|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
6.12.23 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Білу, түсіну Дәйек |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Үндістанның ежелгі өркениеттерінің ерекшеліктерін оқып біледі Тарихи деректердің мазмұнын түсінеді МохенджоДаро қаласының жойылу себептерін анықтап сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Тақырыпқа шығу мақсатында оқушыларға ежелгі қаланың қираған түрі көрсетіледі
Мохенджо Даро қаласы туралы қысқаша шолу жасау Сабақ тақырыбы мен мақсаттары анықталады «Кадр» сергіту сәті. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Үндістан өркениетіне шолу жасау Ежелгі Үндістан туралы ойлар айтылады. Тапсырма 1 Жеке жұмыс.кКартаны пайдаланып, Үнді аңғарындағы өркениеттердің қалыптасуының мерзімін уақыт сызығына түсіріңіз. Осы уақытта тағы қандай өркениеттер болғанын есіңізге түсіріңіздер 1.Мохенджо-Даро қаласындағы қазба жұмыстары туралы деректі талдау 2.Үнді халқының дағдылары туралы не айта аласыңдар, жауапты дәлелдеңіз 3.Қаланың күйреу себептері қандай болуы мүмкін? 4.Қаланың күйреу себептер сызбасы Тапсырма №2.Топтық жұмыс. Әр топ қаланың жойылып кету себептерін анықтап , сипаттайды.
І топ . Көрші тайпалар ІІ топ.Эпидемия ІІІ топ.Табиғи ресурстар ІҮтоп. Табиғи апаттар Тапсырма №3. . Жұптық жұмыс. Сәйкестендіру кестесін толыру.
|
Мәтінмен жұмыс Дескрипторлар. Оқушылар: Өркениеттердің қалыптасуын анықтап түсіндіреді.
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Оқушылар тарихи деректен мәтін оқып (арий тайпалары туралы) және Мохенджо Даро қаласының қазба жұмыстары жүргізіліп жатқан орында жасалынған фотосуретті талдайды. Дескрипторлар. Оқушылар: Деректерді талдап қорытынды шығарады.
Дескриптор: Берілген сөздерге нақты жауабын тауып сәйкестендіреді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Қолпаштау
«2Жұлдыз, 1 тілек»
«Қолпаштау.» |
Ақпараттық мәтін
Тірек-сызбалар
Сызба материалдары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау «Кезбе тілші» әдісі Хараппа өркениетінің жойылуының себептері келтірілген болжамдардың қайсысын дәлелдей алу мүмкін? т.б. Үйге тапсырма Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті? Оқу, түсінік айту. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау «Кезбе тілші» оқушы, оқушыларға сұрақтар қояды. Оқушылар жауап береді. |
«Ең үздік жауап» |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Сабақтың аяғындағы кері байланыс: «Тik Tok» әдісі арқылы
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Сикерге жазады |
А4, суретке жапсырады
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті?
Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті?
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
6.12.23 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Білу, түсіну Дәйек |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Үндістанның ежелгі өркениеттерінің ерекшеліктерін оқып біледі Тарихи деректердің мазмұнын түсінеді МохенджоДаро қаласының жойылу себептерін анықтап сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Тақырыпқа шығу мақсатында оқушыларға ежелгі қаланың қираған түрі көрсетіледі
Мохенджо Даро қаласы туралы қысқаша шолу жасау Сабақ тақырыбы мен мақсаттары анықталады «Кадр» сергіту сәті. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Үндістан өркениетіне шолу жасау Ежелгі Үндістан туралы ойлар айтылады. Тапсырма 1 Жеке жұмыс.кКартаны пайдаланып, Үнді аңғарындағы өркениеттердің қалыптасуының мерзімін уақыт сызығына түсіріңіз. Осы уақытта тағы қандай өркениеттер болғанын есіңізге түсіріңіздер 1.Мохенджо-Даро қаласындағы қазба жұмыстары туралы деректі талдау 2.Үнді халқының дағдылары туралы не айта аласыңдар, жауапты дәлелдеңіз 3.Қаланың күйреу себептері қандай болуы мүмкін? 4.Қаланың күйреу себептер сызбасы Тапсырма №2.Топтық жұмыс. Әр топ қаланың жойылып кету себептерін анықтап , сипаттайды.
І топ . Көрші тайпалар ІІ топ.Эпидемия ІІІ топ.Табиғи ресурстар ІҮтоп. Табиғи апаттар Тапсырма №3. . Жұптық жұмыс. Сәйкестендіру кестесін толыру.
|
Мәтінмен жұмыс Дескрипторлар. Оқушылар: Өркениеттердің қалыптасуын анықтап түсіндіреді.
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Оқушылар тарихи деректен мәтін оқып (арий тайпалары туралы) және Мохенджо Даро қаласының қазба жұмыстары жүргізіліп жатқан орында жасалынған фотосуретті талдайды. Дескрипторлар. Оқушылар: Деректерді талдап қорытынды шығарады.
Дескриптор: Берілген сөздерге нақты жауабын тауып сәйкестендіреді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Қолпаштау
«2Жұлдыз, 1 тілек»
«Қолпаштау.» |
Ақпараттық мәтін
Тірек-сызбалар
Сызба материалдары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау «Кезбе тілші» әдісі Хараппа өркениетінің жойылуының себептері келтірілген болжамдардың қайсысын дәлелдей алу мүмкін? т.б. Үйге тапсырма Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті? Оқу, түсінік айту. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау «Кезбе тілші» оқушы, оқушыларға сұрақтар қояды. Оқушылар жауап береді. |
«Ең үздік жауап» |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Сабақтың аяғындағы кері байланыс: «Тik Tok» әдісі арқылы
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Сикерге жазады |
А4, суретке жапсырады
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















