1-кесте. Сабақты жоспарлау, бақылау және талқылау кестесі
Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 8«а»
Сабақтың тақырыбы : Жамбыл Жабаев «Жаныс ақынға»өлеңі
Мұғалім/бақылауы___________________________
Осы Lesson Study-дегі оқу мақсаты қандай: Жамбыл Жабаев «Жаныс ақынға»өлеңінің мазмұнын түсініп,ерекшеліктерін түсіну.
Осы Lesson Study-де қандай әдістемені жетілдіруді/әзірлеуді мақсат етіп қойдыңыз?
«Түртіп алу» әдісі – INSERT әдісі арқылы оқушылардың тақырыпты өз бетінше меңгеру
Сабақтың мақсаты
1)Жамбыл Жабаевтың
өмірі мен өлеңдері туралы
түсінік
беру;
2) Тақырыпты талқылау барысында сөздік
қорлары, шығармашылығы дамиды, еркін сөйлеу дағдылары
қалыптасады,өз ойларын жеткізуге
дағдыланады,
3) Оқушыларды еңбекқорлық,достық,рухани - адамгершілік қасиеттерін бойына сіңіру;
Жалпы мақсаттары:
-
тақырып мазмұнын өздігінен ізденіп, өзін - өзі реттеуді қалыптастыру;
-
оқушылардың сыни тұрғыдан ойлануына ықпал ету;
Күтілетін нәтиже:
-
тақырыпты меңгеріп, алған білімін өмірде тиімді пайдаланады;
-
тақырып мазмұны бойынша инсерт- әдісі арқылы білімін шыңдауға дағдыланады;
-
өзін -өзі бағалап, реттеуге үйренеді;
-
өлеңнің айырмашылығын түсінеді;
|
Ағымдағы жетістіктер мен табыс критерийлері Олардан сабақ соңында белгілі бір аспекті бойынша қандай нәтиже күтетініңізді сипаттаңыз. |
Бақылаудағы А оқушы...................... Осы оқушыға арналған табыс критерийлері |
Бақылаудағы В оқушы ..................... Осы оқушыға арналған табыс критерийлері |
Бақылаудағы C оқушы ..................... Осы оқушыға арналған табыс критерийлері |
|
|||
|
Тізбектелген сабақтар топтамасының кезеңі |
А оқушы қалай жауап береді деп күтесіз |
Жауап беру кезінде ол қалай бақыланды |
В оқушы қалай жауап береді деп күтесіз |
Жауап беру кезінде ол қалай бақыланды |
C оқушы қалай жауап береді деп күтесіз |
Жауап беру кезінде ол қалай бақыланды |
Мысалдар |
|
Ұйымдастыру кезеңі- 5 мин (шамамен жұмсалатын уақыт) |
Шаттық шеңберінде жылдам досына жақсы тілектер айтады |
Оқушының мағынасы терең жылы лебіз білдіре алуы |
Шаттық шеңберінде досына жақсы тілектер айтады |
Оқушының мағынасы терең жылы лебіз білдіре алуы |
Шаттық шеңберінде досына жақсы тілектер айтады |
Оқушының мағынасы терең жылы лебіз білдіре алуы |
|
|
Кезең Жаңа тақырыпты меңгеру кезеңі (шамамен жұмсалатын уақыт) 20 минут Инсерт кестесі |
Өздеріне берілген тақырыпты жан-жақты талдайды. |
Көшбасшылығын Сұрақ қоя білуін Сұрақтарға дәлеледемелер келтіре отырып жауап беруі |
Досына көмек көрсетеді. Өз пікірін айта алады. Тақырып бойынша Қойылған сұраққа нақты жауап береді. |
Сұрақ қоя білу; Топта жұмыс жасауы; Өз ойын жеткізуді Сұрақтарға қалай жауап беруі |
Тақырыпты меңгеруде достарының көмегіне жүгінеді. Қойылған сұрақтарға жауап беруде досының көмегіне жүгінеді. |
Тақырыпты меңгеру кезеңіндегі іс –әрекеті Сұрақ қоя және жауап беруі |
Топтық жұмыстағы белсенділігі Сабақтағы көңіл күйі Өзін-өзі реттеуі |
|
Қорытынды кезең ... Тест тапсырмасы (шамамен жұмсалатын уақыт) 3 минут |
Жамбыл Жабаев өмірі мен өлеңдерін толық меңгерген. Жеке жауаптарына ой пікірлерімен санасады. Салыстыра отырып өз ойын дәлелдей алады |
Сыни ойлау қабілетін дамытады |
Топтағы А оқушысымен бірлесе отырып, шешім қабылдайды. Оқулыққа жүгінеді, топтағы С оқушысына көмек көрсетеді |
Сыни ойлау дағдысын қалыптастырады |
Оқулықты оқи отырып, мазмұнын ашады; бірақ толық мағынасын түсінбеуі мүмкін |
Оқушының диалогқа түсуі |
|
|
Кері байланыс Бес саусақ әдісі бойынша |
Инсерт кестесі бойыныша өз ойын толық келтіріп жазады. |
Инсерт кестесін шынайы толтыруы |
Инсерт кестесін толтырады, |
Инсерт кестесін шынайы толтыруы |
Кейбір кезеңін толтырмауы мүмкін
|
Инсерт кестесін шынайы толтыруы |
|
|
Оқушылар нені істей алды? (Олар қандай нәтижелерге жетті және оның қандай дәлелдері бар?) |
табыс критерийлері бойынша өзін -өзі бағалайды |
|
Біраз ойланып отырды. Кітаптан табады |
|
Көршісінің көмегіне жүгінеді.
