|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 6 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Ғылым мен техниканың жетістіктері |
|
|
Құндылықты дарыту |
Оқушыларға ғылым мен техниканың дамуы, жетістіктері туралы түсінік беру. Ғылыми жетістіктердің күнделікті өмірге тигізетін пайдасын түсіндіру. Шығармашылық ойлау қабілеттерін дамыту, жаңашылдыққа қызығушылық ояту. |
|
|
Қауіпсіздік сабағы |
«ТӨТЕНШЕ ҚЫЗМЕТ НӨМІРЛЕРІ» |
|
|
Мақсаты |
оқушыларға төтенше жағдайлар қызметі не үшін арналғанын және олардың жұмыс істеу тәртібімен таныстыру. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Амандасу. Оқушыларды сабаққа әзірлеу. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Кіріспе сөз (10 минут)Мұғалімнің сөзі: |
Терминдерменжұмыс («Кімжылдам?»)Мақсаты:Оқушыларғылым мен техникағақатыстытерминдердімеңгереді. Тапсырма:Терминдердіңмағынасынсәйкестендіріңіз.
Жауаптары: Робот — бағдарламаланған машина, Спутник — Жердіайналатынжасандыдене, т.б.
|
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Ғылым мен техника тарихыДөңгелек доңғалақтан бастап, алғашқы өнертабыстар туралы қысқаша әңгіме. 20-21 ғасырдағы ғылыми жаңалықтар (мысалы, ғарышқа ұшу, интернеттің пайда болуы, жасанды интеллект). Ә) ЗаманауитехникалықжетістіктерСмарт технологиялар (смартфон, ақылдыүйлер). ҒарыштызерттеужәнеМарсқасапар. Медициналықтехнологиялар (жасандыағзалар, робот-хирургтар). Б) Шығармашылықтапсырма«Меніңболашақтағыөнертабысым» тақырыбында ой бөлісунемесесурет салу.
|
Тапсырма:Төмендеғылым мен техника саласындағыбелгіліжетістіктерберілген. Олардықайғасырғажататынынанықтаңыз.
Жауапнұсқалары: XIX ғасыр, XX ғасыр, XXI ғасыр |
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
«Ғылым мен техниканыңдамуынанқандайпайда бар?» Рефлексия (5 минут)Оқушылардыңсабақтаналғанәсерлерітуралыпікірлері. «Ғылым мен техника болашағымыздыжарқынетеді» дегенсөйлемгекелісесізбе?
|
Постер жасау («Техника жәнеғылымжетістіктері»)
Мақсаты:Оқушылардыңшығармашылыққабілетінарттыру.
|
|
|
||||||||||||||
|
Қауіпсіздік сабағы |
«ТӨТЕНШЕ ҚЫЗМЕТ НӨМІРЛЕРІ»Сабақтың мақсаты: оқушыларды төтенше жағдайлардағы ережелерімен таныстыру. Негізгіміндеттер:
Сабақтың осы тақырыбыбойыншамысалдардыкөрсетугеарналған презентация. Жеделқызметнөмірлерітуралыжадынамалары бар үлестірмематериалдар. Проектор, проекциялық экран, компьютер. Сабақтыңбарысы 1.Кіріспе (2 минутқадейін): Суреттерденқұтқаруқызметініңтүрінанықта, құтқаруқызметініңнөмірлерінайт.
-Ортаққұтқаруқызметініңнөмірінайт. Кезкелгенқауіптіжағдайданқұтқаратынортақ телефон нөмірі – 112. Бұлнөміргехабарласуарқылыбарлыққауіптіжағдайбойыншакөмек ала аласыз. Төтеншежағдайкезіндебастысы, сабырсақтап, диспетчерге, болғанжағдайдыдұрыстаптүсініктіжеткізуқажет. «Естесақта!»
