Материалдар / І.Жансүгіров "Құлагер" поэмасы 1-сабақ
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

І.Жансүгіров "Құлагер" поэмасы 1-сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
І.Жансүгіров "Құлагер" поэмасы 1-сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Маусым 2023
196
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Өндірістік тәжірибеден өтетің мекеме атауы:

131 Б.Момышұлы атындағы мектеп-лицейі

Бөлім:

Адам жанының құпиясы

Өндірістік іс-тәжірибеден өтушінің аты-жөні:

Бексұлтан Талшын Қуатбекқызы

Күні:

09.01.2023

Сыныбы: 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

І. Жансүгіровтың өмірі мен шығармашылығы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау.

Сабақтың мақсаты:

- автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасайды.


Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

4 минут

І.Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды орта қалыптастыру. «Күтпеген жылы сөз» әдісі.


Оқушылар тақтадағы

Жабыстырылып тұрған стикерлерді алады. Стикер артында мұғалімнен мотивациялық сөздер мен тілектер жасырылған.

Мақсаты: Оқушыларға сабақ басталмай жақсы көңіл күй сыйлау және сабаққа деген ынтасын ояту.

Тиімділігі: Оқушылардың көңіл күйін көтереді және сабаққа ынтасын оятады.

стикер

Жаңа сабаққа кіріспе

8 минут

















10 минут

«Ассоциативті қатар» әдісі бойынша оқушылар. І.Жансүгіровтің өміріне қатысты ақпараттарды талдап, жазушы бейнесін анықтайды










«Борт журналы» әдісі бойынша оқушылар Ілияс Жансүгіров жайлы мәтіндерді талдайды.

Оқушылар өз дәптерлеріне сызбаны сызып, Ілияс Жансүгіровке қатысты білетін ақпараттарын жазады. Бұл тапсырманы орындау арқылы оқушылар І.Жансүгіровтің өміріне қатысты ақпараттарды талдап, жазушы бейнесін анықтайды.




Оқушыларға «Борт журналы» әдісі бойынша Ілияс Жансүгіров жайлы жазылған мәтіндер талдап, оқып борт журналының бағандарын толтырады.


І.Жансүгіров туралы мен бұрыннан білетін ақпараттар

Жа-ңа ақпа-рат





Мақсаты: І.Жансүгіровтің өмірі жайлы мәлімет алады.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Дескриптор:

-ақпараттарды талдайды;

-жаттығуларды орындайды.

Жалпы - 5 балл


Мақсаты:

Оқушылар І.Жансүгіров жайлы мәліметтерді еске алады.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Дескриптор:

-ақпараттарды талдайды;

-жаттығуларды орындайды.

Жалпы - 5 балл


жұмыс дәптер, слайд

















журнал

Сергіту сәті

3 минут

«Шатасқан сөйлемдер»

Оқушылар жұппен қағаз қиындыларын алып, сөздерден сөйлем құрайды.

Қалыптастырушы бағалау. «Жарайсың», «Жылдам екенсің» сөздерімен ынталандырады.

Сөздер жазылған қағаз қиындылары

10 минут



























7 минут

«Егер ... онда не болар еді?» әдісі бойынша оқушылар сұрақтарға жауап береді.






















«Тұлға формуласы» әдісі арқылы оқушылар Ілияс Жансүгіровтің бейнесіне талдау жасайды.

«Егер ... онда не болар еді?» әдісі бойынша оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтар:

1) Егер «Құлагер» поэмасын басқа жазушы жазғанда не болар еді?

2) Егер Ілияс Жансүгіров қазіргі заманда өмір сүрсе қандай тақырыпта шығарма жазатын еді?

2) Егер Ілияс Жансүгіров «Құлагер» поэмасын прозалық үлгіде жазса, көркемдік ерекшелігі қандай болатын еді?


Оқушылар Ілияс Жансүгіровтің бейнесіне талдау жасайды. Талдау барысында «қосу», «азайту», «бөлу», «көбейту» формулаларын қолданады. Мысалы:

Ілияс Жансүгіров =  (0,7 талғам + 0,5 түйсік) : 0,1 жалқаулық.



Мақсаты:

Оқушылар І.Жансүгіров жайлы мәліметтерді еске алады.

Тиімділігі: Оқушы сұраққа жауап бере отырып, Ілияс Жансүгіровтің жазушы ретінде идеялық, стилистикалық тұрғыдан қабілеттерін байқап түсінеді.


Дескриптор:

-Сұрақтарға жауап береді;

-автор қабілетін стилистикалық тұрғыдан түсінеді. Жалпы - 5 балл




Мақсаты:

Оқушылар І.Жансүгіров бейнесін талдау арқылы авторды жаңа қырынан талдайды.

Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады.

Дескриптор:

-формулаларды қолданады;

-тапсырмаларды орындайды. Жалпы - 5 балл

Жұмыс дәптер






















жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

3 минут












«Табыс сатысы» әдісі: кәдімгі сатының суреті, сатының

1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН


2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН*,


3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН


Үй тапсырмасы:

І.Жансүгіров өмірі және шығармашылы-ғымен танысу


Оқушылар берілген әдіс бойынша барлық сатыларға жауап беріп шығады.


Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!