Материалдар / геометрия 9-сынып

геометрия 9-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
дрдпьодльр
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Қырқүйек 2018
2704
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары
№1
Пән: геометрия
Сынып: 9
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Қайталау. Төртбұрыштар.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Төртбұрыштар және олардың түрлері мен қасиеттері.
Дамытушылық: Төртбұрыштардың ортақ қасиеттері.
Тәрбиелік: Оқушылардың еске түсіру қабілеттерін дамыту.
Сабақтың түрі: қайталау сабағы
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Өткен тақырыпты қайталау: -Параллелограмм
Тіктөртбұрыш, ромб, квадрат
Трапеция

ІІІ Есептер шығару:

1. АВСD тіктөртбұрышындағы А бұрышының биссектрисасы СD қабырғасын СК=15,3см және DK=18,4см кесінділерге бөледі. АВСD тіктөртбұрышының периметрін және АВСК трапециясының орта сызығының ұзындығын табыңдар.

2. Параллелограмның бір қабырғасы екіншісінен 12см ұзын. Егер оның периметрі 220см болса, параллелограмның қабырғалары неге тең?

3. Трапецияның орта сызығының ұзындығы 24см-ге тең. Табандарының қатынасы 5:3. трапецияның табандарының ұзындығын табындар.

4. АВСD Параллелограмында ВАD бұрышының АN биссектрисасы ВС қабырғасын ВN=11см және NC=5см кесінділерге бөледі. Параллелограмның периметрін және ANCD трапециясының орта сызығының ұзындығын табындар.

5. Тіктөртбұрыштың диагоналі 28см, ал кіші қабырғасы 14см. Диагональдарының арасындағы бұрышты табындар.

6. Трапецияның табандарының айырмасы 6см, ал оның орта сызығының ұзындығы 10см. Трапецияның табандарының ұзындығын табындар.

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы:
Сабақ жоспары
№2
Пән: геометрия
Сынып: 9
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Қайталау. Пифагор теоремасы.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Төртбұрыштар және олардың түрлері мен қасиеттері.
Дамытушылық: Төртбұрыштардың ортақ қасиеттері.
Тәрбиелік: Оқушылардың еске түсіру қабілеттерін дамыту.
Сабақтың түрі: қайталау сабағы
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Өткен тақырыпты қайталау: -Төртбұрыштың қасиеттері
Пифагор теоремасы
Негізгі тригонометриялық тепе – теңдіктер

ІІІ Есептер шығару:
1. Тіктөртбұрыштың бір қабырғасы 12 см, ал оның диагоналінің ұзындығы 20 см. Тіктөртбұрыштың периметрін табыңдар.
2. Диагональдары 16 см және 20 см-ге тең ромбының периметрін табыңдар.
3. Өрнектерді ықшамдаңдар:
а) + 1
ә)
4. Теңбүйірлі трапецияның табандары 16 см және 8 см, ал бүйір қабырғасының ұзындығы см болса, оның биіктігі неге тең?
5. Табанының ұзындығы 12 см, ал табанына жүргізілген биіктігі 8 см болатын теңбүйірлі үшбұрыштың қабырғаларын табыңдар.
Диагоналінің ұзындығы 36 см-ге тең квадраттың периметрін табыңдар.
7. Өрнектерді ықшамдаңдар:
а)
ә)
8. Ромбының қабырғасы 17 см, ал оның бір диагоналінің ұзындығы 16 см. Ромбының екінші даигоналінің ұзындығын табыңдар.

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: 8 сынып оқулығынан:
Сабақ жоспары
№3
Пән: геометрия
Сынып: 9
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Вектор. Коллинеар векторлар.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Оқушыларды вектор ұғымымен таныстыру.
Дамытушылық: Физикада кездесетін векторлық шамаларға мысалдар келтіру.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Жаңа тақырып:
Өзінің сан мәнімен ғана емес кеңістіктегі бағытымен де сипатталатын шамалар – векторлық шамалар.
Ұштарының басы мен ұшы көрсетілген кесінді бағытталған кесінді немесе вектор д.а.
Жазықтықтың кез келген нүктесін вектор деп қарастыруға болады. Ол нөлдік вектор д.а.
Нөлдік вектордан өзгеше екі вектор бір түзудің немесе параллель түзулердің бойында жатса, онда мүндай векторлар коллинеар векторлар д.а. Нөлдік вектор кез келген векторға коллинеар.
Екі вектор бірдей бағытталған болса, олар бағыттас векторлар д.а. Коллинеар, бірақ бағыттас болмаса, бағыттары қарама-қарсы векторлар д.а.

