|
Пәні: қазақ әдебиеті |
Мектеп: «Ақтас жалпы орта мектебі» МКМ-сы |
||||||
|
Күні: 12.12.2017 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Енжанова Г.Т. |
||||||
|
СЫНЫП: 11 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғ. Мүсірепов «Оянған өлке» романы |
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Жазушы шығармасының тақырыбы, идеясы мен композициясын меңгерту,өзара талқылау жасап,пікір алмасуға баулу |
||||||
|
Табыс критерийі |
Барлық оқушылар орындай алады: жазушының өмір жолы,шығармаларын біледі. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығарма бойынша тапсырмалар арқылы деректерді жіктеуді біледі. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: тапсырма негізінде ой қорытып,пікір айта алады. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: әдебиет кезеңдері, ХХ ғасыр әдебиеті кезеңі бойынша білімдерін арттырады,сөздік қорын молайтады. |
||||||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: сөздіктермен жұмыс |
|||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: Тыңдалым,айтылым,жазылым,оқылым,т.б. |
|||||||
|
Алдыңғы оқу: |
С. Мұқанов. «Сұлушаш» поэмасы |
||||||
|
ЖОСПАР |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Басы (10 минут) |
1.Сыныпты топқа бөлу. (Кейіпкерлердің есімдері арқылы) 2.Сабақ тақырыбы,мақсаты,бағалау критерийлерімен таныстыру «Шеңбер» әдісі. Шығарманы оқыту,түсінгендерін шеңбер бойымен бірінен кейін бірі әңгімелей отырып,мазмұнын ашу «Топтастыру» стратегиясы. Жазушының тұлғалық бейнесін жасау.
Ғ. Мүсірепов
|
Қазақ әдебиеті оқулығы, хрестоматия-сы, жазушының жинағы, үлестірме қағаздар. |
|||||
|
Ортасы (20 минут) |
«Сандар сыры» әдісі 1902, 1917, 1923, 1926, 1928-1938, 1932-1933, 1934, 1938-1955, 1939, 1942, 1944, 1945, 1956-1966, 1950-1970, 1985 . Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы Жаңа жол ауылында дүниеге келді . Қостанай уезінің Обаған болысындағы екі сыныптық орыс мектебіне оқуға түседі .Орынбор қаласындағы жұмысшы факультетіне оқуға түседі. Омбы қаласындағы ауыл шаруашылығы академиясында оқиды. «Тулаған толқында», «Оянған өлке», «Қарағанды» романдары. Баспасөзде,әр түрлі орындарда жауапты қызметтер атқарады. «Шұғыла», «Талпақ танау», «Ананың анасы», «Ашынған ана», «Ананың арашасы». «Қыз Жібе», «Аманкелді» пьесасы. Біріңғай әдебиетпен айналысады. «Қозы Көрпеш-Баян сұлу» трагедиясы. «Ер ана». «Ақлима». «Ақан сері-Ақтоқты» трагедиясы. «Ара-«Шмель» атты сатиралық журналдың бас редакторы, Қазақстан Жазушылар одағының бірінші хатшысы. «Автобиографиялық әңгіме», «Сөз жоқ, соның іздері», «Өмір жорығы», «Қаз қалпында», «Айгүл қойшының бір күні», «Италия сапарынан» әңгімелері. Қайтыс болды. «Оянған өлке» шығармасының композициялық құрылысына талдау 1. Шығарманың тақырыбы 2. Оқиғаның басталуы
|
Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||
|
Соңы (10 минут) |
Бағалау.
