Материалдар / Есептер шешу. Әрекеттесуші заттардың біреуі артық берілген реакция теңдеулері бойынша есептеулер жүргізу.

Есептер шешу. Әрекеттесуші заттардың біреуі артық берілген реакция теңдеулері бойынша есептеулер жүргізу.

Материал туралы қысқаша түсінік
9.2.3.1. Әрекеттесуші заттардың біреуі артық берілген реакция теңдеулер бойынша есептер жүргізу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Шілде 2020
3253
5 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ТҮРКІСТАН ОБЛЫСЫ ШАРДАРА АУДАНЫ ШАРДАРА ҚАЛАСЫ М.ГОРЬКИЙ АТЫНДАҒЫ ЖАЛПЫ ОРТА МЕКТЕБІ ХИМИЯ ПӘНІ МҮҒАЛІМІ

ИСЛОМОВА ХАЛИПА КАМАЛОВНА

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ

Химия

Мектеп: М. Горький атындағы жалпы орта мектеп

Күні: 11.09.2018ж


Мұғалімнің аты-жөні:

Исломова Х.К

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

ІІ тарау.

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Есептер шешу. Әрекеттесуші заттардың біреуі артық берілген реакция теңдеулері бойынша есептеулер жүргізу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары( оқу бағдарламасына сәйкес)

9.2.3.1. Әрекеттесуші заттардың біреуі артық берілген реакция теңдеулер бойынша есептер жүргізу.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Түсіну, қолдану

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады:Оқушылар химиялық репакция теңдеулерін жазып теңестіре алады.

Оқушылардың көпшілігі істей алады: Химиялық теңдеулердегі есептеулер арқылы артық затты анықтай алады.

Кейбір оқушылар істей алады:

Реакция теңдеулерін қолдана отырып, күрделі сандық есептер шығара алады.

Бағалау критерийлері

Химиялық реакциялардың молекулалық теңдеулерін дұрыс жазып теңестіреді.

Химиялық теңдеу бойынша артық берілген затты анықтап есептеулер жүргізеді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Оқушылар химиялық реакция теңдеуін жазады.

Есепті шығару үшін артық берілген затты анықтап, толық жұмсалған зат бойынша есептеулер жүргізеді.

Негізгі сөздер мен тіркестер(пәнге арналған сөздік және терминология).

химиялық реакция теңдеуі, масса, зат мөлшері, көлем, пропорция, өлшем бірлігі.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған сұрақтар:

Химиялық теңдеулер дегеніміз не?

Зат мөлшері дегеніміз не?

Зат мөлшері қандай формуламен анықталады?

Зат мөлшерінің өлшем бірлігі қандай?

Құндылықтарды баулу

Оқу-танымдық құндылықтарын дамыту,топпен жұмыс жасау кезінде адамгершілікке,достық қарым-қатынас жасауға дағдыландыру,сыни тұрғысынан ойлауды қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс

Физик, математика.

Алдыңғы білім

8.2.3.1. Заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығару.

Сабақ барысы




Сабақтың жоспарланған кезеңі

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин





3 мин













3 мин

Ұйымдастыру:

  • Сәлемдесу, Оқушыларды түгендеу

  • «Сыңғыр күлкі» әдісімен сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру

Топқа бөлемін : «Құттықтау хаттары арқылы» топқа бірігеді. Оқушыларды құттықтау хаттарын алып, 1,2,3 топтарға бөлініп отырады

Сабақты «Миға шабуыл» әдісі арқылы бастау. Өткен тапсырманы еске түсіру мақсатында сұрақтар қою.

Кремний қышқылдарының тұздары?

Кристалдық кремнезем?

Көміртектің кремниймен қосылысы?

Иіс газы, көмірқышқыл газы?

Көмірқіышқылының тұздары?

Екі негізді қышқылдар?

ҚБ. Мадақтау

-бәрекелді

-тамаша





Күлкілі суреттер













Құттықтау хаттары арқылы топқа бөлінеді.



Миға шабуыл





Мадақтау арқылы бағалау

Ортасы

























15 мин















































8 мин
















Жаңа сабақ

Мұғалім түсіндірмесі

Денататты графф әдісімен жаңа сабақты түсіндіру (оқушылардың тыңдалым және жазылым дағдыларын қалыптастырады)



Әр топ есепті шығарылу жолын түсіндіреді.

1топ: 16г мыс сульфаты ерітіндісіне 12грамм темір үгінідісі қосылды. Қайсы артық қалғанын есептеу?

2топ: 15 грамм калий гидроксиді ерітіндісі 30 грамм альюминий хлорид еріндісі араласқанда неше грамм альюминий гидроксиді түзіледі?

3топ: 10,4 грамм барий хлоридімен 24,5 грамм күкірт қышқылы әрекеттескенде түзілген тұнбаның массасын есепте?

Дескрипторлар:

  • Химиялық реакция теңдеуін құрасытра алады.

  • Химиялық реакция теңдеуін теңестіре алады.

  • Артық берілген затты анықтай алады.

  • Толық жұмсалған зат бойынша есептеулер жүргізе алады.

ҚБ Бағдаршам жасыл түс---керемет, сары түс---- тапсырма орындалған бірақ, толық емес. қызыл түс--- тапсырма орындалмаған.

Айналмалы бекет әдісімен топтық тапсырма.

(топта оқушылардың жылдам ойлау дағдысы, ынмақтастық пен бірлесіп жұмыс істеу дағдысы қалыптасады)

Тапсырма шарты; Алматы қаласынан Астана қаласына жету үшін әр бекетте берілген тапсырмаларды дұрыс орындауы керек. Тапсырманы дұрыс әрі жылдам орындаса соғұрлым Астанаға тез жетеді

1 бекет тапсырмасы

Төменде берілген сөздерден формуланы тап және сол формуланың молекулалық массасын есепте

1 топ

2 топ

3 топ

Барий-екі-эс-о-төрт


Алюминий-екі-о-үш

Натрий-о-аш


2 бекет тапсырмасы

Төменде берілген қосылыстардың құрамындағы оттектің массалық үлесін есепте

1 топ

2 топ

3 топ

Na2CO3


H2SO4

KMnO4




3 бекет тапсырмасы

Төменде берілген элемент атомдарының формуласын анықтаңдар

1 топ

2 топ

3 топ

Қарапайым теңіз жануары теңіз атының қаңқа сүйегінің құрамында 47,83℅ – стронций, 34,78℅ оттек, 17,39℅ күкірт болса молекулалық формуласы қандай


«Барий ботқасы деп аталатын » асқазанды рентген арқылы тексеруде жегізетін препараттың құрамында 58,80℅ барий, 13,73℅ күкірт, 27,47℅ оттек болса формуласы қандай?

Сізді құмырысқа шаққанда шаққан жеріңіз құмырысқадан бөлінетін қышқылдың әсерінен ашиды. Ол қышқылдың құрамында 26,09℅ көміртегі, 4,35℅ сутегі, 96,50℅ оттегі болса қышқылдың формуласы қандай?


Дескриптор:

  • Химиялық формуланы жазып, молекулалық массасын есептей алады;

  • Қосылыс құрамындағы әр элементтің массалық үлесін есептей алады;

  • Элемент атомдарының массалық үлестері бойынша формула құрастыра алады


ҚБ. смайликпен, мадақтау





Денататты графф әдісімен


Оқулық,

мәтіндер.



Терминдер












Бағдаршам суреті














Айналмалы бекет әдісі
































Смайликтер арқылы бағалау.

Сабақтың соңы




7 мин












2 мин

Сабақты бекіту: Топтық жұмыс «Дұрысынтап»

(оқушылардың ойлау, шешім қабылдау, проблеманы бірлесіп шешу дағдылары қалыптасады)


0,3 моль Ва(ОН)2 бейтараптауға қанша азот қышқылы жұмсалады?

А) 30г

Б)37,8 г

В)) 35г

10,7 г Ғе(ОН)3 алу үшін темір хлоидінің қанша мөлшерде алу керек?

А) 3 моль

B) 2 моль

D) 0,1 моль

16 г Ғе2О3 түзілген болса қанша мөлшерде Ғе(ОН)3 айрылған?

A) 0,2 моль

B)3 моль

D) 5 моль


Дескриптор:

  • Күрделі заттың молекулалық массасын есептей алады;

  • Химиялық формуланы жаза алады

- Зат мөлшерін анықтай алады.

ҚБ (мұғалімнің қолдауы (керемет, өте жақсы)

Кері байланыс, «Мен тыңдағым келеді» әдісін пайдаланып оқушылардың ой пікірлерін білу.

Мұғалім бір топтан ойын тыңдағысы келген бір оқушыға доп береді, ол өз ойын айтып келесі топтан кімді тыңдағысы келеді сол оқушыға допты береді.


Рефлексия

"Басбармақ" әдісі бойынша рефлексия жүргізіледі.

Тақырыпты жақсы түсінсе бармақты жоғары , орташа түсінсе бармақ көлденең, түсінбесе бармақты төмен түсіреді.




"Дұрысынтап"











Басбармақ


Үйге тапсырма: Көміртек пен кремний қасиеттерін қайталау.


Қосымша ақпарат


Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

А деңгейі

Құрамында 27 грамм мыс хлорид ерітіндісіне 14 грамм темір жаңқаларын салды неше грамм мыс бөлінді.

В деңгейі

80 г әктасты құммен балқытқанда 76 грамм кальций силикат алынды әктастағы негізгі заттың массалық үлесін анықта.

С деңгейі

Массасы 10,2 грамм болатын магний үлгісін күкірт қышқылымен өңдегенде 7,48 л газ түзілді, үлгідегі магнидің массалық үлесін тап.

Мадақтау

Бағдаршам әдісі

Басбармақ әдісі

Смайлктер арқылы бағалау.

Химия кабинетіндегі қауіпсіздік техникасының сақталуы


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді бола ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.



770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