|
Оқушылар нені істей алды? (Олар қандай нәтижелерге жетті және оның қандай дәлелдері бар?) |
|
|
Алғашқы ойлар |
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақ тақырыбы: Жамбыл Жабаев «Жаныс ақынға»өлеңі |
Мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 17.01.17 |
Мұғалімнің аты-жөні: Алибаева С.А |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 а сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатысқандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Жамбыл Жабаев өмірі мен өлеңдері туралы түсініктерін айта алады; Өлеңнің мазмұнынына талдау жасай алады; Негізгі ойды жеткізе алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Инсерт әдісі арқылы өз бетінше білім алуға дағдыландыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Ақынның өмірі мен өлеңдерін айта алады; «Жаныс ақын»өлеңінің мазмұнын айта алады; Сүйінбай мен Жамбыл өлеңдерінің айырмашылығын табады; Өзбетінше ізденіс жұмысын жүргізе алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Көбең /арықтап жүріп,ет алған жылқы/ Жабы /қарапайым жылқы/ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Инсерт әдісі бойынша талқылау барысында сөздік қорлары дамиды, еркін сөйлеу дағдылары қалыптасады,өз ойларын жеткізуге дағдыланады, Оқушыларды ерлікке,рухани - адамгершілік қасиеттерін бойына сіңіру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Тарих пәні |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
слайд, электрондық оқулық. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жамбыл Жабаевтың шығармалары мен өмірімен таныс,ақынның өлеңдерін жатқа айтып,мағынасын түсінеді; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
2 минут 3 минут |
Сүйінбай І. Ұйымдастыру кезеңі, сандар жазылған смайликтер таратамын, әркім өзіне түскен смайликтерді бір-біріне көрсетіп, сондай бетбейне көрсетеді, көңіл-күйлері жақсарады (жұптарға бөлініп отырады1-2,3-4,5-6,7-8,9-10,11-12,13-14,15-16,17-18,19-20) -оқушыларды түгендеу; -сабаққа даярлықтарын тексеру; -сабаққа көңілдерін аудару; ІІ.Үй тапсырмасын тексеру «Сәйкестендіру» стратегиясы бойынша жауап беру (10 балл)
Бағалау шәкілі: 10- «5» баға 9-8-«4»баға 7-5-«3»баға 4-3-«2»баға Ашық журналға баға қою. Жауабы: 1-3 2-1 3-4 4-2 5-9 6-7 7-8 8-10 9-5 10-6 Миға шабуыл
|
смайлик суреттері
кесте қағаздары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
3 минут
15 минут
14 минут
Сабақтың соңы 5 минут |
Жаңа сабақ. Жаңа тақырыпты меңгеру кезеңі Электрондық оқулықтан бейнетаспа көру арқылы білімдерін шыңдау Жамбыл Жабаевтың өмірі мен шығармашылығы Тақырып мазмұны бойынша инсерт- әдісі арқылы білімін шыңдауға дағдыланады Белгілер төмендегідей : V» - егер сіздің оқып отырғаныңыз, сіздің білгеніңізбен сәйкес келсе немесе сіз білемін деп ойлағандай болса мәтіннің шетіне «V» (қанат ) белгісін қоясыз. « - » - егер оқып отырған ақпарат, сіздің білген ақпаратпен сәйкес келмесе немесе басқаша болса, онда « - » (алу) белгісін қоясыз . « + » - егер алынған ақпарат, сіз үшін жаңа, бұрын естілмеген болса, онда « + » (қосу) белгісін қоясыз. « ?» - егер ақпарат, сіз үшін күдікті, немесе сізді таңқалдырса немесе осы тақырып бойынша тереңірек білгіңіз келсе , онда « ? » (сұрақ ) белгісін қоясыз. Жұппен талқылау Сонымен оқу кезіндегі мәтіннің шетіне сіз біліміңізге және түсінігіңізге сәйкес төрт белгі қоясыз . Қатысушылардың барлығы оқып болғанда , келесі жұмыс түрі жасалады : Сіз қазір ғана оқып шыққан мәтін жөнінде ойланыңыз. Жұбыңызбен оқығандарыңыз туралы бөлісіңіз. Сіз қандай ақпаратқа тап болдыңыз? Сізде қандай сұрақтар туындады? Нені білетін болып шықтыңыз? Не нәрсені білмейтін болып шықтыңыз? Сіз мақалаға қайта оралып, өз қағазыңыздағы, қойған белгілеріңізді қарай аласыз. Олар сізді нені біліп,нені білмегеніңізді еске түсіреді, сондай–ақ жаңа білім алуға итермелейді, талқылаңыз. Талқылау аяқталған соң, әркім өз бетімен мәтінді оқи отырып кестені толтырады:
Оқушылар өздері тақырып бойынша 2 сұрақтан құрастырып, басқа оқушыларға сұрақтарын қояды. Бір-біріне сұрақ ойып, білімдерін толықтырады. Жамбыл Жабаевтың «Жаныс ақынға»өлеңін инсерт әдісі бойынша мәтінді оқиды. 1.Оқыған тақырыбы бойынша сұрақ дайындай алады. 2.Сұраққа жауап береді, дәптерге жазады. 3.Сол мәтіндегі білмейтін сұрақтарды табады. 4.Өлеңді оқып, мазмұнын айтады, түсінеді. 5.Дәптерге көнерген сөздерді жазады. Бағалау шәкілі: 5 -«5» баға 4- «4»баға 3-2 -«3»баға 1-топ Зертте Кестені толтыру
Дескриптор 1.Өлеңдерінің мазмұнын біледі 1балл 2.Оқиғалар мен жылдарын ажырата алады.1 балл 3.Мазмұнын түсінеді 1балл 3-«5»баға 2-«4»баға 1-«3»баға 2-топ Сүйінбай мен Жамбыл /салыстыр/ Венн диаграммасы
Жамбыл
Сүйінбай
Дескриптор 1.Жамбыл мен Сүйінбай өлеңдерінің мазмұнын ажырата біледі 1балл 2.Ұқсастықтарын таба алады. 1 балл 3.Өлеңдерін салыстыра алады 1балл 3-«5»баға 2-«4»баға 1-«3»баға 3-топ «Өлең құрастыр» ойыны. Оқушыларға Жамбылдың үш өлеңінің әрбір сөзін қиып беріп, қайта құрастырғызамын.Тез және дұрыс құрастырған топқа бір ұпай беріледі. Менің пірім - Сүйінбай, Сөз сөйлемен сиынбай. Сырлы сұлу сөздері Маған тартқан сыйындай. /Жамбыл/ Жақсы жігіт ел-жұртының қаласындай, Жақсы әйел әмме жұрттың анасындай. Жақсыға ешкімнің де жаттығы жоқ, Көреді бәрін де өз баласындай./Сүйінбай/ Атақты Сүйінбайдан бата алғаның, Жасыңнан ақын Жамбыл атанғаның. Әдейі ат арытып інің жетті, Қолыңды жай, сенен бар бата алмағым ?! /Үмбетәлі/ Дескриптор 1.Жамбыл өлеңдерінің мазмұнын ажырата біледі 1балл 2.Өлеңдерін тауып,құрастыра алады. 1 балл 3.Кейбір өлеңдерімен салыстырып,өз ойларынан өлең шығаруға алады 1балл 3-«5»баға 2-«4»баға 1-«3»баға 0-«2»баға 4-топ Мәтіндегі әдеби жанрларды тап Дескриптор 1.Жамбыл өлеңдерінің біледі 1 балл 2.Өлеңдеріндегі әдеби жанрларды біледі. 1 балл 3.Жанрдың түрлерін ажырата алады. 1балл 3-«5»баға 2-«4»баға 1-«3»баға Алған білімдерін тиянақтау /3 минут / Жеке жұмыс 1. Жамбыл қай жылы қайтыс болды? А)1945 ж. С)1947ж. В)1948ж. D)1944ж. )1946ж. 2. Ж.Жабаевтың шығармасын табыңыз. А) «Өмір мектебі»С) «Өсиет» В) «Менің қысқаша өмірбаяным» D) «Өмір, қымбатсың маған» Е) «Менің мектебім» 3. Жамбылдың «Ленинградтық өрендерім» өлеңі қай жылы жазылды?А)1945ж. С) 1941ж. В)1942ж. D)1943 ж Е)1947ж. 4. Жамбыл «Жырдың қара жорғасы »деп кімге ат қойды? А) Сүйінбай С) ) Доспамбет В) Үмбетәлі D ) Құлмамбет Е) С.Қатаған 5. «Кедей күйі» өлеңінің тақырыбын табыңыз.А) Табиғат, жер С) Кедейлердің аянышты халі В) Адамгершілік қасиет D) Достық Е) Білім, өнер 6. Жамбылдың кіммен айтысын халық «Аңызға айналған айтыс»деп атайтынын табыңыз.А) Ырысжан С) Айкүміс В) Доспамбет D ) Құлмамбет Е) С.Қатаған 7. 1941 жылы Жамбылға қай шығармалар» үшін мемлекеттік сыйлық берілді?A) «Алынбас қамал» C) «Айтыстары үшін»B) «Өтеген батыр», «Сұраншы батыр» D) «Ворошилов туралы поэма» E) «Өлеңдері үшін» 8. Ж.Жабаевтың дастанын табыңыз. A) «Гималай» C) «Сыр сандық» B) «Жетісу суреттері» D) «Көрұғлы» E) «Мырқымбай»
8 сұраққа жауап берсе-«5» баға 7-6 сұраққа жауап берсе-«4»баға 5-3 сұраққа жауап берсе-«3» баға 2-1 сұраққа жауап берсе-«2» баға Мұғалімнің қорытынды сөзі:Ақын Сәкен Сейфуллин «Жамбыл жырлары теңіз түбінде шашылып жатқан маржан сықылды. Оны жинап алып, халықтың қолына беру – біздің әрқайсымыздың азаматтық борышымыз»,- деген екен. Сондықтан Жамбыл жырларын, өмірін біліп, өнегелі өмірі мен сөздерінен үлгі алуымыз керек «Егер біз Жамбыл даналығын тәу етіп, ұлылығын ұлағат тұтып жатсақ, оның басты себебі Жамбыл арманының адамзаттық арман аңсарымен ұласып жатқандығында. Сондықтан да қазақтың Жамбылына адамзаттың Жамбылы ретінде құрмет көрсетіп, өлмес рухының алдында басымызды иеміз» Н.Ә.Назарбаев |
Электронды оқулық
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
3 минут |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Үй жұмысы: Жамбыл Жабаев «Патша әмірі тарылды »өлеңін инсерт әдісі бойынша жазып келу.Осы өлеңді арқау етіп «Тәуелсіздік - ата - бабамыздың арманы»/ой толғау/жазу. |
Қалыптастырушы бағалау
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеру?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«Түртіп алу» әдісі – INSERT әдісінде оқушылардың негізгі міндеті – мазмұнымен айналысып, жаңа идеяның бұрынғы білім мен сенімдермен байланысқандығы жөнінде хабардар болу, жаңа білімді бұрынғымен біріктіре отырып және ақпараттық жаңа мазмұнға қолданбалылығы мен қолайлылығын қарастыра отырып, белгісіздіктен белгіліге қарай жүретін ақпаратпен идеяның маңыздылығы жөнінде шешім қабылдаулары қажет.
“INSERT” әдісі бойынша кері байланыс
+ - толық түсіндім
- жартылай түсіндім
V – мен үшін қызықты болды
? – мүлдем түсінбедім
2-кесте. Бақылаудағы оқушыларға қоюға ұсынылатын сұрақтар
|
Сабақтан кейін бақылаудағы оқушыларға қоюға ұсынылатын сұрақтар |
|
|
Саған сабақта бәрінен де не ұнады ? Сен нені үйрендің ? Бұрын істей алмағандарыңнан қәзір нені істей аласың ? Нені жақсырақ істей аласың ?
Қаншалықты жақсы ? т.б Оқытудың қай бөлігі сен үшін барынша тиімді болды? Егер дәл осы сабақ басқа топта өткізілетін болса, нені өзгертер едің? Неліктен бұл бөлігін өзгертер едің? |
|
Бағалау
|
Үй тапсырмасы |
Мәтінмен жұмыс |
Топтық жұмыс |
Тест жұмысы |
Қорытынды баға |
|
Бағалау шәкілі: 10- «5» баға 9-8-«4»баға 7-5-«3»баға 3-«2»баға |
1.Оқыған тақырыбы бойынша сұрақ дайындай алады. 2.Сұраққа жауап береді, дәптерге жазады. 3.Сол мәтіндегі білмейтін сұрақтарды табады. 4.Өлеңді оқып, мазмұнын айтады, түсінеді. 5.Дәптерге көнерген сөздерді жазады. 5 -«5» баға 4- «4»баға 3-2 -«3»баға |
1-топ Зертте 2-топ Салыстыр 3-топ Өлең құрастыр 4-топ Жанрларды тап 1.Өлеңдерінің мазмұнын біледі 1балл 2.Оқиғалар мен жылдарын ажырата алады.1 балл 3.Мазмұнын түсінеді 1балл 3-«5»баға 2-«4»баға 1-«3»баға |
8 сұраққа жауап берсе-«5» баға 7-6 сұраққа жауап берсе-«4»баға 5-3 сұраққа жауап берсе-«3» баға 2-1 сұраққа жауап берсе-«2» баға |
Әр оқушы барлық тапсырмаларды орындау арқылы бағаланады. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жамбыл Жабаев Жаныс ақынға
Жамбыл Жабаев Жаныс ақынға
1-кесте. Сабақты жоспарлау, бақылау және талқылау кестесі
Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 8«а»
Сабақтың тақырыбы : Жамбыл Жабаев «Жаныс ақынға»өлеңі
Мұғалім/бақылауы___________________________
Осы Lesson Study-дегі оқу мақсаты қандай: Жамбыл Жабаев «Жаныс ақынға»өлеңінің мазмұнын түсініп,ерекшеліктерін түсіну.
Осы Lesson Study-де қандай әдістемені жетілдіруді/әзірлеуді мақсат етіп қойдыңыз?
«Түртіп алу» әдісі – INSERT әдісі арқылы оқушылардың тақырыпты өз бетінше меңгеру
Сабақтың мақсаты
1)Жамбыл Жабаевтың
өмірі мен өлеңдері туралы
түсінік
беру;
2) Тақырыпты талқылау барысында сөздік
қорлары, шығармашылығы дамиды, еркін сөйлеу дағдылары
қалыптасады,өз ойларын жеткізуге
дағдыланады,
3) Оқушыларды еңбекқорлық,достық,рухани - адамгершілік қасиеттерін бойына сіңіру;
Жалпы мақсаттары:
-
тақырып мазмұнын өздігінен ізденіп, өзін - өзі реттеуді қалыптастыру;
-
оқушылардың сыни тұрғыдан ойлануына ықпал ету;
Күтілетін нәтиже:
-
тақырыпты меңгеріп, алған білімін өмірде тиімді пайдаланады;
-
тақырып мазмұны бойынша инсерт- әдісі арқылы білімін шыңдауға дағдыланады;
-
өзін -өзі бағалап, реттеуге үйренеді;
-
өлеңнің айырмашылығын түсінеді;
|
Ағымдағы жетістіктер мен табыс критерийлері Олардан сабақ соңында белгілі бір аспекті бойынша қандай нәтиже күтетініңізді сипаттаңыз. |
Бақылаудағы А оқушы...................... Осы оқушыға арналған табыс критерийлері |
Бақылаудағы В оқушы ..................... Осы оқушыға арналған табыс критерийлері |
Бақылаудағы C оқушы ..................... Осы оқушыға арналған табыс критерийлері |
|
|||
|
Тізбектелген сабақтар топтамасының кезеңі |
А оқушы қалай жауап береді деп күтесіз |
Жауап беру кезінде ол қалай бақыланды |
В оқушы қалай жауап береді деп күтесіз |
Жауап беру кезінде ол қалай бақыланды |
C оқушы қалай жауап береді деп күтесіз |
Жауап беру кезінде ол қалай бақыланды |
Мысалдар |
|
Ұйымдастыру кезеңі- 5 мин (шамамен жұмсалатын уақыт) |
Шаттық шеңберінде жылдам досына жақсы тілектер айтады |
Оқушының мағынасы терең жылы лебіз білдіре алуы |
Шаттық шеңберінде досына жақсы тілектер айтады |
Оқушының мағынасы терең жылы лебіз білдіре алуы |
Шаттық шеңберінде досына жақсы тілектер айтады |
Оқушының мағынасы терең жылы лебіз білдіре алуы |
|
|
Кезең Жаңа тақырыпты меңгеру кезеңі (шамамен жұмсалатын уақыт) 20 минут Инсерт кестесі |
Өздеріне берілген тақырыпты жан-жақты талдайды. |
Көшбасшылығын Сұрақ қоя білуін Сұрақтарға дәлеледемелер келтіре отырып жауап беруі |
Досына көмек көрсетеді. Өз пікірін айта алады. Тақырып бойынша Қойылған сұраққа нақты жауап береді. |
Сұрақ қоя білу; Топта жұмыс жасауы; Өз ойын жеткізуді Сұрақтарға қалай жауап беруі |
Тақырыпты меңгеруде достарының көмегіне жүгінеді. Қойылған сұрақтарға жауап беруде досының көмегіне жүгінеді. |
Тақырыпты меңгеру кезеңіндегі іс –әрекеті Сұрақ қоя және жауап беруі |
Топтық жұмыстағы белсенділігі Сабақтағы көңіл күйі Өзін-өзі реттеуі |
|
Қорытынды кезең ... Тест тапсырмасы (шамамен жұмсалатын уақыт) 3 минут |
Жамбыл Жабаев өмірі мен өлеңдерін толық меңгерген. Жеке жауаптарына ой пікірлерімен санасады. Салыстыра отырып өз ойын дәлелдей алады |
Сыни ойлау қабілетін дамытады |
Топтағы А оқушысымен бірлесе отырып, шешім қабылдайды. Оқулыққа жүгінеді, топтағы С оқушысына көмек көрсетеді |
Сыни ойлау дағдысын қалыптастырады |
Оқулықты оқи отырып, мазмұнын ашады; бірақ толық мағынасын түсінбеуі мүмкін |
Оқушының диалогқа түсуі |
|
|
Кері байланыс Бес саусақ әдісі бойынша |
Инсерт кестесі бойыныша өз ойын толық келтіріп жазады. |
Инсерт кестесін шынайы толтыруы |
Инсерт кестесін толтырады, |
Инсерт кестесін шынайы толтыруы |
Кейбір кезеңін толтырмауы мүмкін
|
Инсерт кестесін шынайы толтыруы |
|
|
Оқушылар нені істей алды? (Олар қандай нәтижелерге жетті және оның қандай дәлелдері бар?) |
табыс критерийлері бойынша өзін -өзі бағалайды |
|
Біраз ойланып отырды. Кітаптан табады |
|
Көршісінің көмегіне жүгінеді.
