Материалдар / Графика және жобалау пәні бойынша 11 сыныптан 1 тоқсанға арналған қысқа мерзімді жоспар

Графика және жобалау пәні бойынша 11 сыныптан 1 тоқсанға арналған қысқа мерзімді жоспар

Материал туралы қысқаша түсінік
Графика және жобалау пәні бойынша 11 сыныптан 1 тоқсанға арналған қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Шілде 2024
71
0 рет жүктелген
630 ₸ 700 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Графика және жобалау

Мектеп: Әл Фараби атындағы №201 мектеп-лицей

Күні: .

Оқытушының аты-жөні: Сейтқасымова Гүлдана

Сынып: 11 Сабақ 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Бөлім1: Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары

Сабақтың тақырыбы:

Компьютерлік графиканың негізгі түрлері

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

11.1.1.1. Растрлық, векторлық графикалық бағдарламалар редакторларының негіздерін білу және оларды қолдану

Сабақтың мақсаты:

  • компьютерлік графиканың түрлерімен танысу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы






Оқушылармен амандасу. Мектеп құндылықтары мен ереже-тәртіпті еске түсіру.

3-сабақ: көзге арналған жаттығу;

7-сабақ: дене жаттығуларын орындау.

Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.

Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген графикалық суреттер






Ортасы





Компьютерлік графиканың негізгі түрлері

Оқушыларды сурет арқылы топтарға біріктіру:

1-топ: растрлық графика

2-топ: векторлық графика

3-топ: фракталды графика

4-топ: үшөлшемді графика

Сұрақтарға жауап алу:

  • Қандай компьютерлік бағдарламаларды білесіздер?

  • Бейне орындау үшін олар қандай мүмкіндіктер ұсынады?

  • Векторлық графика дегеніміз не? Білесіздер ма?

  • Растрлық графика дегеніміз не?

  • Бұл графиканың түрлерін қай жерде қолдануға болады?


(Т) Тапсырма 1.Компьютерлік графиканың түрін анықтаңыз.

Оқушыларға түрлі компьютерлік графикада орындалған суреттер мен мәтін тарату. Оқушылар мәтін мен суреттерді қарастырып, талдау арқылы қандай компьютерлік графикада орындалғандығы туралы анықтайды.

Дескрипторлар:

  1. Мәтінді мұқият оқып, бос орынға кілтті сөздерді таңдайды;

  2. Мәтін арқылы суретті қандай компьютерлік графика түріне жататындығын анықтайды.

Тапсырма орындап болған соң, сыныппен бірге жауабын тексереді.

Векторлық және растрлық бейнелерлі өңдеуге арналған компьютерлік бағдарламаларды талқылаңыздар: (КОМПАС – LTD, Adobe Photoshop, Paint NET, Paint 3D,InkScape - тегін таратылатын векторлық граф.редактор,Inkscape- Corel Draw және Adobe Illustrator-дың аналогы).

Оқушылармен ұсынылған компьютерлік бағдарламалардың мүмкіндіктерін талқылау

(Ө)Тапсырма 2. Бағдарламаның интерфейсімен танысу.

Саралау: оқушылардың таңдаған бағдарламасы негізінде жүргізіледі.

Сабақ соңында алған білімдерін қорытындылау мақсатында тесттік сұрақтарға жауап беруді ұсыну. Жауаптарын бірге талқылау, сабақты қоытындылау.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.




















Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.

Дескрипторлар:

Компьютерлік графика түсінігін біледі;

компьютерлік графиканың негізгі түрлерін ажырата алады.





Группа 1






http://keleshek-2030.kz/books/graf_pr1_10kz.php

Слайд

https://sites.google.com

/site/chercenie/lessons

Бейне фильм1

https://e-history.kz/kz/history-of-kazakhstan/show/8706/




Үлестірме материалдар


Аяқталуы



Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- не білдім, нені үйрендім?

- ол білімді қай жерде және қалай қолдануға болады?

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады


Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.




Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:








Графика және жобалау

Мектеп: Әл Фараби атындағы №201 мектеп-лицей

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 11 сабақ 2-3-4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Бөлім1: Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары

Сабақтың тақырыбы:

2D кескінін құру үшін БҚ (бағдарламамен қамтамасыз ету)

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

11.1.2.1 2D ны санасын жасау үшін (сызық қалындығ ме нтүсі,тікбұрыш, көпбұрыш, шеңбер, доға, эллипс, сплайн сызықтар ,сызықпен түрлеу, өлшемдер қою,кординаттық тор) бағдарламалық қамтамасыздандыруды (расторлық немесе векторлық) таңдау

Сабақтың мақсаты:

-2D объект құру үшін БҚ (растрлық немесе веторлық) таңдау;

-2D бейне құру.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басталуы





  1. Сәлемдесу.

Сыныпта коллаборативті орта орнату. Жаттығулар жасау


  1. Сабақ тақырыбымен танысу және сабақтың мақсат-міндеттерін айқындау.

Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.

Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген графикалық суреттер





Ортасы





  1. Миға шабуыл.

1. 2D объектіні қалай алуға болады?

2. 2D бейне қайда қолданылады?

3. 2D бейненің мүмкіндіктері мен шектеулері қандай?

Оқушыларменбірге 2D бейне(объект) түсінігін талқылау.

Бұйымды жобалаумен байланысты 2D объектіні құру үшін (машина жасау, сәулет-құрылыс және т.б.) КОМПАС – LTD бағдарламасы көп мүмкіндіктер береді

4.Зерттеу

2D бейне жасау бойынша компьютерлік бағдарламаны қарастырыңыз (мысалы, КОМПАС – LTD, AutoCAD). Келесі пункттер бойынша сұрақтарға жауап іздеңіздер:

  1. Бағдарлама интерфейсі (саймандар панелі, параметрлер жолы және т.б.) және оның мүмкіндіктері;

  2. 2D объект құруға арналған примитивтер (тікбұрыш, көпбұрыш, шеңбер, доға,ы эллипс, сплайн сызық).

  3. Примитивтерді редакциялау мүмкіндіктері.

  4. Негізгі геометриялық объектілердің параметрлері (сызық қалыңдығы және түсі, штрихтау, штрихтау масштабы, координациялық тор).

  5. Сызықтық, радиальды және бұрыштық өлшемдер қалай қойылады.

5.Практикалық жұмыс.

1.2D объект құру үшін бағдарламаны таңдау.

2.Өлшемдерін қойып, 2D объектінің күрделі емес сызбасын орындау (сызықтық, радиальды, бұрыштық).

6.Бағалау.

Практикалық жұмыстың нәтижелерін талқылау.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.


















Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.

Дескрипторлар:

-2D объект құру үшін БҚ (растрлық немесе веторлық) таңдайды;

-2D бейне құрады.

Дескриптор:

Бағдарламаны таңдайды (Adobe Photoshop, Paint NET, InkScape, Corel Draw,КОМПАС – LTD);

Құралдарын қарастырып, танысады;

Алдағы жұмысқа қажеттісін таңдайды.




Презентация «Компьютерлік графиканың негізгі түрлері»

https://ascon.ru/products/


Продукты и услуги фирмы Autodesk

https://www.autodesk.com/

Видео курс программы AutoCAD

http://www.teachvideo.ru/course/158

КОМПАС-LTD. Онлайн уроки

https://www.youtube.com/watch?v=0T2Tr--Haso

Слайд 4



Аяқталуы



Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- не білдім, нені үйрендім?

- ол білімді қай жерде және қалай қолдануға болады?

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.




Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:
























Графика және жобалау

Мектеп: Әл Фараби атындағы №201 мектеп-лицей

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 11 сабақ 5-6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Бөлім1: Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары

Сабақтың тақырыбы:

2D кескінін құру

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

11.1.2.4

2D объектiлердi құру үшiн графикалық редактордың тиісті құралдары мен мүмкiндiктерін қолдану

Сабақтың мақсаты:

2D объектiлердi құру үшiн AutoCAD графикалық редактордың тиісті құралдары мен мүмкiндiктерімен таныстыру;

2D объектiлердi құру үшiн графикалық редактордың тиісті құралдары мен мүмкiндiктерін қолдануды үйрету;

2D объектiлердi графикалық редакторда құруды үйрету;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы






Сабақ басында:

- оқушылардың зейінін шоғырландыру;

- Сергітусәті,көзге жаттығу орындау;

- оқушылармен бірг есабақ мақсаттарын /ОМ анықтап алу

Өткен тақырыпты қайталауға арналған сұрақтар:

  • Компьютерлік графиканың қандай бағдарламаларын білесіңдер?

  • Олар бейнені орындау үшін қандай мүмкіндіктерді көздейді?

  • Векторлық графика деген не?

  • Растрлық графика деген не?

Осы график түрлері қайда қолданылады?

Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.

Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген графикалық суреттер


Ортасы



(К)«AutoCAD бағдарламасының интерфейсімен танысу»таныстырылымды көрсету.

Оқушыларғатәжірбиелікжұмыстыорындауүшін «Құжатты (документ)»ашужолынкөрсетужәнеAutoCADжұмысэкранымен, құралпанелімен, командалықжолымен, жұмысграфикалықалаңментаныстыру. АлғашқыашылубарысындаAutoCADтыңэкрандағы 6 құралпанельдеріментаныстыруқажет:

  • Standard – стандартыпанель.

  • Layers – қабаттарының панелі.

  • Draw – сурет (сызу) панелі

  • Styles –стильдер панелі.

  • Properties – қасиеттер панелі

  • Modify – редакциялаупанелі.


Оқушылар2D объектісін құрастыру барысында графикалықредакторAutoCADтың командалары менқұралдарын қолдануға үйренеді.

(Ө)(Қ) Тәжірбиелікжұмысы

ГрафикалықредакторAutoCADтың командалары менқұралдарын қолданып,2D объектісінің сызбасын орындаңыз.(доға,шеңбер, полисызық, көпбұрыш және т.б.).

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.


Оқушылар өзінің және өзгелердің жұмыстарын берілген критерийлер (дескрипторлар) бойынша бағалайды.


Дескриптор:

2D объектiлердi құру үшiн AutoCAD графикалық редактордың тиісті құралдары мен мүмкiндiктерін біледі;

2D объектiлердi құру үшiн графикалық редактордың тиісті құралдары мен мүмкiндiктерін қолданады;


Презентация «Компьютерлік графиканың негізгі түрлері»


https://ascon.ru/products/


Продукты и услуги фирмы Autodesk

https://www.autodesk.com/

Видео курс программы AutoCAD

http://www.teachvideo.ru/course/158


Аяқталуы



Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- не білдім, нені үйрендім?

- ол білімді қай жерде және қалай қолдануға болады?

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.




Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:









Графика және жобалау

Мектеп: Әл Фараби атындағы №201 мектеп-лицей

Күні: .

Оқытушының аты-жөні: Сейтқасымова Гүлдана

Сынып: 11 сабақ 7-8-9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Бөлім1: Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары

Сабақтың тақырыбы:

Сызбаны безендіру ережелері (пішім, масштаб, негізгі жазулар)

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

11.1.3.1 2D обьектілердің графикалық безендіруін орындау үшін графикалық редактордың мүмкіндіктерің пайдалану

Сабақтың мақсаты:

  • Сызбаларды түсіну, формат пен масштаб туралы білімді кеңейту.

  • Бөлшектің масштабын өзгерту.

  • 2D нысандарын жобалау үшін графикалық бағдарламада кадр жасау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы






1.Сәлемдесу.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын, бағалау критерийлерін айтамыз.

Сабақтың мақсаты:

1. Бөлшектің масштабын өзгертіңіз.

2. 2D нысандарын жобалау үшін графикалық бағдарламада кадр жасаңыз.

Бағалау критерийлері:

* Бөлшектің масштабын өзгертеді.

* Графикалық редактордың мүмкіндіктерін қолдана отырып, жақтаудың сызбасын жасайды.

Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.


Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген графикалық суреттер






Ортасы





Жаңа тақырып

2.Сызбаның масштабын өзгерту.

Өткен сабақта жасалған бөліктің сызбасын ашамыз. Бөлшектің масштабын өзгертіңіз.

AutoCAD-та масштабтау кезеңдерін түсіндіру.

"Масштаб" пәрменін қолдана отырып, AutoCAD-та масштабтау салынған нысандардың өлшемдерінің өзгеруіне әкеледі. Бұл жағдайда масштабталатын объектілердің пропорциялары өзгермейді.

Автокадта масштабты орнатудың бірнеше жолы бар:

1. Басты бет қойындысы → өңдеу тақтасы. Содан кейін масштабтау нысанын LCM басу арқылы көрсету керек. Таңдауды аяқтау үшін "Enter" немесе тінтуірдің оң жақ батырмасын басыңыз.

  1. Масштабтау үшін нысандарды таңдаңыз. Сурет аймағында тінтуірдің оң жақ батырмасын басыңыз және мәтінмәндік мәзірден Autocad-да (Autocad) "масштабтау" таңдаңыз.

Әрі қарай, масштабтау операциясы жүргізілетін нүктені көрсету керек. Бұл масштабтаудан кейін сол жерде қалуы керек нүкте. Масштабты коэффициентті көрсету қажет. Егер сіз 2 енгізсеңіз, онда нысан 2 есе артады. Егер сіз 0.5 енгізсеңіз, онда нысан 2 есе азаяды. Бүтін емес санды енгізу кезінде нүктені пайдалануды ұмытпаңыз.


3.(Презентация көрсету. Демонстрация кезінде оқушылар мұғаліммен бірге өткен сабақта жасалған сызбаның масштабын өзгертеді. Жұмыс алдында ДК-де жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау туралы еске саламыз)


4. AutoCAD-та негізгі жазба жасау.

A3 форматындағы парақтың жақтауын жасаңыз (297×420 мм). Пәрмен жолында параметрлерді іске қосыңыз.

"Тіктөртбұрыш" құралын іске қосыңыз (сурет →тіктөртбұрыш)немесе "сурет салу"тақтасындағы пиктограмманы нұқыңыз. Төменгі сол жақ бұрыштың координаттарын үтірмен (0,0) пәрмен жолына енгізіп, енгізуді растау үшін "Enter" түймесін басыңыз. Тіктөртбұрыштың өлшемдерін курсордың жанындағы динамикалық терезелерге пернетақтадан теру арқылы енгіземіз (ені 420, биіктігі 297). Өрістер арасында ауысу үшін үтір немесе "Tab"пернесін пайдаланыңыз.


Суретті ыңғайлы масштабта алу үшін тінтуірдің дөңгелегін қолданыңыз немесе мәзір жолағында "көрініс→масштабтау → барлығы"тармағын ашыңыз немесе "көрініс"құралдар тақтасындағы белгішені нұқыңыз. Сол сияқты біз сызбаның жақтауын және негізгі мәтіннің шекарасын саламыз. Парақтың алынған өрісінде сызбаның негізгі жақтауын сызыңыз, шыңның координатасын (20;5), Содан кейін тіктөртбұрыштың енін (395 мм) және биіктігін (287 мм) енгізіңіз. Тіктөртбұрыштардың шыңдары мен жақтарының ұзындығының координаталарын қолдана отырып, сызбаның негізгі жазуының кестесін құрамыз.


Енді "сегмент" құралын қолдана отырып, кестенің ішкі сызықтарын саламыз (сурет салу → сегмент).

Используя инструмент «Отрезок», постройте недостающие линии рамки основной надписи чертежа. Размеры полей представлены на рис. 1.5 в соответствии с ГОСТ 2.104-2006.

Сызбаның негізгі жақтауын таңдаңыз

Сызық салмағын орнату

Негізгі жазудың өрістерін толтыру үшін біз "көп жолды" құралын қолданамыз (сурет салу → Мәтін → Көп жолды) немесе "сурет салу" тақтасындағы "а"пиктограммасын нұқыңыз. Біз жүгіргіні толтыратын ұяшықтың төменгі сол жақ бұрышына апарып, тінтуірдің сол жақ батырмасын басамыз. Пайда болған динамикалық жақтауды пайдаланып, мәтінді орналастыру аймағын анықтаймыз.

Біз биіктігі 3,5 мм мәтінді енгіземіз. ұяшық сызығынан шегіну үшін бос орынды басыңыз. Енгізілген мәтінді өңдеу үшін оны тінтуірдің сол жақ батырмасымен екі рет нұқыңыз, өңдеу үшін фрагментті таңдаңыз және қажетті параметрлерді орнатыңыз. Егер мәтін ұяшыққа ұзындығы бойынша сәйкес келмесе, онда сіз "қысу коэффициенті"өрісін пайдалануыңыз керек.

Практикалық жұмыс

1. Өткен сабақта жасалған сызбаны ашыңыз.

2. Сызбаның масштабын өзгертіңіз.

3. Негізгі жазуды жасаңыз және толтырыңыз.


Бағалау.Практикалық тапсырманы аяқтағаннан кейін оқушылар бір-бірінің жұмысын дескрипторлар бойынша бағалайды.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі

















Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, сызбаны пішімге түсіреді.











Дискрипторлар

Бөлшектің масштабын өзгертеді.

Графикалық редактордың мүмкіндіктерін қолдана отырып, кадрдың сызбасын жасайды.

Орындаған проекцияларын қандай әдіс арқылы орындағаның сипаттайды;

Уақытты тиімді пайдаланады.
































Бағалау.

Практикалық тапсырманы аяқтағаннан кейін оқушылар бір-бірінің жұмысын дескрипторлар бойынша бағалайды.


Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б.

Жәй қаламдар жиынтығы.

Плакаттар, кестелер


https://zaharovvj.blogspot.com/search?updated-max=2011-04-13T10:06:00-07:00&max-results=7&reverse-paginate=true

Берілген екі көрініс арқылы бөлшектердің үшінші көрінісін орындау.



Аяқталуы





Рефлексия:

«Талқылаудағы әріптестер»

Серіктеспен талқылау:

Сіз үйренген үш жаңа нәрсені атаңыз:

  • Не оңай болды?

  • Не қиын болды?

Сіз болашақта білгіңіз/үйренгіңіз келетін нәрсе .

Оқушылар сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.




Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды?

Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:






Графика және жобалау

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 11 сабақ 10-11-12

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Бөлім1: Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары

Сабақтың тақырыбы:

Примитивтерді қолдана отырып,2D объектінің кескінін құру

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

11.1.4.1 2D обьектілерін (геометрия-лық құрылым, түйіндесу, кескіндер көріністер) жасау үшін растрлық, векторлық кестенiң түрлерiн таңдау

11.1.4.2 2Dобъектiлерін құрастыру алдындаклипарттар,

Сабақтың мақсаты:

Оқушы:

  • AutoCAD 2D бағдарламасында примитивтер көмегімен объект жасайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы






1.Сәлемдесу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын, сондай-ақ бағалау критерийлерін айту.

Сабақтың мақсаты:

AutoCAD 2D бағдарламасында примитивтер көмегімен объект жасайды.

Бағалау критерийлері:

Жұптасу түрлерімен сызбалар жасайды.

Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген графикалық суреттер






Ортасы





2.Қайталау. Балалар біз өткен сабақта не үйрендік? Оқушылардың мүмкін жауаптары: парақ параметрлері диспетчерлерін қолдана отырып, форматтар үшін жақтауды салу; негізгі жазуды толтыру және т. б.

Кері байланыс. Сіз бәрін сызбаны жобалау бойынша жұмыс жасадыңыз. Жарайсыздар!

3. Жаңа тақырыпқа кіріспе. Бүгін біз зерттеу барысында алынған материалды зерттеу және оны "қолмен" графикада қолдану бойынша жұмысты жалғастырамыз. Атап айтқанда, жұптастыру. Жұптастыруды орындау үшін бізге 3 компонент қажет екенін есте сақтаңыз: жұптастыру радиусы, жұптастыру орталығы, жұптастыру нүктелері. Бірақ компьютерде бұл тапсырма айтарлықтай жеңілдетілген. Мұнда біз дайын "жұптау" құралын, сондай-ақ "екі түйісу нүктесі, радиус "құралын қолданамыз. Сондай-ақ, "кесу" және "жырту"командаларын қолданыңыз. Біз жұптау түрлерін жасаймыз:

Түйісу бұрышын (тік, доғал, сүйір);

* Шеңбер мен түзу сызықты жұптастыру;

* Екі шеңбердің жұптастыруы (сыртқы, ішкі, аралас)

4.Интерактивті тақтада мұғалімнің көрсетілімі:

(көрсетілім кезінде оқушылар мұғаліммен бірге сабақтың осы практикалық бөлігін орындайды. Жұмыс алдында компьютерде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасын сақтау туралы еске саламыз)

Жұмыс кезеңдері:

А) Ctrl + N жылдам пернелерін пайдаланып жаңа файлды ашыңыз.

Тік, доғал, сүйір бұрыштың "Отрезок" қолдана отырып саламыз. Біз "жұптауды" таңдаймыз, командалық жолда бұрыштың қажетті жұптасу радиусын тереміз, Enter пернесін басып, бұрыштың жақтарын белгілейміз

.

