Материалдар / Жамбыл Жабаев "Зілді бұйрық" өлеңі

Жамбыл Жабаев "Зілді бұйрық" өлеңі

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Бөлім: Толғауы тоқсан қызыл тіл

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы: 7

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Ж.Жабаевтың «Зілді бұйрық» өлеңі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.2.1 Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;

7.2.2.1. Эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Ж. Жабаевтың өмірі туралы мағлұмат алу, ізгі қасиеттерін өз бойларына сіңіре білу;

Көпшілігі: Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты талдау, эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;

Кейбір оқушылар: Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау, эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау.


Бағалау критерийлері

  • Өлеңдегі кейіпкерлердің тұлғалық болмысын гуманистік көзқарас тұрғысынан талдайды.

  • Өз көзқарасын білдіріп, өлеңнен шығатын тұжырымды айқындайды;

  • эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтайды.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

5 минут











5 минут









5 минут


І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушыларды қазақи нақышта топқа бөлу.

Үй тапсырмасын сұрау. Сұрақ-жауап әдісі.

3 топқа қима қағаздар таратылады.

1.Сүйінбай кіммен айтысқа түседі?

2.Сүйінбай неше жасынан бастап ақындық қабілеті дамиды?

3.Сүйінбай Қатағанды қалай жеңеді?

4.Қатаған қай елдің айтыскері?

5.Үш жүзді ата

6.Сүйінбайға жеңгені туралы айтып, алғыс білдірген кім?


ІІ. Қызығушылықты ояту:

Оқушыларға видео ролик көрсетіледі.

Жамбыл Жабаевтың «Зілді бұйрық» өлеңін оқушыларға тыңдатамын.  

Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбына болжам жасайды.


Балалар, Жамбыл Жабаевтың «Зілді бұйрық» өлеңін тыңдадық.  Ия, дұрыс айтасыңдар.

Бүгінгі жаңа сабағымыз Жамбыл Жабаевтың «Зілді бұйрық» өлеңі деп аталады.  


Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару.







Оқушыларға тапсырмалар беріледі. Сұрақтарға жауап беру арқылы өткен сабақты пысықтау.




Видео ролик көргеннен кейін оқушылар сұрақтарға жауап береді.













Оқушылардың жауабы тыңдалып, түсініктеме беріледі.



ҚБ «Бәйге»

Оқушылар бәйгені жылжыту арқылы бағалайды















ҚБ «Бәйге»

Оқушылар бәйгені жылжыту арқылы бағалайды






















Видео ролик.

Зілді бұйрық - Жамбыл Жабаев  

















Сабақтың ортасы

20 минут






















5 минут


















ІІІ. Мағынаны тану.

Кітаппен жұмыс.

«Зілді бұйрық» өлеңін топқа бөліп беремін. Оқушылар шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдайды.

«Киіз үй» тобы. Өлеңде айтылған ойды анықтайды, мазмұнын талдап жазады.


«Домбыра» тобы. Өлеңдегі автордың бейнесін талдайды.

Жағымды, жағымсыз кейіпкерлерді анықтайды.

Жағымсыз кейіпкер; Пристав.

Жағымды кейіпкерлер; жігіттер, Бекболат, Қалиқұл, Байбосын, Жәнібек қажы, Саттар 

«Асық» тобы. Өлеңге өз көзқарастарын білдіріп, түйінді ой айтады.


Дескриптор:

  • Өлеңде айтылған ойды анықтайды, мазмұнын талдап жазады.

  • түйінді ой айтады

  • негізгі идеяны анықтайды.

ҚБ

2-тапсырма. 3 топқа беріледі. Өлеңді түсініп оқы, төмендегі кестені негізге алып, сөздік жұмысын жасаңдар.

Мағынасы түсініксіз сөздер

Білдіретін мағынасы















Дескриптор:

  • Мағынасы түсініксіз сөздерді анықтайды;

  • Білдіретін мағынасын анықтайды;

  • Автор ойын жеткізудегі орнын анықтайды.

ҚБ


ҚБ

Бекіту.

Wordvall әдісі бойынша тапсырмаларды орындау арқылы бүгінгі сабақты






«Ой шақыру» сұрағына жауап береді.


Қосымша деректермен танысады.






Өлең жолдарын талдайды;

шығарманы тарихи оқиғамен сабақтастырады;

түйінді ой айтады;

негізгі идеяны анықтайды.


Өлеңді түсініп оқы, төмендегі кестені негізге алып, сөздік жұмысын жасаңдар.





Wordvall әдісі бойынша жаңа сабақты қорытындайды





ҚБ «Бәйге»

Оқушылар бәйгені жылжыту арқылы бағалайды.










ҚБ «Бәйге»

Оқушылар бәйгені жылжыту арқылы бағалайды.




7-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы







https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=132579&mygames=s&tk=2a462d81























https://wordwall.net/ru/resource/70259792


Рефлексия

5 минут

Рефлексия .

«Данышпан үкі» әдісі

  • Өте жақсы түсіндім

  • Түсіндім

  • Түсінгім келеді.

Үйге тапсырма:

  • Өлеңнің өзің қалаған тұсынан 3 шумақ үзінді жатта.

  • 1916 жылғы қазақ даласындағы тарихи оқиғалар туралы оқып, конспекті жаса.











07 Желтоқсан 2024
398
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі