Бөлім:
|
|
Мектеп:
|
|
Күні:
|
1-сабақ
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
|
Сынып:
|
8
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Географиялық зерттеу
әдістерінің түрлері
|
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу
бағдараламасынан сілтеме)
|
8.1.1.3 географиялық зерттеу
әдістерінің (далалық, картографиялық, теориялық) мәнін түсіндіріп,
қолданады;
|
Сабақтың
мақсаты
|
Оқушылардың
барлығы мынаны орындай
алады:
Зерттелу сипаты, орны, Геродот, Птоломей,
Страбон зерттеулері туралы білу; картамен жұмыс істеу дағдыларын
дамытады
Оқушылардың
көбісі мынаны орындай алады географиялық зерттеу
әдістерінің мәнін түсіндіріп,
қолданады;
Оқушылардың
кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша
тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен
дәлелдер келтіре алады.
|
Жетістік
критерийі
|
-
Қосымша ақпарат көзінен алған
мәліметтерді түсінеді;
-
Мәліметтерді кесте, диаграмма,
сызба, шартты белгілер түрінде оқи алады және ұсына
алады;
-
Географиялық білім көздерін
біледі, карта, атлас, оқулық, әдебиеттермен қалай жұмыс істеу керек
екенін түсінеді және барлық білім көздерін өз қажетіне
қолданады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Географиялық білім көздері
болып табылатын оқулық, географиялық атластармен екі томдық «Қазақ
КСР атласы», 3 томдық ұлттық атластар мен тақырыптық карталар
географиялық карталардың білім алуда маңызы зор екенін
білу
|
Құндылықтар
|
Құрмет, ынтымақстастық, өмір
бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық,
жыл
сайын,
|
Жаһандық азаматтыққа
тәрбиелеу
|
Адами құндылықтарды
дәріптеу
|
АКТ дағдысын
қолдану
|
Осы сабақ барысында оқушылар
Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды
пайдаланып, интербелсенді тақтаны
қолданады.
|
Өмірмен
байланыс
|
Климаттық өзгерістерді
талқылау
|
Пәнаралық
байланыс
|
Биология мен тарих,
физика
|
Алдыңғы
білім
|
8.О2.Тарсырманың
ерекшеліктерді анықтау
|
Сабақ
барысы
|
Жоспарланған
кезеңдері
|
Жоспарланған
іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың
басы
5
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
«Бес қадам»
стратегиясы. Сыныптан 4 оқушы шығады, бес қадам аттап жылдам жауап
береді.
Сыни тұрғыдан
ойлауға «Түрткі, сынақтан өткізу,
қайта бағыттау»
сұрақтары
1.Географиялық білім
не үшін қажет?
2.Неліктен?
3.Географиялық
білімдерді алған жағдайда қандай мамандықтарға қол жеткізуге
болады?
Сабақтың тақырыбы мен
мақсатымен таныстыру
|
Слайд
|
Сабақтың
ортасы
15
минут
|
Мағынаны тану
кезеңі
ВЕН ДИАГРАММАСЫ
Тарих мен география
Топтық жұмыс
«Жигсо»
4 топқа
«Географиялық білім көздеріне» нелер жататының анықтап, қорғау
Сіздің тобыңызда 5 рөлді: лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы
және бақылаушы-ларды анықтаңыз. Жұмыс төмендегідей жоспармен
жүреді. Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды
және әр топтың бақылаушысы, жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау
парағын жүргізеді.
Жұптық
жұмыс
1-тапсырма. Асты сызылған сөздерге
түсініктеме беріңіз.
2-тапсырма: Мәтінге сүйене отыра, 3 сұрақ
құрастырыңыз.
Оқытуды ң мақсаты
бойынша.
Бағалау
кртитериі
|
Дескриптор
|
Кез келген тапсырмаларды
орындау және тақырыпты кез келген тәсілдерімен түсіндіру
пайдаланады
|
Қосымша ақпарат көздерін
пайдалана отырып тексереді
|
Орындалған тапсырмалардың
дұрыстығын бақылайды
|
Тапсырмалардың нәтижесін
тексеру
|
Орындалған жүмыстардың жақсы
үлгілерін көрсетеді
|
Жұптық
бағалау.
Дискрипторлар: жоғарғы балл -5
балл.
-
Басы
+
-
Ортасы
+
-
Қорытынды
+
|
Слайд
флипчарт
https://kk.wikipedia.org/wiki/
|
Сабақтың
соңы
5
минут
|
Сабақты
бекіту:
1.Географиялық білім
көздеріне нелер жатады?
2.Жергілікті жерді
танып білу үшін қандай құралдарды
қолданамыз?
3.Жергілікті жердің
табиғатын білу қаншалықты маңызды деп
ойлайсың?
Қаншалықты
түсінгенін, түсінбеген жерін, жіберген қателіктерін күнделікке
толтыру. (5мин)
Не
үйрендім?
|
Не қиын
болды?
|
Түсінбеген
жерім
|
|
|
|
Бақылаушының
бағалау парағы
Рефлексия
Оқушы мен мұғалім
кері байланысы.
Өз-өзін бағалау
ауызша жүзеге асады.
Оқушылар мына
сұрақтарға жауап бере отырып, сабақта туындаған ойларын
тізбектейді:
-
Алдымен біз былай деп
ойладық.....
-
Одан кейін біз мына проблемаға
тап болдық.............
-
Проблеманы шешу
үшін......жасадық.
-
Бұдан
біз..................көрдік.
-
Демек, бұл мынаны
білдіреді.................
Сонымен
біз.................деген шешімге
келдік
Бағалау
Жетістік
критерийлері бойынша
Үй
жұмысы
Жаңа сөздерді
жаттау
|
|
Сабақта саралау
тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті
оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер
қоямын?
|
Оқушылардың
материалды қаншалықты игергенін қалай
бағалаймын?
|
Денсаулық пен
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
|
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ/ оқыту
мақсаттары шыншыл ма?
Барлық оқушылар
ОМ жетті ме?
Егер жоқ болса,
неге?
Сабақтағы саралау
дұрыс өтті ме?
Сабақтағы
кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не
жасалды? Неге?
|
|
Жалпы
бағалау
Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту
мен білім беру туралы
ойланыңыз)
1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп болатын
еді? (оқыту мен білім беру туралы
ойланыңыз)
1:
2:
Сабақ барысында сыныптың жетістігі
туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда
неге назар аудару қажет?
|