|
Оқушылар нені істей алды? (Олар қандай нәтижелерге жетті және оның қандай дәлелдері бар?) |
|
|
Алғашқы ойлар |
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақ тақырыбы: Жамбыл Жабаев «Жаныс ақынға»өлеңі |
Мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 17.01.17 |
Мұғалімнің аты-жөні: Алибаева С.А |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 а сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатысқандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Жамбыл Жабаев өмірі мен өлеңдері туралы түсініктерін айта алады; Өлеңнің мазмұнынына талдау жасай алады; Негізгі ойды жеткізе алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Инсерт әдісі арқылы өз бетінше білім алуға дағдыландыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Ақынның өмірі мен өлеңдерін айта алады; «Жаныс ақын»өлеңінің мазмұнын айта алады; Сүйінбай мен Жамбыл өлеңдерінің айырмашылығын табады; Өзбетінше ізденіс жұмысын жүргізе алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Көбең /арықтап жүріп,ет алған жылқы/ Жабы /қарапайым жылқы/ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Инсерт әдісі бойынша талқылау барысында сөздік қорлары дамиды, еркін сөйлеу дағдылары қалыптасады,өз ойларын жеткізуге дағдыланады, Оқушыларды ерлікке,рухани - адамгершілік қасиеттерін бойына сіңіру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Тарих пәні |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
слайд, электрондық оқулық. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жамбыл Жабаевтың шығармалары мен өмірімен таныс,ақынның өлеңдерін жатқа айтып,мағынасын түсінеді; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
2 минут 3 минут |
Сүйінбай І. Ұйымдастыру кезеңі, сандар жазылған смайликтер таратамын, әркім өзіне түскен смайликтерді бір-біріне көрсетіп, сондай бетбейне көрсетеді, көңіл-күйлері жақсарады (жұптарға бөлініп отырады1-2,3-4,5-6,7-8,9-10,11-12,13-14,15-16,17-18,19-20) -оқушыларды түгендеу; -сабаққа даярлықтарын тексеру; -сабаққа көңілдерін аудару; ІІ.Үй тапсырмасын тексеру «Сәйкестендіру» стратегиясы бойынша жауап беру (10 балл)
Бағалау шәкілі: 10- «5» баға 9-8-«4»баға 7-5-«3»баға 4-3-«2»баға Ашық журналға баға қою. Жауабы: 1-3 2-1 3-4 4-2 5-9 6-7 7-8 8-10 9-5 10-6 Миға шабуыл
|
смайлик суреттері
кесте қағаздары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
3 минут
15 минут
14 минут
Сабақтың соңы 5 минут |
Жаңа сабақ. Жаңа тақырыпты меңгеру кезеңі Электрондық оқулықтан бейнетаспа көру арқылы білімдерін шыңдау Жамбыл Жабаевтың өмірі мен шығармашылығы Тақырып мазмұны бойынша инсерт- әдісі арқылы білімін шыңдауға дағдыланады Белгілер төмендегідей : V» - егер сіздің оқып отырғаныңыз, сіздің білгеніңізбен сәйкес келсе немесе сіз білемін деп ойлағандай болса мәтіннің шетіне «V» (қанат ) белгісін қоясыз. « - » - егер оқып отырған ақпарат, сіздің білген ақпаратпен сәйкес келмесе немесе басқаша болса, онда « - » (алу) белгісін қоясыз . « + » - егер алынған ақпарат, сіз үшін жаңа, бұрын естілмеген болса, онда « + » (қосу) белгісін қоясыз. « ?» - егер ақпарат, сіз үшін күдікті, немесе сізді таңқалдырса немесе осы тақырып бойынша тереңірек білгіңіз келсе , онда « ? » (сұрақ ) белгісін қоясыз. Жұппен талқылау Сонымен оқу кезіндегі мәтіннің шетіне сіз біліміңізге және түсінігіңізге сәйкес төрт белгі қоясыз . Қатысушылардың барлығы оқып болғанда , келесі жұмыс түрі жасалады : Сіз қазір ғана оқып шыққан мәтін жөнінде ойланыңыз. Жұбыңызбен оқығандарыңыз туралы бөлісіңіз. Сіз қандай ақпаратқа тап болдыңыз? Сізде қандай сұрақтар туындады? Нені білетін болып шықтыңыз? Не нәрсені білмейтін болып шықтыңыз? Сіз мақалаға қайта оралып, өз қағазыңыздағы, қойған белгілеріңізді қарай аласыз. Олар сізді нені біліп,нені білмегеніңізді еске түсіреді, сондай–ақ жаңа білім алуға итермелейді, талқылаңыз. Талқылау аяқталған соң, әркім өз бетімен мәтінді оқи отырып кестені толтырады:
Оқушылар өздері тақырып бойынша 2 сұрақтан құрастырып, басқа оқушыларға сұрақтарын қояды. Бір-біріне сұрақ ойып, білімдерін толықтырады. Жамбыл Жабаевтың «Жаныс ақынға»өлеңін инсерт әдісі бойынша мәтінді оқиды. 1.Оқыған тақырыбы бойынша сұрақ дайындай алады. 2.Сұраққа жауап береді, дәптерге жазады. 3.Сол мәтіндегі білмейтін сұрақтарды табады. 4.Өлеңді оқып, мазмұнын айтады, түсінеді. 5.Дәптерге көнерген сөздерді жазады. Бағалау шәкілі: 5 -«5» баға 4- «4»баға 3-2 -«3»баға 1-топ Зертте Кестені толтыру
Дескриптор 1.Өлеңдерінің мазмұнын біледі 1балл 2.Оқиғалар мен жылдарын ажырата алады.1 балл 3.Мазмұнын түсінеді 1балл 3-«5»баға 2-«4»баға 1-«3»баға 2-топ Сүйінбай мен Жамбыл /салыстыр/ Венн диаграммасы
Жамбыл
Сүйінбай
Дескриптор 1.Жамбыл мен Сүйінбай өлеңдерінің мазмұнын ажырата біледі 1балл 2.Ұқсастықтарын таба алады. 1 балл 3.Өлеңдерін салыстыра алады 1балл 3-«5»баға 2-«4»баға 1-«3»баға 3-топ «Өлең құрастыр» ойыны. Оқушыларға Жамбылдың үш өлеңінің әрбір сөзін қиып беріп, қайта құрастырғызамын.Тез және дұрыс құрастырған топқа бір ұпай беріледі. Менің пірім - Сүйінбай, Сөз сөйлемен сиынбай. Сырлы сұлу сөздері Маған тартқан сыйындай. /Жамбыл/ Жақсы жігіт ел-жұртының қаласындай, Жақсы әйел әмме жұрттың анасындай. Жақсыға ешкімнің де жаттығы жоқ, Көреді бәрін де өз баласындай./Сүйінбай/ Атақты Сүйінбайдан бата алғаның, Жасыңнан ақын Жамбыл атанғаның. Әдейі ат арытып інің жетті, Қолыңды жай, сенен бар бата алмағым ?! /Үмбетәлі/ Дескриптор 1.Жамбыл өлеңдерінің мазмұнын ажырата біледі 1балл 2.Өлеңдерін тауып,құрастыра алады. 1 балл 3.Кейбір өлеңдерімен салыстырып,өз ойларынан өлең шығаруға алады 1балл 3-«5»баға 2-«4»баға 1-«3»баға 0-«2»баға 4-топ Мәтіндегі әдеби жанрларды тап Дескриптор 1.Жамбыл өлеңдерінің біледі 1 балл 2.Өлеңдеріндегі әдеби жанрларды біледі. 1 балл 3.Жанрдың түрлерін ажырата алады. 1балл 3-«5»баға 2-«4»баға 1-«3»баға Алған білімдерін тиянақтау /3 минут / Жеке жұмыс 1. Жамбыл қай жылы қайтыс болды? А)1945 ж. С)1947ж. В)1948ж. D)1944ж. )1946ж. 2. Ж.Жабаевтың шығармасын табыңыз. А) «Өмір мектебі»С) «Өсиет» В) «Менің қысқаша өмірбаяным» D) «Өмір, қымбатсың маған» Е) «Менің мектебім» 3. Жамбылдың «Ленинградтық өрендерім» өлеңі қай жылы жазылды?А)1945ж. С) 1941ж. В)1942ж. D)1943 ж Е)1947ж. 4. Жамбыл «Жырдың қара жорғасы »деп кімге ат қойды? А) Сүйінбай С) ) Доспамбет В) Үмбетәлі D ) Құлмамбет Е) С.Қатаған 5. «Кедей күйі» өлеңінің тақырыбын табыңыз.А) Табиғат, жер С) Кедейлердің аянышты халі В) Адамгершілік қасиет D) Достық Е) Білім, өнер 6. Жамбылдың кіммен айтысын халық «Аңызға айналған айтыс»деп атайтынын табыңыз.А) Ырысжан С) Айкүміс В) Доспамбет D ) Құлмамбет Е) С.Қатаған 7. 1941 жылы Жамбылға қай шығармалар» үшін мемлекеттік сыйлық берілді?A) «Алынбас қамал» C) «Айтыстары үшін»B) «Өтеген батыр», «Сұраншы батыр» D) «Ворошилов туралы поэма» E) «Өлеңдері үшін» 8. Ж.Жабаевтың дастанын табыңыз. A) «Гималай» C) «Сыр сандық» B) «Жетісу суреттері» D) «Көрұғлы» E) «Мырқымбай»
