Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі. Сюжеттік талдау
№2-сабақ
|
Білім беру ұйымының атауы: |
«Абай атындағы үш тілде оқытатын дарынды балаларға арналған мамандандырылған сыныптары бар мектеп» КММ |
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|
Бөлім: |
4-бөлім: Қиял мен шындық |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жарылкапова С.А. |
|
Күні: |
17.04.2024 жыл |
|
Сыныбы: 8 «А» |
Қатысушылар саны: 27 Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі. Сюжеттік талдау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау. (Т/Ж1) 8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу. (Т/Ж3) |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы Қызығу-шылықты ояту 8 мин . |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптасады. 2. Топқа бірігу. Сабақтың мазмұнына сай қазақ күйлерін тыңдатып, оларды анықтау арқылы 4 топқа бөледі
3. Үй тапсырмасымен жұмыс: Жүніс Сахиевтің өмір жолы мен шығармашылығы сұрақтар беріледі
|
Мұғалімнің нұсқаулығымен «Тілек айту» шаттық шеңберінде оқушылар бір-біріне жаңа күнге сәттілік тілеп, тілектерін айтады.
Білім алушылар сабаққа кіру билетін алады. Билетте жасырылған сөздер арқылы 4 топқа бөлінеді. 1-топ: Ай 2-топ: Күн 3-топ: Жұлдыз 4-топ: Жер Білім алушылар өткен сабақтағы «Жүніс Сахиевтің өмірі мен шығармашылығы. Фантастика жанры» тақырыбы бойынша топ болып бірлесіп сұрақтарға жауап береді. «Kahoot» ойын платформасы арқылы 7 тест сұрақтарына жауап бере отырып, топтармен жарысады. |
Сабақ барысында тапсырмаларға арналған дескрипторларға сәйкес оқушылар «Зымыран» әдісі арқылы өздерін бағалап отырады.
ҚБ: Дескриптор арқылы бағалау Барлығы – 1 балл -сұрақтарға бірлесіп жауап береді – 1 балл. |
А.Ақтанова, А.Жүндібаева, Л.Жұмекенова
ДК, интербелсенді тақта Бағалау парақтары
|
||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 2 мин
|
Қызығушылықты ояту. (Ұ) «Кинометафора» әдісі арқылы интербелсенді тақтамен айға қатысты бейнеролик көрсетіледі.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, сабақ тақырыбына болжам жасалғаннан кейін тақырыбы, мақсаты таныстырылады. |
Білім алушылар ғарышта түсірілген «Ай - жақыннан қарау - нақты дыбыс. HD» бейнеролигін көре отырып, сабақпен байланысын анықтайды, қойылған сауалға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен танысады.
|
ҚБ: Өз ойын білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Интербелсенді тақта, бейнеуреттер |
||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 15 мин
|
(ТЖ) «Youtube» порталы арқылы «Айдағы жасырынбақ. Қысқаша мазмұны» тақырыбында шығарманың фабуласы туралы бейнеролик көрсетіледі. Сюжеттік желісіне сай талқылау мақсатында 4 топқа 4 түрлі тапсырмасы беріледі.Тапсырма орындалып болған соң, кері байланыс ретінде шығарманың прологы мен эпилогы анықталады.Пролог – көркем шығарманың оқиға мазмұны мен оқырманға таныстыратын кіріспе бөлім. Шығарма идеясын түсіндіру. Эпилог – көркем шығарманы қорытындылайтын компонент.
Пролог - Мұғалімнің оқушыларға сауал қоюы. Балалардың айға сапар шеккенін айтуы. Эпилог – Әкенің балаларға айтқан сөзі. |
Білім алушылар топта бірлесе отырып, өздеріне берілген тапсырманы орындайды. «Ай» тобы: «Инфографика» әдісі арқылы бейнелер мен оқиғаларды шығарманың сюжеттік желісі бойынша құрастырады. «Күн» тобы: Шығарма желісі бойынша графикалық диктант құрастырады. Сұрақтарға «иә» немесе «жоқ» деп жауап беру керек. «Иә» деген жауапқа 30-да, «жоқ» деген жауапқа 10-ды белгілейді. «Жұлдыз» тобы: «321» әдісі бойынша шығарма мазмұны бойынша талдау жасайды. Шығарма бойынша 3 факт: 1._______________________ 2._______________________ 3. ______________________ Авторға туындаған 2 сұрақ: 1._______________________ 2._______________________ Қызығушылық танытқан 1 нәрсе: 1. _______________________ «Жер» тобы: «Шығарманы синтездеу» әдісі. Шығарманың сюжеттік желісін талдай отырып, автордың адамзат болашағы үшін толғанатын іс-әрекетімен келісу не келіспейтіндеріңді бес дәлелмен көрсетіңдер.
Тыңдалым және айтылым. Тапсырманы бірлесіп орындау барысында оқушының тыңдалым және айтылым қабілеті дамиды. |
ҚБ: Топтық бағалау Дескриптор арқылы Барлығы-4 балл. -топпен бірлесіп әрекет етеді – 1 балл; -тапсырма арқылы сюжеттік желіні талдайды – 1 балл; -прологты ажыратады – 1 балл; -эпилогты ажыратады – 1 балл. |
https://www.youtube.com/watch?v=gkW7vpMSeYA
Шығарма желісі бойынша көріністер белгіленген суреттер, қима қағаздар.
|
||||||||
|
8 мин |
Мұғалім түсіндірмесі. Тура және жанама мінездеудің айырмашылығы түсіндіріледі. Тура мінездеу кейіпкердің мінез-құлқын айнытпай, сол қалпында баяндайды. Жанама мінездеу оған қатысты құбылыстар мен заттарды суреттеу арқылы қаһарман бейнесін ашып көрсетеді. Білім алушыларға образға талдау жасауға құрылған кесте ұсынылады. |
(ЖЖ) Оқулықпен жұмыс. Топ ішінде білім алушылар жұптаса отырып әңгімеден негізгі кейіпкерлерді сипаттайтын тұстарын тауып, портреттерін жинақтайды. Кейіпкерлердің әңгімедегі ең маңызды әрекеттерін анықтап, жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкерлерге қатысты қорытынды жасайды.
Тапсырманы орындау барысында оқушының жазылым қабілеті дамиды. |
ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Дескриптор арқылы Барлығы-3 балл. -кейіпкерге мінездеме жазады-1 балл; - кейіпкердің ең маңызды үш әрекетін анықтайды-1 балл; -анықталған ақпараттар негізінде кейіпкер туралы ой қорытындысын 2 сөйлеммен жеткізеді-1 балл. |
ДК, интербелсенді тақта
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||||
|
8 мин |
Тақырып бойынша білім алушылардың қорытынды шығаруына бағытталған тапсырма беріледі
Кері байланыс: Автордың осы әңгімесі арқылы оқырманға айтпақ болған ойы қандай? |
(Ж) «А,В,С» әдісі Білім алушылар топ ішінде А – сұрақ қоюшы, В – жауап беруші, С – бақылаушы рөліне бөлінеді. Бақылаушы қажетті жерлерін түртіп алып, талқылау соңында толық болмаса толықтырып, қорытынды шығарады. Тыңдалым және айтылым. Тапсырманы бірлесіп орындау барысында оқушының тыңдалым және айтылым қабілеті дамиды. |
ҚБ: Дескриптор арқылы бағалау Барлығы-2 балл. - тақырып төңірегінде сұрақ қояды/жауап береді/ қорытынды шығарады – 1 балл; - рөлінен ауытқымайды – 1 балл. |
Слайд |
||||||||
|
Қорытын-дылау 4 мин |
Рефлексия «Ғаламшар» әдісі Сабақтан алған әсерлерін бөліседі.
Үйге тапсырма: «Таза болса табиғат – аман болар адамзат!» тақырыбында әлеуметтік желілер арқылы үндеу жариялау. |
Сабақ бойынша өз көңіл-күйлерін білдіріп, «Көңілсіздік», «Рахаттану», «Белгісіздік», «Қуаныш» ғаламшарларына зымырандарын (бағалау парақтарын) орналастырады.
Үй тапсырмасын белгілеп алады.
|
Білім алушылардың өзін-өзі бағалау парағына сай, сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалау.
|
|
ТАПСЫРМАЛАР БОЙЫНША ДЕСКРИПТОРЛАР
|
Тапсырма түрі |
Дескрипторлар |
Балл |
|
Топтық жұмыс Үй тапсырмасын тексеру «Kahoot» ойын арқылы тест |
|
1 балл |
|
Топтық жұмыс Шығарманың сюжеттік желілерін, пролог пен эпилогты анықтау |
|
1 балл 1 балл 1 балл 1 балл |
|
Жұптық жұмыс Кейіпкерлер образына талдау |
|
1 балл 1 балл 1 балл |
|
Жеке жұмыс «А,В,С» әдісі |
|
1 балл 1 балл |
|
Барлығы |
10 балл |
|
ГРАФИКАЛЫҚ ДИКТАНТ ТАПСЫРМАСЫ
ОҚУШЫЛАР «ИӘ», «ЖОҚ» ЖАУАПТАРЫ БОЙЫНША СЫЗБА СЫЗЫП ШЫҒАДЫ
1. «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі фантастикалық тақырыпқа жазылған. (Иә)
2. Шығармада кейіпкерлер саны көп (Жоқ, бас-аяғы 5 кейіпкердің аты аталады)
3. Шығармада табиғи құбылыстарға шолу жасалады (Иә. Айдағы таңның атуы, күннің батуы, ауа-райының -200ге дейін суытуы туралы айтылады)
4. Бас кейіпкерлер айда жасырынбақ ойнағандарына өкінді (Иә. Өйткені әкесінің әңгімесінен соң мұнда енді жасырынбақ ойнамайықшы, жерге қайтқан соң ойнайық деді)
5. Мерген мен Сартай достарын айға саяхаттауға шақырды (Жоқ)
6. Мергеннің әкесіне балалардың жасырынбақ ойнағаны туралы әңгімесі ұнады (Жоқ, әкесі айдағы көлеңкенің қоюлығы Айдағы атмосфераның жоқтығынан, айдың бұрынғы тіршілік иелері атмосфераны ластағанан айтып береді және Жердегі табиғаттың болашағына тазалықпен қарауға шақырды)
7. Жасырынбақ ойнау туралы ұсынысты айтқан – Мерген еді (Жоқ, Сартай айтады)
8. «Айда серуендейміз деп жүріп бір-бірімізді жоғалтып алсақ» деген үрейлі ой Мергеннің ойы (Иә)
9. Шығармада өліара кезі – Ай Күн мен Жердің арасындағы уақыт деп бейнеленеді. (Иә)
10. Әңгімеде ғылыми деректер келтірілген (Иә, балалар Айға түскендегі алғашқы құбылыс пен Мергеннің әкесінің сөзінен байқауға болады)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жүніс Сахиев "Айдағы жасырынбақ" 8-сынып
Жүніс Сахиев "Айдағы жасырынбақ" 8-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі. Сюжеттік талдау
№2-сабақ
|
Білім беру ұйымының атауы: |
«Абай атындағы үш тілде оқытатын дарынды балаларға арналған мамандандырылған сыныптары бар мектеп» КММ |
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|
Бөлім: |
4-бөлім: Қиял мен шындық |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жарылкапова С.А. |
|
Күні: |
17.04.2024 жыл |
|
Сыныбы: 8 «А» |
Қатысушылар саны: 27 Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі. Сюжеттік талдау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау. (Т/Ж1) 8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу. (Т/Ж3) |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы Қызығу-шылықты ояту 8 мин . |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптасады. 2. Топқа бірігу. Сабақтың мазмұнына сай қазақ күйлерін тыңдатып, оларды анықтау арқылы 4 топқа бөледі
3. Үй тапсырмасымен жұмыс: Жүніс Сахиевтің өмір жолы мен шығармашылығы сұрақтар беріледі
|
Мұғалімнің нұсқаулығымен «Тілек айту» шаттық шеңберінде оқушылар бір-біріне жаңа күнге сәттілік тілеп, тілектерін айтады.
Білім алушылар сабаққа кіру билетін алады. Билетте жасырылған сөздер арқылы 4 топқа бөлінеді. 1-топ: Ай 2-топ: Күн 3-топ: Жұлдыз 4-топ: Жер Білім алушылар өткен сабақтағы «Жүніс Сахиевтің өмірі мен шығармашылығы. Фантастика жанры» тақырыбы бойынша топ болып бірлесіп сұрақтарға жауап береді. «Kahoot» ойын платформасы арқылы 7 тест сұрақтарына жауап бере отырып, топтармен жарысады. |
Сабақ барысында тапсырмаларға арналған дескрипторларға сәйкес оқушылар «Зымыран» әдісі арқылы өздерін бағалап отырады.
ҚБ: Дескриптор арқылы бағалау Барлығы – 1 балл -сұрақтарға бірлесіп жауап береді – 1 балл. |
А.Ақтанова, А.Жүндібаева, Л.Жұмекенова
ДК, интербелсенді тақта Бағалау парақтары
|
||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 2 мин
|
Қызығушылықты ояту. (Ұ) «Кинометафора» әдісі арқылы интербелсенді тақтамен айға қатысты бейнеролик көрсетіледі.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, сабақ тақырыбына болжам жасалғаннан кейін тақырыбы, мақсаты таныстырылады. |
Білім алушылар ғарышта түсірілген «Ай - жақыннан қарау - нақты дыбыс. HD» бейнеролигін көре отырып, сабақпен байланысын анықтайды, қойылған сауалға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен танысады.
|
ҚБ: Өз ойын білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Интербелсенді тақта, бейнеуреттер |
||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 15 мин
|
(ТЖ) «Youtube» порталы арқылы «Айдағы жасырынбақ. Қысқаша мазмұны» тақырыбында шығарманың фабуласы туралы бейнеролик көрсетіледі. Сюжеттік желісіне сай талқылау мақсатында 4 топқа 4 түрлі тапсырмасы беріледі.Тапсырма орындалып болған соң, кері байланыс ретінде шығарманың прологы мен эпилогы анықталады.Пролог – көркем шығарманың оқиға мазмұны мен оқырманға таныстыратын кіріспе бөлім. Шығарма идеясын түсіндіру. Эпилог – көркем шығарманы қорытындылайтын компонент.
Пролог - Мұғалімнің оқушыларға сауал қоюы. Балалардың айға сапар шеккенін айтуы. Эпилог – Әкенің балаларға айтқан сөзі. |
Білім алушылар топта бірлесе отырып, өздеріне берілген тапсырманы орындайды. «Ай» тобы: «Инфографика» әдісі арқылы бейнелер мен оқиғаларды шығарманың сюжеттік желісі бойынша құрастырады. «Күн» тобы: Шығарма желісі бойынша графикалық диктант құрастырады. Сұрақтарға «иә» немесе «жоқ» деп жауап беру керек. «Иә» деген жауапқа 30-да, «жоқ» деген жауапқа 10-ды белгілейді. «Жұлдыз» тобы: «321» әдісі бойынша шығарма мазмұны бойынша талдау жасайды. Шығарма бойынша 3 факт: 1._______________________ 2._______________________ 3. ______________________ Авторға туындаған 2 сұрақ: 1._______________________ 2._______________________ Қызығушылық танытқан 1 нәрсе: 1. _______________________ «Жер» тобы: «Шығарманы синтездеу» әдісі. Шығарманың сюжеттік желісін талдай отырып, автордың адамзат болашағы үшін толғанатын іс-әрекетімен келісу не келіспейтіндеріңді бес дәлелмен көрсетіңдер.
Тыңдалым және айтылым. Тапсырманы бірлесіп орындау барысында оқушының тыңдалым және айтылым қабілеті дамиды. |
ҚБ: Топтық бағалау Дескриптор арқылы Барлығы-4 балл. -топпен бірлесіп әрекет етеді – 1 балл; -тапсырма арқылы сюжеттік желіні талдайды – 1 балл; -прологты ажыратады – 1 балл; -эпилогты ажыратады – 1 балл. |
https://www.youtube.com/watch?v=gkW7vpMSeYA
Шығарма желісі бойынша көріністер белгіленген суреттер, қима қағаздар.
|
||||||||
|
8 мин |
Мұғалім түсіндірмесі. Тура және жанама мінездеудің айырмашылығы түсіндіріледі. Тура мінездеу кейіпкердің мінез-құлқын айнытпай, сол қалпында баяндайды. Жанама мінездеу оған қатысты құбылыстар мен заттарды суреттеу арқылы қаһарман бейнесін ашып көрсетеді. Білім алушыларға образға талдау жасауға құрылған кесте ұсынылады. |
(ЖЖ) Оқулықпен жұмыс. Топ ішінде білім алушылар жұптаса отырып әңгімеден негізгі кейіпкерлерді сипаттайтын тұстарын тауып, портреттерін жинақтайды. Кейіпкерлердің әңгімедегі ең маңызды әрекеттерін анықтап, жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкерлерге қатысты қорытынды жасайды.
Тапсырманы орындау барысында оқушының жазылым қабілеті дамиды. |
ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Дескриптор арқылы Барлығы-3 балл. -кейіпкерге мінездеме жазады-1 балл; - кейіпкердің ең маңызды үш әрекетін анықтайды-1 балл; -анықталған ақпараттар негізінде кейіпкер туралы ой қорытындысын 2 сөйлеммен жеткізеді-1 балл. |
ДК, интербелсенді тақта
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||||
|
8 мин |
Тақырып бойынша білім алушылардың қорытынды шығаруына бағытталған тапсырма беріледі
Кері байланыс: Автордың осы әңгімесі арқылы оқырманға айтпақ болған ойы қандай? |
(Ж) «А,В,С» әдісі Білім алушылар топ ішінде А – сұрақ қоюшы, В – жауап беруші, С – бақылаушы рөліне бөлінеді. Бақылаушы қажетті жерлерін түртіп алып, талқылау соңында толық болмаса толықтырып, қорытынды шығарады. Тыңдалым және айтылым. Тапсырманы бірлесіп орындау барысында оқушының тыңдалым және айтылым қабілеті дамиды. |
ҚБ: Дескриптор арқылы бағалау Барлығы-2 балл. - тақырып төңірегінде сұрақ қояды/жауап береді/ қорытынды шығарады – 1 балл; - рөлінен ауытқымайды – 1 балл. |
Слайд |
||||||||
|
Қорытын-дылау 4 мин |
Рефлексия «Ғаламшар» әдісі Сабақтан алған әсерлерін бөліседі.
Үйге тапсырма: «Таза болса табиғат – аман болар адамзат!» тақырыбында әлеуметтік желілер арқылы үндеу жариялау. |
Сабақ бойынша өз көңіл-күйлерін білдіріп, «Көңілсіздік», «Рахаттану», «Белгісіздік», «Қуаныш» ғаламшарларына зымырандарын (бағалау парақтарын) орналастырады.
Үй тапсырмасын белгілеп алады.
|
Білім алушылардың өзін-өзі бағалау парағына сай, сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалау.
|
|
ТАПСЫРМАЛАР БОЙЫНША ДЕСКРИПТОРЛАР
|
Тапсырма түрі |
Дескрипторлар |
Балл |
|
Топтық жұмыс Үй тапсырмасын тексеру «Kahoot» ойын арқылы тест |
|
1 балл |
|
Топтық жұмыс Шығарманың сюжеттік желілерін, пролог пен эпилогты анықтау |
|
1 балл 1 балл 1 балл 1 балл |
|
Жұптық жұмыс Кейіпкерлер образына талдау |
|
1 балл 1 балл 1 балл |
|
Жеке жұмыс «А,В,С» әдісі |
|
1 балл 1 балл |
|
Барлығы |
10 балл |
|
ГРАФИКАЛЫҚ ДИКТАНТ ТАПСЫРМАСЫ
ОҚУШЫЛАР «ИӘ», «ЖОҚ» ЖАУАПТАРЫ БОЙЫНША СЫЗБА СЫЗЫП ШЫҒАДЫ
1. «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі фантастикалық тақырыпқа жазылған. (Иә)
2. Шығармада кейіпкерлер саны көп (Жоқ, бас-аяғы 5 кейіпкердің аты аталады)
3. Шығармада табиғи құбылыстарға шолу жасалады (Иә. Айдағы таңның атуы, күннің батуы, ауа-райының -200ге дейін суытуы туралы айтылады)
4. Бас кейіпкерлер айда жасырынбақ ойнағандарына өкінді (Иә. Өйткені әкесінің әңгімесінен соң мұнда енді жасырынбақ ойнамайықшы, жерге қайтқан соң ойнайық деді)
5. Мерген мен Сартай достарын айға саяхаттауға шақырды (Жоқ)
6. Мергеннің әкесіне балалардың жасырынбақ ойнағаны туралы әңгімесі ұнады (Жоқ, әкесі айдағы көлеңкенің қоюлығы Айдағы атмосфераның жоқтығынан, айдың бұрынғы тіршілік иелері атмосфераны ластағанан айтып береді және Жердегі табиғаттың болашағына тазалықпен қарауға шақырды)
7. Жасырынбақ ойнау туралы ұсынысты айтқан – Мерген еді (Жоқ, Сартай айтады)
8. «Айда серуендейміз деп жүріп бір-бірімізді жоғалтып алсақ» деген үрейлі ой Мергеннің ойы (Иә)
9. Шығармада өліара кезі – Ай Күн мен Жердің арасындағы уақыт деп бейнеленеді. (Иә)
10. Әңгімеде ғылыми деректер келтірілген (Иә, балалар Айға түскендегі алғашқы құбылыс пен Мергеннің әкесінің сөзінен байқауға болады)
шағым қалдыра аласыз






















