|
Бөлім: |
Топырақ |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|||||
|
Күні: |
21.01.2025ж |
|||||
|
Сынып: 3 «Ә» |
Қатысушылар саны: 13 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Топырақтың құрамы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.3.4.2 топырақтың негізгі құрамын зерттеу (құм,саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары,су,ауа) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут |
-Ұйымдастыру кезеңі. -Оқушылармен сәлемдесу; -Оқушыларды түгендеу; -Көңіл – күйіміз қандай? -Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. |
Қ.Б Керемет! ! |
|
||
|
Тренинг ережесі Алдыңғы білім 3 минут |
Психологиялық ахуал. -Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін нейрожаттығу жасаймыз.
17- сабақ. Топырақ не үшін қажет? «Пазл құру» әдісі арқылы балалар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді.
|
-Оқушылар әуеннің ойнауына қарай нейрожаттығулар жасайды. - Назарларын сабаққа аударады.
|
Қ.Б Керемет! Дескриптор 1.Топырақ туралы ақпарат береді-1 ұ. 2.Топырақтың адам өміріндегі маңыздылығын анықтайды-1 ұ. 3. Топырақтың тіршілік үшін маңызын түсінеді-1ұ. Қ.Б Керемет ! |
https://www.youtube.com/watch?v=tAKj_gpaCB0 https://view.genially.com/67882848ca8685e3568c6fa0/interactive-content-puzzle-quiz |
||
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
Жаңа тақырып. -Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Топырақтың құрамы». Сабағымыздың мақсаты: Топырақтың құрамы туралы мағұлмат аламыз, тәжірибелер жасау арқылы топырақтың негізгі құрамын зерттейміз. -Оқушыларды сабақтың тақырыбына сәйкес топқа бөлу. 1-топ. Адам. 2-топ. Жануарлар. 3-топ. Өсімдіктер. -Әр топтың басшысы сайланады. Топта жұмыс жасау ережесін еске түсіру.
-«Топырақтың құрамы» тақырыбында бейнежазба көрсету.
Топырақ-жердің өсімдік өсетін беткі қабаты. Топырақ құмнан, саздан, қарашіріктен құралады. Олардың топырақтағы мөлшері жеріне байланыстиы. Кей жердің топырағында құм көбірек, кейбірінде қарашірік көбірек кездеседі. Қарашірік дегеніміз- топыраққа араласқан өсімдіктер мен жануарлардың шіріген қалдықтары. |
-Бүгінгі сабақтың мақсатын тыңдайды. -Топтарға бөлінеді; -Топ басшысын сайлайды; -Топта жұмыс жасау ережесін еске түсіреді. -Оқушылар тақырыпқа сәйкес бейнежазбаны көреді. Топпен талқылап мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. |
|
https://www.youtube.com/watch?v=TpRU6tMRncQ |
||
|
Т Тәжірибе жасау
|
«Постер» әдісі арқылы жұмыс жасайды. 1-топ. Адам. Адам топырақты не үшін пайдаланады? 2-топ. Жануарлар. Жануарлар үшін топырақтың ролі қандай? 3-топ. Өсімдіктер. Өсімдіктер топырақтан не алады?
-Сергіту сәті. «
Тәжірибе жасау 1-тәжірибе: 1 кесек топырақты суға салайық. Не байқадың? Мақсаты:топырақ құрамын анықтау. Қажет заттар: стақан, топырақ,су. Зерттеу жоспары: 1.Стақанға су құй; 2.Суға бір уыс топырақ сал. 3. Бақыла; 4.Қорытынды жаса. 2-тәжірибе: 1 уыс топырақты темір қалбырға салып, отқа қыздырып бетіне шыны ұстайық. Не көрдік ? Зерттеу жоспары:
3-тәжірибе: Топырақта су болатынын анықтау Қажет заттар: қағаз,майлық, топырақ. Зерттеу жоспары:
|
-
|
Дескриптор: 1.Сұрақты топпен талқылайды-1ұ. 2.Сұрақтың жауабын қарастырады-1ұ. 3. Ақпарат жинайды-1ұ. 4.Қорытынды жасап, өз жұмыстарын қорғайды.-2ұ.
Дескриптор: 1.Тәжірибеге қажетты заттарды алады-1ұ. 2.Тәжірибені жасайды-1ұ. 3.Бақылайды-1ұ. 4.Қорытынды жасайды-1ұ. |
https://www.youtube.com/watch?v=2_T0OKhT8cU |
||
|
Сабақтың Соңы 5 минут Бекіту |
«Табан іздері» әдісі
|
-Оқушылар бүгінгі өткен тақырыпты қорытындылайды. |
ҚБ:Керемет! |
презентация,интербелсенді тақта |
||
|
Рефлексия 2 минут |
|
|
ҚБ: Жарайсыңдар! |
https://classroomscreen.com/ |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаратылыстану 3 сынып Топырақтың құрамы
Жаратылыстану 3 сынып Топырақтың құрамы
|
Бөлім: |
Топырақ |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|||||
|
Күні: |
21.01.2025ж |
|||||
|
Сынып: 3 «Ә» |
Қатысушылар саны: 13 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Топырақтың құрамы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.3.4.2 топырақтың негізгі құрамын зерттеу (құм,саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары,су,ауа) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут |
-Ұйымдастыру кезеңі. -Оқушылармен сәлемдесу; -Оқушыларды түгендеу; -Көңіл – күйіміз қандай? -Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. |
Қ.Б Керемет! ! |
|
||
|
Тренинг ережесі Алдыңғы білім 3 минут |
Психологиялық ахуал. -Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін нейрожаттығу жасаймыз.
17- сабақ. Топырақ не үшін қажет? «Пазл құру» әдісі арқылы балалар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді.
|
-Оқушылар әуеннің ойнауына қарай нейрожаттығулар жасайды. - Назарларын сабаққа аударады.
|
Қ.Б Керемет! Дескриптор 1.Топырақ туралы ақпарат береді-1 ұ. 2.Топырақтың адам өміріндегі маңыздылығын анықтайды-1 ұ. 3. Топырақтың тіршілік үшін маңызын түсінеді-1ұ. Қ.Б Керемет ! |
https://www.youtube.com/watch?v=tAKj_gpaCB0 https://view.genially.com/67882848ca8685e3568c6fa0/interactive-content-puzzle-quiz |
||
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
Жаңа тақырып. -Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Топырақтың құрамы». Сабағымыздың мақсаты: Топырақтың құрамы туралы мағұлмат аламыз, тәжірибелер жасау арқылы топырақтың негізгі құрамын зерттейміз. -Оқушыларды сабақтың тақырыбына сәйкес топқа бөлу. 1-топ. Адам. 2-топ. Жануарлар. 3-топ. Өсімдіктер. -Әр топтың басшысы сайланады. Топта жұмыс жасау ережесін еске түсіру.
-«Топырақтың құрамы» тақырыбында бейнежазба көрсету.
Топырақ-жердің өсімдік өсетін беткі қабаты. Топырақ құмнан, саздан, қарашіріктен құралады. Олардың топырақтағы мөлшері жеріне байланыстиы. Кей жердің топырағында құм көбірек, кейбірінде қарашірік көбірек кездеседі. Қарашірік дегеніміз- топыраққа араласқан өсімдіктер мен жануарлардың шіріген қалдықтары. |
-Бүгінгі сабақтың мақсатын тыңдайды. -Топтарға бөлінеді; -Топ басшысын сайлайды; -Топта жұмыс жасау ережесін еске түсіреді. -Оқушылар тақырыпқа сәйкес бейнежазбаны көреді. Топпен талқылап мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. |
|
https://www.youtube.com/watch?v=TpRU6tMRncQ |
||
|
Т Тәжірибе жасау
|
«Постер» әдісі арқылы жұмыс жасайды. 1-топ. Адам. Адам топырақты не үшін пайдаланады? 2-топ. Жануарлар. Жануарлар үшін топырақтың ролі қандай? 3-топ. Өсімдіктер. Өсімдіктер топырақтан не алады?
-Сергіту сәті. «
Тәжірибе жасау 1-тәжірибе: 1 кесек топырақты суға салайық. Не байқадың? Мақсаты:топырақ құрамын анықтау. Қажет заттар: стақан, топырақ,су. Зерттеу жоспары: 1.Стақанға су құй; 2.Суға бір уыс топырақ сал. 3. Бақыла; 4.Қорытынды жаса. 2-тәжірибе: 1 уыс топырақты темір қалбырға салып, отқа қыздырып бетіне шыны ұстайық. Не көрдік ? Зерттеу жоспары:
3-тәжірибе: Топырақта су болатынын анықтау Қажет заттар: қағаз,майлық, топырақ. Зерттеу жоспары:
|
-
|
Дескриптор: 1.Сұрақты топпен талқылайды-1ұ. 2.Сұрақтың жауабын қарастырады-1ұ. 3. Ақпарат жинайды-1ұ. 4.Қорытынды жасап, өз жұмыстарын қорғайды.-2ұ.
Дескриптор: 1.Тәжірибеге қажетты заттарды алады-1ұ. 2.Тәжірибені жасайды-1ұ. 3.Бақылайды-1ұ. 4.Қорытынды жасайды-1ұ. |
https://www.youtube.com/watch?v=2_T0OKhT8cU |
||
|
Сабақтың Соңы 5 минут Бекіту |
«Табан іздері» әдісі
|
-Оқушылар бүгінгі өткен тақырыпты қорытындылайды. |
ҚБ:Керемет! |
презентация,интербелсенді тақта |
||
|
Рефлексия 2 минут |
|
|
ҚБ: Жарайсыңдар! |
https://classroomscreen.com/ |
||
шағым қалдыра аласыз




Биле-биле»
оқушылар
сергіту сәтін жасайды