8 сұраққа жауап берсе-«5» баға 7-6 сұраққа жауап берсе-«4»баға 5-3 сұраққа жауап берсе-«3» баға 2-1 сұраққа жауап берсе-«2» баға Мұғалімнің қорытынды сөзі:Ақын Сәкен Сейфуллин «Жамбыл жырлары теңіз түбінде шашылып жатқан маржан сықылды. Оны жинап алып, халықтың қолына беру – біздің әрқайсымыздың азаматтық борышымыз»,- деген екен. Сондықтан Жамбыл жырларын, өмірін біліп, өнегелі өмірі мен сөздерінен үлгі алуымыз керек «Егер біз Жамбыл даналығын тәу етіп, ұлылығын ұлағат тұтып жатсақ, оның басты себебі Жамбыл арманының адамзаттық арман аңсарымен ұласып жатқандығында. Сондықтан да қазақтың Жамбылына адамзаттың Жамбылы ретінде құрмет көрсетіп, өлмес рухының алдында басымызды иеміз» Н.Ә.Назарбаев |
Электронды оқулық
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
3 минут |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Үй жұмысы: Жамбыл Жабаев «Патша әмірі тарылды »өлеңін инсерт әдісі бойынша жазып келу.Осы өлеңді арқау етіп «Тәуелсіздік - ата - бабамыздың арманы»/ой толғау/жазу. |
Қалыптастырушы бағалау
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеру?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«Түртіп алу» әдісі – INSERT әдісінде оқушылардың негізгі міндеті – мазмұнымен айналысып, жаңа идеяның бұрынғы білім мен сенімдермен байланысқандығы жөнінде хабардар болу, жаңа білімді бұрынғымен біріктіре отырып және ақпараттық жаңа мазмұнға қолданбалылығы мен қолайлылығын қарастыра отырып, белгісіздіктен белгіліге қарай жүретін ақпаратпен идеяның маңыздылығы жөнінде шешім қабылдаулары қажет.
“INSERT” әдісі бойынша кері байланыс
+ - толық түсіндім
- жартылай түсіндім
V – мен үшін қызықты болды
? – мүлдем түсінбедім
2-кесте. Бақылаудағы оқушыларға қоюға ұсынылатын сұрақтар
|
Сабақтан кейін бақылаудағы оқушыларға қоюға ұсынылатын сұрақтар |
|
|
Саған сабақта бәрінен де не ұнады ? Сен нені үйрендің ? Бұрын істей алмағандарыңнан қәзір нені істей аласың ? Нені жақсырақ істей аласың ?
Қаншалықты жақсы ? т.б Оқытудың қай бөлігі сен үшін барынша тиімді болды? Егер дәл осы сабақ басқа топта өткізілетін болса, нені өзгертер едің? Неліктен бұл бөлігін өзгертер едің? |
|
Бағалау
|
Үй тапсырмасы |
Мәтінмен жұмыс |
Топтық жұмыс |
Тест жұмысы |
Қорытынды баға |
|
Бағалау шәкілі: 10- «5» баға 9-8-«4»баға 7-5-«3»баға 3-«2»баға |
1.Оқыған тақырыбы бойынша сұрақ дайындай алады. 2.Сұраққа жауап береді, дәптерге жазады. 3.Сол мәтіндегі білмейтін сұрақтарды табады. 4.Өлеңді оқып, мазмұнын айтады, түсінеді. 5.Дәптерге көнерген сөздерді жазады. 5 -«5» баға 4- «4»баға 3-2 -«3»баға |
1-топ Зертте 2-топ Салыстыр 3-топ Өлең құрастыр 4-топ Жанрларды тап 1.Өлеңдерінің мазмұнын біледі 1балл 2.Оқиғалар мен жылдарын ажырата алады.1 балл 3.Мазмұнын түсінеді 1балл 3-«5»баға 2-«4»баға 1-«3»баға |
8 сұраққа жауап берсе-«5» баға 7-6 сұраққа жауап берсе-«4»баға 5-3 сұраққа жауап берсе-«3» баға 2-1 сұраққа жауап берсе-«2» баға |
Әр оқушы барлық тапсырмаларды орындау арқылы бағаланады. |
шағым қалдыра аласыз














