-
Мектеп:
Пән:
Күні:
Сынып:
Машықкер:
Ы.Алтынсарин атындағы №37 мектеп гимназиясы
Математика
24.11.2020ж
2 «а»
Бекекйқызы Бұлан
Сабақ тақырыбы:
Есептер шығару.
Математикалық олимпиада.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
2.5.1.1. екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу.
2.5.1.7. екі амалмен шешілетін есептерді модельдеу және шығару.
2.5.1.8. құрама еептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдеу және шығару.
2.1.2.8. екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдану.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: екі таңбалы сандарды қосу және азайту үшін алгоритмдерді қолданады, есептердің әр түрлі тәсілдерін модельдейді
Көптеген оқушылар: қосу мен азайтуға арналған есептерді әртүрлі тәсілдермен шығарады.
Кейбір оқушылар: есептерді әр түрлі тәсілмен модельдеуді қолданып, есепті оқып, шешу жоспарын анықтай алады,
Бағалау критерийлері
-
Екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба арқылы модельдейді
-
Екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолданады
Тілдік мақсаттар
Оқушылар; есептерді әртүрлі тәсілмен шығару жолдарын білетін болады,
Пәнге қатысты лексика мен терминологиясы; екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдері,қосындының мәнін тауып, саннан қосындыны азайтуға арналған есептер,
Диалог пен жазуға пайдалы сөз тіркестері;
-Саннан қосындыны қалай азайтуға болады?
-Есепті бірнеше тәсілмен қалай шешуге болады?
-Саннан алдымен бірінші қосылғышты, содан соң екінші қосылғышты қалайазайтамыз?
-Саннан алдымен екінші қосылғышты,содан соң бірінші қосылғышты қалай азайтамыз?
Құндылықтарды дарыту
Топтық және жұптық жұмыстарда өзгелерді тыңдау,өзгелердің пікірімен санасу, өзара құрмет,адамгершілік, достық,жолдастық,қарым-қатынас жасау қабілеті
Пәнаралық байланыстар
Дуние тану көлік түрлерін,олардың қажеттілігін ажырату. қоғамдық көліктегі өзін-өзі ұстау ережелерін түсіндіру
АКТ қолдану дағдылары
Бастапқы білім
Қысқаша жазу бойынша есептер құрастыра алады
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс – әрекет
Ресустар
Сабақтың басы
7 мин
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Мақсаты; оқушылар топта тұрып бір-біріне сәттілік тілейді
Көптен күткен қоңырау,
Соғылды,сабақ басталды.
Шешу,іздеу,тапқырлық.
Міне тағы басталды.
Есеп,ойын бәрі бар
Кірісейік іске сәт!
Қызығушылықты ояту
«Сен білесің бе?» әдісі бойынша оқушылардың олимпиада туралы түсініктерін байқаймын
-Балалар , олипиада деген сөзді қалай түсінесіңдер?
Олимпиада – математиканы оқып үйренуге қызығушылығын арттырудың тиімді формаларының бірі.
М.К Математикалық олимпиада:
-
оқушылардың математикалық білімдерін кеңейтуге;
-
оларды қызықты есептер және оларды шешудің ерекше, күтпеген әдістерімен таныстыруға;
-
оқушылардың математикалық қабілеттерін анықтау және дамытуға;
-
оқытудың бұдан кейінгі барлық дағдыларында спортқа қызығушылығын қолдануға мүмкіндік береді.
-
Олимпиада ойындарының ұраны: «Тезірек,жоғарырақ,күштірек»
Геометриялық фигураларды пайдалана отырып оқушыларды топқа бөлемін.
1-топ Шеңбер
2-топ Төртбұрыш
3-топ Үшбұрыш
Шаттық шеңбер


Сабақтың ортасы
28 мин
Жұптық жұмыс №1. «Көршіңмен талқыла» әдісі
Балалар қалада өтетін математикалық олимпиадаға автобуспен барады. Сызба бойынша есеп құрастырып, әртүрлі тәсілмен шығар.

50 жолаушы


? ересек адам
17 қыз
18 ұл
1 – тәсіл: 50 - (18+17) = 50 – 35 = 15
2 – тәсіл: (50 - 18) – 17 = 32 – 17 = 15
3 – тәсіл: (50 - 17) – 18 = 33 – 18 = 15
Дескриптор:
-сызба бойынша есеп құрастырады,
-әртүрлі тәсілмен шығарады
Кері байланыс: Жұптар «Басбармақ» әдісі бойынша
бір-бірін бағалайды
№2 Топтық жұмыс «Тез есепте» әдісі арқылы бір минутта есептеп беру керек
Есептеудегі қатені тап.Дұрыстығын тексер.
1 топ
+ 66 - 80 - 100 + 49 см
18 46
82
27см
84 34
18
76см2 топ
25+26 = 51 27-19 = 8
74- 48 = 26 34+57 = 91
71-53 = 18 62-35 = 27
3 топ
38+57 = 95 63- 28= 35
73-18 = 55 37+34=71
19+58 = 77 75-47= 28
Дескриптор:
1 Есептеудегі қатені табады
2 Дұрыстығын тексереді
3.Екі таңбалы сандарды қосады,
4.Екі таңбалы санды азайтады
Кері байланыс: «Смайлик» топтар бір-бірін бағалайды
№3 Жұппен жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
Балалар бірдей мысалдарды анықтады. Оларды есептеп, жұбымен жаз

Дескриптор
1 Бірдей мысалдарды анықтайды
2 Есептеп, жұбымен жазады
Кері байланыс: «Жұлдызша» арқылы жұптар бір-бірін бағалайды
«Сергіту сәті».

№4. «Дұрыс жауапты таңда» әдісі. Ұжымдық жұмыс.
Есепті шығаруға карточкалар таңда. Саябаққа 3 күн ішінде 30 ағаш отырғызылды. 1- күні 15 ағаш, 2- күні 7 ағаш отырғызылды. 3- күні неше ағаш отырғызылды ?
30-15
30-7
30-22
15-7
23-15
15+7
Карточкаларды пайдаланып, есеп шығар.
Дескриптор
1 Есепті шығаруға карточкаларды таңдайды
2 Есептеп шығарады
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды
Сабақты бекітуге арналған тапсырма :
№5. «Кім жылдам ?» әдісі
Жеке жұмыс.
Өрнек құрастырып, олардың мәнін тап:
Азайғыш
60
40
50
30
80
Азайтқыш
Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖИ арқылы жасауБөлісу1 - айлықМатериал тарифі-96% жеңілдік000500ҚМЖАшық сабақТәрбие сағатыПрезентацияБЖБ, ТЖБ тесттерКөрнекіліктерБалабақшаға арнарлған құжаттарМақала, ЭссеДидактикалық ойындаржәне тағы басқа 400 000 материалБарлық 400 000 материалдарды шексіз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз1 990 ₸ 49 000₸1 айға қосылуМатериалға шағымдануБұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жариялаған:Бекейқызы Бұлан11 Қаңтар 2021
817
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңізЕсептер шығару. Математикалық олимпиада.
Тақырып бойынша 11 материал табылдыЕсептер шығару. Математикалық олимпиада.
Материал туралы қысқаша түсінікСабақ тақырыбы: Есептер шығару. Математикалық олимпиада. Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 2.5.1.1. екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу. 2.5.1.7. екі амалмен шешілетін есептерді модельдеу және шығару. 2.5.1.8. құрама еептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдеу және шығару. 2.1.2.8. екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдану. Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: екі таңбалы сандарды қосу және азайту үшін алгоритмдерді қолданады, есептердің әр түрлі тәсілдерін модельдейді Көптеген оқушылар: қосу мен азайтуға арналған есептерді әртүрлі тәсілдермен шығарады. Кейбір оқушылар: есептерді әр түрлі тәсілмен модельдеуді қолданып, есепті оқып, шешу жоспарын анықтай алады,Материалдың қысқаша нұсқасы-
Мектеп:
Пән:
Күні:
Сынып:
Машықкер:
Ы.Алтынсарин атындағы №37 мектеп гимназиясы
Математика
24.11.2020ж
2 «а»
Бекекйқызы Бұлан
Сабақ тақырыбы:
Есептер шығару.
Математикалық олимпиада.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
2.5.1.1. екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу.
2.5.1.7. екі амалмен шешілетін есептерді модельдеу және шығару.
2.5.1.8. құрама еептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдеу және шығару.
2.1.2.8. екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдану.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: екі таңбалы сандарды қосу және азайту үшін алгоритмдерді қолданады, есептердің әр түрлі тәсілдерін модельдейді
Көптеген оқушылар: қосу мен азайтуға арналған есептерді әртүрлі тәсілдермен шығарады.
Кейбір оқушылар: есептерді әр түрлі тәсілмен модельдеуді қолданып, есепті оқып, шешу жоспарын анықтай алады,
Бағалау критерийлері
-
Екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба арқылы модельдейді
-
Екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолданады
Тілдік мақсаттар
Оқушылар; есептерді әртүрлі тәсілмен шығару жолдарын білетін болады,
Пәнге қатысты лексика мен терминологиясы; екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдері,қосындының мәнін тауып, саннан қосындыны азайтуға арналған есептер,
Диалог пен жазуға пайдалы сөз тіркестері;
-Саннан қосындыны қалай азайтуға болады?
-Есепті бірнеше тәсілмен қалай шешуге болады?
-Саннан алдымен бірінші қосылғышты, содан соң екінші қосылғышты қалайазайтамыз?
-Саннан алдымен екінші қосылғышты,содан соң бірінші қосылғышты қалай азайтамыз?
Құндылықтарды дарыту
Топтық және жұптық жұмыстарда өзгелерді тыңдау,өзгелердің пікірімен санасу, өзара құрмет,адамгершілік, достық,жолдастық,қарым-қатынас жасау қабілеті
Пәнаралық байланыстар
Дуние тану көлік түрлерін,олардың қажеттілігін ажырату. қоғамдық көліктегі өзін-өзі ұстау ережелерін түсіндіру
АКТ қолдану дағдылары
Бастапқы білім
Қысқаша жазу бойынша есептер құрастыра алады
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс – әрекет
Ресустар
Сабақтың басы
7 мин
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Мақсаты; оқушылар топта тұрып бір-біріне сәттілік тілейді
Көптен күткен қоңырау,
Соғылды,сабақ басталды.
Шешу,іздеу,тапқырлық.
Міне тағы басталды.
Есеп,ойын бәрі бар
Кірісейік іске сәт!
Қызығушылықты ояту
«Сен білесің бе?» әдісі бойынша оқушылардың олимпиада туралы түсініктерін байқаймын
-Балалар , олипиада деген сөзді қалай түсінесіңдер?
Олимпиада – математиканы оқып үйренуге қызығушылығын арттырудың тиімді формаларының бірі.
М.К Математикалық олимпиада:
-
оқушылардың математикалық білімдерін кеңейтуге;
-
оларды қызықты есептер және оларды шешудің ерекше, күтпеген әдістерімен таныстыруға;
-
оқушылардың математикалық қабілеттерін анықтау және дамытуға;
-
оқытудың бұдан кейінгі барлық дағдыларында спортқа қызығушылығын қолдануға мүмкіндік береді.
-
Олимпиада ойындарының ұраны: «Тезірек,жоғарырақ,күштірек»
Геометриялық фигураларды пайдалана отырып оқушыларды топқа бөлемін.
1-топ Шеңбер
2-топ Төртбұрыш
3-топ Үшбұрыш
Шаттық шеңбер


Сабақтың ортасы
28 мин
Жұптық жұмыс №1. «Көршіңмен талқыла» әдісі
Балалар қалада өтетін математикалық олимпиадаға автобуспен барады. Сызба бойынша есеп құрастырып, әртүрлі тәсілмен шығар.

50 жолаушы


? ересек адам
17 қыз
18 ұл
1 – тәсіл: 50 - (18+17) = 50 – 35 = 15
2 – тәсіл: (50 - 18) – 17 = 32 – 17 = 15
3 – тәсіл: (50 - 17) – 18 = 33 – 18 = 15
Дескриптор:
-сызба бойынша есеп құрастырады,
-әртүрлі тәсілмен шығарады
Кері байланыс: Жұптар «Басбармақ» әдісі бойынша
бір-бірін бағалайды
№2 Топтық жұмыс «Тез есепте» әдісі арқылы бір минутта есептеп беру керек
Есептеудегі қатені тап.Дұрыстығын тексер.
1 топ
+ 66 - 80 - 100 + 49 см
18 46
82
27см
84 34
18
76см2 топ
25+26 = 51 27-19 = 8
74- 48 = 26 34+57 = 91
71-53 = 18 62-35 = 27
3 топ
38+57 = 95 63- 28= 35
73-18 = 55 37+34=71
19+58 = 77 75-47= 28
Дескриптор:
1 Есептеудегі қатені табады
2 Дұрыстығын тексереді
3.Екі таңбалы сандарды қосады,
4.Екі таңбалы санды азайтады
Кері байланыс: «Смайлик» топтар бір-бірін бағалайды
№3 Жұппен жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
Балалар бірдей мысалдарды анықтады. Оларды есептеп, жұбымен жаз

Дескриптор
1 Бірдей мысалдарды анықтайды
2 Есептеп, жұбымен жазады
Кері байланыс: «Жұлдызша» арқылы жұптар бір-бірін бағалайды
«Сергіту сәті».

№4. «Дұрыс жауапты таңда» әдісі. Ұжымдық жұмыс.
Есепті шығаруға карточкалар таңда. Саябаққа 3 күн ішінде 30 ағаш отырғызылды. 1- күні 15 ағаш, 2- күні 7 ағаш отырғызылды. 3- күні неше ағаш отырғызылды ?
30-15
30-7
30-22
15-7
23-15
15+7
Карточкаларды пайдаланып, есеп шығар.
Дескриптор
1 Есепті шығаруға карточкаларды таңдайды
2 Есептеп шығарады
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды
Сабақты бекітуге арналған тапсырма :
№5. «Кім жылдам ?» әдісі
Жеке жұмыс.
Өрнек құрастырып, олардың мәнін тап:
Азайғыш
60
40
50
30
80
Азайтқыш
Жүктеу
БөлісуЖИ арқылы жасауФайл форматы:docx11.01.2021817Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖариялаған:Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласызҚазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеуСіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласызСайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі -
-