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Ауызша орындалатын тапсырмалар: №1, №3

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №2, №4, №15

Сабақты бекіту кезеңі:
Вектор. Векторлық шамалар.

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: қосымша материалдан.


Сабақ жоспары
№4
Пән: геометрия
Сынып: 9
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Вектордың ұзындығы. Векторлардың теңдігі.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Вектордың ұзындығы. Векторлардың теңдігінің қасиеттері.
Дамытушылық: Есеп шығару дағдыларын бекіту.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ..
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Вектор
Үй тапсырмасының орындалуының барын тексеру, сұрақтарына жауап беру.
ІІІ Жаңа сабақ:
Нөлдік емес вектордың ұзындығы немесе модулі деп кесіндінің ұзындығын айтады. /АВ/.
Егер екі вектор өзара бағыттас және олардың ұзындықтары тең болса, онда олар тең векторлар д.а.
әрбір вектор өзіне тең
егер a=b → b=a
егер a=b, b=c → a=c

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Ауызша орындалатын тапсырмалар: №6
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №9, №14
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №8

Сабақты бекіту кезеңі:
Вектордың ұзындығы. Векторлардың теңдігі

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: қосымша материалдан





Сабақ жоспары
№5
Пән: геометрия
Сынып: 9
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Вектордың координаталары. Параллель көшіру.
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Вектордың координаталарын және ұзындығын есептеу .
Дамытушылық: Есеп шығару дағдыларын бекіту.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ..
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Вектор, оның ұзындығы және теңдігі.
Үй тапсырмасының орындалуының барын тексеру, сұрақтарына жауап беру.

ІІІ Жаңа сабақ:
АВ=а векторының координаталары деп а1=x2-x1, a2=y2-y1. вектордың координаталары оның ұшы мен басының координаталарының айырымына тең.
Вектордың ұзындығының квадраты вектордың координаталарының квадраттарының қосындысына тең. /AB/2=(x2-x1)2+(y2-y1)2
Теорема: Параллель көшіруде АВ векторы өзіне тең А,В, векторына көшеді.
Теорема: Тең векторлардың сәйкес координаталары өзара тең болады.

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №10
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №11, №12, №17

Сабақты бекіту кезеңі:
Вектордың координаталары

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: №12, №16






Сабақ жоспары
№6
Пән: геометрия
Сынып: 10
Күні: _02.04.2015__________
Сабақтың тақырыбы: Векторларға амалдар қолдану
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Екі векторды қосу ережелері, суреттерін салу.
Дамытушылық: Екі векторды азайту.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ..
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Вектордың координаталары
Үй тапсырмасының орындалуының барын тексеру, сұрақтарына жауап беру.

ІІІ Жаңа сабақ:
Екі векторды үшбұрыш ережесі бойынша қосу
Екі векторды параллелограмм ережесі бойынша қосу
a және b векторларының айырымы деп b+х=a теңдігін қанағаттандыратын х векторын айтады.
Векторларды қосудың қасиеттері:
a+b=b+a
(a+b)+c=a+(b+c)

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №20, №38
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №19, №22, №23, №29

Сабақты бекіту кезеңі:
Векторларды қосу және азайту

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: №24, №31, №36






Сабақ жоспары
№7
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Векторларды санға көбейту
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Кез келген вектордың нөл санына және k санына көбейтіндісі
2.Дамытушылық: Кез келген k,l сандары мен кез келген a b векторлары үшін орындалатын теңдіктер.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ..
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Векторларды қосу және азайту
Үй тапсырмасының орындалуының барын тексеру, сұрақтарына жауап беру.

