САБАҚ: | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Омарова А М |
Сынып: 7 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Қатты денелердегі қысым. |
Оқу мақсаттары | 7.3.1.2.Есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану
|
Сабақтың мақсаттары | Формуланы қолданады және мысал келтіре алады;Қатты дененің қысымын есептеу формуласын қолданып есептер шығарады |
Бағалау критерийлері | Қатты денелер түсіретін қысым формуласын есеп шығаруда қолданады Қатты денелер түсіретін қысым формуласын әртүрлі жағдайлар үшін қолданадыЖерге қандай қысым түсіретін есептейді қысым формуласын пайдаланады |
Тілдік мақсаттар
| Физикалық терминдер мен сөз тіркестері: Қысым күші,диаметр,беттің ауданы,перпендикуляр. Осы сөз тіркестері мен терминдерді есепті талдауда, пікірталаста , диалог және формуланы оқығанда дұрыс қолданады. |
Құндылықтарды дарыту | Индустрияландыру мен инновацияға негізделген экономикалық өсу. Қатты дененің қысымы құрылыс, аспаптар құрастыру, машиналар жасау жұмыстарында ескеріледі. Инновацияға негізделген жобалардағы білікті маман еліміздің болашақ эканомикасының өсу кепілі
|
Пәнаралық байланыс | Математика - формуланы түрлендіреді, қысымды есептейдіЖаратылыстану –заттардың құрылымы жайлы білімдерін қайталау. |
Алдыңғы білім | Қысымның анықтамасын,есептеу формуласын, өлшем бірліктерін және қандай шамаларға тәуелді екенін біледі. |
Күтілетін нәтиже | Қысымның формуласын есептер шығаруда қолдана алады |
САБАҚ БАРЫСЫ |
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақта жоспарланған қызмет | Ресурстар |
Сабақтың басыШаттық шеңбері | Психологиялық тренинг: әр оқушы кезекпен өз есімінің бірінші әрпінен басталатын бір физикалық сөзді айтады. |
|
Топқа бөлу«түрлі стикер» | Әр партаға түрлі стикер жапсыру арқылы. Оқушылар 2 топқа бөлінеді |
|
Өткен материалды қайталауЖеке жұмыс | «Миға шабуыл» әдісін пайлану |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы:Топтық жұмыс
| Тапсырма «Физикалық суреттер сөйлейді »Сурет бойынша жұмыс
| Интерактивті тақта видеороликҚысымға байланысты |
Шығармашылық жұмыс | Еденге қандай қысым түсiретiндерiңдi есептеп шығарыңдар. Жабдықтар: жайпақ таразы және торкөзді (0,5х,0,5 см) қағаз.
Таразы көмегімен өз массаларыңды анықтаңдар. Сендерге әрекет ететін ауырлық күшін есептеп шығарыңдар (F = mg). Бір бәтеңкенің ауданын анықтаңдар: аяқты торкөз сызықты қағазға қойып, табанның контурын сызып алыңдар. Контурдың ішіндегі толық квадраттарды санаңдар (N1) да, оған контур сызықтары өткен толық емес квадраттар санының (N2) жартысын қосыңдар: (N=N1 + N2). Алынған санды бір квадраттың ауданына көбейтіп табанның ауданын (S) табыңдар. Бетке перпендикуляр әрекет ететін күшті және ауданды біле отырып, өздерің тұрғанда және жүріп бара жатқанда еденге түсіретін қысымды анықтаңдар. |
|
Саралау«Мәзір уақыт» әдісі | Оқушылардың деңгейін анықтау мақсатында деңгейлік есептер Әрбір оқушы берілген есепті шешеді.Шығарып болған соң критерий бойынша өзін-өзі бағалайды. Жеке жұмыс :А деңгейіМассасы 45 кг бала шаңғы үстінде тұр. Әр шаңғының ұзындығы 1,5м, ені 10см. Бала қар үстіне түсіретін қысымын есептеңдер.
В-деңгейі0,2м2 ауданға 8кПа қысым әсер етеді. Осы ауданға қанша күш беріледі?
С-деңгейАдам күректі 600Н күшпен басады. Егер күректің ені 20 см, жүзінің қалыңдығы 0,5мм болса, сонда күрек топыраққа қандай қысым түсіреді? Күректі неліктен өткірлеп қайрайды?
|
|
Сабақтың соңы:Рефлексия«Бағдаршам»
| Оқушылар өзара түсінгендіктерін көрсету үшін бағдар-шамның түстеріне стикерлерін жапсырып қысқаша тоқталып өтедіжасыл = не білдім:сары --не білгім келедіқызыл = нені үйрендім өз білімдерін өздері бағалайды
|
|
Үй тапсырмасы |
|
|