|
Күні:09.09.2022ж |
Мектеп:№17 орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Ахметбаева М.Ж |
|
|
Сынып: 7Ә |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
|
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Геометрияның негізгі ұғымдары. Аксиома. Теорема
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.1планиметрияныңнегізгі фигураларын білу: нүкте, түзу; 7.1.1.5кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын білу; 7.1.1.2 нүктелермен түзулердің тиістілікаксиомаларынбілу және қолдану; 7.1.1.3аксиоманыңтеоремадан айырмашылығын түсіну: теореманың шарты мен қорытындысын ажырату; 7.1.2.1нүктелердің түзу менжазықтықта орналасу аксиомаларын білу және қолдану (реттік аксиомасы); 7.1.1.6кесінділер мен бұрыштарды өлшеу аксиомаларын білу және қолдану; 7.1.1.8кесінділер мен бұрыштардысалу аксиомаларын білу және қолдану; 7.1.1.11берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын білу; 7.1.2.2түзулердің параллельдікаксиомасын білу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы: планиметрияныңнегізгі фигураларын біледі: нүкте, түзу; кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын біледі; нүктелермен түзулердің тиістілікаксиомаларын білу және қолданады; аксиоманыңтеоремадан айырмашылығын түсіну: теореманың шарты мен қорытындысын ажыратады; нүктелердің түзу менжазықтықта орналасу аксиомаларын білу және қолдану (реттік аксиомасы); кесінділер мен бұрыштарды өлшеу аксиомаларын білу және қолданады; кесінділер мен бұрыштардысалу аксиомаларын білу және қолданады; берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын біледі. түзулердің параллельдік аксиомасын біледі; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Кім жылдам Интерактивті тақтаға «Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі, Интерактивті тақтадағы сұрақтар арқылы оқушылардың кезекпен жауап беруі сұралады. |
Геометрия неше салаға бөлінеді және оларды атаңыз? 2. Түзу бойынан 2 нүкте белгілеңіз: а) неше сәуле; ә) неше кесінді пайда болды? Оны әріптермен белгілеңіз. 3. Кез келген екі нүктені белгіле. 4. Екі нүкте арқылы түзу сыз; Үй тапсырмасын тексеру: Бір бірімен дәптер алмасу арқылы
|
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
Презентация |
|||||||
|
Сабақтың ортвсы |
|
Геометрияның қолданысы
( Архитектор, құрылыс инженері, скульптор т.б.) Деңгейлік тапсырмалар: І деңгей тапсырмалары 1. Геометрия дегеніміз не? 2. Геометрия ғылымының дамуына үлес қосқан ерте заман ғалымдарын ата. 3. Геометрия неше салаға бөлінеді және оларды ата? 4. Шар, кесінді, конус, цилиндр, сызық. Осы фигураларды геометрияның қай саласы зерттейтінін ата. IІ деңгей тапсырмалары 5. Кез келген екі нүктені белгіле. 6. Екі нүкте арқылы түзу сыз; 7. Екі нүктенің ара қашықтығын өлшеп дәптерге жаз. IIІ деңгей тапсырмалары 8. Екі нүкте арқылы неше түзу жүргізуге болады? |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
||||||||
|
Сабақтың аяғы |
Топ бойынша есептер шы5ару Әр топқа деңгейлік тапсырмаларды беріледі. Топтық жұмыс. Сынып екі топқа бөлінуі керек. I топ Планиметриялық фигуралар жөнінде өмірден мысалдар келтіріп, қолданылуы жайлы деректер беруі тиіс. II топ Стереометриялық фигуралар жөнінде өмірден мысалдар келтіріп, қолданылуы жайлы деректер келтіруі қажет.
|
Өзара бағалау ( дескриптор бойынша) Бағалау СГ 3. Есептердің шығару нәтижелерін көрсету Оқытудың мақсаты бойынша.
