Материалдар / Жазу, сызу, өнер – адамның рухани құндылығы

Жазу, сызу, өнер – адамның рухани құндылығы

Материал туралы қысқаша түсінік
4.1.3.1 Шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру 4.3.3.1 Шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, таныстырылым түрінде ұсыну
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Қазан 2024
55
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім

Менің Отаным – Қазақстан

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 4

қатысқаны: қатыспағаны

Сабақтың тақырыбы:

19 Жазу, сызу, өнер – адамның рухани құндылығы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

4.1.3.1 Шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру

4.3.3.1 Шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, таныстырылым түрінде ұсыну

Сабақтың мақсаттары

Сюжеттің дамуын болжайды. Шығармашылық жұмысты сызба түрінде ұсынады.

Құндылық және оның мақсаттары:

Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік: еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

Сабаққа психологиялық тұрғыдан дайындау.


Үй тапсырмасын тексеру

«Поп корн» әдісімен

«Ақыл-жастан» мәтінін тізбектей әңгімелеу.






Мәтін мазмұнын әңгімелейді.




Дескрипторы:

- мәтін мазмұнын тізбектей әңгімелейді-1 ұ.




презентация

Ортасы

Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау

Ойлан

Бұл халықтардың әліпбилері туралы не білесіңдер?



Кестемен жұмыс

Қазақ әліпбиі бірнеше рет өзгерді, олай болса кестеге назар аударып, өзгерістермен танысып өтейік.


Араб жазуы

Латын жазуы

Кирилл жазуы

?

1910

1925

1940

2018


Оқулықпен жұмыс

«Түсініп оқы» айдары

«Саң Жиенің әріп жасауы»

Мәтінді мәнерлеп оқиды

Мәтінді түсініп оқиды

ЕБҚ

Мәтінді түсініп оқиды.


Болжа

Саң Жиенің неге қуанғанын болжап, ертегіні өзіңше аяқта.


Сөздік жұмысы

Жіті-мұқият, ұқыпты.


Топтық жұмыс «Ойлан. Топтас. Ой бөліс.»

1-топ. Саң Жие ашқан жаңалықты ертегіден тауып оқиды.

2-топ. Ертегі мазмұнына жоспар жазады.

3-топ. Саң Жиенің көңіл күйін ым-ишарамен жасап көрсетеді.







Орында

Сөздер, сөйлем мазмұнын сызба, сурет немесе таңба арқылы белгіле.

1-топ: Сызба түрінде көрсетеді.

2-топ: Сурет арқылы бейнелейді.

3-топ: Таңбалар арқылы бейнелейді.


«Пікірлер алаңы» әдісі

Мәдени құндылық пен рухани құндылық арасындағы ұқсастық пен айырмашылықты тап.


Қорытындыла

Кесте бойынша жауап бер.




Суреттер бойынша әңгімелейді.








Кестедегі ақпараттармен танысады.






Оқу түрін қолданады.






Болжам жасайды.





Топпен жұмыс жасайды.











Топпен жұмыс жасайды.











Өз пікірімен бөліседі.




Кесте бойынша жауап береді.




Дескриптор:

-әліпбилер туралы әңгімелейді-1 ұ.

-2018 жылғы әліпбидегі өзгерісті атайды-1 ұ.














Дескриптор:

- ертегінің аяқталуына болжам жасайды-1 ұ.


Дескриптор:

-жаңалықты тауып оқиды-1 ұ.

-ертегі мазмұнына жоспар жазады-1 ұ.

-Саң Жиенің көңіл күйін ым-ишара арқылы көрсетеді-1 ұ.

Дескриптор:

- сөздер, сөйлем мазмұнын сызба, сурет немесе таңба арқылы белгілейді-1 ұ.






Дескриптор:

-ұқсастық пен айырмашылықты табады-1 ұ.


Дескриптор:

-иә/ жоқ деп жауап береді-1 ұ.



презентация



















Соңы

Кері байланыс

Үйге тапсырма:көне жазу үлгілері туралы қызық деректерді тауып, оқы.




Кері байланыс береді.



Қысқа мерзімді сабақ жоспары



Пәні

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Құндылықтар

Мұғалімнің аты-жөні


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

20 «Жақсы» деген – немене, «жаман» деген – немене?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.1.3.1 Шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру

4.2.6.1 Кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау

Сабақтың мақсаты

Шығарманы басқа үлгідегі нұсқамен салыстыра алады. Шығарманы басқаша құруды үйренеді.

Құндылық және оның мақсаттары

Бірлік және ынтымақ: өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы 5 мин


Психологиялық ахуал

«Амандаса білейік» әдісі

Амандасу түрлеріне берілген суретті таңдап, билет арқылы топқа бөлінеді.


Өткенді еске түсіру

-«Саң Жиенің әріп жасауы» мәтінін тізбектей мазмұндау

-Көне жазу үлгілер туралы қызықты деректермен бөлісемін.

Суреттерді таңдау арқылы амандасады.




Өткен тақырып бойынша әңгімелейді.



Дескриптор:

-мәтін мазмұнын тізбектей әңгімелейді-1 ұ.

-деректерді оқиды-1 ұ.







Сабақтың ортасы

35 мин













«Суретті сөйлет» әдісі

Сурет мазмұны бойынша өз ойыңды айт. Дәлелмен түсіндір.

«Пікіріңді айт» айдары

-Балалардың мінезінде кездесетін қандай жағымсыз қылықтарды байқадың?


Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау


«Автормен танысу» айдары

Бейнежазбамен жұмыс

Автор туралы мәліметті толықтыру


Оқылым «Шал мен бала»

ҰЖ. Мәтінді түсініп оқы.

-тізбектей оқу,

-түсініп оқу

ЕБҚ

Мәтінді түсініп оқу


«Болжам жасаймын» әдісі

Сюжеттің дамуын өз болжамыңмен жалғастыр.

Сөздік жұмысы

Көргенділік – тәрбиелілік

Қорыну – жасқану

Бейтаныс – таныс емес, бөтен


«Стикердағы ойлар» әдісі

Төмендегі сұрақтар бойынша өз ойларын стикерге жазып, тақтаға ілу.

1.Мәтінді оқу кезінде өзіңді қандай сезімде болдың?

2.Неліктен Мәулен атайдан бірден кешірім сұрамады деп ойлайсың?


Топтық жұмыс

1-топ:Түсіндір

1. Мәулен қарияға неліктен көмектескендігі туралы өз ойларын айту.

а) Мәулен өз кінәсін мойындағандықтан көмектесті.

ә) Сашаның атасы болғандықтан көмектесті.

б) Мәулен кімге де болса көмектесер еді.


2-топ: Түсіндір

Қарияның Мәуленді «көргендінің аты көргенді-ау» дегенін қалай түсінесің?


3-топ: «Бағала» айдары

Мәулен осы сөзге лайықты деп ойлайсың ба? Не себепті.


4-топ: «Жұбын тап» әдісі

Автордың суреттеуі бойынша кейіпкерлер портреті қайсысы болуы мүмкін?


Жұптық жұмыс

Мәтіндегі негізгі ойды білдіріп тұрған мақал-мәтелді дауыс ырғағымен ерекшелеп оқы.

  • Жаманға шөп батады, жақсыға сөз батады.

  • Жақсылық қылсаң, бүтін қыл.

  • Жаман дос-көлеңке.

  • Еңбегің қатты болса,

Жегенің тәтті болады.


«Бір ауыз сөз» әдісі

Әңгімеден қандай ой түйдің?



Суреттер бойынша әңгімелейді.








Мәліметтерге сүйеніп автор туралы әңгімелейді.



Бейнежазбамен танысады.


Оқу түрін қолданады.







Болжам жасайды.






Стикерларға ойларын жазып, іледі.







Топпен жұмыс жасайды.
























Жұппен жұмыс жасайды.








Әңгімені қорытындылайды.


Дескриптор:

-сурет бойынша әңгімелейді-1 ұ.

-жағымсыз қылықтар туралы пікірін айтады-1 ұ.
















Дескриптор:

-оқиғаның дамуына болжам жасайды -1 ұ.




Дескриптор:

- берілген сұраққа өз ойларын жазады-1 ұ.





