«Жануарлардың қандай түрі болады?»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Жануарлардың қандай түрі болады?»

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар: жабайы және үй жануарларын атау. Көптеген оқушылар: жабайы және үй жануарларын ажырату. Кейбір оқушылар: жабайы және үй жануарларының ұқсастығы мен айырмашылығына қарай топтастыру,айырмашылықтары мен ұқсастығын түсіндіру
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пәні: Жаратылыстану

Ортақ тақырып

Бөлім

Бөлімше


Сабақ тақырыбы

Менің мектебім

Тірі табиғат

Тыңдалым

Оқылым.


Жануарлар

Жануарлардың қандай түрі болады?

Құрастырған

Смагулова Темиржан Дуйсенбаевна

Сынып 1

Қатысқандарсаны

Қатыспағандар саны

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.2.2 жабайы және үй жануарларын ажырату.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: жабайы және үй жануарларын атау.
Көптеген оқушылар: жабайы және үй жануарларын ажырату.
Кейбір оқушылар: жабайы және үй жануарларының ұқсастығы мен айырмашылығына қарай топтастыру,айырмашылықтары мен ұқсастығын түсіндіру.

Бағалау критерийлері

  • Жабайы жануарларды және үй жануарларын атайды.

  • Жануарларды жабайы және үй жануарларын ажыратады.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу және түсіну,қолдану

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

Жабайы және үй жануарларын атайды,ажыратады.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Жабайы жануарлар-дикие животные-wildanimals

Үй жануарлары-домфшние животные-homtanimals

Төл-жеребята-foals

Диолог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Жабайы және үй жануарлары

Талқылауға арналған сұрақтар:

-қандай жануарларды білесіңдер?

-жануарлар қандай топтарға бөлінеді?

-қандай жабайы жануарларды көрдіңдер?



Құндылықтарды дарыту

Құрмет, адамгершілік, ынтымақтастық,өмір бойы білім алу

Пәнаралық байланыстар


Дүниетану(жануарларды қолға үйрету),көркем еңбек(жапсыру)

Математика(сандар мен цифрлар)

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта

Бастапқы білім

Жабайы және үй жануарларын білім алушы біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(5 мин)













































Сабақтың ортасы
27 мин





































































































Сабақтың соңы

3 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Табиғат біздің анамыз!

Табиғатқа барамыз!

Табиғатты қоғайтын!

Біз әдепті баламыз!


Білім алушылардың алдына жабайы және үй жануарларының суреттерін беремін..Сол суреттер бойынша жануарлардың түрлерін анықтаймын.

-жануарлар түрлері;

-Ендеше сабағымыздың мақсатын айқындап алайық.Жануарлармен таныса отырып олардың жабайы және үй жануарлары болып бөлінетінін көз жеткіземіз.

-Жабайы жануарлар және үй жануарлары бір-бірінен ажырата аламыз.

Балалар бүгін сабағымызда «кемпірқосақты »боя арқылы қалыптастырушы бағалауды жүргіземіз:

-кепірқосақ табиғаттың бір бөлігі:

-Ынталандыру мақсатында «қол шапалақтау» арқылы бағалауды жүргіземін;

Белсенді оқу; (Диолог және қолдау)

Сұрақ-жауап.

(нұсқау беру және айту, көрсету қолдану)

Саралау тәсілдері (диолог арқылы,қарқын саралау,қолдау көрсету)

Ұжымдық жұмыс.(Айтылым ,тыңдалым)

-білім алушылар жалпылай сурет қиындыларын таратылып оларды ажырату тапсырылады.

-жабайы жануарларды бір топқа ,үй жануарларын бір топқа топтастыру;

«Миға шабуыл »әдісі арқылы жұмбақ жасыру.Сабақты ашу мақсатында қолдандым.

Белсенді оқу;»нұсқау беру және айту)

«Саралау» тәсілдері диолог арқылы ,қарқынды саралау, қолдау көрсету;

Жұмбақ шешу.

Кішкентай ғана бойы бар,

Айналдырып киген тоны бар. (қой)


Көкке шаншылып құйрығын,

Келеді шауып жүйрігім. «Құлыншақ)


Балды жақсы көремін (Аю)


Өзі ширақ, өзі қу

Жүрген жері айқай –шу. (Түлкі)


1-тапсырма. «Суреттер сөйлейді»

Топтық жұмыс»айтылым, тыңдалым)

Оқулықтағы суретпен жұмыс

Суретке қара.

-жануарлар не істеп жатыр?

-ит қандай жануар?

-қандай айырмашылығын көрдіңдер?Неліктен?

-үйлеріңде қандай жануарлар бар?

-Құндыз қандай жануар?

-Басты айырмашылықтары қандай?

-Құндызға не көмектесіп жатыр?

-Итке кімдер көмек беріп жатыр?

Табиғатта өз бетінше тіршілік ететін жануарларды жабайы жануарлар деп атаймыз.Адамдар күтіп баптайтын жануарларды үй жануарлары деп атаймыз.

Бағалау критерийі

Дескриптор

-жабайы жануарларды және үй жануарларын атайды

-суретке қарап жабайы жануарларды атайды.

-үй жануарларын атайды.


Ынталандырушы бағалау; «Қол шапалақтау»әдісі

арқылы жүзеге асырылады.


2-тапсырма.

Топтық жұмыс:

«Орныңды тап » ойыны әдісі арқылы үй жануарлары мен жабайы жануарлардың санына қарай әр қатарға орналастыр;

Белсенді оқу(нұсқау беру,айту,құрастыру)

моделдеу, түсіндіру және сипаттау)

Саралау тәсілдері (диалог, қарқын саралау)айтылым және тыңдалым жазылым.


-

Бағалау критерийі

Дескриптор

-жануарларды жабайы және үй жануарларды ажыратады

-жабайы жануарларды нөмірін ажыратады.

-үй жануарларды нөмірін ажыратады


3-тапсырма.

Жеке жұмыс (айтылым, тыңдалым)



Әр оқушы жеке-жеке жануарлардың суреттерін қиып алып,тиісті бағанға желімдейді.



Жабайы жануарлар

Үй жануарлары















Бағалау критерийі

Дескриптор

V

-жануарларды жабайы және үй жануарларын ажыратады

-жабайы жануарларды атайды

-үй жануарларын атайды



-жануарларды сәйкес бағанға орналастырады.



Ынталандырушы бағалау; «Қол шапалақтау»әдісі арқылы жүзеге асады.Оқушылар « кепірқосақ » жолақтарын бояйды.

Жануарлардың дыбыстарын дыбыстау арқылы ширату жаттығуын орындайды.

-оқушылар біреуі үй жануарының дауысын келтіреді.

-басқа оқушылар жабайы жануарлардың дауысын келтіреді.Осылайша жалғасады;Жануарлардың төлдеріне де тоқталып айтып өттім.

«Бір минут» әдісі:

Оқушылар кезек бойынша бір минут ішінде сабақ тақырыбы бойынша қайталаусыз қатесіз сөйлейді.

Кері байланыс «Бес бармақ»

-сабақта өткен тақырып бойынша алған білімдерін,көңіл күйлерін білдіру үшін « Бас бармақ»

Тәсілі арқылы кері байланыс береді.












Жануарлар суреттер




































Оқулық






































































Оқулық сурет
























Қосымша ақпарат

Саралау– оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау –оқушылардың деңгейіне қалай тексеруді жоспарлайсыз?




Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Сабақтың басында оқушыларды топқа бөлуде

«жануарлардың суреттерін» беріп,«Жіктеу» арқылы саралау тәсілін пайдаланып топқа бөлдім.«Жіктеу» арқылы саралау тәсілін таңдаудағы мақсатым,сыныптағы деңгейлі оқушыларға көбірек қолдау көрсету,орта деңгейлі оқушылардың өз мүмкіндіктерін аша отырып,оны пайдалануға жағдай жасау, қабілеті жоғары оқушыларға қосымша жұмыс жасатып,шығармашылықпен жан-жақты білімін жетілдіруге мүмкіндік беріп саралау маңызды деп топтастыру жүргіздім.

«Суреттер сөйлейді» топтық жұмыс (айтылым, тыңдалым)

Оқулықтағы суретпен жұмыс орындалады сұрақтарға жауап беру ,жалғастырып айту»

мақсатындағы тапсырмада саралаудың«Диалог ,қарқын саралау айтылым және жазылым тәсілін қолдандым.«Жалпы тапсырма» тәсілін таңдау мақсатым, оқушылардың қажеттілік деңгейлеріне қарай білімдерін жетілдіруді көздедім.

«Дереккөздер» арқылы саралауды қолданудағы мақсатым кейбір оқушылардың басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі

Дереккөздермен жұмыс істей алатынын ескере отырып,оқушы қажеттіліктеріне қарай ресурстар ұсынып жұмыс жасаттым.

Критериалды бағалауды іске асыруда сабақ мақсатынан бағалау критерийін құрастырдым.Әр критерийді орындауға бағытталған тапсырмалар алдым. «Кепірқосақ» қалыптастырушы бағалаудың тәсілін қолдандым. «Кемпірқосақ» қалыптастырушы бағалаудың тәсілін таңдаудағы мақсатым оқушылардың өткен тақырып бойынша білімдерін бақылау.

1- тапсырмада «Суреттер сөйлейді» қалыптастырушы бағалаудың тәсілін жолақтарды боя арқылы жүзеге асырдым. Мақсатым оқушылардың жабайы жануарлар мен үй жануарларының еркшелігі туралы білімдерін жетілдіру және жаңа білімді меңгеру деңгейін анықтау болды.Оқушыларға «Орынын тап» Жұптық жұмыс үй жануарлары мен жабайы жануарлардың санына қарай әр қатарға орналастыру.Мақсатым оқушылардың бағалау критерийлеріне нақты жеткенін анықтау, әр бөліктерін бояғанынан, ал критерийдің орындалғанын бір жолақты толық бояп көрсеткені арқылы анықтап отырдым.

Сонымен сабақтың соңына дейін қалыптастырушы бағалауды іске асырдым.Жұмыс жүрді.

«Бас бармақ» кері байланыс тәсілін қолдандым. Мақсатым: кері байланыс арқылы білім алушылардың жұмысын жетілдіру,ұсыныс беру. Оқушы мен оқушы, мұғалім мен оқушы арасында кері байланыс жасау арқылы оқушы жауабын қолдап немесе жауабын түзетуге мүмкіндік беру оқушының өздеріне деген сенімділіктерін қалыптастырады.Сабақ барысында «Қол шапалақ» тәсілдері мен «Жарайсың!» «Тамаша!» қалыптастырушы ынталандыру сөздерін қолдану арқылы ішкі уәжін оятып,сабаққа деген қызығушылығы мен ынтасын арттырдым.


-партада дұрыс отыру

- көзге, қолға арналған жаттығулар жасау

-ширату жаттығуларын жүргізу



















































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.06.2018
593
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі