жаратылыстану 1 сынып Қозғалыс траекториясы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

жаратылыстану 1 сынып Қозғалыс траекториясы

Материал туралы қысқаша түсінік
жаратылыстану 1 сынып Қозғалыс траекториясы 1.5.1.3 қозғалыстың түрлі траекториясын зерттеу, оларды сурет түрінде көрсету 1.5.1.2 қозғалыстың адам өміріндегі және табиғаттағы маңыздылығын анықтау; 1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
Материалдың қысқаша нұсқасы



Пән:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4

Мектеп:№2 Ш.Уалиханов жом

Күш пен қозғалыс



Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Иманбекова Улжалгас Дербисбековна



Сынып: 1 «Б»

Қатысқандар саны:20

Қатыспағандар саны: -




Сабақ тақырыбы

Қозғалыс траекториясы



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.5.1.3 қозғалыстың түрлі траекториясын зерттеу, оларды сурет түрінде көрсету

1.5.1.2 қозғалыстың адам өміріндегі және табиғаттағы

маңыздылығын анықтау;

1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: қозғалыстағы заттың ізі арқылы траекторияны көре отырып, сурет арқылы көрсете алады.

Көптеген оқушылар: қозғалыстың адам өміріндегі және табиғаттағы маңыздылығын анықтай алады

Кейбір оқушылар: эксперимент арқылы мәселелерді шеше алады.



Бағалау критерийлері

Қозғалыстың түрлі траекториясын зерттей отырып, оларды сурет түрінде білімін көрсетеді.

Қозғалыстың адам өміріндегі және табиғаттағы

маңыздылығын түсіндіреді.

Көрсетілген эксперименттегі мәселелерді шешеді.



Тілдік мақсаттар


Оқушылар: қозғалыс траекториясы ұғымымен танысады

Негізгі сөздер мен тіркестер: қозғалу, итеру, тарту,

жылдамдату, бәсеңдету/жайлату, бағытты

өзгерту, тоқтату

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар: Денелер қалай қозғалады? Машина қандай траекториямен қозғалады?



Құндылықтарды дарыту

Сабақта ауызша сөйлеу,өз көзқарасын білдіру дағдылары дамиды.



Пәнаралық байланыстар

Дүниетану,математика



АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтадан қозғалыс траекториясын көрсету.



Бастапқы білім


оқушылар күштердің (итеру және тарту) қалай қозғалыс тудыратындығын біледі.



Сабақ барысы



Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар



Сабақтың басы



5 минут










Психологиялық ахуал.(Оқушылар жауабын іс-қимылдармен көрсетеді)

Армысыңдар достар! Сәлем, сәлем,сәлем!

Көңіл-күйің қалай?(бас бармағын көрсетеді)

Жаттығамыз қалай?(қолын алға,жоғары,екі жағына қояды )

Жүгіреміз қалай?(бір орында тұрып жүгіреді )

Секіреміз қалай?(бір орында тұрып секіреді)

Дос болайық қалай?(қос қолды біріктіріп жоғары қөтереді)

Ұшақ, адам, жеңіл машина суреттері арқылы топқа бөлу.


Ширату тапсырмасы.

Балаларға сүйікті ойыншығын алып тақтай үстіндегі құмда жүргізу тапсырылады.

-Құм үстінде не пайда болды?Бұл ненің ізі?

Құмда із неге қалады?Ия, дұрыс,себебі олар қозғалысқа түсті.
















Үстіне құм себілген тақтайша,

ойыншықтар

(мәшине,

қуыршақ, доп,қонжық

Сабақтың ортасы

20минут





















1-тапсырма Қозғалыс ізі.

(ҰЖ) Қай суреттен қозғалыстағы заттың ізін байқадыңдар? Көліктердің қозғалыста екенін қалай байқадың?Тағы қандай көлік түрлерінінің ізін көруге болады?

Оқушылармен іздер қозғалысының траекториясын талқылайды.

Қозғалыс траекториясы дегеніміз- көліктің және басқа да заттың қозғалыс кезінде жасайтын сызығы.Жол-траектория ұзындығы.

2-тапсырма.Белсенді оқу.

(ТЖ)Рөлге кіру.Машина.адам,ұшақ әрқайсысы қай сызықпен жүретінін болжау әдісі арқылы табады және олардың жүрісін рөлге еніп салып шығады.

Дескриптор:

Түзу,қисық сызық бойымен қозғала алатыныны туралы түсінеді.

Мәселені шеше алады.

Кері байланыс:Бас бармақ әдісі арқылы өзін –өзі бағалау.

3- тапсырма.

Зерттейік.

Кішкене шар мен ойыншық машинаның қозғалысын зерттейік.


Нұсқау

Жайпақ табақшаға құм сеп.

Еңістеу келген төбешік пайда болу үшін бір жақ шетіне кітаптар қойып,табақшаны сәл қисайта орналастыр.

«Төбешікке » ойыншық мәшинені қойып,итеріп жібер

Құмда ойыншықтың ізінен қалған сызықты сал.

Төбешікке металл шарды орналастыр.

Шардың қозғалысының ізінен қалған сызықты сал.

Тәжірибені бірнеше рет қайтала.

Сызықтарды салыстырып ,айырмашылығын көрсет.


Не байқадыңыз?Олар қандай траекториямен қозғалады?

Оқушылар топта тәжірибе нәтижесін салыстыра отырып, мәшине, көбінесе түзу траекториямен, ал шар әртүрлі траекториямен қозғалатынын байқайды.

Дескриптор:

- Заттардың қозғалу траекториясын зерттейді,талдайды.

Кері байланыс: "Бас бармақ" әдісі арқылы бірін-бірі бағалау.

Сергіту сәті:

Қатар-қатар тұрайық,

Пойызды біз құрайық.

Ал паровоз.баста алға,

Бәрімізді басқар да

ПШ-пш,пш-пш, біз кеттік,

Жүрісті біз үдеттік.


(ҚБ) «Мәреге жету » әдісі.

Суретке мұқият қарап, Күркетауықтың жемге жетуге дейінгі қозғалысының траекториясын сипаттайды.

Үлгіге сүйене отырып, оқушыларға дене қозғалысының траекториясын бейнелеген өз суреттерін салады.

Дескриптор: Білім алушы

- суреттегі дененің қозғалыс траекториясын сипаттайды;

- берілген денелердің қозғалысының траекториясын сызықпен бейнелеп көрсетеді.

Кері байланыс: өзара бірін-бірі бағалайды.



Көліктер,

кеме,ұшақ суреттері








Машина адам.ұшақ

Түзу сызық,қисық сызық









құм салынған табақша,ойыншық мәшине, металл шарлар































Сурет салу

жиынтығы






















Сабақтың соңы




Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім

 смайликтер


Дифференциация –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

  • Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасы-ның сақталуы



Қабілеті жоғары оқушыларға:


Жарайсыңдар,"Бас бармақ"әдісі.,өзара бағалау


Қалам,

Ойыншық-тар,

темір шарлар



Сабақ бойынша рефлексия



- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Сыныптағы ахуал қандай болды?

- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.














Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:



Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.12.2017
2592
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі