Материалдар / Еңбек шарты қандай жауапкершіліктерді туындатады
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Еңбек шарты қандай жауапкершіліктерді туындатады

Материал туралы қысқаша түсінік
еңбек құқығы бөлімі
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Ақпан 2023
262
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

Батыс Қазақстан облысы, Бөрлі ауданы

Ақсай қалалық №6 мектеп-лицейі

Пәні:

Құқық негіздері

Бөлім:

9.4 Еңбек шарты

Педагогтің аты-жөні:

Баймуратова Гульсим Кенжебековна

Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Еңбек шарты қандай құқықтар мен міндеттерді туындатады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.4.4.1 құқықтық жағдаяттарды талдап еңбек шартының мазмұнын ашу

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Еңбек шарты бойынша тараптардың құқықтары мен міндеттерін анықтайды;

Көпшілігі: Еңбек шарты түрлерін сипаттайды;

Кейбіреуі: Еңбек шартының үлгісін жасайды


Құндылықтарға баулу

басқа адамдардың құқықтары мен бостандықтарын бұзбау, консти- туциялық құрылыс пен қоғамдық имандылыққа нұқсан келтірмеу,азаматтық жауапкершілік, елжандылық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Миға шабуыл.

«Гипотеза/ Болжау» әдісі

- Назарларыңызға қандай жағдай ұсынылып тұр?

- Бүгінгі тақырып неге байланысты деп ойлайсыздар?

  • Топқа бөлу.

(Оқушылар үстел үстінен сөздер жазылған

парақшаларды алып, одан еңбек құқығына қатысты терминдерді құрастыру арқылы бөлінеді.)

  • І топ. Жұмыс беруші

  • ІІ топ. Жұмыскер

  • ІІІ топ. Еңбекті қорғау


Сабаққа ынталанады.

Жағымды ахуал туады.




Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Тақырыпқа сай суреттер




Жаңа білім




Жұптас-бөліс-талда

  • 1. Азаматтардың белгілі бір қызметке, жұмысқа тұру рәсімі қалай жүреді?
    2. Жұмысқа тұратын кезде қандай құжаттар толтырылуы тиіс?
    3. Еңбек шарты дегеніміз не?

Бейнебаян «Жұмысқа қабылдау және еңбек шартын жасау»

Бейнебаяннан кейін, еңбек шарты не үшін қажет? деген сұрақ аясында оқушылармен талқылау ұйымдастырылады

  • Оқушылардың болжам жауаптарын тыңдағаннан соң, сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерйлерімен таныстырылады.

Топтық жұмыс

«Сүзгі» әдәсі жағдаяттар шешу

ҚР Еңбек кодексінің баптары бойынша құқық бұзушылықтың түрін анықтаңыздар.

Жағдаят: 30 жасар Асанов Медет «GAP құрылыс компаниясында» кран басқарушысы болып жұмыс істейді. Ол күнаралатып жұмысқа масаң күйінде 3 рет келеді. Бұл жағдайды бірінші рет байқаған директор оған қатаң ескерту жасайды. Бірақ, келесі жолы байқағанда бірден жұмыстан босатып, еңбек шартын бұзады.

  • Директордың әрекеті дұрыс па?

  • Медетке қатысты не айтуға болады?

Дескриптор:

1.Құқық бұзушылықтың түрін ажыратады;

2.Құқық бұзушылықтың белгісін анықтайды;

3.Еңбек кодексінің баптарымен дәлелдейді.

Жағдаят: Қалиев Болат темір детальдарды жөндеу және бояу кәсіпорнына химиялық бояу шеберханасына жұмысқа қабылданады. Қабылдау барысында еңбек шарты 3 жыл көлеміне рәсімделеді. Бірақ жұмыс барысында химиялық заттардан қорғайтын арнайы тұмылдырық, киімдер берілмейді. Нәтижесінде 3 айдан соң Болат өзін жайсыз сезіне бастайды, сол себепті жиі-жиі емханаға қаралуға мәжбүр болады. Оған жұмыс берушісі ескерту жасап, жұмыстан шығарып, еңбек шартын бұзады.