1.Биыл Ғабит Мүсіреповтің
туғанына қанша жыл ? Не білдік? Не туралы айттық? Ол нені білдіреді екен? Үйге тапсырма: «Оянған өлке» шығармасын оқу |
Үлестірме қағаздар |
|||||
|
Қосымша мәліметтер |
|||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспар- лайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Бір-бірінің жұмысын тексеріп, қателіктерін табуға көмектесуге үгіттеу,сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды үш шапалақ арқылы құрметтеу . |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? 1.Формативті бағалау Табыс критерийі |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, ИКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). 1.Қазақ тілі,тарих,география 2.Адами ізгі қасиеттерге, көркем де әсерлі сөйлеуге тәрбиелеу. |
|||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
|
||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ғ.Мүсірепов "Оянған өлке"
Ғ.Мүсірепов "Оянған өлке"
|
Пәні: қазақ әдебиеті |
Мектеп: «Ақтас жалпы орта мектебі» МКМ-сы |
||||||
|
Күні: 12.12.2017 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Енжанова Г.Т. |
||||||
|
СЫНЫП: 11 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғ. Мүсірепов «Оянған өлке» романы |
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Жазушы шығармасының тақырыбы, идеясы мен композициясын меңгерту,өзара талқылау жасап,пікір алмасуға баулу |
||||||
|
Табыс критерийі |
Барлық оқушылар орындай алады: жазушының өмір жолы,шығармаларын біледі. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығарма бойынша тапсырмалар арқылы деректерді жіктеуді біледі. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: тапсырма негізінде ой қорытып,пікір айта алады. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: әдебиет кезеңдері, ХХ ғасыр әдебиеті кезеңі бойынша білімдерін арттырады,сөздік қорын молайтады. |
||||||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: сөздіктермен жұмыс |
|||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: Тыңдалым,айтылым,жазылым,оқылым,т.б. |
|||||||
|
Алдыңғы оқу: |
С. Мұқанов. «Сұлушаш» поэмасы |
||||||
|
ЖОСПАР |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Басы (10 минут) |
1.Сыныпты топқа бөлу. (Кейіпкерлердің есімдері арқылы) 2.Сабақ тақырыбы,мақсаты,бағалау критерийлерімен таныстыру «Шеңбер» әдісі. Шығарманы оқыту,түсінгендерін шеңбер бойымен бірінен кейін бірі әңгімелей отырып,мазмұнын ашу «Топтастыру» стратегиясы. Жазушының тұлғалық бейнесін жасау.
Ғ. Мүсірепов
|
Қазақ әдебиеті оқулығы, хрестоматия-сы, жазушының жинағы, үлестірме қағаздар. |
|||||
|
Ортасы (20 минут) |
«Сандар сыры» әдісі 1902, 1917, 1923, 1926, 1928-1938, 1932-1933, 1934, 1938-1955, 1939, 1942, 1944, 1945, 1956-1966, 1950-1970, 1985 . Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы Жаңа жол ауылында дүниеге келді . Қостанай уезінің Обаған болысындағы екі сыныптық орыс мектебіне оқуға түседі .Орынбор қаласындағы жұмысшы факультетіне оқуға түседі. Омбы қаласындағы ауыл шаруашылығы академиясында оқиды. «Тулаған толқында», «Оянған өлке», «Қарағанды» романдары. Баспасөзде,әр түрлі орындарда жауапты қызметтер атқарады. «Шұғыла», «Талпақ танау», «Ананың анасы», «Ашынған ана», «Ананың арашасы». «Қыз Жібе», «Аманкелді» пьесасы. Біріңғай әдебиетпен айналысады. «Қозы Көрпеш-Баян сұлу» трагедиясы. «Ер ана». «Ақлима». «Ақан сері-Ақтоқты» трагедиясы. «Ара-«Шмель» атты сатиралық журналдың бас редакторы, Қазақстан Жазушылар одағының бірінші хатшысы. «Автобиографиялық әңгіме», «Сөз жоқ, соның іздері», «Өмір жорығы», «Қаз қалпында», «Айгүл қойшының бір күні», «Италия сапарынан» әңгімелері. Қайтыс болды. «Оянған өлке» шығармасының композициялық құрылысына талдау 1. Шығарманың тақырыбы 2. Оқиғаның басталуы
|
Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||
|
Соңы (10 минут) |
Бағалау.
1.Биыл Ғабит Мүсіреповтің
туғанына қанша жыл ? Не білдік? Не туралы айттық? Ол нені білдіреді екен? Үйге тапсырма: «Оянған өлке» шығармасын оқу |
Үлестірме қағаздар |
|||||
|
Қосымша мәліметтер |
|||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспар- лайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Бір-бірінің жұмысын тексеріп, қателіктерін табуға көмектесуге үгіттеу,сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды үш шапалақ арқылы құрметтеу . |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? 1.Формативті бағалау Табыс критерийі |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, ИКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). 1.Қазақ тілі,тарих,география 2.Адами ізгі қасиеттерге, көркем де әсерлі сөйлеуге тәрбиелеу. |
|||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
|
||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













