|
ҰМЖ тарауы |
3-бөлім:Адам жанының құпиясы |
|||
|
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: Алдашова Әдемі |
|||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
І.Жансүгіров «Бай-бай, Құлагерім!...» |
|||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
9.1.2.1.Әдеби шығармадағы психологизмді анықтау 9.2.3.1. Шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру |
|||
|
Сабақтың мақсаттары
|
|
|||
|
Бағалау критерийі |
Әдеби шығармадағы психолизмді анықтайды. Көркемдегіш құралдарды табады. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар білетін болады: Құлагердің Ақан сері өміріндегі алатын орнының қаншалықты маңызды екенін бағамдайды. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Ақан, тұлпар, ас, бәйге, қастандық, жоқтау, бала, жауыз. Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Ақан сері, қандықол қастық, Құлагердің жолдасы,күңіренген дауыс. Талқылауға арналған сұрақтар: Шығармада қандай әлеуметтік-қоғамдық мәселе көтерілді ? Ақанның Құлагерді жоқтауында серінің басқа да мұң-зары болуы мүмкін бе? |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Туған жеріміздің тарихында бірнеше мыңжылдықтар бар, оның беттерінде ата-бабаларымыздың ұлы істері сақталғанын бағамдап, құрмет сезімі қалыптасады.Коммуникативтік қарым-қатынас дағдысы қалыптасады. Сыни тұрғысынан ойлайды, топтық, жұптық жұмыс барысында өзара сыйластық пен құрмет көрсетеді. |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
«Талғам. «Жігіт сипат» Ақан сері Қорамсаұлы», Қазақ тілі, 7-сынып. |
|||
|
Алдыңғы оқу |
Ақан сері, Құлагер туралы біледі. С.Жүнісов «Ақырғы бәйге», Қазақ әдебиеті,5-сынып. |
|||
|
ЖОСПАР |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы 5 минут |
2 мин 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнатылады. «Ыстық алақан» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне достық тілектерін білдіреді. ҚБ. «Қол шапалақтау» Үй тапсырмасымен жұмыс: «Сауқат бер» әдісі. Қырыққабат секілді оралған парақтардың әр қабығын ашқан сайын оқушылар сұрақтар алып отырады. Сұрақтар өткен сабаққа байланысты болады. ҚБ. Мадақтау. Жаңа сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Топқа бірігеді. Оқушылар үш түсті қағаз қиындылары арқылы: 1-топ Тұлпар 2-топ Жүйрік 3-топ Жорға болып бірігеді. |
«Қазақ әдебиеті» оқулығы. Алматы «Мектеп» баспасы 2019ж. Б.Керімбекова, Ж.Мұқанова.
Қиық қағаздар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 30 минут |
5 мин 5мин 7 мин 5мин 5 мин 8мин 2 мин |
Қызығушылықты ояту. «Кинометафора» әдісі арқылы «Құлагер» фильмінен үзінді көрсетіледі. Бейнероликтен қандай іс-әрекеттерді байқадыңдар? Құлагер өліміне кім кінәлі деп ойлайсыңдар? ҚБ. Мұғалім мадақтауы. ТЖ. «Фишбоун» әдісі. Оқушыларға мәтін беріледі. Мәтіннен тапқан көркемдегіш құралдарды тауып, сызбаға түсіріп, сынып алдында қорғайды. Орындау барысы: Көргенде ол мынадай сұмдық істі, Үстіне Құлагердің құлап түсті. Білмеді не болғанын, айырылды естен, Аймалап Құлагердің басын құшты... Не болды-ай,бай-бай, саған Құлагерім?! Суалдың, сорлы иеңнің бұлағы едің... Тірегі көңілімнің, бәйтерегім, Бұл жерге қалайынша құлап едің?! Құлагер, қолда өсірген құлыным-ай! Ішінде омыртқамның жұлыным-ай! Жын ба екен, сайтан ба екен қаза болғыр, Қандықол қастықпенен ұруын-ай!». Көзіңнен айналайын тостағандай, Қияр ем сені не ғып тастағанға-ай. Басыңды итке неге иіскетейін, Ерте-кеш құшақтамай жас баламдай.
ҚБ. ҚБдескриптормен бағалау. -шығармада қолданылған көркемдегіш құралдарды ажыратады; -көркемдегіш құралдардың қолданысын талдайды. -автор стилін анықтайды. Ж.Ж. «Салыстыру кестесі» әдісі. Оқушылар шығарма басындағы Ақан мен шығарма соңындағы Ақанның көңіл-күйін салыстырып, ақының кейіпкер психологиясын берудегі шеберлігін талдайды.
ҚБ.Бағдаршам.дескриптор.
Ж. «Графикалық органайзер» әдісі арқылы көркемдегіш құралдарды талдап, автордың кейіпкер психологиясын берудегі шеберлігіне баға береді.
р оь
л
р ри
р р
Ұ.Ж. «Неге, неге,неге?» әдісі.
Кейіпкерге хат.
ҚБ. Мұғалім мадақтамасы.
Кері байланыс: «Білім қоржыны»әдісі арқылы кері байланыс орнату.
Рефлексия. Өзін-өзі бағалау парақшасын тарату.
Үй тапсырмасы: «Құлагер» поэмасының жазылу тарихы.
Жоспарлаудағы рефлексия. Сабақ тақырыбына сай оқу мақсаттары және сабақ мақсаттары таңдалып алынды. Сабақ жоспары SMART өлшеміне сай құрылды. Оқушылар бұл сабақта І.Жансүгіровтің «Құлагер» поэмасының «Бай-бай, Құлагерім!..» бөліміндегі көркемдегіш құралдар талданып, автор стиліне баға беріледі. Сабақ барысында пайланылған әдіс-тәсілдер оқушылардың қызығушылығын арттырып, сыни ойлау қабілеттерін жетілдіреді. Саралау. Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көресту жүзеге асырылады. Барлық оқушылар шығармадан көркемдегіш құралдарды тауып, автор стиліне баға береді.
Кейбір оқушылар графикалық органайзермен жұмыс жасап, сараланған тапсырмаларды орындайды.
Бағалау. Оқушылардың
алга ілгерілеуін дамыту мақсатында бірнеше қалыптастырушы бағалау
түрлерін қолданамын. Топтық, жұптық, Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз ҰМЖ
тарауы 3-бөлім:Адам жанының
құпиясы Күні Мұғалімнің аты-жөні:
Алдашова Әдемі Сынып:
9 Қатысқандар:
Қатыспағандар: Сабақтың
тақырыбы І.Жансүгіров
«Бай-бай, Құлагерім!...» Осы сабақ арқылы жүзеге асатын
оқу мақсаттары 9.1.2.1.Әдеби шығармадағы
психологизмді анықтау 9.2.3.1. Шығармадағы әдеби
тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай
отырып, автор стиліне баға беру
Сабақтың
мақсаттары Барлық
оқушылар:Шығарманың тақырыбы мен
идеясындағы психологизмді анықтайды, шығармадан
көркемдегіш құралдарды табады.
Оқушылардың басым
көпшілігі:шығармадағы кейіпкер
психологиясын анық тайды.Шығармадағы құбылту мен
айшықтау түрлерін талдайды. Кейбір
оқушылар: Шығармадағы кейіпкер
психологиясын анықтауда графика лық органайзермен жұмыс
жасайды. Ақан бейнесін салыстыра талдап, автордың а кейіпкер
кейіпкер ақ кейіпкер психологиясын берудегі шеберлігіне өзіндік
баға береді.
Бағалау
критерийі
Әдеби шығармадағы психолизмді
анықтайды.
Көркемдегіш құралдарды
табады. Тілдік
мақсаттар
Оқушылар білетін
болады: Құлагердің Ақан сері
өміріндегі алатын орнының қаншалықты маңызды екенін
бағамдайды.
Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер: Ақан, тұлпар, ас, бәйге, қастандық, жоқтау, бала,
жауыз.
Диалог құруға/шығарма
жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Ақан сері, қандықол қастық,
Құлагердің жолдасы,күңіренген дауыс.
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Шығармада қандай әлеуметтік-қоғамдық мәселе
көтерілді ?
Ақанның Құлагерді жоқтауында серінің басқа да
мұң-зары болуы мүмкін бе?
Құндылықтарға
баулу Туған жеріміздің тарихында
бірнеше мыңжылдықтар бар, оның беттерінде ата-бабаларымыздың ұлы
істері сақталғанын бағамдап, құрмет сезімі
қалыптасады.Коммуникативтік қарым-қатынас дағдысы қалыптасады. Сыни
тұрғысынан ойлайды, топтық, жұптық жұмыс барысында өзара сыйластық
пен құрмет көрсетеді.
Пәнаралық
байланыс
«Талғам. «Жігіт сипат» Ақан
сері Қорамсаұлы», Қазақ тілі, 7-сынып.
Алдыңғы
оқу
Ақан сері, Құлагер туралы
біледі. С.Жүнісов «Ақырғы бәйге», Қазақ
әдебиеті,5-сынып.
ЖОСПАР Жоспарланған
уақыт
Жоспарланған жаттығу
түрлері Ресурстар Сабақ
басы 5
минут 2
мин 3
мин І. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта
жағымды психологиялық ахуал
орнатылады. «Ыстық алақан» әдісі бойынша
оқушылар бір-біріне достық тілектерін
білдіреді. ҚБ. «Қол
шапалақтау» Үй тапсырмасымен
жұмыс: «Сауқат бер» әдісі. Қырыққабат
секілді оралған парақтардың әр қабығын ашқан сайын оқушылар
сұрақтар алып отырады. Сұрақтар өткен сабаққа байланысты
болады. ҚБ.
Мадақтау. Жаңа сабақтың мақсаты мен
бағалау критерийлері
таныстырылады. Топқа бірігеді. Оқушылар үш
түсті қағаз қиындылары
арқылы: 1-топ
Тұлпар 2-топ
Жүйрік 3-топ Жорға болып
бірігеді. «Қазақ әдебиеті» оқулығы.
Алматы «Мектеп» баспасы 2019ж. Б.Керімбекова,
Ж.Мұқанова.
Қиық
қағаздар Сабақ
ортасы
30
минут 5
мин 5мин 7
мин 5мин 5
мин 8мин 2
мин Қызығушылықты
ояту. «Кинометафора» әдісі арқылы
«Құлагер» фильмінен үзінді
көрсетіледі. Бейнероликтен қандай
іс-әрекеттерді байқадыңдар? Құлагер өліміне кім кінәлі деп
ойлайсыңдар? ҚБ. Мұғалім
мадақтауы. ТЖ.
«Фишбоун» әдісі. Оқушыларға мәтін беріледі.
Мәтіннен тапқан көркемдегіш құралдарды тауып, сызбаға түсіріп,
сынып алдында
қорғайды. Орындау
барысы: Көргенде ол мынадай сұмдық
істі, Үстіне Құлагердің құлап
түсті. Білмеді не болғанын, айырылды
естен, Аймалап Құлагердің басын
құшты... Не болды-ай,бай-бай, саған
Құлагерім?! Суалдың, сорлы иеңнің бұлағы
едің... Тірегі көңілімнің,
бәйтерегім, Бұл жерге қалайынша құлап
едің?! Құлагер, қолда өсірген
құлыным-ай! Ішінде омыртқамның
жұлыным-ай! Жын ба екен, сайтан ба екен қаза
болғыр, Қандықол қастықпенен
ұруын-ай!». Көзіңнен айналайын
тостағандай, Қияр ем сені не ғып
тастағанға-ай. Басыңды итке неге
иіскетейін, Ерте-кеш құшақтамай жас
баламдай. ҚБ.
ҚБдескриптормен
бағалау. -шығармада қолданылған
көркемдегіш құралдарды
ажыратады; -көркемдегіш құралдардың
қолданысын талдайды. -автор стилін
анықтайды. Ж.Ж. «Салыстыру кестесі»
әдісі. Оқушылар шығарма басындағы
Ақан мен шығарма соңындағы Ақанның көңіл-күйін салыстырып, ақының
кейіпкер психологиясын берудегі шеберлігін
талдайды.
ҚБ.Бағдаршам.дескриптор.
Ж. «Графикалық
органайзер» әдісі арқылы көркемдегіш құралдарды талдап, автордың
кейіпкер психологиясын берудегі шеберлігіне баға
береді.
р
оь
л
р
ри
р
р
Ұ.Ж. «Неге,
неге,неге?» әдісі.
Кейіпкерге
хат.
ҚБ. Мұғалім
мадақтамасы.
Кері байланыс:
«Білім қоржыны»әдісі арқылы кері байланыс
орнату.
Рефлексия. Өзін-өзі
бағалау парақшасын тарату.
Үй тапсырмасы:
«Құлагер» поэмасының жазылу
тарихы.
Жоспарлаудағы
рефлексия. Сабақ тақырыбына сай оқу мақсаттары және сабақ
мақсаттары таңдалып алынды. Сабақ жоспары SMART өлшеміне сай
құрылды. Оқушылар бұл сабақта І.Жансүгіровтің «Құлагер» поэмасының
«Бай-бай, Құлагерім!..» бөліміндегі көркемдегіш құралдар талданып,
автор стиліне баға беріледі. Сабақ барысында пайланылған
әдіс-тәсілдер оқушылардың қызығушылығын арттырып, сыни ойлау
қабілеттерін жетілдіреді.
Саралау. Топтық,
жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көресту
жүзеге асырылады.
Барлық оқушылар
шығармадан көркемдегіш құралдарды тауып, автор стиліне баға
береді.
Көпшілігі
шығармадағы кейіпкер психологиясын
анықтайды.
Кейбір оқушылар
графикалық органайзермен жұмыс жасап, сараланған тапсырмаларды
орындайды.
Бағалау. Оқушылардың
алга ілгерілеуін дамыту мақсатында бірнеше қалыптастырушы бағалау
түрлерін қолданамын. Топтық, жұптық, | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