  • Аталған жағдайда еңбек заңнамасы бұзылды ма?

  • Болат бұл жағдайда қандай әрекет жасауға құқығы бар?

Жағдаят: Болат есімді азамат орман шаруашылығы, ағаш кесіп, дайындайтын мекемеге бригадир болып жұмысқа кіреді. Өзіне қарасты жұмысшылардың ағаш кесу жұмыстарын бақылап көрсе бір ағашты кесуге уақыттың тым ұзақ кететініне назар аударды. Кешкі уақыттағы жиналыс кезінде сол мәселені көтерген кезде жұмысшылар бензоаралардың жүздерінің доғалданып, өткірлігінің төмендегенін айтты. Оны ауыстыру туралы әңгіме қозғалған кезде, жұмысшылар оған еш қызығушылық танытпайтындығын, себебі еңбек шарты бойынша оларға жалақы жұмыс сағатына төленетіндігі туралы айтты. Болат әкімшілік алдында жұмыс тиімділігін арттыру үшін жұмысшылармен жасалған еңбек шартына өзгеріс енгізу мәселесін көтерді, яғни жалақыны жұмыс сағатына емес кесілген ағаштың көлеміне қарай төлеу керек.

  • Бригадир Болаттың ұсынысы жұмысшылардың құқықтарын бұзап отырған жоқ па?

  • Әкімшілік еңбек шартын өзгертуге құықығы бар ма?


«Пирамида» әдісі ҚР Еңбек кодексі негізінде құрылған Еңбек шарты үлгісінің мазмұнын ашады;

1-қадам Берілген еңбек шарты үлгісінің мазмұны бойынша өзіндік түсінік, пікір қалыптастырады;

2-қадам Жұптасу; өз ойымен, пайымдауымен жұбымен бөліседі;

3-қадам өз топтарында, туындаған мәселелерді талқылау, қорытындылау;

4-қадам Берілген еңбек шарты мазмұнына өзіндік пікірін қосады;

Дескриптор:

  • Еңбек шарты мазмұнымен танысады;

  • Мазмұны бойынша жұбымен ой бөліседі;

  • Топтарда қорытынды шығарады;

  • Еңбек шарты мазмұнына өзіндік пікір қосады;


Оқушылар тақырыптық жағдаяттарды шешеді





Еңбек шартының бірнеше үлгісін салыстыра отырып, шарттың ерекшеліктері, тараптардың құқықтарының сақталуы, міндеттер көлемінің ара-салмағы ажыратып, анықтайды;

















ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



Топтар бір бірін «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» арқылы бағалайды




























Дескрипторға сай топтық бағалау


(Үздік, жақсы, орташа)


Ақпараттық мәтін


http://www.youtube.com/watch?v=SmG0uP3Fv8U








ҚР Азаматтық кодексі









Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі

http://adilet.zan.kz


Қазақстан Республикасы Президентінің ресми сайты

http://www.akorda.kz/


Еңбек шартының үлгісі


https://kodeksy-kz.com/trudovoj_kodeks/52.htm

Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Шығармашылық тапсырма

Сіз жұмыс берушісіз, өз жұмысшыларыңызға

ҚР Еңбек Кодексіне сүйене отырып қандай еңбек шартын ұсынар едіңіз?


Сабақтың тақырыбын қорытындылау


Ақпараттық карточка






Кері байланыс

Кері байланыс ҚҚҚҚ әдісі

  • Мен сабақта белсенді қатыстым, себебі…

  • Маған өте қызық болды, себебі...

  • Маған болашақта ..... қажет болады.

  • ……. қиындық тудырды

  • Мен ….. бойынша ойланып қалдым.

Әрбір оқушы сөйлемді таңдап ойын аяқтайды




Тақырып бойынша белсенді қатысқандары, не қызық боғаны, болашақта не қажет екендігі туралы жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды






Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!