Бөлім
|
Мектеп Оралхан
Бөкей атындағы №44
лицейі
|
КҮНІ:
|
Мұғалімнің есімі:
Сағиева Г.Қ. Тюменбаева
Ә.Қ.
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Жүсіп Баласағұн
«Құтты білік»
|
СЫНЫП: 9 «М1»
сыныбы
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары:
|
9.3.1.1.Көркем шығарманың идеясына сай тарихи құндылығын
анықтау;
9.3.2.1. Шығармадағы ұрпақтар
сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына
баға беру.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар
|
шығарманың идеясына сай тарихи
құндылығын анықтайды;
|
Оқушылардың басым
бөлігі
|
Шығарманың тарихи
құндылығын түсінеді, талдау жасай
алады.
|
Кейбір оқушылар
:
|
Көркем шығарманың
негізгі идеясын түсініп, тарихи құндылығына баға береді. Заманауй
тұрғыдан нақты мысалдар келтіре отырып талдау
жасайды.
|
Бағалау
критерийі
|
Шығарманың негізгі идеясын
түсінеді.
Тарихи құндылығын
анықтайды.
Шығармадағы ұрпақтар
сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда
салыстырады.
Жаңашылдығына баға
береді.
|
Сабақтың
түрі
|
Кіріккен
сабақ
|
АКТ
қолдану
|
Интерактивті
тақта.
|
Алдынғы
оқу
|
Қарахан мемлекетінің
тарихы.
Ислам
дәуіріндегі әдебиет. Ж. Баласағұн өмірі мен «Құтты білік»
дастанының жазылу тарихы
|
ЖОСПАР
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Сабақта
орындалатын іс-әрекеттер
|
Оқыту
ресурстары
|
Басталуы
Үй тапсырмасын
сұрау
4
мин
|
1- тапсырма «Қарахан
мемлекетінің тарихы»
2- Ислам дәуіріндегі әдебиет.
Ж. Баласағұн өмірі мен «Құтты білік» дастанының жазылу
тарихы
|
|
1.Топқа бөлу (3
мин)
|
Сыныпта жағымды ахуал тұғызу.
«Тосынсый» Сабағымызды бастамас бұрын топқа бөлініп
алайық.
Тосынсыйда жазылған
қағаздардағы жазбалар арқылы топқа бөлу.
1.Қанағат
2.Әділет
3.Ақыл
4. Тіл
Оқушылар топқа бөлініп, өз
топбасшыларын сайлайды.
|
|
Талдау(8
минут)
|
Әр топ өздеріне берілген өлең
үзінділері бойынша «Т» кестесіне өлең мазмұнын әдеби және тарихи
жағынан қарастырып айтып береді 1-топ.
Адамды Хақ жаратты да,
ескерді: Оған ақыл, білім. Өнер ес берді. Көңіл берді, әрі тілін
тербеттті Ұят берді, құлық, келбетті Ділін оңдап, ерік берді еліне
Ұят берді қылық құлық тініне
-
топ
Байыды елі, заңды түзу түзеді Жақсы атақпен
жақсы дәурен сүрді өзі Ақылдыға лайық құрмет, жүгініс Ақымақ жан
топырақ қой бір уыс Талай ізіг іс атқарылды заңменен Мың рахмет
ақыл еске асыл кен.
-
Топ
Ел қорғауға жер қайысқан
қол керек Қол ұстауға түрлі тауар мол керек Нәрсе алуға болу керек
бай халқың Заң түз елді байытуға
жайқалтып
-
Топ
Тіл –арыстан есік баққан
ашулы Сақ болмасаң, жұтар ерім басыңды Нағыз патша елін аман бек
қылар Тілін, дінін көрегенмен бек
сақтар
|
Қима
қағаздар
|
|
|
Бағалау
Оқушылар
бір-бірін бағалайды /2
мин/
|
Дескриптор:
-
Өлеңнің идеясын
түсінідіреді
-
Тарихи құндылығын
ашады
-
Өмірмен байланыстыра алады
|
|
Жинақтау
(7
минут)
|
Пікірталас
Қарахан мемлекеті Жүсіп
Баласағұн айтқандай мінсіз мемелкет бола алды ма? Жақттаушы,
датттаушы топ шығарманы арқау ете отырып өзара пікірталас
жүргізеді
|
|
Анализ
10
минут
Рефлексия. 2
мин
Үй тапсырмасы беру
(1мин)
Бағалау (2
мин)
|
«Мінсіз қоғам моделін
жасау»
«ӘСЭТ»
кестесі
негізінде оқушылар қазіргі заманда мінсіз қоғам қандай болу
керектігін әлеуметтік, саяси, экономикалық, технологиялық тұрғыдаң
талдап, өмірмен байланыстыра отырып модель
жасайды.
Дескриптор
-
Модельдің тақырыпқа сай
болуы
-
Тақырыптың
ашылуы
-
Өмірмен байланыстыра
алуы
-
Мазмұнының
жаңашылдығы
Рефлексия
«Ет тартқыш, сандық,
қоқыс жәшігі»
Оқушылар ет тартқыш пен
сандықтың суреті бар жәшікшеге осы тақырып бойынша қажетті деген
ақпаратты сандыққа, әлі де ой елегінен өткізу қажет деген ойды ет
тартқыштың суреті бар жәшікшеге салады. 2,3 оқушыға
оқыту.
Топ бойынша «Бағалаушыларға»
сөз беріледі. Барлық берілген тапсырмалар бойынша дескрипторды
қолдана отырып оқушыларды бағалайды.
|
Ватман,
маркер.
Сандықшалар
|
Қосымша
ақпарат
|
Дифференциация – Сіз
оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп
отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай
тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)
|
Дифференциация үш түрде іске
асады:
1- үлгерімі төмен оқушыларға
қолдау топтық жұмыста үлгерімі жақсы оқушылар тарапынан
көрсетіледі.
2 –оқушылардың тапсырмасынан
күтілетін нәтиже дифференциацияланған.
|
Оқушылар бір-бірін
дискрипторлар арқылы бағалайды. Сол арқылы кері байланыс
беріледі.
|
Сабақ философияға қатысты
болғандықтан, белсенді азаматтық позициясын қалыптастыруға септігін
тигізеді. Сабақта оқушылардың өміріне қауіпті ештеңе
пайдаланылмайды. PowerPoint таныстырылымы,
аудиофайл тыңдау үшін компьютер қолданылады.
|
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары жүзеге асырылды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?
Дифференциацияны жүзеге асыру
қолымнан келді ме?
Мен жоспарланған уақытымды
ұстандым ба?
Мен жоспарыма қандай
өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген бөлімді осы
сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда
берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Жалпы
баға
Сабақ
талаптарға сай өтті. Оқушылар сөздік қорын молайтты. Жұпта
бір-біріне қолдау көрсетіп, қарым-қатынас жасады.
Сәтті өткен екі нәрсені
атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1.
2..
Қандай екі нәрсе сабақтың
одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1.
Осы сабақ барысында сынып
немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін
қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|