ІІІ Жаңа сабақ:
Нөлдік емес а векторының k санына көбейтіндісі деп, ұзындығы k/а/ көбейтіндісіне тең b векторын айтады.
k(0 болғанда a(( b
k(0 болғанда a(( b
0k=0
1.Кез келген а(0=0
2. Кез келген k және а үшін а және kа векторлары коллинеар.
Теорема: а векторын k санына көбейткенде, а векторының координаталары k санына көбейтіледі.

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №43
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №44, №45, №46, №48, №54

Сабақты бекіту кезеңі:
Векторларды қосу және азайту

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: №53, №56, №60


Сабақ жоспары
№8
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Векторларды координаталық осьтердің бірлік векторлары бойынша жіктеу.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Бірлік вектор. а векторының координаталарын анықтау.
2.Дамытушылық: Базистік векторлар.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ..
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Векторларды санға көбейту
Үй тапсырмасының орындалуының барын тексеру, сұрақтарына жауап беру.
ІІІ Жаңа сабақ:
Ұзындығы бірге тең вектор бірлік вектор д.а. Координаталық Ох, Оу осьтерінің оң бағытымен бағытталған бірлік векторлар координаталық векторлар н/е орттар д.а.Ох және Оу осьтерінің бірлік векторлары сәйкесінше i және j әріптерімен белгіленеді. ОА=а векторы үшін а=a1i+a2j OA=OA1+OA2
Коллинеар емес i, j векторлары базистік векторлар д.а.

Векторлардың скаляр көбейтіндісі олардың абсолют шамаларын олардың арасындағы бұрыштың косинусына көбейткенге тең.
a(b=/a/(/b/cos(ab)
Егер a( b болса, ( (ab)=900 ( a(b=0
Егер ( (ab)(900 ( a(b(0
Егер ( (ab)(900 ( a(b(0
а(а((а/2
ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
АВ тең қабырғалы үшбұрыш. АВ(5см, АМ медианасы.
Табу керек: АВ(АС, ВА(АС, ВС(АМ, АМ(АС, МС(ВМ
Сабақты бекіту кезеңі:
-Бірлік вектор
Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: №68, №70,№71

Сабақ жоспары
№9
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Векторлардың скаляр көбейтіндісі
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Бірлік вектор. а векторының координаталарын анықтау.
2.Дамытушылық: Базистік векторлар.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ..
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Бірлік вектор
Векторлардың скалярлық көбейтіндісі.
Үй тапсырмасының орындалуының барын тексеру, сұрақтарына жауап беру.
ІІІ Жаңа сабақ:
Векторлардың скаляр көбейтіндісі олардың абсолют шамаларын олардың арасындағы бұрыштың косинусына көбейткенге тең.
a(b=/a/(/b/cos(ab)
Координаталық i, j векторларының скалярлық көбейтіндісі:
i( i =/ i /(/ i /cos00(/ i/2(1
j ( j =/ j /( /j /cos00(/ j /2(1
i( j =/ i /(/ j /cos900(0
Теорема: Екі вектордың скалярлық көбейтіндісі олардың сәйкес координаталарының көбейтінділерінің қосындысына тең.
a(b= a1 b1 +a2 b2

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №75, №77
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №78, №82, №87,
Сабақты бекіту кезеңі:
Векторлардың скаляр көбейтіндісі

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: №76, №79,№81




Сабақ жоспары
№10
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Векторлардың скаляр көбейтіндісі
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Векторлардың арасындағы бұрыш.Екі вектордың скаляр көбейтіндісі
2.Дамытушылық: Оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Жазықтықтағы векторлар
- a(b=/a/(/b/cos(ab)
Егер a( b болса, ( (ab)=900 ( a(b=0
Егер ( (ab)(900 ( a(b(0
Егер ( (ab)(900 ( a(b(0
а(а((а/2

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №89, №99
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №92, №94, №103, №109


Сабақты бекіту кезеңі:
Векторлардың скаляр көбейтіндісі

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: №93, №95, №97, №110








№11
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Векторлардың скаляр көбейтіндісі (қайталауға есептер шығару)
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Векторлардың арасындағы бұрыш.Екі вектордың скаляр көбейтіндісі
2.Дамытушылық: Оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Жазықтықтағы векторлар
- a(b=/a/(/b/cos(ab)
Егер a( b болса, ( (ab)=900 ( a(b=0
Егер ( (ab)(900 ( a(b(0
Егер ( (ab)(900 ( a(b(0
а(а((а/2

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №112, № 115
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №116,№118,№120


Сабақты бекіту кезеңі:
Векторлардың скаляр көбейтіндісі

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: №122








Сабақ жоспары
№12
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Бақылау жұмысы №1
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Оқушылардың Векторлар тарауы бойынша білім, біліктілік, дағдысын тексеру.
2.Дамытушылық: Алған білімдерін жинақтау және тексеру.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке тәрбиелеу. Оқушылардың теориялық білімін тәжірибеде қолдануда өз-өзіне сенімділігін арттыру
Сабақтың түрі: бақылау жұмысы

Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

1-нұсқа

А(-2;0), В(3;4),С(0,-1) нүктелері берілген:
, , векторларының координаталарын табыңдар.
= болатындай Д нүктесінің координаталарын табыңдар.
, Р(х;-3) болатындай Р нүктесінің абсциссасын
табыңдар.
׀׀-ны табыңдар.
-ны табыңдар.
-ны табыңдар
)-ны табыңдар.
векторына параллель және С нүктесі арқылы өтетін түзу теңдеуін жазыңдар
В нүктесінен АС түзуіне дейінгі қашықтықты табыңдар
А нүктесі арқылы өтетін және векторына перпендикуляр түзу теңдеуін жазыңдар.


2 –нұсқа

1.М(1;3), N(4;0), К(0,-1) нүктелері берілген:
, , векторларының координаталарын табыңдар.
= болатындай Р нүктесінің координаталарын табыңдар.
, Т(3;у) болатындай у ті табыңдар.
׀׀-ді табыңдар.
-ді табыңдар
-ны табыңдар
)-ді табыңдар.
векторына параллель және нүктесі арқылы өтетін түзу теңдеуін жазыңдар
К нүктесінен түзуіне дейінгі қашықтықты табыңдар
түзуінің теңдеуі жазыңдар







Сабақ жоспары
№13
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: 9. Жазықтықтың түрлендіруі. Қозғалыс
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: фигура, жазықтықты түрлендіру ұғымымен таныстыру
Дамытушылық: Оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Векторлар дегеніміз не?
Коллениар екі вектор базис бола ма?
Векторды санға көбейту қалай анықталды?
Вектордың скаляр көбейтіндісі дегеніміз не?

ІІІ Жаңа сабақ:
F фигурасы беріліп, F фигурасының әрбір нүктесіне жазықтықтың тек бір ғана нүктесі сәйкестірілсін, сонда пайда болған нүктелер жиынын F әрпімен белгілейік.
Осы жағдайда F1 фигурасы F фигурасының бейнесі, ал F фигурасы F1 фигурасының түпнұсқасы деп аталынады.

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Орындарында орындалатын тапсырмалар: № 126 , № 125
Тақтада орындалатын тапсырмалар: № 128 , № 130


Сабақты бекіту кезеңі:
Жазықтықтағы түрлендіру. Қозғалыс

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: № 127 , №129




Сабақ жоспары
№14
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Нүктеге қатысты симметрия
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Фигуралардың нүктеге қатысты симметрия ұғымымен таныстыру
Дамытушылық: Оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Фигураларды қалай түрлендіру қозғалыс деп аталады?
Түзу бойында жатқан нүктелер қозғалыс арқылы түзу бойында жатқан нүктелерге көшетінін және де олардың өзара орналасу реті сақталып қалатынын дәлелдеңдер
Қозғалыс арқылы түзулер, жарты түзулер, кесінділер не нәрсеге көшеді?
ІІІ Жаңа сабақ:
F фигурасын, оның әрбәр Х нүктесі берілген О нүктесіне қарағанда симметриялы Х нүктесіне көшетіндей F фигурасына түрлендіру О нүктесіне қарағандағы симметриялы фигуралар деп аталады. Сонда F пен F фигуралары О нүктесіне қарағанда симметриялы фигуралар деп аталады.

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Орындарында орындалатын тапсырмалар: № 135 , № 136
Тақтада орындалатын тапсырмалар: № 139 , № 140 , № 138


Сабақты бекіту кезеңі:
Нүктеге қатысты симметрия

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: № 137 , № 141




Сабақ жоспары
№15
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Түзуге қатысты симметрия. Бұру.
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Фигуралардың түзуге қатысты симметриялы фигуралар. Бұру.
2. Дамытушылық: Оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Фигураларды қалай түрлендіру қозғалыс деп аталады?
Центрлік симметриялы фигуралар

ІІІ Жаңа сабақ:
Жазықтықтың А нүктесі l түзуіне қатысты симметриялы Аэ нүктесіне бейнеленсе, онда мұндай түрлендіру жазықтықты l түзуіне қатысты симметриялы түрлендіру немесе осьтік симметрия деп, ал түзу – симметрия осі.
Теорема: Түзуге қатысты симметрия қозғалыс болады.
Теорема: Бұру қозғалыс болып табылады.

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №139, №141, №153, №154
Тақтада орындалатын тапсырмалар: № 142,


Сабақты бекіту кезеңі:
Нүктеге қатысты симметрия

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үй жұмысы: №143, №144, №156







Сабақ жоспары
№16
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Фигуралардың теңдігі.
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Тең фигуралардың қасиеттері.
2. Дамытушылық: Төменгі сыныптарда өткенді еске түсіру. Оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Центрлікжәне осьтік симметриялы фигуралар

ІІІ Жаңа сабақ:
Геометриялық фигуралардың теңдігі
Үшбұрыштың теңдігінің белгілері

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Орындарында орындалатын тапсырмалар:№151, №158, №160, №162
Тақтада орындалатын тапсырмалар: № 161,


Сабақты бекіту кезеңі:
Нүктеге қатысты симметрия

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: №163. 42 бет сұрақтарына жауап беру









Сабақ жоспары
№17
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Бақылау жұмысы № 2
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Оқушылардың 1-тоқсан бойы өткен тақырыптарын жинақтап, тексеру.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Бақылау жұмысы.
Оқытудың әдісі: практикалық
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

І нұсқа
ІІ нұсқа

, ,
- берілген






векторларының координаталарын тап.

2. векторларын координаталық векторлары арқылы жікте.


3. Берілген , , , векторлар арасынан векторларына коллинеар векторларды тап.

4.Координаталық жазықтықтың ІІІ-ші ширегінде бесбұрыш берілген:

а) Оу осіне қатысты;
ә) Ох осіне қатысты;
б) координаталар бас нктесіне қатыстысимметриялы нүктелердің координаталарын тап.



Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: №163. 42 бет сұрақтарына жауап беру

Сабақ жоспары
№18
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Қатемен жұмыс. Есептер шығару
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Оқушылардың Векторлар тарауы бойынша білім, біліктілік, дағдысын тексеру.
2.Дамытушылық: Алған білімдерін жинақтау және тексеру.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке тәрбиелеу. Оқушылардың теориялық білімін тәжірибеде қолдануда өз-өзіне сенімділігін арттыру

Сабақтың түрі: Қайталау сабағы

Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Жазықтықтағы векторлар
- a(b=/a/(/b/cos(ab)

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
АВСD ромбысының диагональдары 0 нүктесінде қиылысады, ал BD диагоналы ромбының қабырғасына тең. AB мен AD векторларының арасындағы бұрышты тап.

Тест тапсырмалары: Векторлар


Сабақты қорытындылау: Оқушыларға жинаған ұпайларына сай баға қою.

Үй жұмысы: қайталау











Сабақ жоспары
№19
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Ұқсас түрлендіру.
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Фигуралардың өлшемдерін өзгертетін түрлендірулер.
2. Дамытушылық: Қозғалыс. Оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Қозғалыс
Центрлік және осьтік симметриялы фигуралар

ІІІ Жаңа сабақ:
Фигураның түрін сақтап, бірақ өлшемдерін өзгертетін түрлендіру ұқсас түрлендіру деп аталады.
k – ұқсастық коэффициенті. |X/Y/| = k |XY|
( - ұқсастық таңбасы.

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №75, №1159, №1160 (Атанасян)
Тақтада орындалатын тапсырмалар: № 76,


Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: сұрақтарға жауап беру. Қозғалыстың түрлері







Сабақ жоспары
№20
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Фигуралардың ұқсастығы
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Фигуралардың теңдігі.
2. Дамытушылық: Қозғалыс. Тең фигуралар. Оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Қозғалыс
Центрлік және осьтік симметриялы фигуралар

ІІІ Жаңа сабақ:
Қозғалыста кесінді кесіндіге бейнеленеді
Қозғалыста үшбұрыш өзіне тең үшбұрышқа бейнеленеді
Фигуралардың теңдігі беттесу арқылы анықталады. Ф фигурасы Ф1 фигурасымен дәл беттессе, онда Ф фигурасы Ф1 фигурасына тең. Беттестіру – жазықтықтың өзіне бейнеленуі.
Кез келген қозғалыс беттестіру болып табылады.
Параллель көшіру – қозғалыс, яғни арақашықтықты сақтап жазықтықтың өзіне бейнеленуі.

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Қозғалыста бұрыш өзіне тең бұрышқа бейнеленетінін дәлелде.

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №165, №166
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №168,

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: сұрақтарға жауап беру. Фигуралардың ұқсастығы


Сабақ жоспары
№21
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Фигуралардың ұқсастығы
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Фигуралардың теңдігі.
2. Дамытушылық: Қозғалыс. Тең фигуралар. Оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Қозғалыс
Центрлік және осьтік симметриялы фигуралар
Ұқсас түрлендіру.
Фигуралардың ұқсастығы

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №


Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: №










Сабақ жоспары
№22
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Гомотетия
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Үшбұрыштардың ұқсастығы және гомотетия туралы ұғыммен таныстыру.
2. Дамытушылық: Үшбұрыштардың ұқсастығы. Гомотетия . Оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Қозғалыс
Центрлік және осьтік симметриялы фигуралар

ІІІ Жаңа сабақ:
гомотетия - бірдей орналасқан. О-гомотетия центрі, k>0, k<0.
Теорема: Коэффициенті k болатын гомотетияда әрбір вектор k есеге ұзарады (қысқарады).
Дәлелдеуі: Гомотетия центрі-О, коэффициенті k. А(А/, В(В/. Д/к: А/В/= kАВ. Анықтама бойынша: ОА/= kОА, ОВ/= kОВ( ОВ/ - ОА/ = k(ОВ – ОА), А/В/= kАВ
Теорема: Ұқсас түрлендіруде сәулелердің арасындағы бұрыш сақталады.

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №164
Тақтада орындалатын тапсырмалар: № 165, №166, №168


Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: №167, №181






Сабақ жоспары
№23
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштардың ұқсастығы
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Фигуралардың теңдігі.
2. Дамытушылық: Қозғалыс. Тең фигуралар. Оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Қозғалыс
Центрлік және осьтік симметриялы фигуралар

ІІІ Жаңа сабақ:
Егер (АВС(( А1 В1С1, онда бұл үшбұрыштардың сәйкес бұрыштары өзара тең және сәйкес қабырғалары пропорционал.
Теорема: Егер үшбұрыштың екі бұрышы екінші үшбұрыштың екі бұрышына тең болса, онда олар ұқсас.
Теорема: Егер үшбұрыштың екі қабырғасы екінші үшбұрыштың екі қабырғасына пропорционал және бұл қабырғалардың арасындағы бұрыштары өзара тең болса, онда олар ұқсас
Егер үшбұрыштың үш қабырғасы екінші үшбұрыштың үш қабырғасына пропорционал болса, онда олар ұқсас.

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №169, №170
Тақтада орындалатын тапсырмалар: № 173, №179, №182,


Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: №177, №178, №183



Сабақ жоспары
№24
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштардың ұқсастығы
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Фигуралардың ұқсастығыі.
2. Дамытушылық: Оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Бекіту сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:

Қандай фигуралар ұқсасфигуралар деп аталады?
Үшбұрыштардың ұқсастық белгілерін тұжырымда

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №184, №185
Тақтада орындалатын тапсырмалар: № 186, №187, №188,


Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: №189, №190, №191












Сабақ жоспары
№25
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштардың ұқсастығы
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Фигуралардың ұқсастығыі.
2. Дамытушылық: Оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Бекіту сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:

Қандай фигуралар ұқсас фигуралар деп аталады?
Үшбұрыштардың ұқсастық белгілерін тұжырымда

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №192, №193
Тақтада орындалатын тапсырмалар: № 194, №195, №196,


Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үй жұмысы: №197, №198, №199












Сабақ жоспары
№26
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Шеңберге іштей сызылған бұрыштар
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Шеңберге іштей сызылған бұрыштар
2. Дамытушылық: Оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:

Қандай фигуралар ұқсас фигуралар деп аталады?
Үшбұрыштардың ұқсастық белгілерін тұжырымда

ІІІ Жаңа сабақ:
Төбесі шеңбердің центрінде жататын бұрыш центрлік бұрыш деп аталады
Шеңбер мен оның центрлік бұрышының қиылысуы шеңбердің центрлік бұрышқа сәйкес доғасы деп аталады.
Шеңбер доғасының градустық өлшемі деп оған сәйкес центрлік бұрыштың градустық өлшемін атайды.
Төбесі шеңберде жататын, ал қабырғалары сол шеңберді қиып өтетін бұрыш шеңберге іштей сызылған бұрыш деп аталады.
Теорема: Шеңберге іштей сызылған бұрыштың градустық өлшемі осы бұрышты керетін доғаның градустық өлшемінің жартысына тең.

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №200
Тақтада орындалатын тапсырмалар: № 201, №201


Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: №202, №203




Сабақ жоспары
№27
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Шеңберге іштей сызылған бұрыштар
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Шеңберге іштей сызылған бұрыштар
2. Дамытушылық: Оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Бекіту сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:

Центрлік бұрыш дегеніміз не?
Центрлік бұрышқ асәйкес шеңбер доғасы деп қандай доғаны айтады?
Шеңбер доғасының градустық өлшемі қалай анықталады?
Шеңберге іштей сызылған бұрыш деп қандай бұрышты айтады?
Шеңберге іштей сызылған бұрыш өзіне сәйкес келетін центрлік бұрыштың жартысына тең болатынындәлелде?
Диаметрге тірелетін бұрыш қандай бұрыш болады?

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №204
Тақтада орындалатын тапсырмалар: № 205, №206, №207


Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: №208, №209








Сабақ жоспары
№28
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Шеңбердің хордалары кесінділерінің және қиюшыларының пропорционалдығы
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Шеңбердің хордалары кесінділерінің және қиюшыларының пропорционалдығы ұғымымен танысиыру
2. Дамытушылық: Оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Центрлік бұрышқ асәйкес шеңбер доғасы деп қандай доғаны айтады?
Шеңбер доғасының градустық өлшемі қалай анықталады?
Шеңберге іштей сызылған бұрыш деп қандай бұрышты айтады?
Шеңберге іштей сызылған бұрыш өзіне сәйкес келетін центрлік бұрыштың жартысына тең болатынындәлелде?

ІІІ Жаңа сабақ:
Теорема: Егер шеңбердің АВ және СД хордалары S нүктесінде қиылысса , онда А S ∙В S ═ Д S ∙С S
Егер Р нүктесінен жүргізілген екі қиюшы шеңберді сәйкесінше А, В және С, Д нүктелерінде қиса, онда РА∙РВ═ РС∙РД

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №210, №211
Тақтада орындалатын тапсырмалар: № 212, №213, №214


Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: №215, №216



Сабақ жоспары
№29
Пән: геометрия
Сынып: 9 в
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Шеңбердің хордалары кесінділерінің және қиюшыларының пропорционалдығы
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Шеңбердің хордалары кесінділерінің және қиюшыларының пропорционалдығы ұғымымен танысиыру
2. Дамытушылық: Оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
3
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