|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 5-бөлім. Су- тіршілік көзі Мұғалімнің аты-жөні: Жомартова Замзагуль Ергазиевна Мектеп: «ЖББО №88ЖББМ» КММ Күні: Сынып: 5-сынып Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Есіл ағады |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.А6. Тірек сөздерді дұрыс қолданып, иллюстрацияларды сипаттау; 5.Т6. Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру; |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
«Есіл ағады» тақырыбы бойынша ұсынылған иллюстрацияларды сипаттау, тірек сөздерді дұрыс қолдану; Тыңдалған ән мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру; |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор: Ақбұйра толқын, Мағжанның жүйрік жырындай, Жағада жартас жаңғырып. Диалог үшін пайдалы тіркес: «Меніңше, ... сәйкес келеді.тапсырманы толық орындады/орындамады, себебі ... сурет»; Жазу үшін: Есіл ағады, Есіл өзені |
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Сабақ барысында орындалатын іс-әрекеттер мен мазмұн арқылы тарих, жаратылыстану, информатика,музыка салаларымен мазмұндық байланыс орнатылады |
||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Балқаш көлі тақырыбында оқушылар мәліметтерді жинақтай отырып, постер жасады. «Ыстық орындық» әдісі арқылы өткен сабақта не білгендерін, игерген дағдылары туралы ой бөліседі |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы – 15мин. |
Кері байланыс Ж. «Ыстық орындық» әдісі арқылы оқушылар өткен сабақ мазмұны бойынша кері байланыс береді. С. «Галереяда ой шарлау» әдісімен сабақ басында оқушы назарын шоғырландыру мақсатында тақырыпты ашу. Есіл өзені, МузАРТ тобы туралы сурет көрсетіледі. Топқа бөлу. Оқушыларға түрлі түсті шарлар таратылады. Шеңберге тұрып, шарға жақсы тілек жазып бір-біріне береді. Бірдей түсті шарлары бар оқушылар бір топқа отырады ЖЖ. «Сәйкестендіру» әдісі Балалар төмендегідей берілген тірек сөздерді суреттермен (кейбір суретке бірнеше тірек сөз сәйкес келеді) сәйкестендіреді. Тірек сөздерді қолдана отырып, суретті сипаттау арқылы ауызша шағын мәтін құру. Тірек сөздер: халық қазынасы, Астана, жер-су атаулары, әсем табиғат аясында ағып жатқан жақсы көремін, Есіл, өзені, өзен ағады, ән айтады. Дескриптор:
ҚБ. Жұпаралық өзара дескриптор негізінде кері байланыс беру, ҚБ «бағдаршам» әдісімен бағалайды. С. «Болжау» стратегиясы Оқушылар алда болатын тыңдалым материалына тақырып арқылы болжау кестесін толтырады. кесте
|
суреттер
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы – 20мин. |
Тыңдалым тапсырмасы С. Әр топ МузАРТ тобының орындауындағы Есіл ағады өлеңін екі рет мұқият тыңдайды. Есіл ағады, Есіл ағады, Ақбұйра толқын жарды ұрып. Есіл аққанда, есіп ағады, Жағада жартас жаңғырып. Есіл ағады, Есіл ағады, Мағжанның жүйрік жырындай. Мені де бір қыз есіне алады, Тарқатып өрген бұрымды… Қайырмасы: Сырбазың сыңғыр, сыңғыр етеді, Сұлулар таққан сырғадай. Түрілген сонау түннің етегі, Ұйқыңды қайтсын ұрламай? Есіл ағады, Есіл ағады, Есіл ағады ерке өзен. Көңілге мәңгі көшіп алады, Аққудай арлы сол кезең. Есімін толқын есіне алады, Аймалап ай-күн жарық қып. Есіл ағады, Есіл ағады, Есіл ағады жарықтық. Тыңдалымнан кейін ТЖ. Сұрақтар кестесін толтыру. Төмендегі сұрақтарға қазіргі өмірмен байланыстырып жауап беріңдер.
Дескриптор: - сұрақтарға жауап береді; - сұрақтарды қазіргі өмірмен байланыстырады; - пікірін 1 сөйлеммен айтады;
ҚБ. Топаралық дескрипторға негізделген кері байланыс, «Қол соғу» әдісі арқылы өзара бағалау.
