Материалдар / "Жалғыз" поэмасының "Бқл жалғанда кім жалғыз?"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

"Жалғыз" поэмасының "Бқл жалғанда кім жалғыз?"

Материал туралы қысқаша түсінік
"Жалғыз" поэмасының "Бқл жалғанда кім жалғыз?"
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Мамыр 2024
291
2 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім: Тарих тағылымы

Мектеп:

Мерзім:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

«Бұл жалғанда кім жалғыз».


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:  көркем шығармалардан алған үзінділермен жұмыс жасау.

Көпшілігі:  көркем шығармалардан алған үзінділерді өзекті мәселелермен байланыстыру.

Кейбір оқушылар:   көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану

Бағалау критерийі

  • көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, талдау.

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Жалғыздық,алты алаш, нұрлы бояу,ай, күн, жер.

Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы

тіркестер: Жыр болып мәңгі жасауға,жалғыз арқар, жалғыз оқ,келер ұрпақ, келер күн.

Талқылауға арналған сұрақтар:

1. Ақын неліктен өзін жалғыз сезінеді?

2. Поэмадағы автор идеясы қандай?

3. Неліктен ақын «Жалғыздықтан қорықпаймын, топқа, жікке бөлінген,

Құм төбедей өрілген тобырлардан қорқамын» дейді?

Не себепті ақын поэмаға «Жалғыз» деп тақырып берді деп ойлайсыз?

Құндылықтар

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)

Пәнаралық байланыс

тарих, қазақ тілі

Алдыңғы білім

Жәркен Бөдешұлы «Жалғыз» поэмасы

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



І. Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, сынып оқушыларын түгендеу.

ІІ. Қызығушылықты ояту. Миға шабуыл

  • «Ақындардың бәрі жалғыз» деген Мұқағалидың пікіріне сүйеніп, Жәркен ақынның жалғыздық тақырыбын таңдау себебін анықта.

  • Неліктен ақын «Жалғыздықтан қорықпаймын, топқа, жікке бөлінген,

Құм төбедей өрілген тобырлардан қорқамын» дейді?

(оқушылар жауабы тыңдалады)

Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайды.


Оқушылар сұрақтарды талқылай отырып жауап береді.


Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайды.

ҚБ «Нысана»

Оқушы

лар стикер жапсыру арқылы бағалай

ды.

 10-сынып қазақ әдебиеті


Сабақтың ортасы

































ІІІ. Мағынаны тану. Тапсырма. «Сезімдер алгоритмі» әдісі

Оқушылар Жәркен Бөдешұлының «Жалғыз» поэмасын мәнерлеп оқып, сезімдерімен бөліседі.

1. Поэманың атына қараңыз.

  • Алғашқы әсеріңіз қандай болды?

  • Ойыңызға не келді? Не сезіндіңіз? 

2. Поэманы оқып танысқаннан кейін не өзгерді?

  • Қандай әсерде болдыңыз?

  • Не ойладыңыз? Не сезіндіңіз? 

Дескриптор:

  • Поэманы мәнерлеп оқып, сезімдерімен бөліседі.

  • Сұрақтарға нақты жауап береді.

ҚБ

Тапсырма. «Мағынасы қандай?» әдісі

Оқушылар топта «Жалғыз» поэмасын іріктеп оқып, астарлы ойды ашады.

 1.Мәтінен оқырманға әсер ететін сөздерді анықтаңыз. 

2. Өзгеше қолданылған сөздерді анықтаңыз. 

3. Тақырыпқа не идеяға қатысты сөздерді анықтаңыз. 

4. Авторды толғандыратын мәселелер қай шумақта беріледі? 

Сіз анықтаған сөздер мен шумақтардағы ойлардың астарлы мағынасын ашыңыз. 

Дескриптор:

  • Шығармадан алынған сөздердің мағынасы мен идеяға қатыстылығын анықтайды.

  • Мәтіндегі берілген астарлы ойды табады 

ҚБ

Тапсырма.  «Еркін талқылау» әдісі

Оқушылар топ ішінде жұпқа бөлініп тапсырманы орындайды. Әр топтағы жұптар алғаш өз тапсырмалары бойынша ойларын ортаға салады. Кейін басқа топтағы сәйкес жұптармен бірігеді.  

1-жұп.

Поэмада қандай тұлғалардың аты аталады? Шығармадағы көтерілген мәселе мен тұлғалар тағдырындағы үндестікті анықтаңыз. 
2-жұп.

Ақын поэмасында көтерілген мәселе қандай? Ойыңызды бүгінгі өмірмен байланыстырып айтыңыз. 

3-жұп.

Поэмадағы мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстырып айтыңыз. 

Дескриптор:

  • Мәселені көтеру мақсатына өмірмен байланыстырып түсінік береді;

  • Тақырыпты ғаламдық мәселемен байланыстырады.

 ҚБ 

Бекіту. «Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісімен ойын қорытындылайды.

Оқушылар Жәркен Бөдешұлының «Жалғыз» поэмасын мәнерлеп оқып, сезімдерімен бөліседі.







Оқушылар топта Жәркен Бөдешұлының «Жалғыз» поэмасын іріктеп оқып, астарлы ойды ашады.








Оқушылар топ ішінде жұпқа бөлініп тапсырманы орындайды. Әр топтағы жұптар алғаш өз тапсырмалары бойынша ойларын ортаға салады. Кейін басқа топтағы сәйкес жұптармен бірігеді.  




«Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісімен ойын қорытындылайды.

ҚБ «Нысана»

Оқушы

лар стикер жапсыру арқылы бағалай

ды.






ҚБ «Нысана»

Оқушы

лар стикер жапсыру арқылы бағалай

ды.













ҚБ «Нысана»

Оқушы

лар стикер жапсыру арқылы бағалай

ды.


Әдебиет хрестоматиясы.




http://madeniportal.kz/article/477

Жәркен Бөдешұлының «Жалғыз» поэмасын


























Сабақтың соңы


Рефлексия «3-2-1»


      • Сабақтан алған 3 маңызды ақпарат

      • Қиындық тудырған 2 аспект<

        Ресми байқаулар тізімі
        Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!