Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:5.2.А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
Мектеп: Талдықорған қаласы №17 орат мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: АхметбаеваМ.Ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ типі |
Жаңа сабақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.21.Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
- Жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейту алгоритмін біледі; - Жай бөлшектермен арифметикалық амалдар орындай алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындауда көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін қолдана алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы тақырып бойынша өз тапсырмасын құра алады. Мәтінді есептерді шығарғанда жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейту алгоритмін тиімді қолданады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді есептер шығаруда тиімді қолданады біледі; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу, түсіну,қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттарды анықтаңыз Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтудің ережесін айта алады .Тақырып бойынша шығарған тапсырмаларының шығарылу жолын түсіндіреді, дәлелдейді Пәнге қатысты лексика мен терминология - жай бөлшектерді көбейту; - аралас сандарды көбейту; Диалогқа/жазылымға қажетті /тіркестер -екі бөлшекті көбейту үшін....керек; -бөлшекті натурал санға көбейту үшін...керек; -аралас санды жай бөлшекке көбейткенде...керек; - аралас санды аралас санға көбейткенде...керек; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Зайырлы қоғам жәңе жоғарғы руханиятта, яғни 3-ші құндылықты шыншылдық, өзін және өзгені құрметтеу, уақытты үнемдеуге,сыни тұрғыдан ойлау, жауапкершілікті арттыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жай бөлшектерді қысқарту ретін біледі, жай бөлшек анықтамасын біледі және жаза алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Ұйымдастыру кезеңі (амандасу, сынып оқушыларын түгендеу) 1.Ынтымақтастық атмосфера құру Көтеріңкі көңіл орнату үшін «Мен елімді
сүйемін» тренингін
ұйымдастырамын.
2.Топқа бөлу Сынып фигуралар бойынша топтарға бөлінеді
3.«Миға шабуыл» әдісі: Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру |
Фигуралар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы
|
Слайдта жазылған барлық қайталау сұрақтары мен тапсырмалар интерактиті тақтамен беріліп, әр топ өз білгендерін, білетіндерін сыни тұрғыдан ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап береді «Бағдаршам» әдісі арқылы өзінің алдыңғы тақырыпты қалай меңгергенін бағалайды. «Идеялар себеті» Cабақтың басында әр топтағы оқушыларға түсіндіру.Оқушылар себетке әр тапсырмадан кейін топ ішінде жаңа бір тапсырма құрып,аты-жөнін жазып салып отырады. I.Жаңа тақырыпты түсіндіру. 5-сыныпқа арналған электронды оқулықтан «Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту.Өзара кері сандар» көрсетіледі, мұғалім қысқаша шолу жасайды.Оқушылар зейін қойып тыңдайды Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.Оқушыларға айтқызу. Сабақтың тақырыбын, мақсатын ашу үшін төмендегі тапсырмаларды беремін
Мұғалім «ой қозғау» сұрақтарын оқушыларға қойып тақырып бойынша алған біліміне кері байланыс алады және «Табыс сатысы» арқылы өздерінің дәл қазір жаңа тақырып бойынша қай сатыда екенін анықтап алуына мүмкіндік береді
Оқушылар өздерінің қай сатыда екенін белгілейді. Түсіндірілген тақырып бойынша тапсырмалармен жұмыс.Осы тапсырмаларды орындай отырып өзінің тақырып бойнша алған білімін толықтырады. Саралаудың негізгі мақсатты бағыты төмендегідей:
Топтық жұмысты бергенде :Топты қайта бөлу 1-топ.Бұл тапсырманы өзім орындай аламын , шамам жетеді деген оқушылар бір топқа.Мұнда оқушыларға тапсырманың тек сипаттамасы ғана беріледі, ал шешу әдісін олар өздері табады. 2-топ.Тапсырманы орындауда маған мұғалім көмегі керек деген оқушылар бір топқа (мұғалім бағыт-бағдар береді). Мұғалім берілген тапсырманы шешудің бір нұсқасын өзі көрсетуі мүмкін, ал оқушылар ойланып, өздерінің шешу жолдарын жүзеге асыруы тиіс. 3-топ.Мен бұл тапсырманы орындай алмаймын деген оқушылар бір топқа; Оқушыларға мұндай есептерді шешу үшін дайын алгоритм беріледі, олар алгоритмге сүйене отырып, тапсырманы біртіндеп орындайды.(бұл оқушыларға тура осындай есептің шығарылу жолымен үлгісі беріледі) тапсырманы соған қарап шығарады (мұғалім үнемі көңіл бөліп отырады, бағыт-бағдар береді) Тапсырма саралап оқытуға арналған:
Топпен жұмыстағы соңғы тапсырма: зерттеушілікке арналған . Тапсырма орындау барысында мұғалім топтар арасында жүріп «Өте дұрыс!»-сен тақырыпты жақсы түсініп келесің, «Жарайсың!»- сен әлі де тақырыпты бір рет оқып шық ,мен саған ризамын , «Тағы қандай ойың бар?» сөздерімен қолдап отырады.
Тапсырманы орындап болған 1-топтың оқушыларын бір, екі деп санатып 2 топқа бөліп 2-ші және 3-ші топқа көмекке жіберуге болады |
Слайд №1
Электронды оқулық
Слайд №3
Есеп жазылған парақша
А4 парғы
Тапсырма слайдта №3
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Осы тапсырманы бағалау критерийі
Әркім өзін бағалайды
«5» ұпай - Өте сенімдімін « 4» ұпай-Сенімдімін, ұғындым
«3» ұпай -Әлі қайталау керек «1-2» ұпай- Көмек қажет
Сергіту сәті: «Алақан» қалай ? Ақ парақ, қалам аламыз. Әр топ мүшесі ақ параққа өз қолымыздың бейнесін түсіреміз. Осын салынған алақанның ортасына өз есімімізді жазамызда, көршімізге береміз. Көршісі бір саусағына алақан иесінің 1 не 2 жақсы қасиетін жазады. Одан кейін алақан иесінің көршісі келесі көршісіне береді. Алақан өз иесін тапқанша бір - бірімізге береміз «
Хатты алғаннан кейін топ ішінде талдап,өз жауаптарын да оқиды. Кері байланыс : Оқушылар сабақта алған білімідерін «Табыс сатысында» көрсетеді
Үйге тапсырма:өтілген тақырыпқа сәйкес 4 есеп құрып келу. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Берілген тапсырма оқушы үшін күрделі болса, шешу жолын оңайлатуға бағыт беремін. Қабілеті жоғары оқушы үшін күрделілігі әр түрлі деңгейде, қосымша тапсырма дайындаймын. Оқытудың белсенді әдістерін қолданып топпен, жұппен, жеке жұмыс, жалпы жұмыс түрлерін ұйымдастырамын.
|
Тақырыпқа байланысты критерий құру арқылы. Өзін-өзі, бірін –бірі бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек», «Бас бармақ», «Табыс баспалдағы» арқылы қаншалықты түсінді немесе түсінбегенін тексеріп, сабақ барысында ауызша конструктивті кері байланыс беріп отырамын Келесі сабағымды оқушының кері байланысы бойынша жоспарлаймын. |
Қауіпсіздік техникасын біледі. Сергіту сәті. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту
Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:5.2.А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
Мектеп: Талдықорған қаласы №17 орат мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: АхметбаеваМ.Ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ типі |
Жаңа сабақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.21.Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
- Жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейту алгоритмін біледі; - Жай бөлшектермен арифметикалық амалдар орындай алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындауда көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін қолдана алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы тақырып бойынша өз тапсырмасын құра алады. Мәтінді есептерді шығарғанда жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейту алгоритмін тиімді қолданады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді есептер шығаруда тиімді қолданады біледі; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу, түсіну,қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттарды анықтаңыз Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтудің ережесін айта алады .Тақырып бойынша шығарған тапсырмаларының шығарылу жолын түсіндіреді, дәлелдейді Пәнге қатысты лексика мен терминология - жай бөлшектерді көбейту; - аралас сандарды көбейту; Диалогқа/жазылымға қажетті /тіркестер -екі бөлшекті көбейту үшін....керек; -бөлшекті натурал санға көбейту үшін...керек; -аралас санды жай бөлшекке көбейткенде...керек; - аралас санды аралас санға көбейткенде...керек; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Зайырлы қоғам жәңе жоғарғы руханиятта, яғни 3-ші құндылықты шыншылдық, өзін және өзгені құрметтеу, уақытты үнемдеуге,сыни тұрғыдан ойлау, жауапкершілікті арттыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жай бөлшектерді қысқарту ретін біледі, жай бөлшек анықтамасын біледі және жаза алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Ұйымдастыру кезеңі (амандасу, сынып оқушыларын түгендеу) 1.Ынтымақтастық атмосфера құру Көтеріңкі көңіл орнату үшін «Мен елімді
сүйемін» тренингін
ұйымдастырамын.
2.Топқа бөлу Сынып фигуралар бойынша топтарға бөлінеді
3.«Миға шабуыл» әдісі: Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру |
Фигуралар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы
|
Слайдта жазылған барлық қайталау сұрақтары мен тапсырмалар интерактиті тақтамен беріліп, әр топ өз білгендерін, білетіндерін сыни тұрғыдан ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап береді «Бағдаршам» әдісі арқылы өзінің алдыңғы тақырыпты қалай меңгергенін бағалайды. «Идеялар себеті» Cабақтың басында әр топтағы оқушыларға түсіндіру.Оқушылар себетке әр тапсырмадан кейін топ ішінде жаңа бір тапсырма құрып,аты-жөнін жазып салып отырады. I.Жаңа тақырыпты түсіндіру. 5-сыныпқа арналған электронды оқулықтан «Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту.Өзара кері сандар» көрсетіледі, мұғалім қысқаша шолу жасайды.Оқушылар зейін қойып тыңдайды Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.Оқушыларға айтқызу. Сабақтың тақырыбын, мақсатын ашу үшін төмендегі тапсырмаларды беремін
Мұғалім «ой қозғау» сұрақтарын оқушыларға қойып тақырып бойынша алған біліміне кері байланыс алады және «Табыс сатысы» арқылы өздерінің дәл қазір жаңа тақырып бойынша қай сатыда екенін анықтап алуына мүмкіндік береді
Оқушылар өздерінің қай сатыда екенін белгілейді. Түсіндірілген тақырып бойынша тапсырмалармен жұмыс.Осы тапсырмаларды орындай отырып өзінің тақырып бойнша алған білімін толықтырады. Саралаудың негізгі мақсатты бағыты төмендегідей:
Топтық жұмысты бергенде :Топты қайта бөлу 1-топ.Бұл тапсырманы өзім орындай аламын , шамам жетеді деген оқушылар бір топқа.Мұнда оқушыларға тапсырманың тек сипаттамасы ғана беріледі, ал шешу әдісін олар өздері табады. 2-топ.Тапсырманы орындауда маған мұғалім көмегі керек деген оқушылар бір топқа (мұғалім бағыт-бағдар береді). Мұғалім берілген тапсырманы шешудің бір нұсқасын өзі көрсетуі мүмкін, ал оқушылар ойланып, өздерінің шешу жолдарын жүзеге асыруы тиіс. 3-топ.Мен бұл тапсырманы орындай алмаймын деген оқушылар бір топқа; Оқушыларға мұндай есептерді шешу үшін дайын алгоритм беріледі, олар алгоритмге сүйене отырып, тапсырманы біртіндеп орындайды.(бұл оқушыларға тура осындай есептің шығарылу жолымен үлгісі беріледі) тапсырманы соған қарап шығарады (мұғалім үнемі көңіл бөліп отырады, бағыт-бағдар береді) Тапсырма саралап оқытуға арналған:
Топпен жұмыстағы соңғы тапсырма: зерттеушілікке арналған . Тапсырма орындау барысында мұғалім топтар арасында жүріп «Өте дұрыс!»-сен тақырыпты жақсы түсініп келесің, «Жарайсың!»- сен әлі де тақырыпты бір рет оқып шық ,мен саған ризамын , «Тағы қандай ойың бар?» сөздерімен қолдап отырады.
Тапсырманы орындап болған 1-топтың оқушыларын бір, екі деп санатып 2 топқа бөліп 2-ші және 3-ші топқа көмекке жіберуге болады |
Слайд №1
Электронды оқулық
Слайд №3
Есеп жазылған парақша
А4 парғы
Тапсырма слайдта №3
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Осы тапсырманы бағалау критерийі
Әркім өзін бағалайды
«5» ұпай - Өте сенімдімін « 4» ұпай-Сенімдімін, ұғындым
«3» ұпай -Әлі қайталау керек «1-2» ұпай- Көмек қажет
Сергіту сәті: «Алақан» қалай ? Ақ парақ, қалам аламыз. Әр топ мүшесі ақ параққа өз қолымыздың бейнесін түсіреміз. Осын салынған алақанның ортасына өз есімімізді жазамызда, көршімізге береміз. Көршісі бір саусағына алақан иесінің 1 не 2 жақсы қасиетін жазады. Одан кейін алақан иесінің көршісі келесі көршісіне береді. Алақан өз иесін тапқанша бір - бірімізге береміз «
Хатты алғаннан кейін топ ішінде талдап,өз жауаптарын да оқиды. Кері байланыс : Оқушылар сабақта алған білімідерін «Табыс сатысында» көрсетеді
Үйге тапсырма:өтілген тақырыпқа сәйкес 4 есеп құрып келу. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Берілген тапсырма оқушы үшін күрделі болса, шешу жолын оңайлатуға бағыт беремін. Қабілеті жоғары оқушы үшін күрделілігі әр түрлі деңгейде, қосымша тапсырма дайындаймын. Оқытудың белсенді әдістерін қолданып топпен, жұппен, жеке жұмыс, жалпы жұмыс түрлерін ұйымдастырамын.
|
Тақырыпқа байланысты критерий құру арқылы. Өзін-өзі, бірін –бірі бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек», «Бас бармақ», «Табыс баспалдағы» арқылы қаншалықты түсінді немесе түсінбегенін тексеріп, сабақ барысында ауызша конструктивті кері байланыс беріп отырамын Келесі сабағымды оқушының кері байланысы бойынша жоспарлаймын. |
Қауіпсіздік техникасын біледі. Сергіту сәті. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















есе ұзартылса ,оның ауданы неше есе
өзгереді?
ұзартылса ,оның ауданы неше есе
өседі?
есе ұзартылса ,оның ауданы неше есе
өзгереді?
Идеялар
себетімен» жұмыс топ мүшелері сұрақтар алмасып ,ол сұрақты топта
талқылап жауабын хат түрінде қайтарады.













