Материалдар / Жүгіріп келіп және бір орында ұзындыққа секіру техникасын үйрету.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жүгіріп келіп және бір орында ұзындыққа секіру техникасын үйрету.

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдермен оқушыларға
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қазан 2020
336
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Page 1

Ұзақ мерзімді жоспардың 1-бөлім:

5.1 Жүгіру, секіру, лақтыру дағдыларын
қалыптастыру.
Мектеп:
Күні: Мұғалім аты жөні: Жұмалықызы Ұлболсын
СЫНЫП: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы
Сабақ 5-6
Жүгіріп келіп және бір орында ұзындыққа секіру техникасын үйрету
Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту
мақсаттары
5.1.2.1 - қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы
реттілігін білу және орындау

Сабақ мақсаты
оқушыларға жүгіріп келіп, ұзындыққа секіру тәсілін үйрету, көрсеткіштерімен
таныстыру;
Аяқ бұлшық еттерінің, буындарының секіруде атқаратын жұмыстарын түсіндіру.
Жүгіру техникасы.
Бір орыннан секіру техникасы.
Ұшу және орнығу
Бағалау критериі
Оқушы жүгіру алдын дайындықты дұрыс орындай білсе
Жүгіру барысында қол-аяқ қозғалысын үйлесімділігін қадағаласа
Бір орыннан секіру фазаларын білсе
Жүгіріп барып секіріп түсу фазасын білсе
Ұшу және орнығу әдіс-тәсілдерін білсе
Сабақтың тілдік мақсаты
Негізгі сөздер мен фразалар: секіру, жүгіру, ұшу, орнығу.
Құндылықтар Жеңіл атлетика сабағы барысында бір-біріне деген құрмет көрсетуі және ынтымақтастық
артады.
Пәнаралық байланыс Сабақ барысында қозғалыс кезінде кететін күш - қуат физика пәнімен, дұрыс тыныс алу
және қалыпқа келу биология пәнімен байланысты.
Алдыңғы білім
4-сынып Жеңіл атлетика.
Жоспар
Жоспарланған
уақыт

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Дерек көздер
0 – 8 минут








Ынтымақтастыру атмосферасын орнату. Оқушыларды сапқа тұрғызу,сәлемдесу.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру.
Миға шабуыл. Оқушыларға сұрақтар беріледі:
 Секірудің қандай түрлерін білесіңдер?
 Секіру бойынша олимпиада чемпиондарынан кімді білесіңдер? (Ольга Рыпакова).

Постермен жұмыс. Оқушыларға үш қарғып секіруден Олимпиада чемпионы Ольга
Рыпакованың олимпиада ойындарында көрсеткен өнерінен үзінді беріледі. Белгіленген
уақытта постерге Ольга Рыпакова жетістікке қалай жеткендігі туралы өз ойларын сатылап
жазып шығады.

Жалпы дене жаттығулары:







Постер, маркерлер


Page 2





9-15 минут

Жүру бағытында орындалатын жаттығулар:
1.Екі қолды жоғары,аяқтың ұшымен жүру.
2.Екі қол белде,өкшемен жүру.
3.Қол желкеде,жартылай отырып жүру.
4.Қол тізеде,толық отырып жүру.
Жүгіру бағытында орындалатын жаттығулар:
1.Тізені жоғары көтеріп жүгіру.
2. Өкшені жамбасқа лақтырып жүгіру.
3.Аяқтың басын алға сілти жүгіру.
5.Сол қапталмен қолды артқа айналдыра жүгіру..
6.Оң қапталмен қолды алға айналдыра жүгіру.

Бейнефильм:
https://www.youtube.co
m/watch?v=hy_pDEt1Q
1Y

16-36 минут

















Негізгі бөлім.
Ұзындыққа екпіндеп секіру төрт сатыға бөлінеді:
1) Екпін. Екпін керекті жылдамдықты жинап алу үшін қажет. Екпін алғаннан кейін
секіруші жүгіріп жылдамдық алады. Мұндағы жүгіру адымдық жүгіру деп
аталады. Секіруші өзінің әр жүгіру адымын, қозғалысын қадағалау керек және
жүіріп келе жатып оң, солға қозғалмай түзу жүгіру керек, адымы өте кең болу
керек.

2) Итерілу. Итерілуге жақындағанда секіруші соңғы 3-4 адымдық жылдамдығын
көбейту керек. Белгіленген сызыққа келгенде секіруші сызықтан аспай бар
екпінмен жерге түсу үшін ұшады.



3) Ұшу. Секіруші белгіленген сызықтан екпін алып
секіргеннен кейін ұшу кезеңі басталады. Ұшу кезінде
секіруші өзін бір қалыпта ұстап, мүмкіндігінше алысқа
жерге түсудің тәсілдерін орындайды.
Ұшу кезеңінде тәсілдерді үш түрге бөліп қарауға
болады:
1) ұшу кезінде бір аяқты бүгу



2) ұшу кезінде екі аяқты бүгу


3) ұшу кезінде екі аяқты
қайшыландыру, яғни
ұшып бара жатқанда екі аяқты
ауада кезек-кезек сермеу


Ұшу кезіндегі тәсілдер - секірушінің қаншалықты ұзындыққа секіретінін

көрсететін шешуші тәсілдер.



Ысқырық, секундомер








Page 3

4) Жерге түсу. Бұл секірудегі соңғы тәсіл,
секірушінің қанша ұзындыққа секіргенін көрсетеді.
Жерге түсу кезінде екі аяқтың тізесін
жазады, иықты, кеудені алдыға қарай бүгіп,
екі қолды төмен немесе алға жібереді.





Жүгіріп келіп ұзындыққа секірудің көрсеткіштері:
ұлдар – 2,60м. («3»)
3,00м. («4»)
3,20м. («5»)
қыздар – 2,20м. («3»)
2,60м. («4»)
2,80м. («5»)

2. Оқушылар жаңа тақырыпты практика жүзінде көрсетеді. Оқушылар 2 топқа бөлінеді.
Топқа футболшылар мен олимпиада чемпиондарының суреттерін топтастыру арқылы
бөлінеді. 1-топ ұзындыққа секіру тәсілдерін үйреніп жатқанда, 2-топ секіртпе жіппен
секіреді.

3. Эстафета. «Кім алысқа секіреді?»
Шарты: 2 топ оқушылары кезекпе-кезек бір орында тұрып, ұзындыққа секіреді. Әр
оқушының секірген ұзындықтарын бормен белгілеп, соңғы оқушы секіргеннен кейін әр
топтағы барлық оқушының ұзындыққа секірген өлшемдері қосылады. Қай топтың
ұзындыққа секірген өлшемі көп, сол топ жеңіске жетеді.

4. Диалогтік әдіс. «Жетістікке қалай жетті? Әр топқа үш қарғып секіруден Олимпиада
чемпионы Ольга Рыпакованың суреті жабыстырылған плакат беріледі. Белгіленген уақытта
плакатқа Ольга Рыпакова жетістікке қалай жеткендігі туралы өз ойларын сатылап жазып
шығады.


.
Мұғалім оқушыларды өзінің төмендегі бағалау парақшасына бағалайды.
Секіру техникасын бағалау
ФИО Жүгіріп келіп
секіру,см
Бір орында тұрып
секіру, см
Ұшу және орнығу, см




Соңы
37- 40


Ой-толғаныс. «Синкуейн» әдісі – «Секіру». ( Оқушылар «секіру» тақырыбына 5 жолды өлең
құрастырады.)

Қосымша ақпарат


Page 4


Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету
үшін не істейсіз?

дамытуды қалай жоспарлайсыз?
Бағалау – оқушылардың оқуын
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс Денсаулық және
қауіпсіздік ережелері
АКТ сілтемелері






















Құндылықтар
 Барлық оқушылар; Жүгіріп келіп, ұзындыққа
секірудің әдістерін біледі.
 Оқушылардың көбісі; ұзындыққа секірудің
әдістерін практикада қолдана алады.
 Оқушылардың кейбірі: Өздерінің және
өзгелердің орындаған жаттығуларын
бағалайды, дамыту үшін ақыл кеңес береді
 бақылау, тыңдау, сұрақтар беру,
постермен жұмыс, бағалау
парағы арқылы

Сабақ барысында қозғалыс кезінде
кететін күш - қуат физика пәнімен, дұрыс
тыныс алу және қалыпқа келу биология
пәнімен байланысты.
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары
жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Оқыту ортасы қандай болды? Менің
бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге
асты ма?
Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана
алдым ба? Мен жоспарыма қандай
өзгерістер енгіздім және неліктен?
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз.
Сабағыңызға сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.













Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуді)
1:
2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйретуді)?
1:
2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты
білдім?


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!