Артық уақыт қалып жатса ТЖ. «Қабырғадағы рөл» әдісі бойыншаЕсіл ағады (МузАрт) әні бойынша өзен суретін салып, ортасына білетіндерін жазады және сыртына білгісі келетін сұрақтарын қояды.Дескриптор:
ҚБ Мұғалім топ жұмыстарын бақылап, топтарды қызыл, жасыл, сары «Гүл күлтелерімен» бағалайды. |
Видеоролик Сұрақтар кестесі
Флипчарт, маркерлер Гүл күлтелері |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 10мин |
Оқушылар рефлексиясы «Рефлекия пирамидасы» арқылы оқушылар сабақта білген, әлі де толықтыра түсу қажет деп тапқан ақпараттар мен сабақтың қызықты тұстарын жазып қалдырады. Сіз үйренген төрт нәрсе? Сіз бұған дейін білген үш нерсе? Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе? Есте сақтау керек маңызды нәрсе? |
стикерлер
|
|||||||||||
|
Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Барлық оқушылар үшін: Иллюстрацияларды сипаттауда тірек сөздер, суреттер берілді. Мысалы: Есіл өзенінің, МузАРТ тобының суреттері, сөз, сөз тіркестері берілді. Көпшілік оқушылар үшін: тыңдалым материалы негізінде 5 тірек сөз дайындайды, сұрақтарға өмірмен байланыстыра жауап береді. Қолдау үшін: видео, сұрақтар кестесі ұсынылады. Кейбір оқушылар үшін: «Қабырғадағы рөл» әдісі арқылы білетіндерін, білгісі келетін сұрақтар ұсынады. Қолдау үшін: ән мәтіні беріледі. Бұлардың саралаудың дереккөз, қарқын арқылы саралау жолдарына мысал бола алады. |
Сабақ барысында оқушылардың білімді игергендері өзін-өзі, өзара бағалау арқылы жүргізіледі. Бағалау объективті болуы үшін алдын-ала дескрипторлар ұсынылады. Оқушыларды ынталандыру үшін ҚБ әдісі «Гүл күлтелерін», «Қол соғу», «Бағдаршам» әдістерін пайдаланады. Ынталандырушы, уәждеуші сөздер арқылы ерекше білім алу қажеттілігі бар балаларға қолдау көрсетіледі. «Рефлекия пирамидасы» рефлексиясымен сабақ барысы туралы оқушылардың ойы анықталады. |
Сабақ оқытудың белсенді әдістеріне құрылған: Түрлі түсті щарлар.
|
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланаңыз. Төменде өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз |
|
|
Сабақ мақсаты қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және неліктен? |
||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Есіл ағады
Есіл ағады
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 5-бөлім. Су- тіршілік көзі Мұғалімнің аты-жөні: Жомартова Замзагуль Ергазиевна Мектеп: «ЖББО №88ЖББМ» КММ Күні: Сынып: 5-сынып Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Есіл ағады |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.А6. Тірек сөздерді дұрыс қолданып, иллюстрацияларды сипаттау; 5.Т6. Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру; |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
«Есіл ағады» тақырыбы бойынша ұсынылған иллюстрацияларды сипаттау, тірек сөздерді дұрыс қолдану; Тыңдалған ән мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру; |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор: Ақбұйра толқын, Мағжанның жүйрік жырындай, Жағада жартас жаңғырып. Диалог үшін пайдалы тіркес: «Меніңше, ... сәйкес келеді.тапсырманы толық орындады/орындамады, себебі ... сурет»; Жазу үшін: Есіл ағады, Есіл өзені |
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Сабақ барысында орындалатын іс-әрекеттер мен мазмұн арқылы тарих, жаратылыстану, информатика,музыка салаларымен мазмұндық байланыс орнатылады |
||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Балқаш көлі тақырыбында оқушылар мәліметтерді жинақтай отырып, постер жасады. «Ыстық орындық» әдісі арқылы өткен сабақта не білгендерін, игерген дағдылары туралы ой бөліседі |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы – 15мин. |
Кері байланыс Ж. «Ыстық орындық» әдісі арқылы оқушылар өткен сабақ мазмұны бойынша кері байланыс береді. С. «Галереяда ой шарлау» әдісімен сабақ басында оқушы назарын шоғырландыру мақсатында тақырыпты ашу. Есіл өзені, МузАРТ тобы туралы сурет көрсетіледі. Топқа бөлу. Оқушыларға түрлі түсті шарлар таратылады. Шеңберге тұрып, шарға жақсы тілек жазып бір-біріне береді. Бірдей түсті шарлары бар оқушылар бір топқа отырады ЖЖ. «Сәйкестендіру» әдісі Балалар төмендегідей берілген тірек сөздерді суреттермен (кейбір суретке бірнеше тірек сөз сәйкес келеді) сәйкестендіреді. Тірек сөздерді қолдана отырып, суретті сипаттау арқылы ауызша шағын мәтін құру. Тірек сөздер: халық қазынасы, Астана, жер-су атаулары, әсем табиғат аясында ағып жатқан жақсы көремін, Есіл, өзені, өзен ағады, ән айтады. Дескриптор:
ҚБ. Жұпаралық өзара дескриптор негізінде кері байланыс беру, ҚБ «бағдаршам» әдісімен бағалайды. С. «Болжау» стратегиясы Оқушылар алда болатын тыңдалым материалына тақырып арқылы болжау кестесін толтырады. кесте
|
суреттер
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы – 20мин. |
Тыңдалым тапсырмасы С. Әр топ МузАРТ тобының орындауындағы Есіл ағады өлеңін екі рет мұқият тыңдайды. Есіл ағады, Есіл ағады, Ақбұйра толқын жарды ұрып. Есіл аққанда, есіп ағады, Жағада жартас жаңғырып. Есіл ағады, Есіл ағады, Мағжанның жүйрік жырындай. Мені де бір қыз есіне алады, Тарқатып өрген бұрымды… Қайырмасы: Сырбазың сыңғыр, сыңғыр етеді, Сұлулар таққан сырғадай. Түрілген сонау түннің етегі, Ұйқыңды қайтсын ұрламай? Есіл ағады, Есіл ағады, Есіл ағады ерке өзен. Көңілге мәңгі көшіп алады, Аққудай арлы сол кезең. Есімін толқын есіне алады, Аймалап ай-күн жарық қып. Есіл ағады, Есіл ағады, Есіл ағады жарықтық. Тыңдалымнан кейін ТЖ. Сұрақтар кестесін толтыру. Төмендегі сұрақтарға қазіргі өмірмен байланыстырып жауап беріңдер.
Дескриптор: - сұрақтарға жауап береді; - сұрақтарды қазіргі өмірмен байланыстырады; - пікірін 1 сөйлеммен айтады;
ҚБ. Топаралық дескрипторға негізделген кері байланыс, «Қол соғу» әдісі арқылы өзара бағалау.
Артық уақыт қалып жатса ТЖ. «Қабырғадағы рөл» әдісі бойыншаЕсіл ағады (МузАрт) әні бойынша өзен суретін салып, ортасына білетіндерін жазады және сыртына білгісі келетін сұрақтарын қояды.Дескриптор:
ҚБ Мұғалім топ жұмыстарын бақылап, топтарды қызыл, жасыл, сары «Гүл күлтелерімен» бағалайды. |
Видеоролик Сұрақтар кестесі
Флипчарт, маркерлер Гүл күлтелері |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 10мин |
Оқушылар рефлексиясы «Рефлекия пирамидасы» арқылы оқушылар сабақта білген, әлі де толықтыра түсу қажет деп тапқан ақпараттар мен сабақтың қызықты тұстарын жазып қалдырады. Сіз үйренген төрт нәрсе? Сіз бұған дейін білген үш нерсе? Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе? Есте сақтау керек маңызды нәрсе? |
стикерлер
|
|||||||||||
|
Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Барлық оқушылар үшін: Иллюстрацияларды сипаттауда тірек сөздер, суреттер берілді. Мысалы: Есіл өзенінің, МузАРТ тобының суреттері, сөз, сөз тіркестері берілді. Көпшілік оқушылар үшін: тыңдалым материалы негізінде 5 тірек сөз дайындайды, сұрақтарға өмірмен байланыстыра жауап береді. Қолдау үшін: видео, сұрақтар кестесі ұсынылады. Кейбір оқушылар үшін: «Қабырғадағы рөл» әдісі арқылы білетіндерін, білгісі келетін сұрақтар ұсынады. Қолдау үшін: ән мәтіні беріледі. Бұлардың саралаудың дереккөз, қарқын арқылы саралау жолдарына мысал бола алады. |
Сабақ барысында оқушылардың білімді игергендері өзін-өзі, өзара бағалау арқылы жүргізіледі. Бағалау объективті болуы үшін алдын-ала дескрипторлар ұсынылады. Оқушыларды ынталандыру үшін ҚБ әдісі «Гүл күлтелерін», «Қол соғу», «Бағдаршам» әдістерін пайдаланады. Ынталандырушы, уәждеуші сөздер арқылы ерекше білім алу қажеттілігі бар балаларға қолдау көрсетіледі. «Рефлекия пирамидасы» рефлексиясымен сабақ барысы туралы оқушылардың ойы анықталады. |
Сабақ оқытудың белсенді әдістеріне құрылған: Түрлі түсті щарлар.
|
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланаңыз. Төменде өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз |
|
|
Сабақ мақсаты қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және неліктен? |
||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек? |
||
шағым қалдыра аласыз




















