Материалдар / І. Жансүгіров "Құлагер" поэмасындағы астарлы ой және тарихи шындық.

І. Жансүгіров "Құлагер" поэмасындағы астарлы ой және тарихи шындық.

Материал туралы қысқаша түсінік
І.Жансүгіровтың "Құлагер" поэмасын басқа туындылырмен салыстыра отырып, құндылығын бағалау 9.3.1.1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
Материал тегін
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Күні: 02.2025 ж

Сынып: 9 Түркістан облысы Мақтаарал ауданы «С.Торайғыров атындағы № 30 ЖББМ» қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі Тилеуова Асия Орныбасарқызы

Бөлім: Адам жанының құпиясы І.Жансүгіров «Құлагер» поэмасы

Сабақтың тақырыбы

І. Жансүгіров "Құлагер" поэмасындағы астарлы ой және тарихи шындық.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.1.1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;

Сабақтың мақсаты

"Құлагер" поэмасын басқа осы мазмұндас көркем туындылармен салыстыру

"Құлагер" поэмасының тарихи және көркемдік құндылығын бағалау

Бағалау

критерийлері

  • Поэманы басқа көркем туындымен салыстыра алады;

  • осы мазмұндас көркем туындылардан айырмашылығын, ерекшелігін салыстырады.

Ойлау дағдыларының

Деңгейі

Бағалау ,

Оқу сауаттылығы

1. Мәтіндегі ақпаратты табу және игеру 2.Ақпаратты кіріктіру және интерпретациялау

3. Ақпараттың мазмұны мен формасын түсіну және бағалау. 4. Мәтіндегі ақпаратты қолдану

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы






І. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу. Назарын сабаққа аудару.

Оқылым алды. «Миға шабуыл» әдісі арқылы

  • Қандай өнер түрлерін білесіңдер?

  • «Құлагер» поэмасы қай өнер түріне арналған туынды ?

  • Басқа өнер түрлерінен қандай айырмасы бар екенін білесіңдер

1.Қанапия Телжанов «Көкпар» картинасы .2.Құлагер ескерткішінің авторы Сәдібек Түгел

  • Абай Аттың сыны

Шоқпардай кекілі бар, қамыс құлақ,

Қой мойынды, қоян жақ, бөкен қабақ.

Ауызомыртқа шығыңқы, майда жалды,

Ой желке, үңiрейген болса сағақ.

Теке мұрын, салпы ерін, ұзын тісті,

Қабырғалы, жоталы, болса күшті.

Ойынды еті бөп-бөлек, омыраулы,

Жуан, тақыр бақайлы, жұмыр тұяқ,

Шынтағы қабырғадан тұрса аулақ.

Жерсоғарлы, сіңірлі, аяғы тік,

Жаурыны етсіз, жалпақ тақтайдай-ақ.

Кең сауырлы, тар мықын, қалбағайлы,  Сингапур

Алды-арты бірдей келсе ерге жайлы.

  • Топтық жұмыс. 1-тапсырма Абай Құнанбаевтың «Аттың сыны» өлеңі мен І.Жансүгіровтің «Құлагер» поэмасындағы Құлагер бейнесінің сипатын анықтаңыз. Жылқыны суреттеудегі эпитет, теңеу бейнелі сөздерді анықтаңыз Абай Атты сыны

Шоқпардай кекілі бар, қамыс құлақ,

Қой мойынды, қоян жақ, бөкен қабақ.

Ауызомыртқа шығыңқы, майда жалды,

Ой желке, үңiрейген болса сағақ.

Теке мұрын, салпы ерін, ұзын тісті,

Қабырғалы, жоталы, болса күшті.

Ойынды еті бөп-бөлек, омыраулы,

Жуан, тақыр бақайлы, жұмыр тұяқ,

Шынтағы қабырғадан тұрса аулақ.

Жерсоғарлы, сіңірлі, аяғы тік,

Жаурыны етсіз, жалпақ тақтайдай-ақ.

