Материалдар / Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды

Материал туралы қысқаша түсінік
5.2.1.2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным – сенімдерді білу. 5.2.2.2 Ежелгі Мысыр ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Қараша 2022
354
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Рисунок 2

Түркістан облысы Түркістан қаласы

Шарап Ниязов атындағы жалпы орта

мектебінің тарих пәні мұғалімі

Ибрагимова Лалаш Бухарбаевна


Сабақ: Дүниежүзі тарихы

Тақырыбы: Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ибрагимова Лалаш Бухарбаевна

Сынып: 5 г

Қатысқандар саны:22

Қатыспағандар:

Осы сабаққа негізделген оқу мақсаттары:

5.2.1.2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным – сенімдерді білу.

5.2.2.2 Ежелгі Мысыр ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау.


Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларды біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Ежелгі Египеттіктердің діни наным- сенімінің ерекшеліктерін біледі

Кейбір оқушылар: Қарастырып отырған тарихи оқиғалар мен деректер туралы өз пікірін айта алады

Бағалау критерийлері

Ежелгі Мысырдағы діни наным-сенімдерді түсіндіреді.

Ежелгі Мысыр пирамидаларын құрылысы сипаттау.

Ежелгі Мысыр қоғамының әлеуметтік құрылымын сипаттайды.


Тілдік мақсат:

Оқушылар орындай алады:

  • Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты саралап ала алады және анықтай алады;

  • Берілген критерийлерге байланысты суреттерді жіктей алады;

Пәндік лексика және терминдер

Сфинкс, мумия, саркофог.

Диалогқа/жазылымға қажетті сөз тіркестер

  1. Ежелгі Египеттегі пирамидалары қандай қызмет атқарған ?

  2. Перғауындардың пирамидалары қай қаланың маңында орналасқан?

Құндылықтар баулу

Толерантты сана, мәдениет және көзқарастардың әртүрлілігіне деген құрмет

Пәнаралық байланыс

Геометрия , биология ,Жаратылыстану,

Алдыңғы оқу

Неліктен Египет «Қара жер» деп аталған.

Жоспар

Жоспарлаған уақыт есебі

Жоспарланған

Жаттығулар

Ресурстар



Сабақтың басы


10 мин













Ұйымдастыру кезеңі

І. "Шаттық шеңберін" ұйымдастырып, "Көңіл – күй неге ұқсас" тренингін ойнату. Оқушылар бүгінгі көңіл күйлері неге қай жыл мезгіліне, ауа райына, табиғаттың құбылысына ұқсайтынын айтып береді.

ІІ. Ой шақыру.АКТ мүмкіндіктерін пайдалана отырып сабақты Египет пирамидаларына виртуалды саяхат жасаумен бастап және суреттерін көрсету арқылы ой шақыру.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Не себепті ежелгі Египеттіктер Пирамидалар салған?

  • тотемизм, анимизм, фетишизм, магия дегеніміз не?

ІІІ.«Мозайка» әдісі бойынша сурет арқылы сыныпты топқа бөлу топқа бөліп психологиялық ахуал қалыптастыру. (Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттер арқылы өз жұптарын тауып, бір топ болып құралу)

І-топ.Сфинкс

ІІ-топ.Жосер

ІІІ-топ.Хеопс



Интерак тив тақта.


АКТ мен жұмыс жасау


Презента ция

























Сабақтың ортасы


20 мин

Білу, түсіну, қолдану.

Жұптық жұмыс. Мәтінмен танысыңдар./Оқылым/

Топтарға тапсырма. Кесте толтыру /Жазылым, Айтылым /

Талдау .

« Детальдарын қосу» әдісі арқылы жаңа тақырыпты түсіну үшін арнайы тапсырмаларды қолдану.

1-топ. Сфинкс . Ежелгі Египетте пирамидаларды қалай салған деп ойлайсындар ? Шығармашылық тапсырма «Эссе жазу» арқылы тақырыпты ашады.

2-топ. Жосер картаға пирамидалардың орналасқан жерін салыңыз? Пирамидалар неліктен Нілдің батыс жағасында орналасқан ? Ол египеттіктердің қандай діни наным- сенімімен байланысты?.

3-топ. Хеопс. «Мумиялар қалай жасалған ?» постер қорғау.

Өз ойларын ортаға салады сабақты талдайды

Белгілеген уақыттан соң әрбір топ мұғалім берген тақырыпты қорғайды.

Дескриптор:

- Мысырдағы тарихи ескерткішті атайды;

- Пирамидаларды кімдер салдырғанын айтады;

- Перғауындардың пирамидаларды қандай мақсатта салдырғанын айтады;

«Медальдар» арқылы бағалау

Жинақтау:

« Жұптас,ойлан,бөліс» Оқушыларға Хеопс, Сфинкс,Жосер пирамидасы салынған қимадағы суретер салынған парақтар таратылады. . Оқушылар жеке , алдарына берілген суреттер бойынша әңгіме құрастырады

Дескриптор:

  • Оқушылар суреттен пирамидаларды ажырата біледі

  • Олардың бір –біріне ұқсастығы мен айырмашылығын айтады


оқулық,


қосымша деректер,


суреттер,


плакат,




кесте


сызбанұсқа



детальдар

суреттер


түрлі-түсті қағаздар,


маркер, қарындаш

тар







Сабақтың соңы


5 мин

«Серпілген сауал»

  1. Жосер перғауынға арналып салынған пирамиданың құрлысының ерекшелігі неде? (Баспалдақ тәрізді)

  2. Пирамидаларға таяу жердегі басы адам, денесі арыстан бейнесіндегі алып мүсін? (Сфинкс)

  3. Перғауындардың пирамидалары қалай қаланың маңында орналасқан ( Кир қаласы Гиза деген жер )

Сұрақ-жауап


АКТ мен жұмыс жасау

Рефлек

сия

3 мин

Кері байланыс :

1.Қызық болған 3 нәрсе . 2.Қиын болған 3 нәрсе.

3.Құнды болған 3 нәрсе


стикер

Бағалау

2 минут

Әрбір оқушының әрекетін, топтық жұмысқа қосқан үлесін қадағалау, критерий бойынша бағалау

оқулық

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

1.Топтық, жұптық, жеке жұмыстар арқылы өзара қодау, көмек көрсету жүзеге асырылады. өкіл әдісі бойынша өкілдерге топтардың жұмысы бойынша түсіндіру кезінде кесте, сызба құрастыру ұсынылды

1.Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі?

2.Топтық жұмыс арқылы оқушыларды бағалау мақсатында 2 жұлдыз 1 ұсыныс жетістіктерін айқындау.

3. Кері байланыс (ауызша)

4.«Медальдар» арқылы бағалау

Денсаулық сақтау технологиялары.

Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын сақтау

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай

болды?

Мен жоспарлаған саралау тиімді болдыма

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!