Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: №26 Орта жалпы білім
беретін мектеп
5.2 А Жай бөлшектерге
амалдар қолдану Мұғалімнің аты-жөні :
Айсина Дарига
Куттыгалиевна
Күні:
14.11.2017
Сынып - 5 Қатысқандар: 17
Қатыспағандар:0
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Жай бөлшектерді ортақ
бөлімге келтіру
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5.1.2.16 Жай
бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру (2
сабақ)
Жай бөлшектерді
аралас сандарды
салыстыру
|
Сабақтың
мақсаты
Қолдану
Талдау
Жинақтау
Бағалау
|
Оқушылардың
бәрі: Жай бөлшектерді,аралас
сандарды ортақ бөлімге келтіруді
біледі.
Жай бөлшектерді ең кіші ортақ
бөлімге келтіріп, координаталық сәуледе кескіндеуді
біледі.
Оқушылардың
көпшілігі: Бөлшектің негізгі қасиетін
қолданады , бөлшектерді қысқартады және ортақ бөлімге келтіреді,
талдайды.
Кейбір оқушылар: ортақ бөлімге келтіруді , аралас
сандарды салыстыруды шығармашылықпен қолданады,талдайды, жинақтайды
.
|
Бағалау
критерийлері
|
Білім алушы
-
бөлшектердің бөлімдерінің
ЕКОЕ-н анықтайды;
-
Жай бөлшектерді ең кіші ортақ
бөлімге келтіреді
-
Бөлшектің негізгі қасиетін қолданып, бөлшектерді қысқартады және ортақ бөлімге келтіреді.
-
Кез –келген бөлшекті ортақ
бөлімге келтіруді шығармашылықпен
қолданады.
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Жай бөлшектің алымын
және бөлімін нұсқай отырып, оқи алады; бөлшектің негізгі қасиетін
қысқартуда және ортақ бөлімге келтіруде
қолданады,салыстырады; Пәнге қатысты лексика мен
терминология:Бөлшектің негізгі қасиеті,
толықтауыш көбейткіш, ең кіші ортақ
бөлім, ең кіші ортақ еселік, аралас
сандар. Диалогқа қатысты
тіркестер: бөлшектерді ең кіші ортақ
бөлімге келтіру үшін...керек: бөлшектерді салыстыру үщін ...керек.
натурал санды жаңа бөлімге келтіру
үшін...керек;
|
Құндылықтарға
баулу
|
-
Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы, қарым қатынас жасау қабілеті,
жауапкершілік
-
Қазақстандық
патриотизм және азаматтық жауапкершілікке
бағытталған құндылықтар ашықтық пен ынтымақтастықты
қалыптастыру, өмір бойы білім алу .
|
Пəнаралық
байланыс
|
Геометриямен, өткен
тақырыптармен байланыс, қазақ тілі , қазақстан тарихмен, өмірмен
байланыс
|
Алдыңғы
білім
|
Дұрыс және бұрыс
бөлшектер ажыратады , жай бөлшектердің негізгі қасиеті, бұрыс
бөлшекті аралас санға айналдыруды біледі және керісінше,
бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруді біледі
,түсінеді.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
(10
мин)
|
Ұйымдастыру бөлімі: амандасу, сабаққа дайындығын
тексеру ,жағымды ахуал
қалыптастыру
Сын тұрғыдан ойлау
технологиясы бойынша шаттық шеңберін
жасайық.
-Балалар, енді
қолымызды ұстап алақан жылуы
арқылы
бір-бірімізге жылы
лебіздер айтып,сабағымызды
бастайық.
- Көтеріңкі
көңіл күй
Қуанамын мен
де, (өзімді
көрсетемін)
Қуанасың
сен де, (жанындағы досымды
көрсетемін)
Қуанайық,
достарым, (бір біріміздің
қолымыздан ұстаймыз)
Арайлап атқан
күнге (қолдарымызды жоғары
көтереміз)
- оқушылардың «жақын
арадағы даму аймағын» анықтау
мақсатында
«Миға
шабуыл»
өткен тақырып
бойынша қайталау
сұрақтары:
Бөлшектерді ортақ
бөлімге келтіру алгоритмін
тұжырымдаңыз
Топқа
бөлу бөлшектерді жаңа бөлімге
келтірудің әртүрлі жағдайлары бойынша
:
1 топ: Бір бөлшектің
бөлімі екінші бөлшектің бөлімінің бөлгіші болады: ЕКОЕ ( 24 ,
8)
2 топ:Бөлімдері
өзара жай сандар болады: ЕКОЕ (7 ,
9)
3 топ: Бөлімдерінің
ортақ бөлгіші бар: ЕКОЕ (6 , 9
)
Түсінуді нақтылау
ретінде ереже үлгіге сәйкес ширату жаттығуы
:Құпия
сөз!
Жеке ,топтық жұмыс,
программаланған тапсырма орындайды.
Есептің жауабына сәйкес әріпті
жазып құпия сөзді табыңыз.Топ басшысы бақылаушы ,үйлестіруші
болады.

|

|

|

|

|
4
|

|
36
|
9
|
2
|
6
|
Т
|
Е
|
О
|
Б
|
Л
|
П
|
Р
|
Й
|
К
|
А
|
Ң
|
|

БОЛАШАҚТЫҢ БАҒДАРЫ
Адам баласы адам баласынан тек ақыл, білім,терең
ойлылығымен озады басқа нәрселерімен оздым деу
бекершілік
Абай
Интербелсенді
тақта Программаланған есеп ,
үлестірме парақшалар,бағалау
парақшалары
|
|
1
топ
1).Бөлшекті
қысқартыңдар: 
2) Аралас
санға түрлендір
3) Бұрыс
бөлшекке түрлендір
4)Қысқартып аралас
санға айналдыр
5) х-тің қандай
мәнінде теңдік тура: 
|
2
топ
1).Аралас санға
айналдыр
2).Аралас санға
айналдыр 
3) 5 санын бөлімі 4
болатын жай бөлшекпен
алмастыр
4)Қысқартып аралас
санға айналдыр
5) бөлшегінің бөлімін 36-ға
келтіру үшін нешеге көбейту
керек?
|
3
топ
1)Бөлшекті
қысқартыңдар: 
2) Аралас санның
бөлшек бөлігін қысқартыңдар:
3) Бұрыс бөлшекке
айналдыр
4) Аралас санның
бөлшек бөлігін қысқартыңдар:
5)Қысқартып аралас
санға айналдыр:
6) 6 санын бөлімі 6
болатын жай бөлшекпен
алмастыр;
7)
ЕKОЕ
(4,9) табыңдар
|
Бес асыл
іс:
Талап, еңбек, терең
ой
Қанағат, рақым ойлап
қой
Бес асыл іс көнсеңіз.
Абай
ҚБ: «Мадақтау»
әдісі
|
БӘЙТЕРЕК
Қазақ тілімен
байланысты, тарихи мағлұмат
|
Сабақтың
ортасы
(20
мин)
|
Сабақ
мақсаттарына жататын білімді қалыптастыруға жəне дағдыны дамытуға
бағытталған қызмет. Қызмет барысында оқушыларда ақпаратты талдау
жəне өңдеу, зерттеу, практикалық жұмыс, проблемалық жағдайды шешу
арқылы білім қалыптасады жəне дағды
дамиды.
Оқулықпен
жұмыс Жаңа сабақты толық меңгерту
үшін сыни тұрғыдан ойлаудың «Спиралдық оқыту» әдісі бойынша
деңгейлік тапсырмалар
Қолдану: А
деңгейі №462. Жұлдызшаның орнына тиiстi
санды тауып, қойыңдар:
«Ойлан.
Жұптас. Бөліс» серіктестікті
оқыту әдісі бойынша дағдыны
дамытуға арналған есептер
шығарылады.
және
;
2) және ;
3) және ;
№464.(ауызша) Натурал санды берілген жай
бөлшекпен бөлiмi бiрдей жай бөлшек түрiнде
түрлендіріңдер:
-
7
және 2) 4 және
5 3)
және
4
Қ Б:
Жарайсың!
Талдау: В деңгейі
№466. Бөлшектердi қысқартып, оларды
ең кiшi ортақ бөлiмге
келтiрiңдер:
1) ;
3) )
ҚБ: «Қошеметтеу»
әдісі
№467 (топтық) Жай бөлшектерді ең кіші ортақ
бөлімге келтіріп, координаталық сәуледе
кескіндеңдер:
-
;
2) ; ; ;
3) ; ; ;
Бағыттаушы
сұрақ: Бірлік кесінді неше бөлік
болған жақсы?
№469.
;
аралас сандарын
бөлiмi 18-ге тең аралас сан түрiнде
жазыңдар.
Нәтиже:талқылайды, салыстырады,
қорытынды шығарады.
№470.
(шығармашылық жаттығу ) Мәдина гүлдер салынған 8
гүлсалғышты квадрат пішінді демалыс бөлмесінің әрбір қабырғасының
тұсына 3 гүлсалғыштан қойды. Мәдина гүлсалғыштарды қалай
орналастырды? ҚБ: «Екі жұлдыз, бір
тілек»
№471О.
Тапқырлыққа
есеп: Әкесі үш ұлына мұраға 2 үйді
қалдырып, оны тең бөліп алуды тапсырды. 2 үйді үлкен ұлы мен
ортаншы ұлы алып, ең кіші ұлына олардың әрқайсысы 500 динардан ақша
берді. Бір үйдің бағасы неше динар
болған?
А.
2000 динар; В. 1500 динар; С. 1800 динар; D. 1200
динар;
ҚБ: «
от
шашу»
Жинақтау : С
деңгейі зерттейді, талқылайды, проблемалық жағдайды
шешеді.
№
472. Жай бөлшекпен
жазыңдар:
бөлікте
неше: үлес
бар?
Мұғалім:Бағыттаушы сұрақтар
қойылады:Бөлшек нені білдіреді?
Оқушылар өмірмен байланыстырып шығарады.Мұндай қорытындыға қалай
келдің?
№475* (қиынырақ
есеп). Бөлшектерді ең кіші ортақ
бөлімге келтіріңдер:
;

Қосымша
есеп:
Суретте ұзындықтары
бiрдей үш кесiндi берiлген. Бiрiншi кесiндiнiң
- сi, екiншi
кесiндiнiң
- сi, үшiншi
кесiндiнiң сi
боялған


Қай бөлшек үлкен,
қай бөлшек кiшi? Бөлшектердi өсу ретiмен жазыңдар.Өз дәлелдеуіңді
тұжырымда, бөліс.
ҚБ: «Қошеметтеу»
әдісі
|
Оқулық
«Математика» Т.А. Алдамұрат ова, Қ. С.
Байшоланова,
Е.С.
Байшоланов
Алматы «Атамұра»
2017
жұмыс парағы,
өзін-өзі бағалау парағы, топтық бағалау
парағы.
Кері байланыс, ой толғаныс,
бағдаршам арқылы
бағалау
А.Әбілқасымова,
Т.Кучер,З.Жұмағұлова
|
Сабақтың
соңы
(15
мин)
|
Тақырыптың
түйіні. Хабарлама:( 5 сөйлем
айту)
Кез келген екі
бөлшекті бірдей бөлімге, яғни ортақ бөлімге келтіруге
болады.
Бөлшектер көбінесе
ең кіші ортақ бөлімге келтіріледі. Жай бөлшектерді, аралас
сандарды ең кіші ортақ бөлімге келтіруді білеміз.Ең кіші
ортақ бөлім ең кіші ортақ еселік
болады.
Қалыптастырушы
бағалау тапсырмалары:
|
|
Тапсырма
|
Бағалау
критерийi
|
Дескриптор
|
Ойлау
дағдыларының
Деңгейлері: 2
нұсқада
1) Бөлшектерді ортақ
бөлімге келтіріңіз: а) 
және

2)Жұлдызша орнына
тиісті санды қойыңыз: ꞊
б) Натурал санды жай бөлшекке
түрлендіріңіз: 7 және 
3) бөлшектерін ортақ
бөлімге келтіріңдер.
ә) бөлшектердің бөлімдерін
100-ге келтіріңдер
б) бөлшектердің бөлімдерін
1000-ға келтіріңдер
|
1)-Ең кіші ортақ
еселігінды біледі
-Толықтауыш
көбейткішті таба алады
- Ең кіші ортақ
бөлімге келтіруді біледі
2) - Бөлшектердің
қасиетін қолдана біледі.
- ортақ бөлімге
келтіруді қолданып есептің шешімін
табады.
3) – бөлшектердің
қасиетін қолданады
-Бірнеше санның ең
кіші ортақ бөлімін таба
алады
-Қорытынды
шығарады,жауабын жазады.
|
Саралау – Сіз қандай
тəсілмен
көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға
қарағанда
қабілетті оқушыларға
қандай
тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау –
Сіз
оқушылардың
материалды
игеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық жəне
қауіпсіздік
техникасын
сақтау
|
Барлық оқушылар білетін
болады: Оқушылардың
көпшілігі:
Кейбір
оқушылар.
Нәтиже
Қолданылатын әдіс-
тәсілдер:Оқу әдісін:Критериалды
бағалау Блум таксономиясын қолдандым
:Білу және түсіну ,қолдану,талдау ,жинақтау
«Миға шабуыл,» Белсенді оқыту
тәсілі(өз тәжірибесі негізінде):саралау,оқушылардың қажеттіліктерін
қанағаттандыру
Спиральдық әдіс, яғни жеңілден
күрделіге қарай дамыта оқыту сабағы Тиімді оқыту нұсқау беру,
талқылау, қорытынды шығару Оқулықпен
жұмыс «Ойлан. Жұптас.
Бөліс» серіктестікті
оқыту әдісі дағдыны дамытуға
арналған есептер шығарылады. Жаңа сабақты толық меңгерту
үшін сыни тұрғыдан ойлаудың «Спираль» әдісін алу.Қалыптастырушы
бағалау бойынша серпілген
сауал
|
Қалыптастырушы
бағалау:
ҚБ: «Мадақтау» әдісі ҚБ:
«Бағдаршам» әдісі
Табыс критериі:ауызша кері
байланыс
ҚБ:
Жақсы
Критериалды бағалау:«Екі
жұлдыз, бір тілек» оқушылар,
Мұғалім
|
Денсаулық
сақтау
технологиялары.
Сабақта
сергіту
жаттығулары
мен
белсенді жұмыс
түрлерін
қолдану.
Қауіпсіздік
техникасы
ережелерінің тармақтары
Оқушылардың жас
ерекшелігін ескеріледі. Денсаулыққа зияндылығына байланысты АКТ
құралы интербелсенді тақта нормативке сай 10 минут
қолданылады.
|
Сабақ
бойынша
рефлексия
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін
пайдаланыңыз.
Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын
сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Сабақ
мақсаттары
немесе оқу
мақсаттары
шынайы,
қолжетімді болады.
Барлық оқушылар
оқу
мақсатына
қол
жеткізеді
. Өзін –өзі бағалайды, топ
басшысы бағалайды.
Сабақта оқушылар өз
таңдауларымен есеп
шығарады.
|
Б
Сіз
бұрыннан білетін
үш нəрсе
Сіз үйренген төрт
нəрсе
елсенді оқыту тәсілі:саралау,оқушылардың
қажеттіліктерін қанағаттандыру
орындалды.
Критериалды бағалау Блум
таксономиясы қолданылады.
Еске
сақтау
керек
маңызды
бір
нəрсе
Сіз көбірек білгіңіз
келетін
екі
нəрсе
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нəрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
Сабақтың бұдан да жақсы
өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту
мен
о қуға
қатысты)?
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары
туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не
нəрсеге
назар аудару
қажет?
|