Күні: 8.
10.
|
Сынып
|
8
«а»
|
Пәні
|
Биология
|
Сабақтың тақырыбы
|
§
12. Аралас бездер. Ұйқыбез. Жыныс бездері.
Гуморальдық және жүйкелік-гуморальдық
реттелу
|
Сабақтың мақсаты
|
Аралас бездерінің ағзада
орналасуы, құрылысы, негізгі атқаратын қызметтерімен
танысу, олардың қызметінің бұзылуынан
туындайтын аурулар мен олардың алдын алу
|
Күтілетін нәтиже
|
Аралас бездердің қызметінің
бұзылу себептерін талдау және салыстыру, қорытынды шығара білу
қасиеттерін дамыту.
|
Сабақтың түрі
|
Кіріктірілген, ізденіс
сабақ
|
Сабақтың
әдісі
|
Диалогты әдіс, топтық жұмыс,
жұптық жұмыс, сыни тұрғыдан ойлауды дамыту технологиясы,
оқушылардың өзіндік шығармашылық жұмысы
|
Пәнаралық байланыс
|
Химия
|
Дереккөздер
|
В.С.Анимисимова, В.П.Бруновт,
Л.В.Реброва «Адам анатомиясы,физиологиясы және гигиенасы бойынша
оқушылардың өздігінен істейтін жұмыстары»; Биология
оқулығы
|
Кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
І. Ұйымдастыру
2 минут
|
Оқушылармен амандасу
Топқа бөлу
|
Амандасу
Мүшелер жүйесі суреттері
арқылы топқа бөлінеді
|
Оқушыларға бағалау парағы
таратылады
|
Мүшелер жүйесінің суреттері
|
ІІ. Қызығушылық
ты
ояту 7
минут
Үй
тапсырмасын тексеру
|
Бейнефильм көрсетеді
«Сиқырлы сандар» сұрақтарын
көрсетеді
|
Сыни ойлау арқылы, көрген
бейнефильмді талдайды
Сұрақтарға жауап береді,
сандарды ашады
|
Формативті бағалау
|
Слайд,
бейнефильм
|
ІІІ. Мағынаны
тану 20 минут
7
мин
5
мин
6 мин
2
мин
|
1. Жаңа сабақ сурет, сызбалар арқылы
беріледі
2. Глюкоза және майдың маңызы
химия пәні мұғалімі мәлімет береді
3. Презентация қорғау
4. Шығармашылық жұмыс
қорғау
Тренинг «Күзгі
жаңбыр»
|
Дәптерлеріне жазып алады
Топтық жұмыс
Өзіндік шығармашылық жұмысын
қорғау
Күзгі жаңбырдың дыбысын салу
|
Слайдтар, флипчарт, маркерлер,
майдың түрлері, глюкоза магнит тақта
|
ІҮ. Ой толғаныс
12 минут
Бекіту
|
1. Семантикалық карта
2. «Орнынды тап» сәйкестендіру
3. «Ойлан, жұптас,
пікірлес»
4.
Тест
|
Интерактивті тақтамен жұмыс
орындайды
Бездерді орындарына
сәйкестендіреді
Жұптық жұмыс орындайды.
Суретті құрастыру арқылы, түсіндіреді
Тест тапсырмасын орындайды
|
Бағалау парағы бойынша қорытынды бағасы
қойылады
|
Слайдтар
Қиынды бездер суреттері
Тест тапсырмалары
|
Ү. Үйге тапсырма
2 мин.
|
§ 12 оқу, 56 бет – кестемен
жұмыс
|
Үй тапсырмасын жазып
алады
|
Жиынтық бағалау
|
|
ҮІ. Рефлексия
2 минут
|
«Бес қадам, бес
дәлел»
|
Әр қадамына дәлел
келтіреді
|
|
Стикерлер
|
В критерисы
|
Жетістік деңгейі
|
Дискриптор
|
|
3
|
Берілген тапсырмаға белсене
қатысады, талдайды, презентациясы тақырыпқа сай, өзінің пікірін,
көзқарасын, идеясын жүйелі түрде жеткізе
алады
|
|
2
|
Презентацияға пікірін қосады, ұсыныс
айтады, жүйесіздік байқалады
|
|
1
|
Пікірі тек оқулықтағы тақырыппен шектеледі,
өзіндік пікірі жоқ, тапсырманы баяу орындайды
|
|
0
|
Мүлдем тапсырма орындамайды, өзіндік көзқарасы,
идеясы жоқ
|