Материалдар / Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру.

Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру.

Материал туралы қысқаша түсінік
5.1.2.15 жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру; Барлық оқушылар: Жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру; Оқушылардың басым бөлігі: Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру ережесін қолданып, есептер шығару; Кейбір оқушылар: Мәтіндік есептерді шығаруда бөлімдері әртүрлі бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп есептеу;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Қараша 2021
1372
4 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҰМЖ: 5.2A Жай бөлшек терге амалдар қолдану Сабақ №44

Мектеп: «А. Байтұрсынұлы атындағы орта мектебі» кмм


Күні:

09.11.2021


Мұғалімнің аты-жөні:

Жиемуратова Нуржамал Жанабаевна


Сынып: 5

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:


Сабақтың тақырыбы

Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.2.15 жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру;


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру;

Оқушылардың басым бөлігі: Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру ережесін қолданып, есептер шығару;

Кейбір оқушылар: Мәтіндік есептерді шығаруда бөлімдері әртүрлі бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп есептеу;


Сабақ барысы

Сабақ-тың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс


Сабақ- тың

басы

«Ой- түрткі»

Өзіңді тексер:

Қандай бөлігі боялған?

а) қызыл түспен в) сары түспен с) жасыл түспен

Амандасады.

Оқушылар есептер шығарады.

Жауабы: а) қызыл а) қызыл а) қызыл а) қызыл

Дескриптор:


- Сұрақтарға жауап береді 1 балл

- бөлшектерді жазады, 1 балл

-Бөлшектерді қысқартады; 1 балл

Дидактика-лық материал.


Сабақ-

тың ортасы


Топтық жұмыс

«Кім жылдам» әдісі

1.а)Әрбір бөлшектін алымы мен бөлімін 3- ке көбейтіңіз:

; ; ;

2.Неліктен тең болатынын түсіңдіріңіз:


1.Ең кіші ортақ бөлімге келтіріңіз:

1)

2)

3)

4)

«ЖЫЛДАМ ТАП» әдісімен есеп.

х-тің қандай мәнінде теңдік тура болады?

; ; ;

Оқушылар тапсырмаларды орындайды.

Жалпы сыныппен жұмыс:

  1. а) Әрбір бөлшектін алымы мен бөлімін 3- ке көбейтіңіз:

; ; ;

2.Неліктен тең болатынын түсіңдіріңіз:

  1. Ең кіші ортақ бөлімге келтіріңіз:

1) ОБ-20

2) ОБ-16

3) ОБ-80

4) ОБ-30

Мәтіндік есептерді шығаруда белгісіз сан х- ті табады

; ; ;

Бағалау критерийлері Жай бөлшектің негізгі қасиетін қолдана алады Дескрипторлар

  • Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі 1 балл

  • Бөлшектердің неліктен тең болатынын түсіңдіре алады 1 балл

  • Жай бөлшектерді қысқартып, ең кіші ортақ бөлімге келтіре алады

1 балл

Дескриптор:

  • Берілген бөлшектегі белгісіз сан Х- ті табады

1 балл

Қалыптасты-рушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы

Алдамұратова Т. А. Байшоланова Қ. С. Байшоланов Е.С. 2017

Атамұра” 2017


Сабақ-тың соңы

Кері байланыс.

«Білім қоржыны»


Оқушылар кері байланыс береді.



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Саралаудың

«Жіктеу» түрлі түсті қағаздар арқылы топтарға жіктеймін.

«Дерек көздер» оқушылар оқулықпен,слайд арқылы жұмыс жасайды.

«Тапсырма» сабақ мақсатына сай тапсырмалар беремін.

«Қарқын» топтық жұмыста уақытқа байланысты есептер шығарады.

«Диалог және қолдау көрсету» түрткі сұрақтар арқылы қолдау көрсетіп, ынталандырып отырамын.

«Қорытынды» күтілетін нәтижеге көз жеткізуді жоспарлап отырамын.

«Бағалау» оқушылардан бүгінгі тақырыпты меңгергенін дескриптор арқылы бағалаймын.

Бағалау шкаласы:

  • 1-3 балл – «2»

  • 4-5 балл - «3»

  • 6-7 балл – «4»

  • 8-10 балл – «5»


Оқушыларды дескриптор арқылы бағалау

Нұсқаулықпен жүргізіледі.



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?


Оқушылардың барлығы оқу мақсатына қол жеткізді ме?


Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?


Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?


Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

.



Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?















Сабақ №45


Мектеп: «А. Байтұрсынұлы атындағы орта мектебі» кмм

Күні: 09.11.2021

Мұғалімнің аты-жөні: Жиемуратова Н

Сынып: 5

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.2.16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстырады.

Оқушылардың басым бөлігі: Жай бөлшектердің негізгі қасиетін пайдаланып, жай бөлшектердің, аралас сандардың ең кіші ортақ бөлімін табады.

Кейбір оқушылар:Мәтінді есептің берілгені бойынша жай бөлшектерді аралас сандарды жазып, ортақ бөлімге келтіріп, салыстырады.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

оқулық

Сабақ тың

басы

Ұйымдастыру сәті

Амандасу.

Қалыптастырушы бағалау.

«Ой қозғау» әдісі.

Бөлшектерді қысқартыңдар.

1) = 2) = 3) =

Амандасады.

Оқушылар есептер шығарады.

Жауабы:

1) = 2) = 3) =

Дескриптор:

- бөлшектердің алымымен бөлімін жай көбейткіштерге жіктейді; - 1б

- бөлшектерді қысқартады. - 1б



Сабақ

тың ортасы

Жаңа тақырып.

1. Берiлген натурал сандардың ең кiшi ортақ еселiгi деп қандай

санды атайды?

2. Берiлген натурал сандардың ең кiшi ортақ еселiгi қалай табылады?

3. Өзара жай сандардың ең кiшi ортақ еселiгi неге тең?

4. Егер берiлген натурал сандардың бiреуi басқа берiлген сандарға бөлiнсе, олардың ең кiшi ортақ еселiгi қалай табылады?

Енді бөлшектердің бөлімдері 15 саны болуы үшін берілген бөлшектердің алымын да, бөлімін де толықтауыш көбейткіш деп аталатын санға көбейтеміз. бөлшегінің толықтауыш көбейткіші 3 саны, себебі 15:5=3;  , қысқаша: .

Оқушылар сұрақтарға жауап береді, мысалдар келтіреді.

1-мысал. пен бөлшектерін ортак бөлімге келтірейік.

Сонымен берілген қысқармайтын бөлшектердің - ең кіші ортац бөлімі сол бөлшектер бөлімдеріның ең кіші ортақ еселігі болады. Демек, ЕКОЕ (5,3)=15. Онда пен бөлшектерінің ортақ бөлімі - 15 саны.

Толықтауыш көбейткішті бөлшектің сәйкес алымдарының үстіне жазамыз.   бөлшегінің толықтауыш көбейткіші 5 саны, себебі 15 : 3=5;  , қысқаша: 







Cұрақтарға жауап береді.

Дұрыс жауапқа

1 балл


















Алдамұратова Т. А. Байшоланова Қ. С. Байшоланов Е.С. 2017

Атамұра” 2017


  • Жұптық жұмыс

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

  • 3- тапсырма. Есепті шешіңіз;

Әселдің 10 қадамы 9 м құрайды, Салтанаттың 20 қадамы 17 м құрайды. Кімнің қадамы қысқарақ Әселдің бе, әлде Салтанаттың ба?

«Кім жылдам» әдісі.

1-тапсырма. Топтық жұмыс

466 Бөлшектердi қысқартып, оларды ең кiшi ортақ бөлiмге келтiрiңдер:

Жеке жұмыс. «Кезбе микрофон» әдісі

469

және жай бөлшектер құрастырып, жай бөлшектерді салыстырады.



> cалыстырып есептерді шығарады.







Топтық жұмыс

Бөлшектердi қысқартып, оларды ең кiшi ортақ бөлiмге келтiреді.





770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