Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:5.2А
Жай бөлшектерге амалдар
қолдану
|
|
Күні:16.11.2017ж
|
Мұғалімніңаты-жөні:Полатбаева
А
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Жай бөлшектерді қосу және азайту
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу-мақсаттары (оқу бағдар-ламасына сілтеме)
|
5.1.2.17
бөлімдері
бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
5.1.2.18 бөлімдері әр
түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:Бөлімдері бірдей
бөлшектерді қосады және азайтады.
Оқушылардың басым
бөлігі:Бөлімдері әр түрлі
бөлшектерді қосады және азайтады.
Кейбір
оқушылар:Бөлімдері әр түрлі
бөлшектерді қосу мен азайтуды орындайды және өмірде қолданылуын
түсіндіріп береді
|
Бағалау критерийлері
|
-
Жай бөлшектерді оқиды
және жазады.
-
Жай бөлшектерді ең кіші
ортақ бөлімге келтіреді.
-
Бөлімдері бірдей
бөлшектерді қосады және азайтады.
-
Бөлімдері әртүрлі
бөлшектерді қосады және азайтады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Жай бөлшектерге амалдар
қолдану алгоритмін түсіндіре алады
Пәнге тән лексика мен
терминология:
жай бөлшектерді қосу
және азайту;-арифметикалық амалдар алгоритмі
Диалогқа қатысты сөз
тіркестері:
бөлімдері бірдей екі
бөлшекті қосу (азайту) үшін,... керек;
- бөлімдері әртүрлі екі
бөлшекті қосу (азайту) үшін,... керек;
-толықтауыш көбейткішті
табу үшін,...керек
.
|
Құндылықтардыдарыту
|
Топтық жұмыста
ұжымшылдық,ортақ істің нәтижесіне жауапкершілікпен қарау сонымен
қатар денсаулық,қамқорлық құндылықтарын
дарыту.
|
Пәнаралықбайланыстар
|
.
|
Алдыңғы
білім
|
Жай
бөлшектерді оқу және жазу.Жай бөлшектің негізгі қасиеті.Ен үлкен
ортак болімге келтіру,ен кіші ортақ еселікті
табу,
|
Сабақбарысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2
минут
3
минут
2
минут
5
минут
10
минут
|
-Оқушылардың зейінін
сабаққа шоғырландырып алып,оқушыларды санамақ арқылы 1,2,3,4 «Дұрыс
бөлшек», «Бұрыс бөлшек» «Аралас сан» және «Натурал сан» топтарына
бөлемін.
-Оқушыларды сабақтың
мақсаттарымен бағалау критерийлермен таныстырып
отемін
Өткен тақырыптарды
пысықтаймын. Үй жұмысын сұраймын: №506 жауабы: 1 м №507 1)1/6
1)5/18 3)39/40 4)3/8 5)1/21 6)17/18 7)17/32
8)1/10
Оқушыларды смайликтер
арқылы бағалау
Жаңа сабақты
«Сұрақтар легі» әдісі арқылы,яғни оқушыларға сұрақ қоя отырып
ашамыз.
1. Дұрыс бөлшектер
дегеніміз не?
2. Бұрыс бөлшектер
дегеніміз не?
3.Бөлшекті қысқарту
дегеніміз не?
4.Бөлшектерді ең кіші
ортақ бөлімге қалай келтіреміз?
5.Бөлімдері бірдей
бөлшектерді қосу және азайту қалай орындалады?
6. .Бөлімдері әртүрлі
бөлшектерді қосу және азайту қалай орындалады?
Оқушыларды
мадақтау
Ширату
жаттығулары.
Сурет бойынша есеп
құрастырыңдар.
Сурет бойынша есеп
құрастырыңдар.
Сурет бойынша есеп
құрастырыңдар.
Масса нетто 425
г
|
Үлестір-ме
парақшалар
смайликтер
слайд
Слайд
смайликтер
|
Сабақтың
ортасы
8
минут
2
минут
8
минут
|
Оқулықпен жұмыс
жасау.
№509 есепті
шығару.
-
2) 3) 4) 5) 6)
№514 есепті
шығару
- - -
Сергіту
сәті
Бағалау
критерийлері:Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады және
азайтады,
Оқушы бөлшектерді ортақ
бөлімге келтіріп, қосу немесе азайту амалын орындау керек.Дұрыс
шығарған оқушыға смайликтер арқылы бағалаймын.
"Сиқырлы шарлар" ойыны
арқылы оқушылар деңгейлік тапсырмалар орындайды .
=
=
=
Бағалау
критерийлері:
-Бөлімдері бірдей
бөлшектерді бөлшектерді қосады және азайта алады.
-Бөлімдері әр түрлі
бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріп,бөлшектерді қосады және
азайта алады.
-ойлау қабілеті арқылы
жұлдызша орнындағы сандарды тауып,толықтауыш көбейткіштері арқылы
белгісіз сандарды табады
Дескриптор:
-Бөлімі бірдей бөлшекті
қосады және азайтады
-Бөлімі әр түрлі
бөлшекті қосады және азайтады
-жұлдызша орына
сандарды табады
|
Үлестірме
парақшалар
слайд
|
Сабақтың
соңы
8
минут
2
минут
|
"Ойлан ,жұптас,талқыла
" әдісі бойынша сабақты бекітеміз. Оқушыларға үлестірме
парақшаларындағы кестені толтыру тапсырмасы беріледі.Тапсырманы топ
болып орындайды.
-
-
Бағалау
критерийлері:
Бөлімдері әр түрлі
бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді.
-Толықтауыш
көбейткіштерін береді
-Жай бөлшектерді қосады
немесе азайтады.
Кері
байланыс.
Түрлі түсті белгілер арқылы
өздерінің материалды қаншалықты меңгергендігімізді
бағалайық:
барлығы түсінікті – жасыл
түс,
толық түсінбедім - сары
түс,
қиналамын - қызыл
түс.
Озін –өзі бағалау
кезеңінде оқушылар жинаған ұпайларын санап,сәйкес бағасын
біледі.
Үйге тапсырма.Тақырыпқа
байланысты 5 сұрақтан тұратын тест тапсырмасын құрастырып
келу.№513, №515 есеп.
|
слайд
Үлестірме
парақшалар
Стикерлер
Плакат
|
Саралау
–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?
|
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы
|
Деңгейлік тапсырма
берілді,
|
Мадақтау,
марапаттау, смаликтер
|
Техника
қауіпсіздикті сактау,ұқыптылык пен жауапгершиликті
арттыру
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды,
неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген
сұрақтарға жауап беріңіз.
|
.
|
Жалпы
баға
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға
не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Сабақ барысында
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|