|
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Геометрияның негізгі ұғымдары. Аксиома. Теорема
Геометрияның негізгі ұғымдары. Аксиома. Теорема
|
Күні:09.09.2022ж |
Мектеп:№17 орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Ахметбаева М.Ж |
|
|
Сынып: 7Ә |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
|
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Геометрияның негізгі ұғымдары. Аксиома. Теорема
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.1планиметрияныңнегізгі фигураларын білу: нүкте, түзу; 7.1.1.5кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын білу; 7.1.1.2 нүктелермен түзулердің тиістілікаксиомаларынбілу және қолдану; 7.1.1.3аксиоманыңтеоремадан айырмашылығын түсіну: теореманың шарты мен қорытындысын ажырату; 7.1.2.1нүктелердің түзу менжазықтықта орналасу аксиомаларын білу және қолдану (реттік аксиомасы); 7.1.1.6кесінділер мен бұрыштарды өлшеу аксиомаларын білу және қолдану; 7.1.1.8кесінділер мен бұрыштардысалу аксиомаларын білу және қолдану; 7.1.1.11берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын білу; 7.1.2.2түзулердің параллельдікаксиомасын білу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы: планиметрияныңнегізгі фигураларын біледі: нүкте, түзу; кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын біледі; нүктелермен түзулердің тиістілікаксиомаларын білу және қолданады; аксиоманыңтеоремадан айырмашылығын түсіну: теореманың шарты мен қорытындысын ажыратады; нүктелердің түзу менжазықтықта орналасу аксиомаларын білу және қолдану (реттік аксиомасы); кесінділер мен бұрыштарды өлшеу аксиомаларын білу және қолданады; кесінділер мен бұрыштардысалу аксиомаларын білу және қолданады; берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын біледі. түзулердің параллельдік аксиомасын біледі; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Кім жылдам Интерактивті тақтаға «Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі, Интерактивті тақтадағы сұрақтар арқылы оқушылардың кезекпен жауап беруі сұралады. |
Геометрия неше салаға бөлінеді және оларды атаңыз? 2. Түзу бойынан 2 нүкте белгілеңіз: а) неше сәуле; ә) неше кесінді пайда болды? Оны әріптермен белгілеңіз. 3. Кез келген екі нүктені белгіле. 4. Екі нүкте арқылы түзу сыз; Үй тапсырмасын тексеру: Бір бірімен дәптер алмасу арқылы
|
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
Презентация |
|||||||
|
Сабақтың ортвсы |
|
Геометрияның қолданысы
( Архитектор, құрылыс инженері, скульптор т.б.) Деңгейлік тапсырмалар: І деңгей тапсырмалары 1. Геометрия дегеніміз не? 2. Геометрия ғылымының дамуына үлес қосқан ерте заман ғалымдарын ата. 3. Геометрия неше салаға бөлінеді және оларды ата? 4. Шар, кесінді, конус, цилиндр, сызық. Осы фигураларды геометрияның қай саласы зерттейтінін ата. IІ деңгей тапсырмалары 5. Кез келген екі нүктені белгіле. 6. Екі нүкте арқылы түзу сыз; 7. Екі нүктенің ара қашықтығын өлшеп дәптерге жаз. IIІ деңгей тапсырмалары 8. Екі нүкте арқылы неше түзу жүргізуге болады? |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
||||||||
|
Сабақтың аяғы |
Топ бойынша есептер шы5ару Әр топқа деңгейлік тапсырмаларды беріледі. Топтық жұмыс. Сынып екі топқа бөлінуі керек. I топ Планиметриялық фигуралар жөнінде өмірден мысалдар келтіріп, қолданылуы жайлы деректер беруі тиіс. II топ Стереометриялық фигуралар жөнінде өмірден мысалдар келтіріп, қолданылуы жайлы деректер келтіруі қажет.
|
Өзара бағалау ( дескриптор бойынша) Бағалау СГ 3. Есептердің шығару нәтижелерін көрсету Оқытудың мақсаты бойынша.
|
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз














