Материалдар / Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту.

Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту.

Материал туралы қысқаша түсінік
Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.2 А

Жай бөлшектерге амалдар қолдану.

Мектеп: "Ж:Еділбаев атындағы №18 мектеп-гимназия" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Полатбаева Айнур

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.2.21. Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау.

Сабақ мақсаттары

Жай бөлшектер және аралас сандарды көбейту ережелерін білу.

Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту ережесін қолданып есептер шығару.Оқушылардың логикасын, өз бетінше қорытынды жасау қасиеттерін дамыту

Бағалау критерийілері

-жай бөлшектерді көбейтеді;

-аралас сандарды көбейтеді;

-бөлшектерді натурал санға көбейтеді;

-бөлшектерді қысқартады.


Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Бөлшек, жай бөлшек, бұрыс бөлшек, дұрыс бөлшек, көбейту

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Жай бөлшектерді көбейту үшін ...

Жай бөлшекті натурал санға көбейту үшін .

Аралас сандар қалай көбейтіледі?

Аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдыру үшін...


Құндылықтар ға баулу

жауапкершілікке, ынтымақтастыққа тәрбиелеу, достық қарым-қатынас.

Пәнаралық байланыстар

жаратылыстану,бейнелеу.

Тақырып бойынша алдыңғы білім


Жай бөлшектер, жай бөлшектерді қысқарту, дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер . Жай бөлшектерді қосу және азайту. Аралас сандарды қосу және азайту


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарлан

ған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар


Сабақтың басы

3 минут









5 минут






І.Ұйымдастыру бөлімі.Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру,оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару.

ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру.

1,2,3,4 деп санау арқылы сыныпты 4 топқа бөліп аламын. Топ басшыларға бағалау парақшасын таратамын.

ІІІ. Үй жұмысын тексеру. Үйге берілген тапсырманы «Көршіңді сына» әдісімен жұптастырып тексеру.Тексеру дұрыс жауаптар парағы арқылы орындалады.

ІҮ. Қызығушылықты ояту. «Бағдаршам әдісі»бойынша оқушыларға есептер беріледі..Дұрыс болса жасыл,қате болса қызыл,жауабын таппаса сары парақшасын көтереді.

1) . 3)

2) . 4)

5) 6)

Жай бөлшектерге амалдар қолдану есептері арқылы жаңа тақырыптың жай бөлшектер жайлы екенін оқушыларға айтып өтемін.










Слайд №1


Бағдаршам белгілері


Слайд №2


Сабақтың ортасы


8 минут











































10минут




































5 минут

















4 минут









3 минут



Сабақтың соңы

7 минут













Үйге тапсырма

1.Жаңа сабақ

Тапсырма :Миға шабуыл әдісі









































Суретте шаршы 40 тең тiктөртбұрыштарға бөлiнген. Ұзын дығы е-ге тең шаршы ның боялған бөлiгiнiң ауданын екi

тәсiл мен табыңдар .

.





1-тәсiл. Тiктөртбұрыштың ауданын табу формуласын қолданыңдар

2-тәсiл. Боялған тiктөртбұрыштың ауданы шаршының қандай бөлiгiн алатынын ескерiңдер.

1-тәсіл. 2-тәсіл. бөлігі бояалған демек: Теңдігі қалай шыққан ?

жай бөлшектерді көбейту ережесін тұжырымдап көрейік


Жай бөлшектерді көбейту үшін:

1)алымын алымына көбейтіп,көбейтіндінің мәнін жай бөлшектің алымына;

2)бөлімін бөліміне көбейтіп,көбейтіндінің мәнін жай бөлшектің бөліміне жазамыз.

Бөлшекті натурал санға көбейтуді қарастырайық.

Мысалы,


Жай бөлшекті натурал санға көбейту үшін натурал санды алымына көбейтіп,мәнін жай бөлшектің алымына жазамыз,бөлімін өзгеріссіз қалдырамыз.


Аралас сандарды көбейту үшін оларды бұрыс жай бөлшекке айналдырып, содан кейін жай бөлшектерді көбейту ережесін қолданамыз.

Мысалы,

2.Топпен жұмыс .Математикалық домино әдісі:

Тапсырма: «Математикалық домино» кеспелеріндегі көбейтуді орындаңдар:

Әрбір топ матемаикалық домино кеспелеріндегі есептерді шығарып жауаптары арқылы құрастырады. Құрастырып болғаннан кейін топ арасында талқылап шығарылуын әр топтан бір оқушы тақтаға шығып түсіндіреді.

Прямоугольник 37



Прямоугольник 2



Прямоугольник 44



Прямоугольник 51



Прямоугольник 31



Прямоугольник 38



Прямоугольник 45



Прямоугольник 52



Прямоугольник 58







Прямоугольник 46




Прямоугольник 39



а Прямоугольник 32



Прямоугольник 53



г) *

Прямоугольник 40



Прямоугольник 47



Прямоугольник 54




Прямоугольник 33




Прямоугольник 48



Прямоугольник 55




Прямоугольник 34



Прямоугольник 41





Прямоугольник 42



Прямоугольник 49



Прямоугольник 56




Прямоугольник 35





Прямоугольник 43



Прямоугольник 50



Прямоугольник 57




Прямоугольник 36





Дескриптор: Білім алушы

- жай бөлшектерді көбейтеді;

- аралас сандарды көбейтеді;

- бөлшектерді натурал санға көбейтеді;

- заңдылығын анықтап,құрастырды.


Топтар бірін-бірі «Бас бармақ» әдсімен бағалайды.

3.Ширату Оқулықпен жұмыс, барлық оқушылар

550.Автобус 54 км/сағ жылдамдықпен t сағ-та қанша жол жүредi? 26.1-кестенi толтырыңдар

уақыт(сағ)

2

3

6

жүрілген жол(км)







Дескриптор: Білім алушы

- жүрілген жол формуласын жазады

- көбейтуді орындайды;

- бөлшектерді қысқартады;

Бағдаршам әдісі бойынша бағалайды

Жасыл-барлығы түсінікті.

Сары –әлі де толықтырылса.

Қызыл-түсініксіз.


3.Деңгейлік тапсырмалар. «Конверт» әдісі.

1 Өрнектiң мәнiн табыңдар

1) 2)

2. Енi см, ал ұзындығы одан 5 есе артық тiктөрт бұрыштың ауданын табыңдар.

3. 1) а саны 1-ден артық екенi белгiлi. а2 пен а3 сандарын салыстырыңдар


4.Сергіту сәті: Экраннан қарап сергіту сәтін жасату.




Кері байланыс: Табыс ағашы

Материалды меңгеру дәрежеңізді бағалаңыз:


Жасыл-толық меңгердім,қолдана аламын.

Сары-толық меңгердім,бірақ қолдануда қиналамын.

Қызыл-түсінбедім.


505, 506 есептер



















































Математика

лық домино кеспелері




























































Түрлі-түсті стикерлер

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушыларды мақтау,мадақтау арқылы қолдау көрсетіп,

А,В,С білім деңгейіне сәйкес тапсырмалар беремін.Дарынды оқушылармен жұмыс,топпен және жұппен жұмыс жүргізу арқылы жетістікке жетемін.

Оқушылардың топтық және жеке жұмыстарға қатысуын математикалық

домино

әдісімен бақылау. Дұрыс бағыт беру үшін

кері байланысты «табыс ағашы» әдісі арқылы жасау, бас бармақ әдісі қалыптастырушы бағалау жұмыстарын беру арқылы жеке оқудағы жетістіктеріне көздерін жеткіземін.

Оқушылардың денсаулығы мен өмірлерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Психологиялық жағымды ахуал туғызу, сергіту сәтін ұйымдастыру; Сабақ алдында бөлмені желдетіп алу

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


























21 Желтоқсан 2017
6163
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі