Сынып сағаты
|
Мекеме |
«Жаркент қаласындағы орта мектеп» КММ Оспанова З.С |
||
|
Сыныбы: |
9 «Б» сынып |
||
|
Сынып сағатының тақырыбы |
«Имандылық – адамгершілік пен ізгіліктің тірегі» |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларды имандылыққа үйрету, жат діни ағымдардың құрығына түсіп қалуына жол бермеу, оған қарсы тұруға тәрбиелеу. Ислам дінінің адам өміріндегі орны мен қазақ халқының дүниетанымындағы, тұрмыс – тіршілігіндегі рухани құндылықтарының көркем мәтіндеріндегі ғұламаларымыздың тәрбиелік өсиеттерін түсіндіру. |
||
|
Ойлау дағылары |
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау , бағалау |
||
|
Құндылық |
Пәнге қатысты лексика және терминология: Әдептілік, кішіпейілділік қасиеттерін әр оқушы бойынан көру. |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5-минут Бастапқы білімді анықтау және үй тапсырмасын сұрау 5 минут Топтастыру Жаңа тақырыпты ашу кезеңі 10 минут Жаңа тақырып 20 мин |
Ұйымдастыру . Сәлемдесу ,түгендеу. Оқушыларды «Бір қадам алға, бір қадам артқа» әдісі бойынша тренинг ұйымдастыру. Оқушылардан осы уақытқа дейін қандай адал іс жасағандарын сұраймын. Егер қанша адал іс жасасаңдар сонша қадам алға жүреміз деп тапсырма бердім. Оқушылар адал іс жасағандарын естеріне түсіріп, айтып отырып, алға жылжып отырады. Бүгінгі жаңа тақырып бойынша «Имандылық – адамгершілік пен ізгіліктің тірегі» тақырыбында өздері осы уақытқа дейін не білетіндерін сұрап өтемін. Оқушылар өздері ойларын айтып өтеді. Жаңа тақырыпқа бағыт бағдар беру. Халқымыз жан - жақты
адамды « сегіз қырлы бір сырлы»,- дейді. Адамның сегіз қырының бірі
- оның ақылы, имандылығы. Иманды, білімі мол, ата салтын, дінін,
тілін білген адамның көкірегі ояу болады, жаман мен жақсыны айыра
біледі. Егеменді еліміздің ертеңі болашақ ұрпақ
қолында. Болашақ ұрпақты имандылық тәрбиеге баули отырып, халық
дәстүрін жүрегіне ұялатып, санасына құю - бүгінгі білім мен
тәрбиенің басты міндеті. Оқушыларды топқа бөлу. Топтастыру. Оқушыларды 3 топқа біріктіремін. Топтастыру:
Топтық жұмыс
1-топ Тапсырма№1 Имандылық деген не? Адамның - басшысы - ақыл, шолушысы - ой, жетекшісі - талап, қорғаушысы - сабыр, сынаушысы - халық, таусылмайтыны - арман, ең қымбаттысы - ар сақтау, бәрінен - ардақтысы - өмір сүру, соның ішінде - ең тәттісі сыйластық. Ал осының бәрі - ИМАННАН. «Балық қаңқасы » әдісі бойынша қорғап шығу. Ол жерде
2-Топ Тапсырма №2 Имандылық туралы қандай нақыл сөздер білеміз. «Сүзгі» әдісін қолданып қорғап шығады
Ұлағат сөздер 1. Түйе – жүктен, адам – ұяттан шөгеді. (Сағди). 2. Кімнің ұяты жоқ болса, соның иманы жоқ. (Абай). 3. Арсыз – адам қоры. (Жүсіп Баласағұн) 4. Ұят кейде заңдар шектемеген нәрсені шектейді. (Сенека) Хадистерден 5.Иманның абзалы – сабыр мен шындық – дүр. 6. Әдемі киім кию де имандылық. 7. Кімде - кім адамдардан ұялмаса, ол Алла тағаладан да ұялмайды. Өтірік айтудан сақтаныңдар, себебі өтірікшілер имансыздар. 3-Топ Тапсырма №3 Венн диаграммасы арқылы Теріс бағыттағы діни ағымдардың мақсаты:
Дескриптор:
Оқушыларға сабақты қорытындылау кезінде видеоролик көрсетемін. https://yandex.kz/video/preview/9260785539305539890 |
Постер Тірек қағаздары
Мектеп туралы слайд
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Оқушылар көрген видеороликтерінен түсінгендерін айтып сабақты қорытындылайды. Сабақтың соңында оқушылардан кері байланыс алынады. Маған қиын болды Мен үйрендім Маған қызық болды - деген сұрақтарға өз пікірлерін жазады. |
|
|
«Жаркент қаласының орта мектебі»
комунналдық мемлекеттік мекемесі
«Арам мен адал, обал мен сауап – ұлтымыздың ұстанымы»
9 «Б» сынып сағаты
Сынып жетекшісі З.С.Оспанова
2024-2025 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Имандылық адамгершілік пен ізгіліктің тірегі
Сынып сағаты
|
Мекеме |
«Жаркент қаласындағы орта мектеп» КММ Оспанова З.С |
||
|
Сыныбы: |
9 «Б» сынып |
||
|
Сынып сағатының тақырыбы |
«Имандылық – адамгершілік пен ізгіліктің тірегі» |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларды имандылыққа үйрету, жат діни ағымдардың құрығына түсіп қалуына жол бермеу, оған қарсы тұруға тәрбиелеу. Ислам дінінің адам өміріндегі орны мен қазақ халқының дүниетанымындағы, тұрмыс – тіршілігіндегі рухани құндылықтарының көркем мәтіндеріндегі ғұламаларымыздың тәрбиелік өсиеттерін түсіндіру. |
||
|
Ойлау дағылары |
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау , бағалау |
||
|
Құндылық |
Пәнге қатысты лексика және терминология: Әдептілік, кішіпейілділік қасиеттерін әр оқушы бойынан көру. |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5-минут Бастапқы білімді анықтау және үй тапсырмасын сұрау 5 минут Топтастыру Жаңа тақырыпты ашу кезеңі 10 минут Жаңа тақырып 20 мин |
Ұйымдастыру . Сәлемдесу ,түгендеу. Оқушыларды «Бір қадам алға, бір қадам артқа» әдісі бойынша тренинг ұйымдастыру. Оқушылардан осы уақытқа дейін қандай адал іс жасағандарын сұраймын. Егер қанша адал іс жасасаңдар сонша қадам алға жүреміз деп тапсырма бердім. Оқушылар адал іс жасағандарын естеріне түсіріп, айтып отырып, алға жылжып отырады. Бүгінгі жаңа тақырып бойынша «Имандылық – адамгершілік пен ізгіліктің тірегі» тақырыбында өздері осы уақытқа дейін не білетіндерін сұрап өтемін. Оқушылар өздері ойларын айтып өтеді. Жаңа тақырыпқа бағыт бағдар беру. Халқымыз жан - жақты
адамды « сегіз қырлы бір сырлы»,- дейді. Адамның сегіз қырының бірі
- оның ақылы, имандылығы. Иманды, білімі мол, ата салтын, дінін,
тілін білген адамның көкірегі ояу болады, жаман мен жақсыны айыра
біледі. Егеменді еліміздің ертеңі болашақ ұрпақ
қолында. Болашақ ұрпақты имандылық тәрбиеге баули отырып, халық
дәстүрін жүрегіне ұялатып, санасына құю - бүгінгі білім мен
тәрбиенің басты міндеті. Оқушыларды топқа бөлу. Топтастыру. Оқушыларды 3 топқа біріктіремін. Топтастыру:
Топтық жұмыс
1-топ Тапсырма№1 Имандылық деген не? Адамның - басшысы - ақыл, шолушысы - ой, жетекшісі - талап, қорғаушысы - сабыр, сынаушысы - халық, таусылмайтыны - арман, ең қымбаттысы - ар сақтау, бәрінен - ардақтысы - өмір сүру, соның ішінде - ең тәттісі сыйластық. Ал осының бәрі - ИМАННАН. «Балық қаңқасы » әдісі бойынша қорғап шығу. Ол жерде
2-Топ Тапсырма №2 Имандылық туралы қандай нақыл сөздер білеміз. «Сүзгі» әдісін қолданып қорғап шығады
Ұлағат сөздер 1. Түйе – жүктен, адам – ұяттан шөгеді. (Сағди). 2. Кімнің ұяты жоқ болса, соның иманы жоқ. (Абай). 3. Арсыз – адам қоры. (Жүсіп Баласағұн) 4. Ұят кейде заңдар шектемеген нәрсені шектейді. (Сенека) Хадистерден 5.Иманның абзалы – сабыр мен шындық – дүр. 6. Әдемі киім кию де имандылық. 7. Кімде - кім адамдардан ұялмаса, ол Алла тағаладан да ұялмайды. Өтірік айтудан сақтаныңдар, себебі өтірікшілер имансыздар. 3-Топ Тапсырма №3 Венн диаграммасы арқылы Теріс бағыттағы діни ағымдардың мақсаты:
Дескриптор:
Оқушыларға сабақты қорытындылау кезінде видеоролик көрсетемін. https://yandex.kz/video/preview/9260785539305539890 |
Постер Тірек қағаздары
Мектеп туралы слайд
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Оқушылар көрген видеороликтерінен түсінгендерін айтып сабақты қорытындылайды. Сабақтың соңында оқушылардан кері байланыс алынады. Маған қиын болды Мен үйрендім Маған қызық болды - деген сұрақтарға өз пікірлерін жазады. |
|
|
«Жаркент қаласының орта мектебі»
комунналдық мемлекеттік мекемесі
«Арам мен адал, обал мен сауап – ұлтымыздың ұстанымы»
9 «Б» сынып сағаты
Сынып жетекшісі З.С.Оспанова
2024-2025 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз






