|
Сабақ: Ә.Кекілбай «Шыңырау» .Еңсептің ата кәсібі 3 сағат |
||||
|
Күні: 24.04.18 |
Мұғалімнің аты – жөні:Иманәлиева Меңдігүл. |
|||
|
Сынып: 6 «а» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
5.А/И3«Шыңырау» хикаятынан берілген үзіндінің идеясы мен мазмұнын, кейіпкер бейнесін ашу; 5.Б/C2. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. |
|||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. |
|||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізе алады. |
||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Шығармадағы кейіпкерлерге өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап эссе жаза алады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Жетістік критерийлері |
|||
|
Алдыңғы оқу: |
Әңгіменің композициялық құрылымы. |
|||
|
Жоспар: |
|
|
|
|
|
Жоспарланған уақыт: |
Мұғалімнің қызметі: |
Оқушының қызметі: |
Бағалау түрлері. |
|
|
Сабақтың басы (7 минут) Сабақтың ортасы 23 минут Сабақтың соңы 10 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады. Психологиялық сабаққа дайындық, яғни оқушылардың көңіл күйін сабаққа икемдеу мақсатында «Санамақ» әдісі бойынша топқа бөлініп отырады. Үй тапсырмасын тексеру.«Жасырын есім» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасы тексеріледі. «Ой қозғау» 1.Еңсеп не себепті Байсал байдан 15 нарды өзімен бірге алып қалады? 2.Шыңырау түбінде Еңсеп қандай жағдайға тап болды? 3.Еңсептің ерен еңбегі елге қандай жақсылық әкелді? 4.Еңсеп қалған құдықта халық аузында қандай қаңқу сөздер жүрді? 5.Атакәсіп дегенді қалай түсінесіңдер? 6.Төрт жігіттің орнында болсандар Еңсепті құтқару үшін құдыққа түсермедіңдер? 7. «Еңсеп қазған» емес, «Еңсеп өлген» құдық деп аталуының себебі не де? 8. Повестен алған әсеріңіз қандай? 9.Әбіш Кекілбаевтің қандай романдарын білесіз? 10.Әбіш Кекілбаевты суреттеп беріңіз?
1
Еңсепп
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.
2-тапсырма. Оқушылар оқулықпен жұмыстанып, мәтіннен диалект сөздерді тауып жазады, мағыналарын ашады. Шайланып болғанша; Шай ішім бұрын; Құрым шатпа; Метейлерді теңдеп; Теппе; Шеген; Әйкел; Смайлик арқылы бағалау.
3-тапсырма. Мәтінде қандай тастардың түрлері аталады? Оны дәптерлеріне теріп жазады. Адамдардың әңгімесі кезіндегі, судың дыбысын, тастың қазылуы кезіндегі еліктеу сөздерді тіркескен сөзімен теріп жазады.
4-тапсырма. Берілген ұйқасқа өлең құрастыр. _______________________________, ____________________ бейнет көрген. _______________________________, ____________________ Еңсеп өлген. Үйге тапсырма: «Құдық қазу – ежелгі ата кәсіп» атты ойтолғау жазып келу; Кері байланыс: «Үш қошемет сөз» әдісі Рефлексия. «Еңбек ағашы» |
«Санамақ» әдісі арқылы 4 топқа бөлініп отырады. «Жасырын есім» әдісі арқылы оқушылардан сұралады.Оқушылар өз есімдерін жазып, қорапшаға салады.Мұғалім әрбір оқушыларға тандатып, кімнін есімі шығады, сол оқушы үй тапсырмасын айтады. 1.Тас тасуға жарайды-ау деген түйелерді алады. 2.Оқыс жағдай болады.Жерге етпетінен құлап түседі. 3.Ауыл адамдарынна, ауыз суындын жағдайын жасап береді. 4.Перісі бар, жердің астында айдаһар бар. 5.Атадан балаға жалғасып келе жатқан кәсіп түрі. 6.Тәуекел деп құдыққа түсер едім. 7.Себебі сол құдықта Еңсеп ажал құшады. 8.Жақсылық артында қалсада, мәнгіге өлмейді. 9. «Аңыздың ақыры», «Үркер», «Елең-алаң» 10.Бұйра басты,қара торы өңді, асықпай, айшықтап шешен сөйлейтін,білімдар жігіт. 1- тапсырма. Оқушылар кейіпкерге мінездеме береді, топтастырады. Еңсепке мінездеме береді. Қарт, еңбекқор, төзімді, тәжірибелі, өз кәсібін сүйетін, ата кәсіпті жалғастырушы. . 2- тапсырма Оқушылар оқулықпен жұмыстанып, мәтіннен диалект сөздерді тауып жазады, мағыналарын ашады. шәй ішіп болғанша, шәй ішпестен бұрын, күн қақтап, ісіңіп қарайған киіз, жүкті тиеп ,саты, құдықты шегендейтін құрсау тас, өрме тал, қауға тартатын ағаш 3-тапсырма. Оқушылар мәтінде кездесетін тастарды теріп жазады. Адамдардың әңгімесі кезіндегі, судың дыбысын, тастың қазылуы кезіндегі еліктеу сөздерді тіркескен сөзімен теріп жазады. Шегентас, көктас, көк қиыршық тас, кесек тас, қылт-қылт, сақ-сақ қайрап, тырбаң-тырбаң етеді, шып-шып тершіп, күс-күс қолы, қашыр-қашыр қасыды, шық ете түсті, күрт-күрт дыбыс, шақ-шұқ тас, дүрс-дүрс түйгіштей, дүңк-дүңк дүсірі, тарс-тұрс сынып жатыр, тасыр-тұсыр домалап, шылп-шылп құлайтын, -сарт-сарт сабалайды, еміс-еміс суыл. 4-тапсырма Барлық адам соған сенген, Құдық қазып, бейнет көрген. Өкініш пен өмірі өтіп, Сол құдықта Еңсеп өлген. *** Өз кәсібін нәсіп қып жалғастырып, Құдықшы Еңсеп өмірде бейнет көрген. Байсалбайдың бұйрығы себеп болып, Ажал жетіп құдықта Еңсеп өлген. Оқушылар үйге берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады. Кері байланыста оқушылар Еңсепке қошемет сөз арнайды. |
Оқушыларды «бағдаршам» әдісі арқылы бағалап отырмын. Бас бармақ әдісі арқылы бағаланады. Смайлектер арқылы бағаланып отырады. Стикерлер таратылады, оқушылар бүгінгі ссабақтан алған әсерін жазады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дулат Исабеков "Ата үміті" Еңсептің құдығы
Дулат Исабеков "Ата үміті" Еңсептің құдығы
|
Сабақ: Ә.Кекілбай «Шыңырау» .Еңсептің ата кәсібі 3 сағат |
||||
|
Күні: 24.04.18 |
Мұғалімнің аты – жөні:Иманәлиева Меңдігүл. |
|||
|
Сынып: 6 «а» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
5.А/И3«Шыңырау» хикаятынан берілген үзіндінің идеясы мен мазмұнын, кейіпкер бейнесін ашу; 5.Б/C2. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. |
|||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. |
|||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізе алады. |
||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Шығармадағы кейіпкерлерге өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап эссе жаза алады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Жетістік критерийлері |
|||
|
Алдыңғы оқу: |
Әңгіменің композициялық құрылымы. |
|||
|
Жоспар: |
|
|
|
|
|
Жоспарланған уақыт: |
Мұғалімнің қызметі: |
Оқушының қызметі: |
Бағалау түрлері. |
|
|
Сабақтың басы (7 минут) Сабақтың ортасы 23 минут Сабақтың соңы 10 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады. Психологиялық сабаққа дайындық, яғни оқушылардың көңіл күйін сабаққа икемдеу мақсатында «Санамақ» әдісі бойынша топқа бөлініп отырады. Үй тапсырмасын тексеру.«Жасырын есім» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасы тексеріледі. «Ой қозғау» 1.Еңсеп не себепті Байсал байдан 15 нарды өзімен бірге алып қалады? 2.Шыңырау түбінде Еңсеп қандай жағдайға тап болды? 3.Еңсептің ерен еңбегі елге қандай жақсылық әкелді? 4.Еңсеп қалған құдықта халық аузында қандай қаңқу сөздер жүрді? 5.Атакәсіп дегенді қалай түсінесіңдер? 6.Төрт жігіттің орнында болсандар Еңсепті құтқару үшін құдыққа түсермедіңдер? 7. «Еңсеп қазған» емес, «Еңсеп өлген» құдық деп аталуының себебі не де? 8. Повестен алған әсеріңіз қандай? 9.Әбіш Кекілбаевтің қандай романдарын білесіз? 10.Әбіш Кекілбаевты суреттеп беріңіз?
1
Еңсепп
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.
2-тапсырма. Оқушылар оқулықпен жұмыстанып, мәтіннен диалект сөздерді тауып жазады, мағыналарын ашады. Шайланып болғанша; Шай ішім бұрын; Құрым шатпа; Метейлерді теңдеп; Теппе; Шеген; Әйкел; Смайлик арқылы бағалау.
3-тапсырма. Мәтінде қандай тастардың түрлері аталады? Оны дәптерлеріне теріп жазады. Адамдардың әңгімесі кезіндегі, судың дыбысын, тастың қазылуы кезіндегі еліктеу сөздерді тіркескен сөзімен теріп жазады.
4-тапсырма. Берілген ұйқасқа өлең құрастыр. _______________________________, ____________________ бейнет көрген. _______________________________, ____________________ Еңсеп өлген. Үйге тапсырма: «Құдық қазу – ежелгі ата кәсіп» атты ойтолғау жазып келу; Кері байланыс: «Үш қошемет сөз» әдісі Рефлексия. «Еңбек ағашы» |
«Санамақ» әдісі арқылы 4 топқа бөлініп отырады. «Жасырын есім» әдісі арқылы оқушылардан сұралады.Оқушылар өз есімдерін жазып, қорапшаға салады.Мұғалім әрбір оқушыларға тандатып, кімнін есімі шығады, сол оқушы үй тапсырмасын айтады. 1.Тас тасуға жарайды-ау деген түйелерді алады. 2.Оқыс жағдай болады.Жерге етпетінен құлап түседі. 3.Ауыл адамдарынна, ауыз суындын жағдайын жасап береді. 4.Перісі бар, жердің астында айдаһар бар. 5.Атадан балаға жалғасып келе жатқан кәсіп түрі. 6.Тәуекел деп құдыққа түсер едім. 7.Себебі сол құдықта Еңсеп ажал құшады. 8.Жақсылық артында қалсада, мәнгіге өлмейді. 9. «Аңыздың ақыры», «Үркер», «Елең-алаң» 10.Бұйра басты,қара торы өңді, асықпай, айшықтап шешен сөйлейтін,білімдар жігіт. 1- тапсырма. Оқушылар кейіпкерге мінездеме береді, топтастырады. Еңсепке мінездеме береді. Қарт, еңбекқор, төзімді, тәжірибелі, өз кәсібін сүйетін, ата кәсіпті жалғастырушы. . 2- тапсырма Оқушылар оқулықпен жұмыстанып, мәтіннен диалект сөздерді тауып жазады, мағыналарын ашады. шәй ішіп болғанша, шәй ішпестен бұрын, күн қақтап, ісіңіп қарайған киіз, жүкті тиеп ,саты, құдықты шегендейтін құрсау тас, өрме тал, қауға тартатын ағаш 3-тапсырма. Оқушылар мәтінде кездесетін тастарды теріп жазады. Адамдардың әңгімесі кезіндегі, судың дыбысын, тастың қазылуы кезіндегі еліктеу сөздерді тіркескен сөзімен теріп жазады. Шегентас, көктас, көк қиыршық тас, кесек тас, қылт-қылт, сақ-сақ қайрап, тырбаң-тырбаң етеді, шып-шып тершіп, күс-күс қолы, қашыр-қашыр қасыды, шық ете түсті, күрт-күрт дыбыс, шақ-шұқ тас, дүрс-дүрс түйгіштей, дүңк-дүңк дүсірі, тарс-тұрс сынып жатыр, тасыр-тұсыр домалап, шылп-шылп құлайтын, -сарт-сарт сабалайды, еміс-еміс суыл. 4-тапсырма Барлық адам соған сенген, Құдық қазып, бейнет көрген. Өкініш пен өмірі өтіп, Сол құдықта Еңсеп өлген. *** Өз кәсібін нәсіп қып жалғастырып, Құдықшы Еңсеп өмірде бейнет көрген. Байсалбайдың бұйрығы себеп болып, Ажал жетіп құдықта Еңсеп өлген. Оқушылар үйге берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады. Кері байланыста оқушылар Еңсепке қошемет сөз арнайды. |
Оқушыларды «бағдаршам» әдісі арқылы бағалап отырмын. Бас бармақ әдісі арқылы бағаланады. Смайлектер арқылы бағаланып отырады. Стикерлер таратылады, оқушылар бүгінгі ссабақтан алған әсерін жазады. |
|
шағым қалдыра аласыз















