Жиембет жырау

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жиембет жырау

Материал туралы қысқаша түсінік
материал мұғалімдерге көмектеседі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ: Жырау Жиембет Бортоғашұлы (XVII ғасыр)

Мектеп: №19 ЖОББМ.

Күні: 04.10.18

Мұғалімнің аты – жөні:Иманәлиева Меңдігүл.

Сынып: 7 «г»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:


7.Т/Ж 2: Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау.


Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады:Шығармадағы кейіпкерлерге өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап эссе жаза алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысын талдай алады.

Кейбір оқушылар орындай алады: Гуманистік тұрғыдан талдау жасай алады.

Бағалау критерийлері

Жетістік критерийлері

Алдыңғы оқу:

Ескерткіштердің тарихи көркемдік құндылығы (6-9)

Жоспар:




Жоспарланған уақыт:

Мұғалімнің қызметі:

Оқушының қызметі:

Бағалау түрлері.

Сабақтың басы

(7 минут)































Сабақтың ортасы

23 минут


















































Сабақтың соңы

10 минут

Мұғалім оқушылармен амандасады.

Психологиялық сабаққа дайындық, яғни оқушылардың көңіл күйін сабаққа икемдеумақсатында, «Жырау», « Хан», «Батыр» болып үш топқа бөлінеді.


Үй тапсырмасын тексеру.«Кезбе тілші» әдісі бойынша оқушылардан үй тапсырмасы сұралады.



Жаңа тақырып

Жиембет жырау Бортоғашұлы XVIғасырдың соңғы ширегі, XVII ғасырдың алғашқы жартысында өмір сүрген.Алшын руын ежелден билеген ірі феодалдар тұқымынан шыққан Жиембет Еңсегей бойлы Ер Есімнің Кіші жүздегі ел басқарушы биі, әскербасы батыры қызметін атқарады.Жиембет әсіресе 1620 жылы ойраттармен арада шыққан соғыста қазақтардың жауды ойсырата жеңуіне мұрындық болады. 1627 жылы Қазақ Ордасы құрамынан бөлініп, өз алдына тәуелсіз хандық құрғысы келген Ташкент ханы Тұрсынның көтерілісін басу кезінде де Жиембет елеулі роль атқарады. Ол жыраулық поэтикалық көрнекті өкілерінің бірі. Ол «Еңсегей бойлы Есім хан» атанған өз заманында ерекше билікке ие болған Ер Есімнің әскербасы батырларының бірі әрі жорықшы жырауы болған.Сондықтан Жиембет жырау толғауларының шығуы Есім хан есімімен байланысты айтылады.



1-тасырма

«Серпілген сауал» әдісі.

1.Жиембеттің арғы атасы кім?

2.Жиембет жыраудың халық арасына кең тараған жырларының бірі?

3.Жиембет жырау қай ғасырлар аралығында өмір сүрген?

4.Жиембет өз заманында қай ханның кеңесшісі болды.

5.Жыраудың әкесінің есімі кім?

6.Жиембет жырау қай рудан шыққан?

7.Жиембет батыр 1620 жылы қай тайпамен соғысты.

8.Жыраудың інісінің есімін атаңыздар?


2-тапсырма «Ой шоғыры» әдісі бойынша тапсырмаларды орындайды.

1 топ Жырауға эссе жазу.

2 топ 4 жол өлең шығару.

3 топ Кластер құру.





3-тапсырма


«Алғыс хат» әдісі бойынша батырға өз алғыстарын жазады.









4-тапсырма.

«Қорамса қоржыны» әдісі арқылы бүгінгі өткен тақырып бойынша оқушылар сұрақтарын жазып қоржынға салады.


Смайлик арқылы бағалау.


Үйге тапсырма: «Жиембет жырауға» мінездеме жазып келу.Жыраудың жырынан үзінді жаттап келу.












Кері байланыс: «Жыршының жырлары»











Рефлексия.«Жинақтау» сабақтан алған қызықты ақпаратын жазады.





«Жырау», «Хан», «Батыр» болып топқа бөлініп отырады.Әр топ өздерінің топ атаулары бойынша мәлімет қарастырып отырады.

«Кезбе тілші» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасы сұралады.






Оқушылар жаңа тақырыппен танысып,түсінік қалыптастырады. Тапсырмаларды орындауға дағдыланады.Оқушылар өз ойларын жинақтап, түсінік қалыптастырады.
















1-тасырма

«Серпілген сауал» әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар қойылып, жауабы алынады.

1.Алау батыр

2.«Еңсегей бойлы Ер Есім» жыры

3.XVIXVII ғасырлар аралығында өмір сүрген.

4.Есім ханның кеңесшісі.

5.Бортоғаш.

6.Алшын руынан шыққан.

7.Ойраттармен

8.Жолымбет


2-тапсырма«Ой шоғыры» әдісі бойынша тапсырмаларды орындайды.

1 топ Жырауға эссе жазу. Оқушылар өз ойларымен бөліседі.

2 топ Жырауға өлең шығарады.

3 топ Кластер құрады.


3-тапсырма

«Алғыс хат» әдісі бойынша батырға өз алғыстарын жазады. Мыс:Жыршы әрі батыр ата сізге деген алғысымыз шексіз.Сіз біздің елімізді, жерімізді қорғадыныз.Көптеген ерлік көрсете білдіңіз.Әдебиеттімізге де өз үлесіңізді тигіздіңіз.



4- тапсырма

«Қорамса қоржыны» әдісі арқылы бүгінгі өткен тақырып бойынша оқушылар сұрақтарын жазып қоржынға салады.Тақтаға шығып әр бір оқушы таңдап алған сұрақтарына жауап береді.


«Жиембет жырауға» мінездемежазып келеді.

Жыраудың жырынан үзінді жаттап келеді.










Кері байланыста оқушылар сурет қиындылардының артына бүгінгі сабақтан не білді және нені білгісі келеді? Туралы жазады сурет қиындыларын құрастырады.






Оқушылар тақтаға ілуді тұрған суретке стикер жапсырады. Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.

Оқушыларды «таңба» арқылы бағалап отырмын.












Оқушылар қол шапалақтау арқылы бағаланып отырады.




Shape1































Смайликтер арқылы бағаланып отырады.




















Стикерлер таратылады, оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерін жазады.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
13.12.2018
1529
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі