|
Бекітемін: Оқу ісінің меңгерушісі: |
|||||||||
|
Күні: |
17.11.2017 жыл |
||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||||||
|
Сыныбы: |
3а - 4а |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
3а - сынып Тарауды қайталауға арналған сұрақтар мен тапсырмалар |
4 а - сынып Күріш туралы сыр. Базарбай Исаев |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
«Туған елім – туған жерім» тарауы бойынша өтілген материалдарды пысықтап, бекіту. Оқушылардың бойларында туған жерге, туған елге, Отанға деген патриоттық сезімдерін қалыптастыру. |
Базарбай Исаевтың өмірі мен шығармашылығымен танысу. Күріш туралы сыр әңгімесінің мазмұнын толық игеру, мағынасын ашу. |
|||||||
|
Сабақта күтілетін нәтиже: |
Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, Отанға деген патриоттық сезім қалыптасады. |
1. Міндеттерді шешу үшін, өзіндік ой айтуғадағдыланады 2.Ойларын нақты, түсінікті жеткізе алады. С. Әңгіменің мазмұнын түсінеді. |
|||||||
|
Сабақтың әдісі: |
Сұрақ – жауап, түсіндіру, еркін микрофон, болжау әдісі, білім қоржыны, БББ кестесі. |
||||||||
|
Көрнекілігі: |
Үйлестірмелі материалдар, слайд, ребус, сөзжұмбақ, стикер |
||||||||
|
Сабақтың барысы: |
3 а- сынып |
4 а – сынып |
|||||||
|
І. Ұйымдастыру кезеңі |
а) оқушылармен
амандасу,түгендеу. |
||||||||
|
ІІ. Психалогиялық дайындық (3 минут) |
- Сәлем достым! (амандасады) - Сен қалайсың? (иықтарынан қағады) - Қайда болдың? ( құлақтарынан тартады) - Мен сені сағындым ! ( қолдарын жүректеріне қояды) - Сен келдің! ( қолдарын жаяды) - Жақсы болды! ( құшақтайды)
Трениг жазылған парақшалар ұсынылады. |
||||||||
|
ІІІ. Үй жұмысын тексеру. |
Еркін микрофон айдары Мақсаты: оқушылар шеңбер болып тұрып, микрофонды бір –біріне беру арқылы үй жұмысын баяндайды. |
||||||||
|
Қызығушылықты ояту |
Жазбаша Сөзжұмбақ Туған жер. Отан туралы 3 мақал – мәтел жазады |
Ауызша «Болжау әдісі» Оқушылар түрлі тағамдарды ұстап қарау арқылы жаңа тақырыпты болжап ашу. (Күріш) Атаулар туралы 3 сұрақ Қайда ? Қалай ? Қандай? Мысал келтіреді. Мәтін не туралы болуы мүмкін?
- Қызылорда Қазақстанның қай жерінде орналасқан? ( оңтүстік. - Қазір осы мәтіннің авторымен танысайық: Қосымша мәлімет: Тақырып: Күріш туралы сыр Авторы туралы мағлұмат беру
Ыбырай Жақаев[1] - екі мәрте Социалистік Еңбек Ері (1949, 1971), күріш өсіруші, социалистік егін шаруашылығының даңқты шебері, колхоз құрылысының ардагері, КСРО Мемлекеттік сыйлығының лауреаты(1946). 1891 жылы қазіргі Қызылорда облысы, Шиелі ауданы, Қызылту ауылында туған.
Базарбай Исаев - 1941 жылы 5 қазанда Қызылорда облысы Жаңақорған ауданындағы қазіргі Манап ауылында туған. Қызылорда қаласындағы педагогикалық (қазіргі Қорқыт ата атындағы) институтының филология факультеті қазақ тілі мен әдебиеті бөлімін бітірген. Шиелі аудандық «Өскен өңір», Қызылорда облыстық «Ленин жолы» (қазіргі «Сыр бойы»), «Жас алаш», «Социалистік Қазақстан» (қазіргі «Егемен Қазақстан») газеттерінің редакцияларында істеген. 1977—1986 жылдары Қазақ КСР Ішкі істер министрлігінің аппаратында жауапты қызмет атқарды. |
|||||||
|
|
Оқушыларға БББ кестесі беріледі Білемін – оқушылар жалпы тақырып бойынша не білетіндерін жазады. Білгім келеді – не білгісі келетінін жазады. Білдім – сабақтың соңында қосымша не білгендерін жазады.
|
||||||||
|
|
Ауызша Ребустар шешу Халық, тіл, Отан жауабы М. Мақатаевтың өлеңін жатқа айту. 3-тапсырма Кестемен жұмыс |
Жазбаша Сөздікпен жұмыс Мәтіндегі нақыл сөздерді жазу « Ас – адамның арқауы» « Сыр өңірі қамысты келер, Сыр перзенті намысты келер» « Ақымақтың ақылы түстен кейін енеді» |
|||||||
|
|
Жазбаша Атауларды топтап жаз: Өзен-көлдер: Ертіс, Жайық, Іле, Есіл, Балқаш, Алакөл. Қалалар: Қарағанды, Ақтөбе, Теміртау, Қапшағай , Өскемен, Тараз |
Ауызша Сапалақтау әдісі бойынша тақтада жазылған жұмбақтарды сапалақтау арқылы жауабын көрсетеді.
1. Ұзын мұртты сарылар,
Қойынында нан
бар. (бидай)
|
|||||||
|
Сергіту сәті |
Қырғауыл боп ұшамыз, ұшамыз (Екi қолымен қанат жасап ұшады) Түлкi болып қашамыз,қашамыз (Бiр орындарында тұрып жүгiредi) Қырғауылдай тапқыр боп, тапқыр боп, Орнымызға қонамыз (Бәрi орындарына отырады).
|
||||||||
|
|
Ауызша
«Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізеді. Тақтадан су, жарық, тамақ, жылу бойынша суреттер көрсетіліп, сұрақтар қойылады. - Нелердің суреттерін көріп тұрсыңдар? - Олардың қажеттілігі бар ма? - Қандай маңызы бар? - Осылардың ішіндегі ең маңызыдысы не? - Ендеше, су туралы қандай мақал білеміз? (Оқулықта берілген мақалмен жұмыс жүргізу) -Ендеше, оқулықта берілген 2-тапсырма бойынша адам өміріне ең қажетті ауызсу туралы өз ойымызды бірнеше сөйлемдермен дәптерге түсіріп көрейікші.
|
Жазбаша
«Күріш-бағалы астық» Ой толғау |
|||||||
|
Қорытындылау |
Кері байланыс (толықтырып айтады)
|
||||||||
|
Рефлексия |
Оқушылар стикерлерге сабақтан алған ойларын бөлісіп « Білім қоржыынына » барып іледі |
||||||||
|
Үйге тапсырма |
«Туған жер» туралы шығарма жазу |
Мәтінді оқып, кейіпкерге хат жазу. |
|||||||
|
Бағалау |
Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау. |
||||||||
Біріктірілген сыныптар арасындағы ашық сабақ жоспары
Тақырыбы: 3а – сынып
«Тарауды қайталауға арналған сұрақтар мен тапсырмалар»
4 а – сынып
«Күріш туралы сыр. Базарбай Исаев»
Өткізген:_____________________________
2017-2018 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ғ.Мүсірепов "Оянған өлке"
Ғ.Мүсірепов "Оянған өлке"
|
Бекітемін: Оқу ісінің меңгерушісі: |
|||||||||
|
Күні: |
17.11.2017 жыл |
||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||||||
|
Сыныбы: |
3а - 4а |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
3а - сынып Тарауды қайталауға арналған сұрақтар мен тапсырмалар |
4 а - сынып Күріш туралы сыр. Базарбай Исаев |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
«Туған елім – туған жерім» тарауы бойынша өтілген материалдарды пысықтап, бекіту. Оқушылардың бойларында туған жерге, туған елге, Отанға деген патриоттық сезімдерін қалыптастыру. |
Базарбай Исаевтың өмірі мен шығармашылығымен танысу. Күріш туралы сыр әңгімесінің мазмұнын толық игеру, мағынасын ашу. |
|||||||
|
Сабақта күтілетін нәтиже: |
Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, Отанға деген патриоттық сезім қалыптасады. |
1. Міндеттерді шешу үшін, өзіндік ой айтуғадағдыланады 2.Ойларын нақты, түсінікті жеткізе алады. С. Әңгіменің мазмұнын түсінеді. |
|||||||
|
Сабақтың әдісі: |
Сұрақ – жауап, түсіндіру, еркін микрофон, болжау әдісі, білім қоржыны, БББ кестесі. |
||||||||
|
Көрнекілігі: |
Үйлестірмелі материалдар, слайд, ребус, сөзжұмбақ, стикер |
||||||||
|
Сабақтың барысы: |
3 а- сынып |
4 а – сынып |
|||||||
|
І. Ұйымдастыру кезеңі |
а) оқушылармен
амандасу,түгендеу. |
||||||||
|
ІІ. Психалогиялық дайындық (3 минут) |
- Сәлем достым! (амандасады) - Сен қалайсың? (иықтарынан қағады) - Қайда болдың? ( құлақтарынан тартады) - Мен сені сағындым ! ( қолдарын жүректеріне қояды) - Сен келдің! ( қолдарын жаяды) - Жақсы болды! ( құшақтайды)
Трениг жазылған парақшалар ұсынылады. |
||||||||
|
ІІІ. Үй жұмысын тексеру. |
Еркін микрофон айдары Мақсаты: оқушылар шеңбер болып тұрып, микрофонды бір –біріне беру арқылы үй жұмысын баяндайды. |
||||||||
|
Қызығушылықты ояту |
Жазбаша Сөзжұмбақ Туған жер. Отан туралы 3 мақал – мәтел жазады |
Ауызша «Болжау әдісі» Оқушылар түрлі тағамдарды ұстап қарау арқылы жаңа тақырыпты болжап ашу. (Күріш) Атаулар туралы 3 сұрақ Қайда ? Қалай ? Қандай? Мысал келтіреді. Мәтін не туралы болуы мүмкін?
- Қызылорда Қазақстанның қай жерінде орналасқан? ( оңтүстік. - Қазір осы мәтіннің авторымен танысайық: Қосымша мәлімет: Тақырып: Күріш туралы сыр Авторы туралы мағлұмат беру
Ыбырай Жақаев[1] - екі мәрте Социалистік Еңбек Ері (1949, 1971), күріш өсіруші, социалистік егін шаруашылығының даңқты шебері, колхоз құрылысының ардагері, КСРО Мемлекеттік сыйлығының лауреаты(1946). 1891 жылы қазіргі Қызылорда облысы, Шиелі ауданы, Қызылту ауылында туған.
Базарбай Исаев - 1941 жылы 5 қазанда Қызылорда облысы Жаңақорған ауданындағы қазіргі Манап ауылында туған. Қызылорда қаласындағы педагогикалық (қазіргі Қорқыт ата атындағы) институтының филология факультеті қазақ тілі мен әдебиеті бөлімін бітірген. Шиелі аудандық «Өскен өңір», Қызылорда облыстық «Ленин жолы» (қазіргі «Сыр бойы»), «Жас алаш», «Социалистік Қазақстан» (қазіргі «Егемен Қазақстан») газеттерінің редакцияларында істеген. 1977—1986 жылдары Қазақ КСР Ішкі істер министрлігінің аппаратында жауапты қызмет атқарды. |
|||||||
|
|
Оқушыларға БББ кестесі беріледі Білемін – оқушылар жалпы тақырып бойынша не білетіндерін жазады. Білгім келеді – не білгісі келетінін жазады. Білдім – сабақтың соңында қосымша не білгендерін жазады.
|
||||||||
|
|
Ауызша Ребустар шешу Халық, тіл, Отан жауабы М. Мақатаевтың өлеңін жатқа айту. 3-тапсырма Кестемен жұмыс |
Жазбаша Сөздікпен жұмыс Мәтіндегі нақыл сөздерді жазу « Ас – адамның арқауы» « Сыр өңірі қамысты келер, Сыр перзенті намысты келер» « Ақымақтың ақылы түстен кейін енеді» |
|||||||
|
|
Жазбаша Атауларды топтап жаз: Өзен-көлдер: Ертіс, Жайық, Іле, Есіл, Балқаш, Алакөл. Қалалар: Қарағанды, Ақтөбе, Теміртау, Қапшағай , Өскемен, Тараз |
Ауызша Сапалақтау әдісі бойынша тақтада жазылған жұмбақтарды сапалақтау арқылы жауабын көрсетеді.
1. Ұзын мұртты сарылар,
Қойынында нан
бар. (бидай)
|
|||||||
|
Сергіту сәті |
Қырғауыл боп ұшамыз, ұшамыз (Екi қолымен қанат жасап ұшады) Түлкi болып қашамыз,қашамыз (Бiр орындарында тұрып жүгiредi) Қырғауылдай тапқыр боп, тапқыр боп, Орнымызға қонамыз (Бәрi орындарына отырады).
|
||||||||
|
|
Ауызша
«Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізеді. Тақтадан су, жарық, тамақ, жылу бойынша суреттер көрсетіліп, сұрақтар қойылады. - Нелердің суреттерін көріп тұрсыңдар? - Олардың қажеттілігі бар ма? - Қандай маңызы бар? - Осылардың ішіндегі ең маңызыдысы не? - Ендеше, су туралы қандай мақал білеміз? (Оқулықта берілген мақалмен жұмыс жүргізу) -Ендеше, оқулықта берілген 2-тапсырма бойынша адам өміріне ең қажетті ауызсу туралы өз ойымызды бірнеше сөйлемдермен дәптерге түсіріп көрейікші.
|
Жазбаша
«Күріш-бағалы астық» Ой толғау |
|||||||
|
Қорытындылау |
Кері байланыс (толықтырып айтады)
|
||||||||
|
Рефлексия |
Оқушылар стикерлерге сабақтан алған ойларын бөлісіп « Білім қоржыынына » барып іледі |
||||||||
|
Үйге тапсырма |
«Туған жер» туралы шығарма жазу |
Мәтінді оқып, кейіпкерге хат жазу. |
|||||||
|
Бағалау |
Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау. |
||||||||
Біріктірілген сыныптар арасындағы ашық сабақ жоспары
Тақырыбы: 3а – сынып
«Тарауды қайталауға арналған сұрақтар мен тапсырмалар»
4 а – сынып
«Күріш туралы сыр. Базарбай Исаев»
Өткізген:_____________________________
2017-2018 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз















