Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Жаратылыстану Сынып: 3 Жанды табиғат. Адам |
Мұғалімі:Сәріпова Р.Қ. Қатысқандар саны: Қатыспаған оқушылар: |
||||||||||||||
|
Күні: 23.11 |
|
||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Ас қайда қорытылады? |
||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
3.2.3.1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау; 3.2.3.2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау; 3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау; |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: ас қорыту жүйесінің қызметі жайлы мағлұмат алады адам ішкі ағза мүшелерінің орналасуын біледі |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Адамның ас қорытуға қатысатын дене мүшелерін атайды, қайда орналасқанын, қандай қызмет атқаратынын біледі; ас қорыту жүйесінің маңызын түсінеді. |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Тамақтану мәселесі жайлы сұхбат алу үшін сұрақтар құрастырады; Асқорытуға қатысатын ағзалар туралы және олардың қызметі жайлы әңгімелейді, сөздік қорларын дамытады. |
||||||||||||||
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер: |
|||||||||||||||
|
асқорыту |
|||||||||||||||
|
Құндылықтар |
денсаулықты сақтау |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиеттік оқу, дүниетану |
||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
презентация |
||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
адамның негізгі дене мүшелерін және олардың қызметтерін біледі |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру. Кесте толтыру. Адам ағзасы. Топтық жұмыс. Өздері білетін ағзалар жүйесі және олардың қызметін жазу.
|
кесте |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
1. Сұхбат. Жұптық жұмыс. Дұрыс тамақтану тақырыбына сұхбат алу үшін сұрақтар құрастыру. Үлгі: 1. Дұрыс тамақтану деген не? 2. Тамақтың құрамында қандай құнарлы заттар болу керек? 3. Адам күніне неше рет тамақтану керек? 4. Таңғы асқа қандай тағам жеуге болады? 5. Сүт және ет тағамдары неліктен пайдалы? 6. Кешкі тамақты ұйықтаудан 2 сағат бұрын ішу керек. Неге? 7. Неге тамақ ішіп отырғанда кітап, газет оқуға, радио тыңдауға, теледидар көруге, сөйлеуге болмайды? 8. Адам неше күн тамақтанбай жүре алады? Жұпта сұрақ құрастырғаннан соң өздері қалаған оқушыдан сұхбат алуға уақыт беру. 2. Ас қорыту қайдан басталады? Балалардың айтуы бойынша тақтаға жазу - Саған алма берді. Ас алдымен қайда барады? - Ауыз қуысында тағам қандай өзгерістерге ұшырайды? - Тіс бізге не үшін қажет? - Адамда қанша тіс болады? - Оны сақтау үшін не істеу керек? - Тістен басқа ауыз қуысында қандай мүше бар? - Тіл қандай қызмет атқарады? - Тіл қандай мүше? - Ауыз қуысы неліктен сулы болып тұрады? 3. Асқорыту жүйесі. Суретпен жұмыс Суретті сипаттау. Мәтінді жеке оқу арқылы асқорыту мүшелерінің қызметімен танысу.
Ауыз қуысы
Өңеш
Асқазан
Ашішек
Тоқішек
Мәтін бойынша білімдерін тапсырма арқылы тексеру. «Жоқ сөздерді толықтыр»
Асқорыту қандай кезеңдерден тұрады? Оқушыларға алдын-ала қиылып дайындалған асқорыту мүшелерінің суреттерімен адам макетін беру. Асқорыту мүшелерінің суреттерін оқушылар бояйды. Басқа парақтарға асқорыту мүшелерінің атауларын жазады. Боялған суреттерді адам сұлбасына орналастырады және жазылған атауларын сәйкестендіріп жабыстырады. Топ мүшелері өз қалаулары бойынша жұмыстарын сынып алдында қорғайды, асқорыту мүшелерінің қызметі жайлы толық түсіндіреді. Басқа топтар өз жұмыстарымен салыстырады, толықтырулар енгізеді.
Тамақтану ережелерін құрастыру. Бір топқа плакат беріледі, олар тамақтану ережесінің бірін жылдам жазып, келесі топқа береді. Сөйтіп плакат топтан топқа жылжиды. Топтар плакатты кезекпен бір-біріне беріп, бірін-бірі қайталамай ереже жазады. Өздері жазған ережелерді тамақтану кезінде сақтауды ескерту. Қосымша тапсырма: Жұмыс дәптері 32, 33-жұмыс парағы ( 34, 35-б.)
|
Сұхбат сұрақтарын жазуға арналған парақ сурет тапсырма жазылған парақ ватман маркер суреттер желім ватман маркер |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия:
|
|
|||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||
Мен тіспін. ............
|
Мәтін бойынша білімдерін бекіту тапсырмасын жұптық бағалау. Модель жасау топтық жұмысын бағалау. |
Модель жасағанда, қауіпсіздік ережесін сақтау |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаратылыстану "Ас қайда қорытылады?" 3 сынып
Жаратылыстану "Ас қайда қорытылады?" 3 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Жаратылыстану Сынып: 3 Жанды табиғат. Адам |
Мұғалімі:Сәріпова Р.Қ. Қатысқандар саны: Қатыспаған оқушылар: |
||||||||||||||
|
Күні: 23.11 |
|
||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Ас қайда қорытылады? |
||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
3.2.3.1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау; 3.2.3.2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау; 3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау; |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: ас қорыту жүйесінің қызметі жайлы мағлұмат алады адам ішкі ағза мүшелерінің орналасуын біледі |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Адамның ас қорытуға қатысатын дене мүшелерін атайды, қайда орналасқанын, қандай қызмет атқаратынын біледі; ас қорыту жүйесінің маңызын түсінеді. |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Тамақтану мәселесі жайлы сұхбат алу үшін сұрақтар құрастырады; Асқорытуға қатысатын ағзалар туралы және олардың қызметі жайлы әңгімелейді, сөздік қорларын дамытады. |
||||||||||||||
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер: |
|||||||||||||||
|
асқорыту |
|||||||||||||||
|
Құндылықтар |
денсаулықты сақтау |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиеттік оқу, дүниетану |
||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
презентация |
||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
адамның негізгі дене мүшелерін және олардың қызметтерін біледі |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру. Кесте толтыру. Адам ағзасы. Топтық жұмыс. Өздері білетін ағзалар жүйесі және олардың қызметін жазу.
|
кесте |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
1. Сұхбат. Жұптық жұмыс. Дұрыс тамақтану тақырыбына сұхбат алу үшін сұрақтар құрастыру. Үлгі: 1. Дұрыс тамақтану деген не? 2. Тамақтың құрамында қандай құнарлы заттар болу керек? 3. Адам күніне неше рет тамақтану керек? 4. Таңғы асқа қандай тағам жеуге болады? 5. Сүт және ет тағамдары неліктен пайдалы? 6. Кешкі тамақты ұйықтаудан 2 сағат бұрын ішу керек. Неге? 7. Неге тамақ ішіп отырғанда кітап, газет оқуға, радио тыңдауға, теледидар көруге, сөйлеуге болмайды? 8. Адам неше күн тамақтанбай жүре алады? Жұпта сұрақ құрастырғаннан соң өздері қалаған оқушыдан сұхбат алуға уақыт беру. 2. Ас қорыту қайдан басталады? Балалардың айтуы бойынша тақтаға жазу - Саған алма берді. Ас алдымен қайда барады? - Ауыз қуысында тағам қандай өзгерістерге ұшырайды? - Тіс бізге не үшін қажет? - Адамда қанша тіс болады? - Оны сақтау үшін не істеу керек? - Тістен басқа ауыз қуысында қандай мүше бар? - Тіл қандай қызмет атқарады? - Тіл қандай мүше? - Ауыз қуысы неліктен сулы болып тұрады? 3. Асқорыту жүйесі. Суретпен жұмыс Суретті сипаттау. Мәтінді жеке оқу арқылы асқорыту мүшелерінің қызметімен танысу.
Ауыз қуысы
Өңеш
Асқазан
Ашішек
Тоқішек
Мәтін бойынша білімдерін тапсырма арқылы тексеру. «Жоқ сөздерді толықтыр»
Асқорыту қандай кезеңдерден тұрады? Оқушыларға алдын-ала қиылып дайындалған асқорыту мүшелерінің суреттерімен адам макетін беру. Асқорыту мүшелерінің суреттерін оқушылар бояйды. Басқа парақтарға асқорыту мүшелерінің атауларын жазады. Боялған суреттерді адам сұлбасына орналастырады және жазылған атауларын сәйкестендіріп жабыстырады. Топ мүшелері өз қалаулары бойынша жұмыстарын сынып алдында қорғайды, асқорыту мүшелерінің қызметі жайлы толық түсіндіреді. Басқа топтар өз жұмыстарымен салыстырады, толықтырулар енгізеді.
Тамақтану ережелерін құрастыру. Бір топқа плакат беріледі, олар тамақтану ережесінің бірін жылдам жазып, келесі топқа береді. Сөйтіп плакат топтан топқа жылжиды. Топтар плакатты кезекпен бір-біріне беріп, бірін-бірі қайталамай ереже жазады. Өздері жазған ережелерді тамақтану кезінде сақтауды ескерту. Қосымша тапсырма: Жұмыс дәптері 32, 33-жұмыс парағы ( 34, 35-б.)
|
Сұхбат сұрақтарын жазуға арналған парақ сурет тапсырма жазылған парақ ватман маркер суреттер желім ватман маркер |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия:
|
|
|||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||
Мен тіспін. ............
|
Мәтін бойынша білімдерін бекіту тапсырмасын жұптық бағалау. Модель жасау топтық жұмысын бағалау. |
Модель жасағанда, қауіпсіздік ережесін сақтау |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













