Күні: 28.11. 11 биология сабақ № 24
Сабақтың тақырыбы. Харди-Вайнберг заңы
|
Мақсаты |
а)білімділігі: Оқушыларға Харди-Вайнберг
формуласын пайдаланып, есептер
шығарту. |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Табиғи сұрыпталу әрбір түрдің белгілі бір табиғи орта жағдайларына бейімшілдік белгілері мен қасиеттері арқылы жүзеге асатынын біледі |
|
|
Негізгі терминдер |
Популяциялардың генетикалық құрылымы. Харди-Вайнберг заңы. Гендік қор. Мутациялық өзгерістер. Популяциялық толқын. Гендер ағыны. Оқшаулану. Табиғи сұрыпталу. |
|
|
Сабақтың түрі |
Аралас |
|
|
Құрал-жабдықтар |
Тірек – сөздер. Суреттер, Интерактивті тақта, үлестірме материалдар |
|
|
Қолданылатын тәсіл |
«Бұл кім?», «Іздену» стратегиясы, “Ой қорыту” әдісі, Мақалдың жалғасын табыңыз, “Сандар сыры” әдісі, Тест тапсырмалары |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих. әдебиет |
|
|
Сабақ барысы |
||
|
І. Ұйымдастыру |
Сәлемдесу, психологиялық жағдай туғызу |
|
|
ІІ. Білу Бұл кім? |
Тұқымқуалаушылық заңдылықтарын зерттеудің
ғылыми негізін кім қалады? (Г. Мендель
) |
|
|
ІІІ. Түсіну Мағынаны тану “Іздену” старатегиясы |
Систематиктердің есебі
бойынша, жануарлардың |
|
|
ІV. Қолдану “Ой қорыту” әдісі |
1. Қайсыбір аралдан 10 000 түлкі атып
алынған. Олардың 9991-і сары, ал 9-ақ түсті болған. Жүннің сары
түсті болуы доминантты белгі. Олай болса, барлық 10000 дараның
ішіндегі гомозиготалы сары, гетерозиготалы сары, гетерозиготалы
сары және ақ түсті түлкілердің пайыздық мөлшерін
анықтаңыздар. |
|
|
V. Талдау Генетика және халықтық педагогика. Мақалдың жалғасын табыңыз. |
●
Тектіден текті
туар... (сараланып) |
|
|
VI. Жинақтау “Сандар сыры” әдісі |
1865 ж. Г. Мендель тұқымқуалаушылық заңдарын
ашты |
|
|
VII. Қорытынды Тест |
1. Хромосома санының өзгеруіне байланысты
болатын мутация. |
|
|
VIII. Үй тапсырмасына нұсқау беру |
§23 оқу, кесте |
|
1. Хромосома санының өзгеруіне байланысты
болатын мутация.
а)
геномды
б) хромосомалық
в)
гендік
2. Ағзадағы ДНК-ң мөлшері мен құрылымының
өзгеруі:
а)модификация
б) мутация
в)
комбинативтік
3. Хромосоманың бір бөлігінің үзіліп
түсуі:
а)
делиция
б) инверсия
в)
дупликация
4. Тұқым қуаламайтын
өзгергіштік
а)
модификация
б) мутация
в)
комбинативтік
5. Мутацияны ғылымға енгізген
ғалым:
а)
Г.Де-Фриз.
б) Г.Мендель.
в)
Н.И.Вавилов.
6. Хромосоманың үзілген бөліктерінің бірінің
орнына бірі ауысып
келуі:
а)
дупликация
б) транслокация
в)
инверсия
7. Гендердің молекулалық құрылымының
өзгеруі:
а)
гендік
б) геномды
в)
цитоплазмалық
8. Плазмогендердің өзгеруі нәтижесінде ағза
белгілерінің
өзгеруі:
а)
гендік
б) геномды
в)цитоплазмалық
9. Гамологтық қатарлар заңын ашқан
ғалым:
а)
Г.Де-Фриз.
б) Г.Мендель
в)
Н.И.Вавилов
10. Хромосома санының үш
еселенуі:
а)
пентаплоидті
б) тетраплоидті
в) триплоидті
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Харди -Вайнберг заңы
Харди -Вайнберг заңы
Күні: 28.11. 11 биология сабақ № 24
Сабақтың тақырыбы. Харди-Вайнберг заңы
|
Мақсаты |
а)білімділігі: Оқушыларға Харди-Вайнберг
формуласын пайдаланып, есептер
шығарту. |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Табиғи сұрыпталу әрбір түрдің белгілі бір табиғи орта жағдайларына бейімшілдік белгілері мен қасиеттері арқылы жүзеге асатынын біледі |
|
|
Негізгі терминдер |
Популяциялардың генетикалық құрылымы. Харди-Вайнберг заңы. Гендік қор. Мутациялық өзгерістер. Популяциялық толқын. Гендер ағыны. Оқшаулану. Табиғи сұрыпталу. |
|
|
Сабақтың түрі |
Аралас |
|
|
Құрал-жабдықтар |
Тірек – сөздер. Суреттер, Интерактивті тақта, үлестірме материалдар |
|
|
Қолданылатын тәсіл |
«Бұл кім?», «Іздену» стратегиясы, “Ой қорыту” әдісі, Мақалдың жалғасын табыңыз, “Сандар сыры” әдісі, Тест тапсырмалары |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих. әдебиет |
|
|
Сабақ барысы |
||
|
І. Ұйымдастыру |
Сәлемдесу, психологиялық жағдай туғызу |
|
|
ІІ. Білу Бұл кім? |
Тұқымқуалаушылық заңдылықтарын зерттеудің
ғылыми негізін кім қалады? (Г. Мендель
) |
|
|
ІІІ. Түсіну Мағынаны тану “Іздену” старатегиясы |
Систематиктердің есебі
бойынша, жануарлардың |
|
|
ІV. Қолдану “Ой қорыту” әдісі |
1. Қайсыбір аралдан 10 000 түлкі атып
алынған. Олардың 9991-і сары, ал 9-ақ түсті болған. Жүннің сары
түсті болуы доминантты белгі. Олай болса, барлық 10000 дараның
ішіндегі гомозиготалы сары, гетерозиготалы сары, гетерозиготалы
сары және ақ түсті түлкілердің пайыздық мөлшерін
анықтаңыздар. |
|
|
V. Талдау Генетика және халықтық педагогика. Мақалдың жалғасын табыңыз. |
●
Тектіден текті
туар... (сараланып) |
|
|
VI. Жинақтау “Сандар сыры” әдісі |
1865 ж. Г. Мендель тұқымқуалаушылық заңдарын
ашты |
|
|
VII. Қорытынды Тест |
1. Хромосома санының өзгеруіне байланысты
болатын мутация. |
|
|
VIII. Үй тапсырмасына нұсқау беру |
§23 оқу, кесте |
|
1. Хромосома санының өзгеруіне байланысты
болатын мутация.
а)
геномды
б) хромосомалық
в)
гендік
2. Ағзадағы ДНК-ң мөлшері мен құрылымының
өзгеруі:
а)модификация
б) мутация
в)
комбинативтік
3. Хромосоманың бір бөлігінің үзіліп
түсуі:
а)
делиция
б) инверсия
в)
дупликация
4. Тұқым қуаламайтын
өзгергіштік
а)
модификация
б) мутация
в)
комбинативтік
5. Мутацияны ғылымға енгізген
ғалым:
а)
Г.Де-Фриз.
б) Г.Мендель.
в)
Н.И.Вавилов.
6. Хромосоманың үзілген бөліктерінің бірінің
орнына бірі ауысып
келуі:
а)
дупликация
б) транслокация
в)
инверсия
7. Гендердің молекулалық құрылымының
өзгеруі:
а)
гендік
б) геномды
в)
цитоплазмалық
8. Плазмогендердің өзгеруі нәтижесінде ағза
белгілерінің
өзгеруі:
а)
гендік
б) геномды
в)цитоплазмалық
9. Гамологтық қатарлар заңын ашқан
ғалым:
а)
Г.Де-Фриз.
б) Г.Мендель
в)
Н.И.Вавилов
10. Хромосома санының үш
еселенуі:
а)
пентаплоидті
б) тетраплоидті
в) триплоидті
шағым қалдыра аласыз













