Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру
«А.Байтұрсынұлы атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары №41
Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру
Бөлім: 5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
||||||
Педагогтің аты-жөні: |
Муханова Гулия |
|||||
Күні: |
04.11.2024 |
|||||
Сынып: 5 |
Қатысушыйлар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.2.15 жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Жай бөлшектерді оқиды және жазады. Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді |
|||||
Құндылыққа баулу |
Ахмет Байтұрсынұлы шығармаларындағы адамгершілікке, әділдікке баулу |
|||||
Сабақтың барысы: |
||||||
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасады. Оқушылардың сабаққа дайындығын бақылайды. Оқушыларды топқа бөледі. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
|
Амандасады. 3 топқа бөлінеді, топ басшысын сайлайды. Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды Жауабы: 1.Бөлшектің алымын да, бөлімін де бірдеу натурал санға көбейткеннен немесе бөлгеннен бөлшек өзгермейді, 2. Жай бөлшектерді қысқарту үшін бөлшектің алымын да, бөлімін де олардың ең үлкен ортақ бөлгішіне бөлу керек. |
«Жарайсың!», «Өте жақсы» секілді мақтау сөздер арқылы бағаланады. Дескриптор: 1.Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі; 2.Жай бөлшектерді қысқарта алады [1балл] |
Топқа бөлуге арналған эмблемалар Интербелсенді тақта
|
||
Сабақтың ортасы 35
|
Берілген бөлшектердің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігі сол бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімі болады.
1. ЕКОЕ(b; d) табамыз. 2. Бөлшектердің әрқайсысы үшін толықтауыш көбейткіштерді табамыз. 3. Әрбір бөлшектің алымы мен бөлімін сол бөлшектердің толықтауыш көбейткішіне көбейтеміз. Еcке сақта! Кез келген екі жай бөлшекті ортақ бөлімге келтіруге болады. 1-мысал.
1. ЕКОЕ(6; 4) = 12. Яғни ең кіші ортақ бөлімі
2. Бөлшектердің әрқайсысы үшін толықтауыш көбейткішті табамыз: 12 : 6 = 2 және 12 : 4 = 3. 3. Сонымен
Сергіту сәті «кубик-рубик» Жеке жұмыс: сәйкестендір Деңгейлік тапсырмалар орындату А деңгейі: №462 В деңгейі № 466 Сдеңгейі №472 |
«Жаңа білімді меңгеру». І топ:
ІІ топ:
ІIІ топ:
Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріңдер Тақырыпты топ ішінде өзара талқылап,топ көшбасшысы қорғайды Үш топ бір-бірін «Бағдаршам әдісі» арқылы бағалайды Топтар бірін бірі бағалағаннан кейін мұалім тақтаға слайд арқылы тақырыпты түйіндейді. №460 есеп Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріңдер Досыңды мақта, тілек айт, әкел «5», жаттығу жаса, биле, ән айт секілді сергіту жаттығуларын жасайды Сәйкестендіру тапсырмаларын орындайды 1 - B 2 - A 3 - D 4 - C №462 Жұлдызшаның орнына тиісті сандарды жазыңдар 1) 2) №466 Бөлшектерді қысқартып, оларды ең кіші ортақ бөлімге келтіріңдер 1)
3)
№472 Жай бөлшекпен жазыңдар
|
Дескриптор: 1.Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді [1балл] Дескриптор: 1.Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді [1балл]
Дескриптор: 1.Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруді біледі 2.Дұрыс жауаптарын сәйкестендіреді [2 балл] Дескриптор: 1) толықтауыш көбейткішін табады; 2) бөлшектерді қысқартады: 3)Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді. [5 балл]
|
https:// onlin emektep. org/ catalog/ courses 5-сынып оқулығы. Көңілді музыка, кубик-рубик Сәйкестен діруге арналған үлестірмелі карточкалар 5-сынып оқулығы, жұмыс дәптері
|
||
Сабақтың соңы 5 мин. |
«Білім поштасы» әдісі. Мұғалім сабақты оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Үйге тапсырма: №463 |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Хат толтырып, білім поштасына салады |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Білім поштасы, хаттар |
І топ: 3/5 және 5/6 6/11 және 4/9 5/6 және 4/11 |
ІІ топ: 7/18 және 1/6 9/13 және 4/5 5/7 және 3/4 |
ІIІ топ: 2/15 және 1/3 5/8 және 3/4 5/8 және 1/4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тексерілді:
Пән: «Математика» 2-тоқсан 9 апта Қысқа мерзімді жоспары №41
Мектеп: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
Күні: |
05.11.2024ж |
|||||||||||
Сыныбы:5 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру |
|||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.2.16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; |
|||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Жай бөлшектерді, аралас сандарды ортақ бөлімге келтіре алады |
|||||||||||
Сабақтың барысы: |
||||||||||||
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басы 5 минут
|
I.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Сабақты жағымды ахуалдан бастау. Оқyшылaрдa бір-бірінe болғaн доcтық ceзімдeрін оятy мaқcaтындa«Aтом жәнe молeкyлa» әдіcі aрқылы пcихологиялық жaғдaй орнaтaмын жәнe үш топқa бөлeмін. 1-топ 2-топ 3-топ II. Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады
|
Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. «Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді
|
«Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
|
Түрлі түсті қима қағаздар |
||||||||
Сабақтың ортасы 35
|
Шешуі: Аралас сандардың бөлшек бөліктерін ең кіші ортақ бөлімге келтіреміз. ЕКОЕ (9, 12)=36. 36:9=4; 36:12=3
№463 есеп Аралас сандарды ең кіші ортақ бөлімге келтіріңдер
1)
4)
Топтық жұмыс №467 есепке үлгі көрсетеді:
12 және Жұптық жұмыс
а Жеке жұмыс Сабақты бекіту мақсатында оқушыларға Quizizz платформасына сілтеме жібереді
|
Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреіңдер:
Шешуі:
1)
№467 натурал санды берілген аралас санмен бөлімдері бірдей болатын аралас санға айналдырып жазыңдар
Iтоп 7
және
Iiтоп 9
және
IIIтоп 11
және
Оқушылар екі оқушыдан бірігіп жұптық тапсырмалар орындайды. Бір- бірімен дәптер алмастыру арқылы тапсырмаларын тексереді
Бүгінгі сабақтан түсінгендерін анықтау мақсатында мұғалім жіберген сілтемеге кіру арқылы тест тапсырмаларын орындайды |
Дескриптор: 1.Толықтауыш көбейткішті таба алады. 2.Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді [2балл]
Дескриптор: Аралас сандарды ең кіші ортақ бөлімге келтіреді [2балл]
Дескриптор: Натурал сандарды аралас санға айналдырып жазады [2балл]
Дескриптор: Аралас сандарды бөлімі 18 және 12 болатындай етіп жазады [2балл]
ҚБ «Бас бармақ»әдісі
Дескриптор: Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады [2балл]
|
5-сынып Математика оқулығы
Жұмыс дәптері
com/admin/ quiz/61703 f27a07bbe0 01d32f839? source=quiz_share |
||||||||
Сабақтың соңы 5 мин
|
Рефлексия «мұғалімге SMS»
Үйге тапсырма беру
|
Бүгінгі өткен сабақ туралы өз ойларын жазып береді. Үй жұмысын түсініп алады |
ҚБ стикер арқылы
|
рефлексия парағы Стикерлер
|
Тексерілді:
Пән: «Математика» 2-тоқсан 9 апта Қысқа мерзімді жоспары №42
Мектеп: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
Күні: |
06.11.2024ж |
|||||||||||
Сыныбы:5 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру |
|||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.2.16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; |
|||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыруды біледі |
|||||||||||
Сабақтың барысы: |
||||||||||||
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басы 5 минут
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылар- мен амандасу, түгендеу. 2.шаттық шеңбері арқылы Ынтымақ-тастық атмосферасын қалыптастыру 1.Мұғалім оқушыларды түгендейді. 2.Амандасадыжәне тілектерін білдіреді. 3. Бағалау парақтарын таратып береді |
1.Оқушылар мұғаліммен амандасады. 2. Сабаққа дайындалады.
|
Оқушылардың белсенділігі үшін «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы ДК экраны |
||||||||
Сабақтың ортасы 35
|
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі.
