Материалдар / Ерлан Жүніс өмірі мен шығрамашылығы. «Менің атым -Тәуелсіздік» өлеңі 6-сынып Қазақ әдебиеті ҚМЖ
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ерлан Жүніс өмірі мен шығрамашылығы. «Менің атым -Тәуелсіздік» өлеңі 6-сынып Қазақ әдебиеті ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Ерлан Жүніс өмірі мен шығрамашылығы. «Менің атым -Тәуелсіздік» өлеңі 6-сынып Қазақ әдебиеті ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Сәуір 2024
173
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін:__________Қысқа мерзімді сабақ жоспары 1-сабақ


Бөлім:

4 – бөлім: Тәуелсіздік-қасиет тұнған ұлы ұғым

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :

.

Күні:


Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ерлан Жүніс өмірі мен шығрамашылығы. «Менің атым -Тәуелсіздік» өлеңі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.1.1.1- әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;

Сабақтың мақсаты

Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтай алады.

Құндылықтарға баулу

Ұлттық мүдде құндылығы:қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу, қоғам игілігі үшін қызмет ету.

Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу,сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну.

Талап құндылығы: білуге, жаңаны тануға құштарлық,сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басталуы

5 минут






















5 минут
















Сабақтың ортасы

5 минут




















5 минут



























7 минут


























6 минут




























7 минут



















Сабақтың соңы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасып, сабаққа қатысуын түгендеу

Психологиялық ахуал қалыптастыру

Сағаттың тілімен бірге оқитын сыныптастардың есімдерін жазу


Shape1 Shape2 Shape3 Shape4 Shape5 Shape6 Shape7 Shape8 Shape9 Shape10 Shape11 Shape12


Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады.

Ой шақыру

1-тапсырма

1 «Тәуелсіздік» сөзін естігенде қандай сезімде боласыңдар?

2. «Еркіндік» сөзін қалай түсінесіңдер?

3.Біз тәуелсіздікті қашан алдық?

4.Тәуелсіздікке қалай қол жеткіздік? Ойыңды дәлелде.

5.Тәуелсіздікке арналған қандай өлеңдерді білесіңдер?

Ендеше ,балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы да ақын Е.Жүністің «Менің атым –Тәуелсіздік» өлеңіне арналады


Тақырыптық ақпарат

Ерлан Жүніс 1984 жылы 7 қарашада Алматы облысының Жамбыл ауданында туған. Мектепте оқып жүрген кезінен поýзияға құштар жастың «Жыр-перзент» деген алғашқы жинағы 2001 жылы жарық көрді. Осы жылы республикалық «Абай оқулары» байқауында Бас жүлдені жеңіп алды. 2002–2007 жылдар ара лығында М.Х. Дулати атындағы Тараз мемлекеттік университетінің «Әлем тілдері» факультетінде оқып білім алған. Республикалық «Қазақ әдебиеті» және «Айқын» газеттерінде, «Кентавр» әдеби апталығында қызмет еткен. Қазақстан Жазушылар одағында референт-кеңес ші болған. 2006 жылы Халықаралық «Шабыт» шығармашыл жастар фестива лінде «Әдебиет» саласы бойынша Гран-При және Президент Кубогін иеленді. «Киелі түндердің дұғасы», «Егіз кітап» («Twinbook») (2011), «Хауас» (2013), «Ғаусар» (2014), «Үміт жырлары» (2015) атты жыр жинақтары жарық көрді. 2012 жылғы Мемлекеттік стипендияның және «Дарын» жастар сыйлығының иегері.


Ақын тәуелсіздікті жырға қалай қосыпты тыңдап көрейік.https://youtu.be/F77WocP5UZk


Әдебиет теориясы

Лирика – поэзияның негізгі үш (эпос, лирика, драма) түрінің бірі. Көлемі жөнінен эпосқа қарағанда әлдеқайда ықшам, қат-қабат оқиғалы сюжеті жоқ, одан гөрі отты сезім басымдау, композициясы бас-аяғы жинақы бір алуан ойға құрылады. Лириканы идеялық-тақырыптық негізіне сай, мазмұнына қарай топтап, бірнеше салаға бөлу орынды: саяси лирика, философиялық лирика, табиғат лирикасы, махаббат лирикасы... Лирикалық образ – сыршыл өлең-жырлардағы ақынның бейнесі, оның ішкі бітімі; ақынның мың иірім көңіл күйінен – нәзік сыры мен сылқым сезімінен өріліп жасалған өзгеше кейіпкер.


2-тапсырма

«Балық қаңқасы» тәсілімен ақын өлеңіне талдау жасаңдар.







3-тапсырма

САТЫЛАЙ КЕШЕНДІ ТАЛДАУ

1.Авторы: Ерлан Жүніс «Менің атым -Тәуелсіздік» өлеңі

2.Тақырыбы: Тәуелсіздікке қол жеткізудегі ақын сезімі, ой иірімдері

3. Жанр түрі: Лирикалық өлең

4. Идеясы: Тәуелсіздікке ата-бабаларымыздың ерлігі арқылы қол жеткізгенін, еркіндіктің арқасында ат төбеліндей халқымыздың өз ойын айта алғандығын, алып жүректердің ақталғандығын, жаңа жас өмірдің басталғанын бейнелейді.

5.Шумақ саны: 9
6. Тармақ саны: 41
7. Бунақ саны: 2
8. Буын саны: 10-11
9.Ұйқас түрі: аралас ұйқас

10. Әдеби- теориялық ұғымдар
Эпитеттер:

Алып таулардың, алып тұлғалар, алып қорғанның, алып кітаптар, алып ойлардың, нәзік сезімнен алып жүректер, алып құрлықтар, темір бұғаулар, алып мұхиттар, бір тамшы суға, алып тәждердің, алып мүсіндер, алып саналар,жас өмір т.б

Теңеу: Ат төбеліндей халықтың. Сұлаған жаудай жебеден,

Метафора: Темір шымылдық (түрме),

 Тәуелсіздік – мен, ол – менің асқақ аңызым т.б


Қорытындылау

4-тапсырма

1. Ерлан Жүніс туралы не білдіңдер?

2. « Тәуелсіздік» дегенді қалай түсінесіңдер?

3. Ақын өлеңі қандай оқиға желісі бойынша жазылған?

4. Тәуелсіз Қазақстанның бүгінгі күні қандай?

5. «Алып қорғанның құлағанын көрдім, ... Алып тұлғалар жылағанын көрдім, ... Алып таулардың шайқалғанын көрдім, ... – деген жолдар арқылы ақын қандай оқиғаны меңзеп тұр?

6. 1986 жылғы желтоқсан көтерілісі туралы айтып беріңдер.

7.Өлеңнің «Менің атым – Тәуелсіздік» деп аталу себебі неде?


Үйге: өлеңнен үзінді жаттап келу

Рефлексия

Алшы - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың?

Тәйке – Сабақта не қиын болды?

Бүк – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың?

Шік – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың?


Психологиялық ахуал

Сағаттың тілі бойынша жазылған есім иелерімен төмендегі әрекеттерді жасайды.

1-қолын қысу

2-арқасын сипау

3-күлімдеу

4-қол бұлғау

5-жылы сөз айту

6-тілек тілеу

7-массаж жасау

8-басын сипау

9-бетін сипау

10-көзін қысу

11-жүрегін сыйласа

12-құшақтау








Ой шақыру сұрақтарына жауап береді.















Ерлан Жүністің өмірі мен шығармашылығы жайында ақпарат алады.







































«Балық қаңқасы» тәсілімен ақын өлеңіне талдау жасайды.

























Сатылай кешенді талдау жасайды.

Әдеби шығарманың жанрын, тақырыбы мен идеясын анықтап, құрылысына талдау жасайды.

























Қағазды веер пішінінде бүктеп, бірінші оқушы бір бөлігіне сабаққа қатысты сұрақтар жазып шығады, екінші оқушы екінші бөлігіне қысқаша жауап жазып тапсырады.




Оқушылар бүгін сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, алдағы уақытта не істеуге болатындығы жөнінде рефлексия жасайды.




Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша

мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандыра

ды

Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!


Барлық тапсырмалар асық арқылы бағаланады.


Алшы –

(9-10 балл)

Тәйке 

(7-8 балл)


Бүге (бүк) –

(4-6 балл)


Шіге (шік) –

(1-4 балл)









































Дескриптор:

Білім алушы


-

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!