Б) Шеңбер мен түзудің жұптастыруы. Берілген радиустың шеңберін құрыңыз. Екі түзу, біреуі көлденең, екіншісі 45 градус бұрышта. "Жұптау" батырмасын басамыз және бұрыштардағыдай бәрін орындаңыз.

В) Шеңбер мен түзудің жұптастырылуы. Берілген радиустың шеңберін және оған берілген қашықтықта тікелей құрыңыз. Мұнда біз "екі түйісу нүктесі, радиус" командасын қолданамыз.. Команда жолында қажетті радиусты тереміз және жұпталған нысандарды белгілейміз. Enter-ді басыңыз.

Үлкен шеңбер пайда болады. Біз жұптастыру контурларын қалдырып, оның контурларын "кесу" командасымен ішінара алып тастаймыз. "Разорвать" командасын "қиып алу" командасы арқылы шеңбер бөліктері жойылмаған кезде қолданамыз.

Г) Ішкі жұптастыру. Біз берілген радиустың екі шеңберін бір-бірінен қашықтықта саламыз. "Екі түйісу нүкте, радиус" командасын қолданыңыз.

"Қиып алу" командасымен жұптау сызығын қалдырып, шеңбердің бір бөлігін алып тастаймыз.

Д) Сыртқы жұптасу. Біз берілген радиустың екі шеңберін бір-бірінен қашықтықта саламыз. Біз "жұптау" командасын қолданамыз.

Е) Аралас жұптау. Біз берілген радиустың екі шеңберін бір-бірінен қашықтықта саламыз. "Екі түйісу нүкте, радиус" командасын қолданыңыз.

Ж) Өлшемдерін қою.

5. Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау. Мұғалімнің бақылауы. (практикалық жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылар бір-бірінің жұмысын дескрипторлар бойынша бағалайды. Бағалау барысында мұғалім оқушыларды бақылайды. Оқушылар бағалаудан кейін бір-біріне кері байланыс береді).

Дескрипторлар:

- дұрыс бұрыштың жұптастыруын орындады;

- доғал бұрыштың жұптастыруын орындады;

- сүйір бұрыштың жұптастыруын орындады;

- түзу мен шеңбердің жұптастыруын орындады;

- сыртқы жұптастыруды орындады;

- ішкі жұптастыруды орындады;

- аралас жұптастыруды орындады.

Кері байланыс. Балалар, сіздер жарайсыздар! Бір-бірінің жұмысын бағаладыңыздыр. Сындарлы түрде кері байланыс бердіңіздер.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі











.




Оқушылар интернет арқылы стандарт құжаты, бірлескен өндіріс өнімдері туралы зерттеу жүргізеді.


Оқушылар жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді





Дискрипторлар

Жұптасу түрлерімен сызбалар жасайды.


Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б.

Жәй қаламдар жиынтығы.

Плакаттар, кестелер





Аяқталуы



6. Рефлексия:

- мен не білдім, не үйрендім

- түсініксіз не қалды

- немен жұмыс істеу керек

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,

білгендерін айтады

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.




Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды?

Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:





Графика және жобалау

Мектеп: Әл Фараби атындағы №201 мектеп-лицей

Күні: .

Оқытушының аты-жөні: Сейтқасымова Гүлдана

Сынып: 11 сабақ 13-14-15

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Бөлім1: Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары

Сабақтың тақырыбы:

Примитивтерді қолдана отырып, геометриялық құрылымдар орындау

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

11.1.4.3 Расторлы және векторлы графикалық 2D объектiлерiн (сызба қаріптері, сызба сызықтары, геометриялық құрылым, түйіндесулер, кескінлер-көріністер, тіліктер, қималар және т.б.) жасаудың үрдісін оңтайландыруды мен жеделдету технологияларын пайдалана білу және кескінлерді баспада басып шығару

Сабақтың мақсаты:

Үлгіні жасау үшін ПО AutoCAD графикалық мүмкіндіктерін пайдаланады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы


1.Сәлемдесу. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын, сондай-ақ бағалау критерийлерін айтамыз.

Сабақтың мақсаты:

Үлгіні жасау үшін По AutoCAD графикалық мүмкіндіктерін қолдану.

Бағалау критерийлері:

* Нысанның 2D сызбасын орындау үшін файл шаблонын жасау.

Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.

Оқулықтағы графикалық суреттер





Ортасы




2.Қайталау. Балалар соңғы сабақта қандай жұмыс атқардық? Оқушылардың мүмкін жауаптары: қарапайым примитивтермен жұмыс істеуді үйренді, оларды қолдану ерекшеліктерімен танысты. Жаңа құралдар мен командалар және т. б. білдік.

Кері байланыс. Дұрыс балалар, сіздер жарайсыздар! Біз сіздермен көп нәрсе жасай аламыз. Жаңа файлды құру және сақтау. Жұмыс кеңістігінде жұмыс жасап, қажетті құралдар мен командаларды қолдана отырып, қарапайым бөліктердің суреттерін сала аламыз.

3. Жаңа тақырыпқа кіріспе. Бүгін біз 2D нысандарында жұмыс істеу үшін шаблонды құруды үйренеміз. Біздің шаблонда жаңа файлды ашқан кезде барлық параметрлер сақталуы үшін бірқатар параметрлерді баптаймыз. Бұл сызбаға жұмсалған уақытты тиімді пайдалануға ықпал етеді. Үлгі-бұл dwt форматындағы файл, онда параметрлер мен параметрлер, сонымен қатар сызбаның графикалық нысандары (сурет жақтауы, толтырылған негізгі жазба/мөр) бар)

4. Интерактивті тақтада мұғалімнің көрсетілімі: (демонстрация кезінде оқушылар мұғаліммен бірге сабақтың осы практикалық бөлігін орындайды. Жұмыс алдында компьютерде жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау туралы еске саламыз)

Жұмыс кезеңдері:

А) Жаңа файлды ашыңыз (acadiso пішімі.dwt-бұл үлгі);

Б) Мәтін стилі мен өлшемді стильді баптаймыз;

В) ACAD_ISO…W100 форматындағы сызық типтерін жүктейміз;

Г) Нысанды салу үшін қажетті қабатты тағайындаймыз;

Д) Парақтың кеңістігінде сурет жақтауын орнатамыз:

Е) Негізгі жазбаны толтырамыз:

  1. Ж) Файлды сақтаймыз. Сохранить как шаблон dwt. Файлға ат қоямыз- Менің үлгім.

Кері байланыс. Балалар, сіздер жарайсыздар! Үлгіні орнатудың бүкіл процесін қайталадыңыздыр. Сұрақтар туындаған кезде бір-біріне қолдау көрсеттіңіздер.

5. Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау. Мұғалімнің бақылауы. (практикалық жұмыс аяқталғаннан кейін студенттер бір-бірінің жұмысын дескрипторлар бойынша бағалайды. Бағалау барысында мұғалім оқушыларды бақылайды. Оқушылар бағалаудан кейін бір-біріне кері байланыс береді).

Кері байланыс. Балалар, сіздер жарайсыздар! Бір-біріңіздің жұмыстарыңызды бағаладыңыздар. Сындарлы түрде кері байланыс бердіңіздер. Материалды одан әрі бекіту үшін үйде шаблон жасау сілтемесін өзіңіз зерттеңіз.

Үй жұмысы: ПО АutoCAD-та шаблон жасау.

https://www.youtube.com/watch?v=4im3IxP6ZxY

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі


Оқушылар интернет арқылы стандарт құжаты, бірлескен өндіріс өнімдері туралы зерттеу жүргізеді.


Оқушылар жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді





Дискрипторлар

Дескрипторлар:

2D нысанын сызу үшін файл үлгісін жасайды.

- 2D нысан үшін қабатты тағайындады;

- ФА3 парағында жақтауын орнатты;

- негізгі жазбаны толтырды;

- шаблонды сақтап, ат қойды.


Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б.

Жәй қаламдар жиынтығы.

Плакаттар, кестелер










Интерактивті тақта, компьютерлер.



Аяқталуы





Рефлексия:

«Талқылаудағы әріптестер»

Серіктеспен талқылау:

Сіз үйренген үш жаңа нәрсені атаңыз:

  • Не оңай болды?

  • Не қиын болды?

Сіз болашақта білгіңіз/үйренгіңіз келетін нәрсе .

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

.

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.




Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:





Графика және жобалау

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 11 сабақ 16-17-18

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Бөлім1: Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары

Сабақтың тақырыбы:

Примитивтерді қолдана отырып, геометриялық құрылымдар орындау

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

11.7.1.1 Компьютерлік графика құралдарын пайдаланып графикалық модельдеу бойынша қолданбалы және шығармашылық тапсырмаларды орындау

Сабақтың мақсаты:

Оқушы:

  • графикалық модельдеу бойынша қолданбалы және шығармашылық тапсырмаларды орындау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы


1.Сәлемдесу. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын, сондай-ақ бағалау критерийлерін айтамыз.

Сабақтың мақсаты:

Оңтайландыру технологиясын 2D сызбасын құру процесінде қолданыңыз.

Бағалаукритерийлері:

Шаблонды қолдана отырып, 2D объектінің сызбасын жасайды.

Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.

Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді


Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген графикалық суреттер






Ортасы




2. Жаңа тақырыпқа кіріспе. Балалар, бүгін біз алдыңғы сабақта жасалған шаблон негізінде объектінің 2D сызбасын орындаймыз. Сызбаны орындаудың ыңғайлылығы үшін біз сурет салатын картаны интерфейсіміздің жұмыс графикалық кеңістігіне енгіземіз.

3.Интерактивті тақтада мұғалімнің демонстрациясы: (демонстрация кезінде оқушылар мұғаліммен бірге сабақтың осы практикалық бөлігін орындайды. Жұмыс алдында ДК-де жұмыс істеу кезіндеқауіпсіздік техникасын сақтау туралы еске саламыз)Этапы работы:

А) үлгіні ашыңыз;

Б) "кірістіру" қойындысында "Қосу" пәрменін орындаңыз»:

В) Компьютерде карточкалары бар қалтаныалдын -ала жасаңыз. Таңдалған суретті жүктеңіз:


Г) Картаны М1:1-ге дейін ұлғайтып, оны масштабтаймыз

Д) Сызбаны құру үшін қабаттарды қолданамыз. Бірінші қабатта біз осьтер саламыз:

Е)Содан кейін көмекші құрылыс сызықтарын жағыңыз:

Ж) Содан кейін келесі қабатта бөліктің контурларын саламыз:

З) Келесі қадам-өлшемдерді қолдану:


Кері байланыс. Балалар, бізқазір алгоритм бойыншажұптауэлементтеріменбөліктіңсызбасынорындадық. Ендіөзжұмысыңыздыдескрипторлармен бағалаңыз.

4. Қалыптастырушы бағалау. Ұғыну. Мұғалімнің бақылауы. (практикалық жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылар әр жұмысты бағалайды).

Дескрипторлар:

- осьтер салды;

- көмекші сызықтарды қолданды;

- сурет контурларын салды;

- өлшемдері көрсетеді;

- үлгіні қолданды;

- қабаттарды қолданды.

Үй жұмысы: шығыңыз дербес сілтемелер.

https://yandex.kz/video/preview/?filmId= 16737555917015984210&from=tabbar&text= КАК+ВСТАВИТЬ+КАРТИНКУ+В+АВТОКАД


https://yandex.kz/video/preview/?filmId= 15540429488673560901&from=tabbar&parent-reqid=1586842518292683-1183783816348234875900328-production-app-host-man-web-yp-309&text= СПЛАЙН+ЛИНИЯ+В+АВТОКАДЕ+2020

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі










Оқушылар интернет арқылы стандарт құжаты, бірлескен өндіріс өнімдері туралы зерттеу жүргізеді.


Оқушылар жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді





Дескриптор:

графикалық модельдеу бойынша қолданбалы және шығармашылық тапсырмаларды орындайды

Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б.

Жәй қаламдар жиынтығы.

Плакаттар, кестелер










Интерактивті тақта, компьютерлер.

https://yandex.kz/video/preview/?filmId= 16737555917015984210&from=tabbar&text= КАК+ВСТАВИТЬ+КАРТИНКУ+В+АВТОКАД


https://yandex.kz/video/preview/?filmId= 15540429488673560901&from=tabbar&parent-reqid=1586842518292683-1183783816348234875900328-production-app-host-man-web-yp-309&text= СПЛАЙН+ЛИНИЯ+В+АВТОКАДЕ+2020


Аяқталуы





Рефлексия:

«Талқылаудағы әріптестер»

Серіктеспен талқылау:

Сіз үйренген үш жаңа нәрсені атаңыз:

  • Не оңай болды?

  • Не қиын болды?

Сіз болашақта білгіңіз/үйренгіңіз келетін нәрсе .


Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

.

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.




Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды?

Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:









Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!