпейміз бе?
-Ассалаумаликом! -Бар -Қарағым-ау, бұл сенбісің? -Ауылдың шетіне дейін. -Айтып тұрғаныңыз ақтық сөзіңіз ғой? -Е, бар ғой. –Оны қайтпексің дегендей, кепір шалына сұраулы пішінде көз тастады. -Ата түн ішінде қайда барасыз? 2-тапсырма
Идеяны түртіп ал. мейірімді, еңбекқор, адамгершілік, кешірімділік, әлміжеттік,ұрлық, өжеттік.
3- тапсырма
Кейіпкерлер кестесі.
4-тапсырма «Білгенге маржан». Мәтінің ішінде кездсетін, сөздерді тауып көшіріп жазып мағынасын ашады. Дермене- жусанның дәрі жасайтын түрі; Шайла- күрке; Қада- күркенің төрт бұрышына қағатын ағаш; Пәтір- бәтір: қамырды ашытпай табаға пісіретін нан; Жасымықтай- ноқаттай; Белесебет-велосипед; Құлқайыр- қурай; Зорекерлік- зорлықшылық, өктемдік; Сом- ақша «1 сом, 2 сом....» деп аталатын. Қазір- теңге.
«Адамгершілікті мен қалай түсінемін?» тақырыбында шағын шығарма жазады.
Кері байланыста оқушылар Тоқсанбайға қошемет сөз арнайды.
|
Оқушыларды «бағдаршам» әдісі арқылы бағалап отырмын.
Оқушылар қол шапалақтау арқылы бағаланып отырады.
Смайликтер арқылы бағаланып отырады.
Стикерлер таратылады, оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерін жазады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















