265
78-сабақ|
Бөлім: Әліппе кезеңі |
|
|
|||
|
Педагогтің аты- жөні: |
Сарсенбаева Бактыгул Аширбаевна |
Күні: 8.12.2022ж |
|||
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
И дыбысы және әрпі |
||||
|
Оқу бағдарла- масына сәйкес күтілетін нәтижелер |
1.1.2.1 көмекші құралдар (тәрек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау. 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету. |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: сұрақтарға жауап береді. Буын сөздерді оқиды. Көптеген оқушылар: Сөздерді буынға бөліп жазады. әріпті таниды, ажыратады және сөйлем құрайды, сәйкестендіреді. Кейбір оқушылар: сөйлемдерден мәтін құрайды, мәнерлеп оқиды, жатқа айтады. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы (1–7 мин) |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Ғажайып жылулық шынжыры» жылулық шеңбері. Балалар бір-біріне жымиып күлу арқылы жылы күлкілерін сыйлайды. Педагог күлкінің маңызына тоқталады. Қуанамын мен де, Қуанасың сен де. Қуанамыз бәріміз, Арайлап атқан күнге! Топқа бөлу Әріптерді таңдау арқылы топқа бөлінеді. «Әріптер сөйлейді» әдісі Ал, балалар қолдарымызда не бар? -Әріптер. -Әріп дегеніміз не? -Ал, балалар осы әріптерден не құрауға болады? -Буын құрауға болады. -Буыннан не құрауға болады? -Сөз құрауға болады. Осылай әр сөйлеген оқушы дауыс, дауыссыз үйшігін тұрғызады. |
Психологиялық ахуалға берілген тақпақды дауыстап айтып, тілді жаттықтырады.
Оқушылар әріптерді таңдайды. Топқа бөлінеді Жаңа сабаққа назар аударады. Балалар біртіндеп әріптер туралы не білетіндерін айтып береді.
Әріптерді дауысты, дауыссыз үйшігіне салады.
ҚБ.Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларға шапалақтан шашу шашады. |
«Шапалақ» әдісі |
Жағымды әуен Топқа бөлу «Дауысты» тобы «Дауыссыз» тобы
|
|
|
Сабақтың ортасы (26 мин) |
Тыңдалым. Аудиожазба көріп, Ии әрпін таниды.
И әрпінің жазылуын тақтада түсіндіру И дыбысын нүктелер арқылы бастырмалатып жазып шығады.
Дыбыстық жинақтау дағдысын дамыту жұмысы. Оқылым. 1-тапсырма. Оқулықтың 81-бетінде оқуға берілген сөздерді түсініп оқуына қолдау жасау. Би жи иық ирек Ши жиын қиық ширек Оқушыларға тиындар таратылады. Сол тиындардан И әрпіне байланысты буын құрайды. Дұрыс буын құраған топ тиындарын тақтаға іледі
|
Күтілетін нәтижені мұқият тыңдайды.
|
Қолдау Жарайсың |
Ии әрпі Аудиожазба Әріптері бар тиындар тарату. |
|
266
|
|
|
«көк» түс – «Жарайсың!», «қызыл» түс – «Ойлан!».
Оқулықта орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқиды: Инелік – әдемі жәндік. Ол шыбын, масамен қоректенеді. Мен оның суретін салдым. Өлеңді мәнерлеп оқиды, жаттап алады. |
|
|
|
Жазылым 2-тапсырма Сызба бойынша берілген сөздерден сөйлем құрап, сәйкестендір. Дәптерге көшіріп жазу. Уықты Басады Киізді Тоқиды Шиді Шаншиды
|
Тиындармен бағалау Қолдауды қажет ететін оқушыларға көмек беру. |
Оқулық Слайд, плакат |
||
|
|
|
|
||
|
Сөйлемнің бірінші сөзін бас әріппен жазуына назар аудару. Сергіту сәті. «Айна» әдісі Бірінші топ екінші топқа суреттер көрсетеді. Екінші топ оны ым-ишарамен көрсету керек. Ал бірінші топ суреттің не екенін табу керек. Тапқан топқа бір ұпай беріледі. |
|
суреттер |
||
|
|
|
|
||
|
|
Мақтау |
|
||
|
3-тапсырма. Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқу. |
|
Оқулық |
||
|
|
Қолдау көрсету |
Жазу дәптері |
||
|
4-тапсырма. Өлеңді мәнерлеп оқу, жатқа айту. |
«Шапалақ» әдісі |
|
267
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
И и дыбысы және әрпі
И и дыбысы және әрпі
265
78-сабақ|
Бөлім: Әліппе кезеңі |
|
|
|||
|
Педагогтің аты- жөні: |
Сарсенбаева Бактыгул Аширбаевна |
Күні: 8.12.2022ж |
|||
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
И дыбысы және әрпі |
||||
|
Оқу бағдарла- масына сәйкес күтілетін нәтижелер |
1.1.2.1 көмекші құралдар (тәрек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау. 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету. |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: сұрақтарға жауап береді. Буын сөздерді оқиды. Көптеген оқушылар: Сөздерді буынға бөліп жазады. әріпті таниды, ажыратады және сөйлем құрайды, сәйкестендіреді. Кейбір оқушылар: сөйлемдерден мәтін құрайды, мәнерлеп оқиды, жатқа айтады. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы (1–7 мин) |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Ғажайып жылулық шынжыры» жылулық шеңбері. Балалар бір-біріне жымиып күлу арқылы жылы күлкілерін сыйлайды. Педагог күлкінің маңызына тоқталады. Қуанамын мен де, Қуанасың сен де. Қуанамыз бәріміз, Арайлап атқан күнге! Топқа бөлу Әріптерді таңдау арқылы топқа бөлінеді. «Әріптер сөйлейді» әдісі Ал, балалар қолдарымызда не бар? -Әріптер. -Әріп дегеніміз не? -Ал, балалар осы әріптерден не құрауға болады? -Буын құрауға болады. -Буыннан не құрауға болады? -Сөз құрауға болады. Осылай әр сөйлеген оқушы дауыс, дауыссыз үйшігін тұрғызады. |
Психологиялық ахуалға берілген тақпақды дауыстап айтып, тілді жаттықтырады.
Оқушылар әріптерді таңдайды. Топқа бөлінеді Жаңа сабаққа назар аударады. Балалар біртіндеп әріптер туралы не білетіндерін айтып береді.
Әріптерді дауысты, дауыссыз үйшігіне салады.
ҚБ.Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларға шапалақтан шашу шашады. |
«Шапалақ» әдісі |
Жағымды әуен Топқа бөлу «Дауысты» тобы «Дауыссыз» тобы
|
|
|
Сабақтың ортасы (26 мин) |
Тыңдалым. Аудиожазба көріп, Ии әрпін таниды.
И әрпінің жазылуын тақтада түсіндіру И дыбысын нүктелер арқылы бастырмалатып жазып шығады.
Дыбыстық жинақтау дағдысын дамыту жұмысы. Оқылым. 1-тапсырма. Оқулықтың 81-бетінде оқуға берілген сөздерді түсініп оқуына қолдау жасау. Би жи иық ирек Ши жиын қиық ширек Оқушыларға тиындар таратылады. Сол тиындардан И әрпіне байланысты буын құрайды. Дұрыс буын құраған топ тиындарын тақтаға іледі
|
Күтілетін нәтижені мұқият тыңдайды.
|
Қолдау Жарайсың |
Ии әрпі Аудиожазба Әріптері бар тиындар тарату. |
|
266
|
|
|
«көк» түс – «Жарайсың!», «қызыл» түс – «Ойлан!».
Оқулықта орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқиды: Инелік – әдемі жәндік. Ол шыбын, масамен қоректенеді. Мен оның суретін салдым. Өлеңді мәнерлеп оқиды, жаттап алады. |
|
|
|
Жазылым 2-тапсырма Сызба бойынша берілген сөздерден сөйлем құрап, сәйкестендір. Дәптерге көшіріп жазу. Уықты Басады Киізді Тоқиды Шиді Шаншиды
|
Тиындармен бағалау Қолдауды қажет ететін оқушыларға көмек беру. |
Оқулық Слайд, плакат |
||
|
|
|
|
||
|
Сөйлемнің бірінші сөзін бас әріппен жазуына назар аудару. Сергіту сәті. «Айна» әдісі Бірінші топ екінші топқа суреттер көрсетеді. Екінші топ оны ым-ишарамен көрсету керек. Ал бірінші топ суреттің не екенін табу керек. Тапқан топқа бір ұпай беріледі. |
|
суреттер |
||
|
|
|
|
||
|
|
Мақтау |
|
||
|
3-тапсырма. Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқу. |
|
Оқулық |
||
|
|
Қолдау көрсету |
Жазу дәптері |
||
|
4-тапсырма. Өлеңді мәнерлеп оқу, жатқа айту. |
«Шапалақ» әдісі |
|
267
шағым қалдыра аласыз

