Кең сауырлы, тар мықын, қалбағайлы,

Алды-арты бірдейкелсеергежайлы.


теңеу

эпитет

Сөздікпен жұмыс

Шоқпардай кекілі бар, қамыс құлақ,

Қой мойынды, қоян жақ, бөкен қабақ.

Ауызомыртқа шығыңқы, майда жалды,

Ой желке, үңiрейген болса сағақ.

Шоқпардай кекілі

қамыс құлақ

Шаша,Сағақ, сауыр, ит өндіршек, тірсек

Теке мұрын, салпы ерін, ұзын тісті,

Қабырғалы, жоталы, болса күшті.

Ойынды еті бөп-бөлек, омыраулы,

Тояттаған бүркіттей салқы төсті.




Жуан, тақыр бақайлы, жұмыр тұяқ,

Шынтағы қабырғадан тұрса аулақ.

Жерсоғарлы, сіңірлі, аяғы тік,

Жаурыны етсіз, жалпақ тақтайдай-ақ.





Салпы ерін, сала сүйек, салбыр тірсек,

Қатыбас, қаншыр мойын, ит өндіршек.

Бітімі ойқы-шойқы, орда-шорқы,

Пішкендей жануарды олақ өлшеп.

Алмайды мынау бәйге, жылқы көрсек,

Көк еті кедір-бұдыр,

Оқушы назары сабаққа аударылады.

Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы Өнер туралы білімдерін тақырыппен байланыстырады

Оқушылар сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын, бағалау критерийлерін анықтайды





. Мәтіндегі ақпаратты табу және игеру





Сұраққа жауап іздейді



І. Жансүгіровтың «Құлагер» поэмасы мен А.Құнанбаевтың «Аттың сыны» өлеңін детальді түрде оқиды, көркемдік құндылығын анықтайды.

эпитет, теңеу бейнелі сөздерді табады, Түсіндірме сөздіктен сөз мағынасын анықтайды


























Қалыптастырушы бағалау

-керемет жауап!






Сабақтың ортасы


Ақпаратты кіріктіру және интерпретациялау
























Сабақтың соңы

Жұптық жұмыс

  1. -Тапсырма.

  1. ««Ақан сері» кинофильмі мен «Құлагер» поэмасындағы Ақан бейнесін салыстырыңыз , екі туынды арасындағы байланысты анықтап,

«Құлагер» поэмасы

Shape2 Shape1

«Ақан сері кинофильмі

Ұқсастығы

Shape3


«Құлагер» к/ф (реж. Болат Мансуров, 1972


Ақан сері». Деректі фильм («Қазақфильм», 1993


https://www.youtube.com/@kazakhfilmkz







\






1«Қазақ қоғамындағы сал-серілер»

Инфографикасының негізінде сал-серілердің тарихи құндылығы мен беделін бағалайтын тұтас мәтін немесе 4 сұрақ әзірлеңіз









І. Жансүгіровтің "Құлагер" поэмасындағы астарлы ой және тарихи шындық арасындағы байланысты айқындау

1-тапсырма

1. Мәтінді оқыңыздар.

2.Тұтас емес мәтіннен алынған ақпаратты пайдаланып, поэмадағы астарлы ой мен тарихи шындықты болжаңыздар. Эссе құрылымын сақтап «Қазақ және жылқы» тақырыбында дәлелді эссе жазыңыз .


2-тапсырма . Құлагер» кинофильмі және тұтас емес мәтіндегі ақпартқа сүйеніп, тарихи құндылықты салыстырыңыз кестені толтырыңыз


Шығармадағы астарлы ой


Шығармадағы тарихи шындық


Өз ойыңыз


Ақанның Құлагерден айырылу себебі неде ?



Батыраш Ақанға неге ызалы?





2.Ақпаратты кіріктіру және интерпретациялау

Поэма мен кинофильмдегі ақпараттарды салыстырады, екі туынды арасындағы байланысты анықтап, кейіпкер мінез-құлқын түсінеді.


Дескриптор 2

Ақан бейнесін сипаттайды

Поэмадан үзінді келтіре алады

Шығармадаығ байланысты анықтайды

Ұсынылған ақпарат негізінде қорытынды жасайды.









Тұтас емес мәтінмен жұмыс жасайды. , Мәтіннің әртүрлі бөліктерінен немесе әртүрлі мәтіндерден алынған ақпаратты біріктіру негізінде қорытынды жасау.


Дескриптор 1

1.Мәтін құрылымын сақтайды.

2.Тарихи құндылығына баға береді
























Ақпараттың мазмұны мен формасын түсіну және бағалау


І. Жансүгіровтің "Құлагер" поэмасындағы астарлы ой және тарихи шындық арсындағы байланысты айқындау


1-топ. «Қазақ және жылқы» тақырыбында дәлелді эссе жазыңыз

Дескриптор:

  • Тақырыпқа қатысты өз көзқарасын білдіреді;

  • Эссе құрылымын сақтайды;

  • Дәлелді мысалдар келтіре алады;

  • мәселенің маңыздылығын түсінеді..

ҚБ





Дескриптор 1

1.Автор қолданған тәсілдің мақсатын түсінеді .

2.Мәтіннен оқығаны мен заман шындығының арасындағы байланысты айқындайды.




Қалыптастырушы бағалау


-керемет жауап!









Қалыптастырушы бағалау

-керемет жауап!








Қалыптастырушы бағалау


-керемет жауап!







Ақын шығармалар жинағы




https://www.youtube.com/watch?v=XxVgLpqfCTE








Рефлексия

5 минут

Кері байланыс.

Бекіту тапсырмасы

«Төрт сөйлем» әдісі арқылы келесі сұраққа жауап беріңіз:

«Құлагер» поэмасының тарихи және көркемдік құндылығы неде?

Менің ойымша...

Себебі, мен оны мен былай түсіндіремін...

Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...

Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім...

Сабақта не қиын болды? Не оңай болды?

Оқушылар стикерге пікір жазып қалдырады.

Мен үшін маңызды бір ақпарат...

Қиындық тудырған тапсырма не сұрақ...

Мен үйрендім не білдім...




Үйге тапсырма:

« Ілияс шығармаларын тақырыптарына қарай топтастырып жазыңдар



Сабақ бойынша рефлексия

1. Оқушылардың барлығы оқу мақсатына жетті ме? Жетпесе, неліктен?

2. Қолданылған дифференциация сабақтың мақсатына жетуге қалай ықпал етті?

3. Сабақ кезеңдері уақытқа сай жүзеге асты ма?

4. Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды? Неліктен?

5. Сабақты жақсартуда не ықпал етер еді (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)?










2-тапсырма Т. «Талдап білу» әдісі

Оқушылар І. Жансүгіровтың «Құлагер» поэмасын өздері таңдаған ұқсас туындымен салыстыра талдап, шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына баға береді.

Анықтаушы – шығарманың көркемдік құндылығын дәледейтін аргументтер дайындайды.

Талқылаушы – шығарманың тарихи құндылығы бойынша 3 сұрақ дайындайды, басқа топтарға қояды.

Байланыстырушы- шығармадағы тарихи шындықты өмірмен байланыстырады.

Топ шешені– шығарма идеясын ашатын монолог/өлең шумақтарын/ құрастырады.

Қорытындылаушы–топтық жұмысты қорытындылап, Ғ. Мүсіреповтің «Ұлпан» романының тарихи және көркем құндылығына баға береді.

Дескрипторлар:

  • шығарманың көркемдік құндылығын анықтайды;

  • шығарманың тарихи құндылығын анықтайды;

  • романның тарихи және көркем құндылығына баға береді.

Бекіту тапсырмасы

«Төрт сөйлем» әдісі арқылы келесі сұраққа жауап беріңіз:

«Құлагер» поэмасының тарихи және көркемдік құндылығы неде?

Менің ойымша...

Себебі, мен оны мен былай түсіндіремін...

Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...

Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім...

Жұптық бағалау

«Екі жұлдыз, бір тілек»



Тапсырма.

Ақан бейнесін жан-жақты ашудағы шығармашылық ізденіс.

  • Ақан – тарихи бейне

  • «Туғаны Арқадағы Арғын елі, Өскені Көкшетаудың шалғын жері» деп ақын жырлағандай аты аңызға айналған Көкшетау өңірінің Қоскөл деген жерінде 1843 — 1913 жылдар арасында өмір сүрген тарихи тұлға. Зілқараның баласы Әлібек батырдан бір жылда алпыс түлкі алған қараторғай деген бүркітті, Сайрат төреден бір жылда тоғыз қасқыр алған Базарала деген тазыны алады. Осы кезде Ақанның қолына Көбей — қарауыл Шөкетай жылқысынан шыққан, алты алашқа аты шыққан Құлагер түседі. Құлагер арқаның талай астарында аузымен құс тістеген талай жүйріктерден озып жүреді. Ақан мен Құлагер аты елге жайылады. Ақан 1876 жылы Керей руының паң Нұрмағанбет атанған үлкен байы Ереймен деген жерде әкесі Сағынайға ас беретін болып, сол асқа Ақан Құлагерді бәйгеге қоспақ боп алып барады. Бәйгеге қосылған жүйріктерден дара шығып жұлдыздай ағып келе жатқан Құлагерді бұрыннан Ақанмен өштесіп жүрген Батыраш деген бай соққыға жығып өлтіреді. Қанатынан айрылған Ақан зары, Ақан қайғысы «Құлагер әнін туғызды. Өркөкірек, тарпаң байларға қарсы қарапайым халықтың қайраты жетпейтін заман шындығын, күштілер өктемдік жүргізген заманның мұңды сазын шерткен тарихи жыр дүниеге келеді.

  • Источник: https://www.tarbie.kz/12503

  • Ақан – композитор

  • Ақан – трагедиялық кейіпкер ІІ топтың тақырыбы — Ақан – трагедиялық кейіпкер. 

  • Сағынайдың асында атынан қапыда айрылып жүрегі қан жылаған ақын естен танды. Құлагер ер қанаты ғана емес, Ақанның рухани медеу тұтқан серігі еді. Құлагердің мерт болуымен бірге Ақанның өзі де рухани қазаға ұшырады. Құлагер өлгенде Ақан «Ел бетін қалай көремін» депті. Ақанның жан күйзелісін осы бірауыз сөз ұқтырып тұрғандай. Көл еркесі аққу, көк еркесі сұңқар – Ақанның қанаты қайрылды, пырақты шабысынан айрылды. Елінен, жерінен безді. Жалғыз өзі елден жырақ күй кешті. Құлагер өлімі жаралы жанын күйреткен, аяусыз соққы болды. Қиянат пен әділетсіздіктен жапа шеккен Ақанның халін Ілиястың бейнелеуінде «құлазып күздігүні Көкшетаудай, Қызықтың көшіп кеткен саржайлауы» дейді. Ақан жан жолдасын қолымен өлтіргендей күйінеді. «Мал да болса адамнан есті жануар — ай, шабуға жіберерде салбырап, басын төмен салып, кәдімгідей көзінен жас бұршақтап тұрды — ау. Осы сұмдықтың болатынын білген екен ғой» деп өкінеді, қайғыдан жүрегі қарс айрылады.

  • Источник: https://www.tarbie.kz/12503

Дескриптор:

  • Кейіпкердің тарихи бейнесін ашады;

  • Ақан – композитор екенін дәлелдейді;

  • Трагедиялық кейіпкер екенін дәлелдейді.

ҚБ

Тапсырма. Венн диаграммасы



Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі