6- сынып қазақ тілі мен әдебиетінен
сабақ жоспары
Пән
|
Қазақ тілі мен
әдебиеті 19.01.2023
ж
|
Мұғалімнің
аты-жөні
|
Бекбулатова
Р.Ф.,Сейткасымова Қ.С.
|
оқулық
|
Қазақ тілі 6- сынып
Алматы «Мектеп» -2018
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Жер астындағы
қызықты оқиғалар
|
Оқу
мақсаты:
|
6.1.2.1 - тыңдалған мәтіннің негізгі
мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды
анықтау;
6.5.1.5 - етістіктің шақтарының (жедел
өткен шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда
қолдану;
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
- тыңдалған мәтіннің негізгі
мазмұнын түсінеді, негізгі және қосымша ақпараттарды
анықтайды;
- етістіктің шақтарының (жедел
өткен шақ) қызметін біледі, ауызша және жазба жұмыстарда
қолданады;
|
|
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Сабақтың
басы
Тіл
дамыту
сұрақтары
Білу
Жаңа
сабақ
ЕРЕЖЕ!!!
Сабақтың
ортасы
Жазылым
Бекіту:
|
Ұйымдастыру кезеңі
:
1.Оқушылармен амандасып,
сабаққа даярлықтарын тексеру.
2. Психологиялық
ахуал.
«Жүректен жүрекке» әдісі.Оқушылар шеңберге
тұрып,өздері қалаған сыныптастарына жүректі үлестіру арқылы
бір-бірлеріне жақсы тілектер
айтады.
Әрбір жылы сөз оқушыларды бір-бірімен достастырады,сабырлы
болуға,денсаулығын сақтауға,көңілін көтеруге септігін
тигізеді.
3. "Ыстық орындық"
әдісі бойынша тіл дамыту
сұрақтарына жауап беру.
-Бір аптада неше күн
бар?
-Апта аттарын кім
айтады?
-Үйге қандай тапсырма
берілді?
-Бір айда неше күн
бар?
-Қазір қай
ай?
-Ауа райы
қандай?
-Бүгін аптаның қай
күні?
-Қыс айларын
атаңдар.
Сабақтың
мақсаттарымен таныстыру:
Тақырып бойынша жаңа
сөздерді қайталау:
егін
ору-собирать
урожай
дәнді
төгу-выгрузка
зерна
көмір-уголь
тілгілеп-жіктеу-раздробить
тиеп
беру-загрузить
қалақ-совок
кенші-шахтер
қазу-копать
Мәтінмен мен
жұмыс:
1.97-бет,2-тапсырма.Мәтінді түсініп,оқу.Сұрақтарға жауап
беру.
2.96-бет,3-тапсырма.Мәтіннен негізгі ақпаратты
анықтау.
3.95-бет,Жедел өткен шақ
ережесін қайталау.
4.
98-бет,2-тапсырма. Мәтіндегі
етістіктерді тауып,жедел өткен шаққа айналдырып
жазу.
5.98-бет,5-тапсырма.Мәтіндегі қарамен берілген сөйлемдердің қай шақта тұрғанын
айтыңдар.2 етістікті жедел өткен шаққа айналдырып, жекеше,көпше
түрде жіктеу.
|
Тақырып бойынша жаңа сөздерді
сөздік дәптерге жазып алу.
Қ/бағалау
«Бас
бармақ» әдісі
|
Сабақтың
соңы
Рефлексия
|
Бағалау
критерийлері
|
Дескриптор
|
балл
|
Тыңдалған мәтіннің негізгі
мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды
анықтау;
Етістіктің шақтарының (жедел
өткен шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда
қолдану;
|
- мәтінді
түсініп,оқиды;
|
1
балл
|
-сұрақтарға жауап
береді;
-
негізгі ақпаратты
анықтайды;
-жедел өткен шақ ережесін
біледі;
- жедел өткен шақты ауызша және
жазба жұмыстарда қолданады;
Барлығы:
|
2
балл
2
балл
1
балл
4балл
10
балл
|
Бүгін кім канша
......%
жұмыс
жасады?
Мен ........
% жұмыс жасадым, өйткені .......
.
|
Ашық микрофон”
әдісі
|
|
Үй
тапсырмасы:
98-бет,2-тапсырма жазбаша орындау,95-бет,ережені
қайталау.
|
|
Тапсырмаларды жазбаша
орында.
-
1-тапсырма. 96 бет
.2-тапсырма. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап
беріңдер.
1.А.Машановтың фантастикалық
кітабы қалай аталады?
2.Шығарманың басты
кейіпкерлері кімдер?
3.Кімдер жарасты әлеміне
қызығушылық танытады?
4.А.Машановтың еңбегінде не туралы
суреттеледі?
2. 2-тапсырма. Берілген
етістіктерді ауыспалы осы шақта,жедел өткен шақта
жаз.
Басып,ұшырып,тазартып,төгіп,жинап,көрсетіп.
3.Ұшырып етістігін жедел өткен шақта
жікте.
Қаңтардың он
тоғызы
Сынып
жұмысы
Жер астындағы қызықты
оқиғалар
Тіл дамыту
сұрақтары:
-Бір аптада неше күн
бар?
-Апта күндерін кім
айтады?
-Үйге қандай тапсырма
берілді?
-Бір айда неше күн
бар?
-Қазір қай
ай?
-Ауа райы
қандай?
-Бүгін аптаның қай
күні?
-Қыс айларын кім
атайды?
Жаңа сөздерді
қайталау:
егін
ору-
дәнді
төгу-
көмір-
тілгілеп-жіктеу-
тиеп
беру-
қалақ-
кенші-
қазу-
Мәтінмен мен
жұмыс:
1.97-бет,1-тапсырма.Мәтінді
түсініп,оқу.
2.96-бет,3-тапсырма.Сұрақтарға жауап
беру,негізгі ақпаратты
анықтау.
Мәтін бойынша
сұрақтар:
1.Мәтін не
туралы?
2.Қазақстандағы қандай кен
орындарды білесің?
3.Қандай мамандар жер астында жұмыс
істейді?
4.Тау комбайны не істейді?
5.Келешекте сен кім болғың
келді?
3.95-бет,Жедел өткен шақ ережесін
қайталау
4.
98-бет,5-тапсырма. Мәтіндегі етістіктерді
тауып,қай шақта тұрғанын анықтау.
5.Берілген етістіктерді
жедел өткен шақ етістікке айналдырып, жекеше,көпше түрде
жіктеу.
Суреттеген,анықтау
Рефлексия
Бүгін кім канша
......% жұмыс
жасады?
Мен ........
% жұмыс жасадым, өйткені
....... .
Үй
тапсырмасы:
98-бет,2-тапсырма жазбаша
орындау,95-бет ережені
қайталау.