«Құрық балалар өнер мектебі» ЖБҚ МКҚК
жанындағы «Асыл мұра» аула клубы
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Ине жіпсіз құрақ » (Кинусайга)

Қосымша білім беру педагогы: Демесінова Гүлжайна
2023-2024 оқу жылы
«БЕКІТЕМІН»
Оқу ісінің меңгерушісі: _______А.Жақсылық «__»_____2023жыл
Педагог: Демесінова Г.Н.
Үйірме: Қолөнер
Топ: 1
Болатын күні: 30.10.2023ж.
Уақыты: 15:20
Сабақтың тақырыбы:«Ине жіпсіз құрақ» (Кинусайга).
Сабақтың мақсаты: Құрақ туралы оқушылардың түсінігін арттыру. Қазақ қолөнеріндегі құрақтың шығу тарихына тоқталу. Тұтыну заттарында немесе бұйымдарында қалай пайдалану керектігін үйрету. Құрақ түрлерін, тігуді меңгерту.
Білімділік: Мата қиындыларынан түрлі құрақтар тігіп үйрену. Құрақ қиындыларын әзірлеуді мата түстерін таңдай білуді, дайын үлгіні пайдаланып қиюды, дұрыс біріктіріп үйрену.
Дамытушылық: Оқушылардың ұлттық бұйымға қызығушылығын арттыру, эскизді матаға сыздыру, эскиз бойынша матаны қию, құрақ қиындыларын біріктіру, құрақ құрауға деген ептілік, икемділігін дамыту.
Тәрбиелік: Халқының өнерін, салт-дәстүрін бағалай білуге, ұқыптылыққа,төзімділікке, шыдамдылыққа, үнемділікке, төзімділік пен сабырлылыққа, тазалық пен әсемдікке баулу. Құрақ құрау өнері арқылы эстетикалық, ойлау қабілеті терең дамыған, жан дүниесін бай, ой-өрісі кең тұлға тәрбилеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақта көрсетілетін әдіс: Сұрақ – жауап, сарамандық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: Слайд, қолөнер жұмыстары, Ине жіпсіз құрақ құралдары.
Керекті құрал-жабдықтар: Пенопласт, мата, қайшы, кеңсе пышағы, карандаш клей,қағаз, қалам, булавка.
Сабақтың жоспары:
I.Ұйымдастыру кезеңі
II.Үй тапсырмасын тексеру
III.Жаңа сабақ
IV.Қорытынды
Сабақтың жүру барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал (сәлемдесу), оқушыларды түгендеу. Оқушының зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: өткен сабақ бойынша өз қалауымен ойыншық тоқып бітіру. Жұмысты тексеріп, кеткен қателермен жұмыс жасаймын.
ІІІ.Жаңа сабақ.
Ине жіпсіз құрақ (Кинусайга) – жапоннан шыққан көркем әдіс, ол түрлі-түсті мата қалдықтарынан аппликация жасау. Қолөнердің бұл түрінің ерекшелегі ине қолданылмайды. Матаның бөліктері бір-бірімен тігілмейді, бірақ ағаш тақтайшаға немесе пинопластрге жабыстырылады. Бұл әдіс бірнеше ғасыр бұрын пайда болды, бірақ кинусайга шығармашылықтың бір түрі ретінде 1987 жылы, жас жапон шебері Маэно Такаши керемет Жібек картиналарын жасай бастаған кезде пайда болды.
Дәстүрлі жапондық киім кимоно болып саналады. XIX ғасырдан бастап ол ұлттық костюмге айналды. Оны өте қымбат тұратын табиғи жібектен тікті, сондықтан ескі кимоно тасталмады, бірақ оны қайта пайдалануға тырысты, мысалы, басқа заттарды жасау үшін. Қажетті пішінді ағаш тақтаға эскиз жасалды, оның сызықтары бойымен тереңдігі 2-3 миллиметр болатын ойықтар кесілді. Осыдан кейін, сол эскиздің көмегімен маталардан кесектер кесіліп, олардың шеттері ойықтарға итеріліп, тігілді. Осылайша, ескі кимоно жаңа өмірге ие болды, ал жапондық әйелдер мен бүкіл әлемдегі әйелдер "КИНУСАЙГА"техникасында матадан әдемі панельдер мен суреттер жасауды үйренді.

ПЕНОЛАСПЕН ЖҰМЫС

Ең алдымен пенопласқа қаламмен суретті басып аламыз. Кеңсе қайшы көмегімен суреттің контуры бойынша 3-5мм тереңдікте кесіп аламыз.суреттер неғұрлым көп болса, матаны толтыру және фондық үлгіні жасау оңайрақ болады.
МАТАМЕН ЖҰМЫС
Жұмысымызға керек маталардың түсін таңдап аламыз. Айна бейнесінде суреттің фрагменттерін матадағы сызықтардың бағытын және фрагмент сызықтарын ескере отырып, тиісті маталарға жайыңыз. Қарындашпен немесе бормен 5 мм. барлық фрагменттерді кесіңіз. Суреттің фрагментінің контурын шүберекпен толтыру керек. Содан кейін, жалпақ таяқшаны немесе стекті пайдаланып, суреттің тиісті бөлігін пенопласқа матаның кесілген бөлігімен толтырамыз, пенопластқа ойықтарға матаның бөліктерін саламыз. Осылайша, пенопластқа суреттің барлық бөліктері толтырылады.
Әдемі дизайын
Қауыпсіз жасалады

Экономикалық шығын көп емес
Жасалуы
қарапайым
![]()
Ине жіпсіз құрақ (Кинусайга)

Бұйым мөлшері балаларды жасерекшеліктеріне сай
Қажетті материалдар мен жабдықтар жеткілікті
Еңбек қауіпсіздік ережелерін еске түсіре отырып, бүгінгі жұмысымызды бастаймыз.
- Инені арнайы түйрегішке қада!
- Қайшыны ұшымен берме!
- Инені ауызға салуға болмайды.
Сергіту сәті. Оқушылардың денесін босату мақсатында ойын ұйымдастырылады.
ІҮ. Сабақты бекіту:
1. Кинусайга дегеніміз не? (Ине жіпсіз құрақ түрі)
2. Кинусайга қай елден шықты? (Жапон)
3. Кинусайганы кім ойлап тапты? (Жас жапон Маэно Такаши)
4. Ине жіпсіз құрақ жасау үшін қандай құралдар керек? (Пенопласт, мата, қайшы, кеңсе пышағы, карандаш клей,қағаз, қалам, булавка.)
5.Кинусайға техникасы қиын болдыма?
Үйге тапсырма беру.
а) «Тоқыма» - жасалған ойыншықтардағы қателерді жөндеп әкелу.
ә) «Ине жіпсіз құрақ» - жұмысты аяқтау.
Оқушыны бағалау. Әрбір оқушының жасаған жұмысын қабылдап, смайлк арқылы бағалау.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Ине жіпсіз құрақ » (Кинусайга)
«Құрық балалар өнер мектебі» ЖБҚ МКҚК
жанындағы «Асыл мұра» аула клубы
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Ине жіпсіз құрақ » (Кинусайга)

Қосымша білім беру педагогы: Демесінова Гүлжайна
2023-2024 оқу жылы
«БЕКІТЕМІН»
Оқу ісінің меңгерушісі: _______А.Жақсылық «__»_____2023жыл
Педагог: Демесінова Г.Н.
Үйірме: Қолөнер
Топ: 1
Болатын күні: 30.10.2023ж.
Уақыты: 15:20
Сабақтың тақырыбы:«Ине жіпсіз құрақ» (Кинусайга).
Сабақтың мақсаты: Құрақ туралы оқушылардың түсінігін арттыру. Қазақ қолөнеріндегі құрақтың шығу тарихына тоқталу. Тұтыну заттарында немесе бұйымдарында қалай пайдалану керектігін үйрету. Құрақ түрлерін, тігуді меңгерту.
Білімділік: Мата қиындыларынан түрлі құрақтар тігіп үйрену. Құрақ қиындыларын әзірлеуді мата түстерін таңдай білуді, дайын үлгіні пайдаланып қиюды, дұрыс біріктіріп үйрену.
Дамытушылық: Оқушылардың ұлттық бұйымға қызығушылығын арттыру, эскизді матаға сыздыру, эскиз бойынша матаны қию, құрақ қиындыларын біріктіру, құрақ құрауға деген ептілік, икемділігін дамыту.
Тәрбиелік: Халқының өнерін, салт-дәстүрін бағалай білуге, ұқыптылыққа,төзімділікке, шыдамдылыққа, үнемділікке, төзімділік пен сабырлылыққа, тазалық пен әсемдікке баулу. Құрақ құрау өнері арқылы эстетикалық, ойлау қабілеті терең дамыған, жан дүниесін бай, ой-өрісі кең тұлға тәрбилеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақта көрсетілетін әдіс: Сұрақ – жауап, сарамандық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: Слайд, қолөнер жұмыстары, Ине жіпсіз құрақ құралдары.
Керекті құрал-жабдықтар: Пенопласт, мата, қайшы, кеңсе пышағы, карандаш клей,қағаз, қалам, булавка.
Сабақтың жоспары:
I.Ұйымдастыру кезеңі
II.Үй тапсырмасын тексеру
III.Жаңа сабақ
IV.Қорытынды
Сабақтың жүру барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал (сәлемдесу), оқушыларды түгендеу. Оқушының зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: өткен сабақ бойынша өз қалауымен ойыншық тоқып бітіру. Жұмысты тексеріп, кеткен қателермен жұмыс жасаймын.
ІІІ.Жаңа сабақ.
Ине жіпсіз құрақ (Кинусайга) – жапоннан шыққан көркем әдіс, ол түрлі-түсті мата қалдықтарынан аппликация жасау. Қолөнердің бұл түрінің ерекшелегі ине қолданылмайды. Матаның бөліктері бір-бірімен тігілмейді, бірақ ағаш тақтайшаға немесе пинопластрге жабыстырылады. Бұл әдіс бірнеше ғасыр бұрын пайда болды, бірақ кинусайга шығармашылықтың бір түрі ретінде 1987 жылы, жас жапон шебері Маэно Такаши керемет Жібек картиналарын жасай бастаған кезде пайда болды.
Дәстүрлі жапондық киім кимоно болып саналады. XIX ғасырдан бастап ол ұлттық костюмге айналды. Оны өте қымбат тұратын табиғи жібектен тікті, сондықтан ескі кимоно тасталмады, бірақ оны қайта пайдалануға тырысты, мысалы, басқа заттарды жасау үшін. Қажетті пішінді ағаш тақтаға эскиз жасалды, оның сызықтары бойымен тереңдігі 2-3 миллиметр болатын ойықтар кесілді. Осыдан кейін, сол эскиздің көмегімен маталардан кесектер кесіліп, олардың шеттері ойықтарға итеріліп, тігілді. Осылайша, ескі кимоно жаңа өмірге ие болды, ал жапондық әйелдер мен бүкіл әлемдегі әйелдер "КИНУСАЙГА"техникасында матадан әдемі панельдер мен суреттер жасауды үйренді.

ПЕНОЛАСПЕН ЖҰМЫС

Ең алдымен пенопласқа қаламмен суретті басып аламыз. Кеңсе қайшы көмегімен суреттің контуры бойынша 3-5мм тереңдікте кесіп аламыз.суреттер неғұрлым көп болса, матаны толтыру және фондық үлгіні жасау оңайрақ болады.
МАТАМЕН ЖҰМЫС
Жұмысымызға керек маталардың түсін таңдап аламыз. Айна бейнесінде суреттің фрагменттерін матадағы сызықтардың бағытын және фрагмент сызықтарын ескере отырып, тиісті маталарға жайыңыз. Қарындашпен немесе бормен 5 мм. барлық фрагменттерді кесіңіз. Суреттің фрагментінің контурын шүберекпен толтыру керек. Содан кейін, жалпақ таяқшаны немесе стекті пайдаланып, суреттің тиісті бөлігін пенопласқа матаның кесілген бөлігімен толтырамыз, пенопластқа ойықтарға матаның бөліктерін саламыз. Осылайша, пенопластқа суреттің барлық бөліктері толтырылады.
Әдемі дизайын
Қауыпсіз жасалады

Экономикалық шығын көп емес
Жасалуы
қарапайым
![]()
Ине жіпсіз құрақ (Кинусайга)

Бұйым мөлшері балаларды жасерекшеліктеріне сай
Қажетті материалдар мен жабдықтар жеткілікті
Еңбек қауіпсіздік ережелерін еске түсіре отырып, бүгінгі жұмысымызды бастаймыз.
- Инені арнайы түйрегішке қада!
- Қайшыны ұшымен берме!
- Инені ауызға салуға болмайды.
Сергіту сәті. Оқушылардың денесін босату мақсатында ойын ұйымдастырылады.
ІҮ. Сабақты бекіту:
1. Кинусайга дегеніміз не? (Ине жіпсіз құрақ түрі)
2. Кинусайга қай елден шықты? (Жапон)
3. Кинусайганы кім ойлап тапты? (Жас жапон Маэно Такаши)
4. Ине жіпсіз құрақ жасау үшін қандай құралдар керек? (Пенопласт, мата, қайшы, кеңсе пышағы, карандаш клей,қағаз, қалам, булавка.)
5.Кинусайға техникасы қиын болдыма?
Үйге тапсырма беру.
а) «Тоқыма» - жасалған ойыншықтардағы қателерді жөндеп әкелу.
ә) «Ине жіпсіз құрақ» - жұмысты аяқтау.
Оқушыны бағалау. Әрбір оқушының жасаған жұмысын қабылдап, смайлк арқылы бағалау.

шағым қалдыра аласыз


