2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Жобалық жұмыс

Жобалық жұмыс

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлықоқушыларбілетінболады: Бағдарламалық қамтамасыз етудің өмірлік циклінің кезеңдерін Кемдегенде БҚЕ ӨЦ-нің төртмоделін білуі керек Жобалық қызмет бойынша қалай есеп жазу керек; бағдарламау жүйелері мен тілдерді классификациялау және оларды жобаны орындау кезіндетаңдау. Оқушылар істей алады: БҚЕ ӨЦ –ға мысалдар келтіреді Жобалық қызмет бойынша есепжазу Оқушыларкомпьютерлікжобалардақолданылатынзерттеулердіңәртүрлімоделдерітуралытүсінікалады
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:


Мектеп:

7.3А Жобалық жұмыс

Мұғалімнің аты - жөні: Калкеева

Күні/сынып:













Қатысушылар саны/қатыспағандар:













Сабақтың тақырыбы: «Жоба құжаттамасы»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.4.1.1Өңделіп жатқан жобаның интерфейсін жасаудағы талаптарды орындау

Сабақтың мақсаты

Барлықоқушыларбілетінболады:

Бағдарламалық қамтамасыз етудің өмірлік циклінің кезеңдерін

Кемдегенде БҚЕ ӨЦ-нің төртмоделін білуі керек

Жобалық қызмет бойынша қалай есеп жазу керек; бағдарламау жүйелері мен тілдерді классификациялау және оларды жобаны орындау кезіндетаңдау.

Оқушылар істей алады:

БҚЕ ӨЦ –ға мысалдар келтіреді

Жобалық қызмет бойынша есепжазу


Оқушыларкомпьютерлікжобалардақолданылатынзерттеулердіңәртүрлімоделдерітуралытүсінікалады

Жетістік критерийі

  • бағдарламау тілдері мен бағдарламау жүйелерінің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын зерттейді;

  • Бағдарламау тілдерінің артықшылқтары мен кемшіліктерін салыстырады;

  • Бағдарламау тілдерін жүйелейді;

Тілдік мақсаттары


Оқушылар біледі:

Жобалық қызмет бойынша қалай есеп жазу керек; бағдарламаужүйелері мен тілдерді классификациялау және оларды жобаны орындау кезінде таңдау.

Оқушылар істей алады:

Бағдарламау жүйесінен бағдарламау тілін айыра алады; әртүрлі бағдарламау тілдерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды; жобалық қызмет бойынша есеп жазады.


Пәндік лексика және терминология:


Ақпараттық модель


InformationModel

Декомпозиция


decomposition

Бағдарламанықамтамасызетудізерттеумоделі

softwaredevelopmentmodel


Бағдарламанықамтамасызетудіңөмірлікциклі

softwarelifecycle


Бағдарламанықамтамасызетудіңмодельдеуэтаптары

Stagesofsimulationsoftware


Хат/диалогүшін пайдалы сөйлемшелер:

Бағдарламау тілі – бұл …

Бағдарламау жүйесіне келесілер кіреді…

Бағдарламау тілі келесілер бойынша жүйеленеді …

Менің жобамның тақырыбы, мақсаты және міндеттері….


Құндылықтарға баулу

  • Өмір бойы оқу;

  • Құрметтеу;

  • Ынтымақтастық.

Пән аралық байланыс

Тарих.

АКТ қолдану дағдылары

ЖК – да жұмыс істеу дағдысы.

Бастапқы білім

Бағдарламау тілдері туралы алдында алған білімдері.




Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған қызмет


Ресурстар



Сабақтың басы






5-7 мин








































Орындауға 10 мин










18-20 мин

Жаңа тәсілдер модулі



































21-40 мин

Критикалық ойлау модулі














































CLIL















2сабақ




41- 55 мин

Модуль

Талантты және дарындыларды оқыту












56-65 мин







66-80 мин


Ұйм. сәт.Сәлемдесу. Видео қарау

https://www.youtube.com/watch?v=OfgfnZZdMlI#t=18

https://www.youtube.com/watch?v=VOLDxbcuGjc

Видеода көргендеріңіз туралы не айта аласыз?

Мына екі суретте не көрсетілген?

Слайд 1

(Жұптықжұмыс)

Келесі жағдайлар үшін ұқсас этаптарды ұйымдастырыңдар және көрсетіңдер:

-түскі ас дайындау,

-үй жұмысын дайындау

- Үйді жинау (

- үйде жөндеу жұмысын жүргізу

Оқушылар мұны әртүрлі көзқараста көрсетуі мүмкін: анасы мұны қалай көреді, шын мәнісіндеқалай, бұлқалайболуыкерек.

Сабақта біз не туралысөйлесеміз?


Кілттік сөйлемдер: БҚЕ өмірлік циклы. Функцияның графигі ретінде БҚЕ –нің өмірлік циклдың этаптарын (К)берілген суретке ұқсастрып көрсетіңіз.


Карточкалардың көмегімен классты 4 топқа бөлу. (БҚЕ өмірлік цикл моделдерінің кесілген суреттері)

Каскадты, спиральды, итерациялық,прототиптеу(түпүлгісіналу). Әрбір сурет 3 бөлікке бөлінген.

Сөйтіп, енді жобаны қалай құру керектігін үйренеміз. Өйткені біз кейде істегенімізді өзгертіп жатамыз, немесе дұрыстау үшін бір «қадам» артқа қайтамыз. Сендердің міндеттерің топтар бойынша келесі тақырыптарға постер жасау немесе презентация дайындау:

БҚЕ – нің ҚАНДАЙ ЗЕРТТЕУ МОДЕЛДЕРІ БАР?


Оқушылар бұл моделдер туралы білмегендіктен, оларға осы моделдерді анықтап, келесі жоспар бойынша постер құрау керек деген тапсырма беріледі:

  1. ӨЦ моделдерін анықтау

  2. Бұл моделдің плюстары мен минустары.

Ағылшын тілінде кілттік терминдердің аудармасын жазу (CLIL)


1 топ Спиральды модель


  1. ӨЦ спиральдықмоделінанықтау

  2. Бұлмодульдыңплюстары мен минустары.

Ағылшын тілінде кілттік терминдердің аудармасын жазу (CLIL)




2 группа Каскадты модель


  1. ӨЦ каскадты моделін анықтау

  2. Бұл модульдың плюстары мен минустары.

Ағылшын тілінде кілттік терминдердің аудармасын жазу (CLIL)


3 группа

Итерациондық модель


  1. ӨЦмоделінанықтау

  2. Бұлмодульдыңплюстары мен минустары.

Ағылшын тілінде кілттік терминдердің аудармасын жазу (CLIL)

4 топ

Прототиптеу (түпнұсқасыналу)

  1. ӨЦ моделінанықтау

  2. Бұлмодульдыңплюстары мен минустары.

Ағылшын тілінде кілттік терминдердің аудармасын жазу (CLIL)

Әрбір топ ортаға шығып ӨЦ моделінің түрі бойынша презентация көрсетеді.

Келесі жағдайлар үшін этаптарды көрсетеді:

-түскі ас дайындау (1 топ)

-үй жұмысын дайындау (2 топ)

- үйді жинастыру (3 топ )

Әрбір топқа өз презентациясын қорғауға: 4 мин.

(мақсаты: дивергенттік ойлауды дамыту)


Қорытындылау: Стратегия Карусель.

Схемаға байланысты әрбір топтан «спикерлер» басқа топқа олардың ӨЦ БҚЕ бір моделі туралы айтады

2Shape4 Shape3 Shape2 Shape1

4

3

2

1

.ӨЦ қандай этаптары бар


Shape6 Shape5



(ФБ) Жазбаша формативтік бағалауды орындайды

Интерактивт ітақта

https://www.youtube.com/watch?v=OfgfnZZdMlI#t=18


Сабаққа презентация «БҚЕ ӨЦ моделдері»

(слайд 1-2)













https://www.google.kz/url?sa=t&rct=

18 Қараша 2020
2609
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі