Бөлім 5.2А Жай бөлшектерге амалдар
қолдану
|
Мектебі:
|
Күні:
|
Мұғалім
аты-жөні:
|
Сынып:
5
|
Қатысқан оқушылар саны
:
|
Қатыспаған оқушылар
саны:
|
Тақырып
|
Жай бөлшектерді және аралас
сандарды көбейту
|
Оқу бағдарламасына
сілтеме:
|
5.1.2.21
жай бөлшектерді, аралас
сандарды көбейтуді орындау;
|
Сабақтың
мақсаты
|
-
Жай бөлщектерді
көбейтеді;
-
Аралас сандарды бұрыс бөлшекке
айналдырады;
-
Аралас сандарды
көбейтеді;
|
Бағалау
критерийлері
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
Жай бөлшектерді және аралас
сандарды көбейтуді ауызша және жазбаша сипаттай алады, сөздік
құрамы артады. Өз ойын еркін білдіре алады, анықтамаларды ешбір
қиындықсыз айтады.
Пәнге қатысты лексика мен
терминалогия
Қазақ
|
Орыс
|
Ағылшын
|
Бөлшек
|
Дроб
|
Fraction
|
Бөлшектің
алымы
|
Числитель
|
Numerator
|
Бөлшектің
бөлімі
|
Знаменатель
|
Denominator
|
Аралас
сан
|
Смешаное
число
|
Mixed
number
|
Қосу
|
Сложение
|
Addition
|
Азайту
|
Вычитание
|
Subtraction
|
Бөлшек
сызығы
|
Линия
дроб
|
Fractional
line
|
Дұрыс
бөлшек
|
Правильная
дробь
|
Proper
fraction
|
Бұрыс
бөлшек
|
Неправильная
дробь
|
Improper
fraction
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту
амалын орындай білу біліктілігін
қалыптастыру. Оқушыны өмір бойы білім
алуға үйрету, ойын ашық жеткізуге мүмкіндік
беру.
Топтарға біріктіре отырып
бір-бірімен ой бөлісуге, бір-бірінің пікіріне құрметпен қарауға,
бір-бірін тыңдай білуге, сыныпта ауызбіршіліктің қалыптасуына
жағдай жасау.
|
Пән аралық
байланыстар
|
Анықтамаларды дұрыс, нақты
айту арқылы қазақ тілі пәнімен және де жаңа сабақтың мазмұнын ашу
мақсатында физика, геометрия пәндерімен байланыс
орнатамын.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Жаңа тақырыпқа қатысты
материалдарды электронды оқулық, слайд арқылы көрсетіп, телевизорды
пайдалана отырып есептер шығарту арқылы оқушыларға АКТ қолдануды
үйретемін.
|
Алдыңғы сабақтан алған
білім
|
Аралас сандарды қосу және
азайту
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Сабақтың
барысы
|
Оқыту
ресурстары
|
Басы
(3
мин)
|
Ұйымдастыру
кезеңі.
Сәлемдесу.
Оқушыларды
түгендеу
Сыныпта психологиялық
атмосфера орнату. «Өрмекшінің торы» әдісі арқылы оқушылар жай
бөлшекті атайды және оның қандай түрі екенін
айтады.
Топтарға бөліну (санау
арқылы)
|
Презентация
Слайд
1
|
Жаңа сабақты түсіндіру
(12мин)
Жұптық жұмыс
(5мин)
Жеке жұмыс
(6мин)
Топтық жұмыс
(10
мин)
|
Натурал санды бөлшекке
көбейткенде натурал сан бөлшектің алымына көбейтіліп, көбейтінді
бөлшектің алымы болады да, бөлімі өзгеріссіз
қалдырылады.
Мысалы:
Егер көбейткіштер аралас
сандар болса, оларды бұрыс бөлшекке айналдырып, содан кейін
бөлшекті бөлшекке көбейту ережесін қолдану
керек.
Мысалы:
Жай бөлшектерді көбейту
кезінде есептеуді жеңілдету үшін алдымен қысқартуды орындауға
болады
Мысалы:
Жұпқа арналған
тапсырмалар:
Деңгейлік
тапсырмалар
№504 Көбейтуді
орындаңыз:
В. Амалдарды
орындаңыз:
1)
2)
С
. Көбейтуді
орындаңыз:
Топқа арналған
тапсырмалар:
“Кім жылдам?” ойыны (топтық
жұмыс)
|
Презентация
Слайд
5-13
Электронды
оқулық
оқулық
|
Кері
байланыс
(3
мин)
|
Нені
білдім?
Қандай қиындықтар
болды?
Нені толық
түсінбедім?
|
стикер
|
Үй
тапсырмасы
1
мин
|
№
505, 506, 507 есепті
орындау.
Ережелерді
жаттау
|
оқулық
|
Саралау –оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
Жұпта және топта жұмыс істеу
барысында қабілеті жоғары оқушыны топтың жетекшісі етіп сайлау
қажет. Қалған оқушыларға көмектесуі
үшін.
|
БББ кестесі бойынша кері
байланыс аламын
|
Оқушылар ноутбукты қолданып
есептер шығару барысында, қайшыны қолдануда қауіпсіздік техникасын
сақтауды ескеру керек.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Ия ОМ дұрыс қойылған. Барлығы
ОМ қол жеткізе алмады, себебі уақытқа үлгере алмаған оқушылар
болды. Сабақ жоспар бойынша толық
жүргізілді.
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: Лента арқылы топқа бөлу тиімді
болды.
2:Тақырыпты мысал келтіру
арқылы ашқаным тиімді болды.
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1: Оқушылардың математикалық
тілде сөйлеу және топпен жұмыс істеу қабілеттерін арттыру
керек.
2: Сабақта диалогтік оқыту
болу керек.
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
Бұл сабақта сыныптағы оқушылар
жақсы жұмыс жасады. Топтық жұмыстарда 1-2 оқушы топпен араласып
жұмыс жасай алмады. Келесі сабақта оларды да тапсырма орындауға
араластыру керек.
|