1-тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. «Ойлан, жұптас, бөліс»
Сергіту
сәті №481 Аралас сандарды салыстырып нәтижесін «>» немесе «<» белгісімен жазыңдар
№483 |
1. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. Мысалдарды жазып алады
1)
2)
3)
4)2 1-тапсырма Бөлшектерді салыстырып нәтижесін «>» немесе «<» белгісімен жазыңдар
Сергіту сәтін жасайды, логикалық сұрақтарға жауап беру арқылы логикаларын дамытады 1 Жауабы: 1 - Марат, 2 - Асет, 3 – Талғат
2 Жауабы: шырпыны
жағамыз Тақырыпқа қатысты есептерді шығарады Бірлік кесіндісі 6сантиметрге тең координаталық сәуле сызады. Берілген нүктелерді кескіндейді, олардың координаталарын салыстырады |
Дескриптор: 1. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. 2. Өзгенің пікірін толықтырады. Жалпы- 2 балл. Дескриптор: 1. Бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыра алады Жалпы- 1балл. Дескриптор: 1)Бөлшектерді өсу ретімен жазады 2)Бөлшектерді кему керімен жазады Жалпы- 2балл. Дескриптор: 1)бүтін бөлік пен бөлшек бөлікті ажырата алады 2) аралас сандарды салыстырады Жалпы- 2балл. Дескриптор: 1)координаталық түзуде бөлшектерді кескіндей алады 2) координата ларды салыстырады Жалпы- 3балл |
Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор Интербелсенді тақта Көңілді музыка Оқулық, жұмыс дәптері Сызғыш, қарандаш |
||||||||
Сабақтың соңы 5 мин
|
Үйге тапсырма беру №482, 484
|
Тақырып бойынша түсінгендерін айтады |
Кері байланыс
|
БББ кестесі |
Тексерілді:
Пән: «Математика» 2-тоқсан 9 апта Қысқа мерзімді жоспары №43
Мектеп: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
07.11.2024ж |
|||||
Сыныбы:5 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды біледі |
|||||
Сабақтың барысы: |
||||||
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 5 минут
|
Оқушылармен амандасады, түгендейді Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тақырыпты қайталау. Ауызша сұрау. Өтілген материалдарды еске түсіру мақсатында «Ыстық орындық» әдісі арқылы шолу сұрақтары қойылады
|
Сабақ мақсатымен танысады. Үй жұмысын айтады.
Сұрақтарға жауап береді
|
«Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағаланады: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
|
Интербелсенді тақта
|
||
Сабақтың ортасы 35
|
1-тапсырма Бөлшектерді ортақ бөлімге келтірмей ақ салыстырып, жұлдызшаның орнына теңсіздің тура болатындай < немесе > белгілерін қойыңдар
Кім шапшаң (есептер шығару) Жұптық тапсырма Жеке жұмыс Деңгейлік тапсырмалар А деңгейі Алымдары бірдей бөлшектерді салыстырыңдар В деңгейі Мәтінді есепті шығарыңдар С деңгейі №492 есеп |
1-жұп
2-жұп
Д А деңгейі В деңгейі №489 есеп |
Дескриптор: Бөлшектерді салыстырудың жалпы түрін есептер шығаруда пайдаланады Жалпы балл: 2 балл
Қалыптастырушы бағалау : Шапалақ Дескриптор: 1)Аралас сандарды салыстыра алады; 2)Шамаларды салыстырады Жалпы балл: 3балл
Дескриптор: 1)Алымдары бірдей бөлшектерді салыстыра алады 2)Шамаларды салыстырады 3) бөлшектің бөлімін түрлендіреді 4) бөлшектің алымын түрлендіреді Жалпы балл: 5балл |
5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Үлестірмелі карточкалар Деңгейлік тапсырмалар |
||
Сабақтың соңы 5 мин
|
Рефлексия: Берілген рефлексивті сөздердің бастамасын таңдай отырып, шеңбер бойымен өздерінің ойын бір сөйлеммен жеткізеді. Бүгін мен ................ білдім Маған ........ қызықты болды Маған ..................... қиын болды Мен ......... тапсырманы орындадым Мен .................................... түсіндім Үйге тапсырма беру |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері.
|
Тексерілді:
Пән: «Математика» 2-тоқсан 9 апта Қысқа мерзімді жоспары №44
Мектеп: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
08.11.2024ж |
|||||
Сыныбы:5 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді косу және азайту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды біледі |
|||||
Сабақтың барысы: |
||||||
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 5 минут
|
I.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады. |
Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. «Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
|
Оқулық, жұмыс дәптері |
||
Сабақтың ортасы 35
|
Жаңа сабақты түсіндіру Бөлімдері бірдей болатын екі бөлшекті қосу үшін олардың алымдарын қосып, бөлімдерін өзгеріссіз қалдыру керек
Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда азайғыштың алымынан азайтқыштың алымын азайтып, алымы етіп жазып, сол бөлімнің өзін қалдыру керек
1-тапсырманы орытндатады, бақылайды, үлгі көрсетеді 2-тапсырма Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтуды орындаңдар Оқулықпен жұмыс №502 есеп Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуды, азайтуды орындаңдар
|
Оқулықпен жұмыс жасайды, амалдарды орындайды |
Дескриптор 1) фигураның боялған бөліктерін табады [2балл]
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - Дескриптор 1) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуды орындайды [2балл] Дескриптор 1) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуды орындайды [2балл] Дескриптор 1) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуды, азайтуды орындайды [2балл] |
Фигуралар; формулалар Оқулық, жұмыс дәптер Үлестірмелі карточкалар, Оқулық, жұмыс дәптері |
||
Сабақтың соңы 5 мин
|
Сабақты қорытындылау: «Жалғасын тап» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын: Үйге тапсырма беру: № |
Оқушыларға «Білім сандығы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді. Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Тиімділігі:Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады. |
Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.
|
Бағалау парағы, білім сандығы |