Дескриптор:

-көмектесу себебін анықтап, түсіндірме береді -1 ұ.

-сөздің мағынасына түсіндірме береді-1 ұ.

-ікейіпкердің іс-әрекетін бағалайды -1 ұ.

-автордың суреттеуі бойынша кейіпкерлерді табады-1 ұ.









Дескриптор:

-негізгі ойды білдіріп тұрған мақалды анықтайды- 1 ұ.







презентация









https://youtu.be/bp9MROs6was



































.



















Кесте,

маркер










Сабақтың соңы

2 мин

Кері байланыс


Үй тапсырмасы: «Адамгершілік» тақырыбына мақал-мәтелдер жаз.

Кері байланыс береді.

ҚБ баға қойылады.

Білім қоржыны, түсті асықтар











































Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім

Менің Отаным – Қазақстан

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 4

қатысқаны: қатыспағаны

Сабақтың тақырыбы:

21 Уақыт-біздің құндылығымыз

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

4.2.3.1 Шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу

4.2.9.1 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету

Сабақтың мақсаттары

Өлеңнің негізгі ойын анықтай отырып, автордың ойын мәтін деректерін мысалға келтіре отырып дәлелдейді. Ақпаратты сызба түрінде бере алады.

Құндылық

Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік: адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезңі

«Менің сабаққа дайындығым» смайлдар әлемінде


«Елші» әдісі

«Шал мен бала» мәтінінің мазмұнын әр топқа барып мазмұндау.

Мақалды жалғастыр

«Адамгершілік» тақырыбына жазып келген мақал-мәтелдерді жатқа айтады.





Мәтін мазмұнын әңгімелейді.


Қб «Жарайсың!»



Дескриптор:

-мәтін мазмұнын әңгімелейді-1 ұ.

-мақал –мәтелдерді жатқа айтады-1 ұ.


Смайлдар




Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау

«Біліміңді қолдан» әдісі


Ойыңмен бөліс

Уақытты тиімді пайдаланып жүрсің бе?



«Зигзаг» әдісі

1-қадам: Өлең тақырыбы мен авторын анықтау

2-қадам: Автордың өмірбаянымен танысу

3-қадам: Автор шығармашылығымен танысу

4-қадам: Сөздікпен жұмыс

Махрұм – бос қалу, құр қалу

Медресе – ислам дінін оқытатын орта және жоғары оқу орны

Шен алу – дәреже, атақ алу

5-қадам: Сұраққа жауап бер

- Өлеңдегі кейіпкер не үшін өкінеді?

-Ақынның сұрағына қалай жауап берер едіңдер?


Тыңдалым

Абайдың он бесінші қарасөзінен


Оқулықпен жұмыс

Қарасөзді түсініп оқу


Топтық жұмыс

Сұраққа жауапты кесте, сызба түрінде бейнелеп көрсетіңдер.

Ақын айтқан «орынды істерге» не жатады?

«Баянсыз, бағасыз іске» не жатады?


Бағала


Қорытындыла

Бұл мәтіндердегі негізгі ойды бір сөйлеммен айт.







Тұжырымдарға пікір танытады.







Сұраққа жауап береді.


Тапсырмаларды орындайды.












Бейнежазбаны тыңдайды.


Оқу түрін қолданады.


Топпен жұмыс жасайды.




Қорытынды жасайды.









Ойын тұжырымдап айтады.




Дескриптор:

-тұжырымдарға өзіндік пікір танытады-1 ұ.






Дескриптор:

-өз ойымен бөліседі-1 ұ.

Дескриптор:

-өлең тақырыбымен, авторымен танысады;

-автордың өмірбаянымен танысады-1 ұ.

- сұраққа жауап береді-1 ұ.







Дескриптор:

-сұраққа жауапты кесте, сызба түрінде бейнелейді-1 ұ.

Дескриптор:

- диаграмма бойынша қорытынды жасайды-1 ұ.





Дескриптор:

-мәтіндердегі негізгі ойды бір сөйлеммен айтады-1 ұ.




презентация










Оқулық






















сызба










Соңы

Кері байланыс «Жетістік баспалдағы»әдісі

Үйге тапсырма: өлеңді жаттау

Кері байланыс береді.






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