2.Негізгі бөлім -Өмірдежалғыздан-жалғызқиынжағдайдақалыпқоятынкездердебарлығынөзіңжеңіпшығуыңкерекболады. Егер сен құтқаруқызметтерініңнөмірлерінбілсең, өзіңе де, айналаңдағыбасқаадамдарға да көмектесеаласың. Ендешенөмірлердіжазып ал! Жағдаяттардыталқылау: Үйде сен бірөзіңсің. Кенеттүтінніңиісінсездің. Келесібөлмегебарсаң, өртшығыпжатыр. Сеніңәрекетің..... Спорттықалаңдабалаларойнапжүр. Араларындаересекадамжоқ. Ұлдардыңбіреуіқұлапқалды. Олқаттыайқайлапжылаптұр. Баланыңауруықаттыұлғаябастады. Сіздіңәрекетіңіз... Сен мектептенүйгекелдің. Ата-анаңжұмыста, қарындасыңбалабақшада. Ал үйденжағымсызиісшығыптұр. Газдыңиісінеұқсайды, сен не істейсің … Үйдежалғызқалдың, сеніңішіңпысыпкетті. Сен қалжыңменөртқызметіне телефон соғып, көршіүйдеөртболыпжатқандығынхабарладың. Терезегежақындапөртқызметініңмашинасынкүтіптұрсың. Осы оқиғаныаяқта ..... 3. Практикалықбөлім. (6 минут)Жағдайлардыталдау. Төтеншежағдайғақоңыраушалғанкезде, сізгехабарлаукерек:
Егер диспетчер сұрасасізүйдің, пәтердіңнөмірін, кіреберіскекірукодынжәнебарлыққажеттімәліметтердінақтылапайтукерек. Қорытынды. Сабақтықорытындылау, балаларүйгеқайталауүшін ала алатыншұғылқызметнөмірлері бар жадынаматарату.Пайдалысілтемелер: https://orken-instituty.kz/ru/telefony-goryachih-linijhttps://youtu.be/XN1hCSucuqQ?si=d0QrFl9yslUOu2dn
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ғылым мен техниканың жетістіктері тәрбие сағаты қмж
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 6 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Ғылым мен техниканың жетістіктері |
|
|
Құндылықты дарыту |
Оқушыларға ғылым мен техниканың дамуы, жетістіктері туралы түсінік беру. Ғылыми жетістіктердің күнделікті өмірге тигізетін пайдасын түсіндіру. Шығармашылық ойлау қабілеттерін дамыту, жаңашылдыққа қызығушылық ояту. |
|
|
Қауіпсіздік сабағы |
«ТӨТЕНШЕ ҚЫЗМЕТ НӨМІРЛЕРІ» |
|
|
Мақсаты |
оқушыларға төтенше жағдайлар қызметі не үшін арналғанын және олардың жұмыс істеу тәртібімен таныстыру. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Амандасу. Оқушыларды сабаққа әзірлеу. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Кіріспе сөз (10 минут)Мұғалімнің сөзі: |
Терминдерменжұмыс («Кімжылдам?»)Мақсаты:Оқушыларғылым мен техникағақатыстытерминдердімеңгереді. Тапсырма:Терминдердіңмағынасынсәйкестендіріңіз.
Жауаптары: Робот — бағдарламаланған машина, Спутник — Жердіайналатынжасандыдене, т.б.
|
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Ғылым мен техника тарихыДөңгелек доңғалақтан бастап, алғашқы өнертабыстар туралы қысқаша әңгіме. 20-21 ғасырдағы ғылыми жаңалықтар (мысалы, ғарышқа ұшу, интернеттің пайда болуы, жасанды интеллект). Ә) ЗаманауитехникалықжетістіктерСмарт технологиялар (смартфон, ақылдыүйлер). ҒарыштызерттеужәнеМарсқасапар. Медициналықтехнологиялар (жасандыағзалар, робот-хирургтар). Б) Шығармашылықтапсырма«Меніңболашақтағыөнертабысым» тақырыбында ой бөлісунемесесурет салу.
|
Тапсырма:Төмендеғылым мен техника саласындағыбелгіліжетістіктерберілген. Олардықайғасырғажататынынанықтаңыз.
Жауапнұсқалары: XIX ғасыр, XX ғасыр, XXI ғасыр |
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
«Ғылым мен техниканыңдамуынанқандайпайда бар?» Рефлексия (5 минут)Оқушылардыңсабақтаналғанәсерлерітуралыпікірлері. «Ғылым мен техника болашағымыздыжарқынетеді» дегенсөйлемгекелісесізбе?
|
Постер жасау («Техника жәнеғылымжетістіктері»)
Мақсаты:Оқушылардыңшығармашылыққабілетінарттыру.
|
|
|
||||||||||||||
|
Қауіпсіздік сабағы |
«ТӨТЕНШЕ ҚЫЗМЕТ НӨМІРЛЕРІ»Сабақтың мақсаты: оқушыларды төтенше жағдайлардағы ережелерімен таныстыру. Негізгіміндеттер:
Сабақтың осы тақырыбыбойыншамысалдардыкөрсетугеарналған презентация. Жеделқызметнөмірлерітуралыжадынамалары бар үлестірмематериалдар. Проектор, проекциялық экран, компьютер. Сабақтыңбарысы 1.Кіріспе (2 минутқадейін): Суреттерденқұтқаруқызметініңтүрінанықта, құтқаруқызметініңнөмірлерінайт.
-Ортаққұтқаруқызметініңнөмірінайт. Кезкелгенқауіптіжағдайданқұтқаратынортақ телефон нөмірі – 112. Бұлнөміргехабарласуарқылыбарлыққауіптіжағдайбойыншакөмек ала аласыз. Төтеншежағдайкезіндебастысы, сабырсақтап, диспетчерге, болғанжағдайдыдұрыстаптүсініктіжеткізуқажет. «Естесақта!»
2.Негізгі бөлім -Өмірдежалғыздан-жалғызқиынжағдайдақалыпқоятынкездердебарлығынөзіңжеңіпшығуыңкерекболады. Егер сен құтқаруқызметтерініңнөмірлерінбілсең, өзіңе де, айналаңдағыбасқаадамдарға да көмектесеаласың. Ендешенөмірлердіжазып ал! Жағдаяттардыталқылау: Үйде сен бірөзіңсің. Кенеттүтінніңиісінсездің. Келесібөлмегебарсаң, өртшығыпжатыр. Сеніңәрекетің..... Спорттықалаңдабалаларойнапжүр. Араларындаересекадамжоқ. Ұлдардыңбіреуіқұлапқалды. Олқаттыайқайлапжылаптұр. Баланыңауруықаттыұлғаябастады. Сіздіңәрекетіңіз... Сен мектептенүйгекелдің. Ата-анаңжұмыста, қарындасыңбалабақшада. Ал үйденжағымсызиісшығыптұр. Газдыңиісінеұқсайды, сен не істейсің … Үйдежалғызқалдың, сеніңішіңпысыпкетті. Сен қалжыңменөртқызметіне телефон соғып, көршіүйдеөртболыпжатқандығынхабарладың. Терезегежақындапөртқызметініңмашинасынкүтіптұрсың. Осы оқиғаныаяқта ..... 3. Практикалықбөлім. (6 минут)Жағдайлардыталдау. Төтеншежағдайғақоңыраушалғанкезде, сізгехабарлаукерек:
Егер диспетчер сұрасасізүйдің, пәтердіңнөмірін, кіреберіскекірукодынжәнебарлыққажеттімәліметтердінақтылапайтукерек. Қорытынды. Сабақтықорытындылау, балаларүйгеқайталауүшін ала алатыншұғылқызметнөмірлері бар жадынаматарату.Пайдалысілтемелер: https://orken-instituty.kz/ru/telefony-goryachih-linijhttps://youtu.be/XN1hCSucuqQ?si=d0QrFl9yslUOu2dn
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз



