Сабақтың тақырыбы: Сайын Мұратбеков «Жусан иісі» 17.01.19 ж
Сабақтың мақсаты: а) Шығарманың идеясын, тақырыбын ашқыза отырып, шығарманы құрылысына қарай талдатуә) тақырыпты меңгерту арқылы ақыл – ойларын, ой - өрістерін, тіл байлықтарын дамытуб) адамгершілікке, бауырмалдыққа, достыққа, мейірімділікке тәрбиелеу
Сабақ түрі: сайыс сабақ
Сабақ әдісі: аралас сабақ
Көрнекілігі: Суреттер
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі Класс ішін топқа бөлу
ІІ Автор үшін алты сұрақ 1) Сайын Мұратбеков қай жылы, қай жерде дүниеге келд? (1936 жылы Талдықорған өңірі Қапал ауданы, Қоңыр ауылында дүниеге келген)
2) Қай жылы қай оқу орнын бітірді? ( 1971 жылы Мәскеудегі М. Горький атындағы Әдебиет институтын)
1) «...Сайын өзіне ғана тән тапқырыптық, жанрлық, стильдік даралығы, ерекше сөз нақышы, ашық үні, өзіндік бояуы бар шығармаларымен танылды» деп пікір айтқан кім? (Мырзатай Серғалиев)
2) Қай салада қызмет етті (Мұғалім)
ІІІ топқа 1) Жазушының ең алғаш шығармалары қай жылы жарияланды? (1954жылы)
2) Ел арасына тараған қандай шығармаларын білесіңдер?(Жабайы алма,Ауыл оты,Қылау)
ІІІ Шығарма құрылысына талдау
1.
Басталуы. Соғыс кезінде әжесі мен Аянның ауылға
көшіп келуі .
2. Байланысуы. Аян
мінезінің жайлылығы арқасында ауыл балаларымен тез тіл
табысады.
3. Дамуы. Аянның әжесі
қайтыс болып, оны Бапай атты туысы қасына
алады
4. Шиеленісуі. Аянның
тобығын тайдырып алуы. Бапайдың Аянға немқұрайлы қарауы.
5. Шарықтау шегі. Майдандағы
әкесінен қара қағаздың келуі.
6. Шешімі. Аянның
ауылдағы достарымен қимай қоштасып, қаладағы балалар үйіне
жіберілуі.
У. Кейіпкерлерге талдау
1 – топқа: Аянға мінездеме Аян -ақкөңіл, ақылды. Алғашқы күннен-ақ бұрыннан таныс адамдай сіңісіп кетті.Аян-зерек. Бірінші күннен-ақ зеректігімен, алғырлығымен танылады.Аян-ұстамды, төзімді. Басына түскен қайғыға мойымай, қажыр-қайратпен көрете білді.Аян-бұзық емес. Себебі ешкіммен төбелескен жоқ.
2 – топқа: Аянның портреті жазу
3 – топқа: Жағымды – жағымсыз кейіпкерлерді ажырату
УІ Рольдік ойындар
Шығармалардан үзінді оқимын. Оқушылар қай кейіпкерлердің қашан, қай жерде айтқанын табады.
1) - Әй, анау кім ,ей? (Садықтың Аянды ең алғаш атыспақ ойнап жүргенде көрген кезі)
2) – Барлық әріптерді неге тезірек үйретпейді екен? (Аянның мектепке барып жүргендегі сөзі)
1) - Үйбай, бетім –ай, бұ дүбірлеген не десем, мыналар екен ғой (Бапайдың кемпірінің ертегі тыңдап отырған балаларға айтқан сөзі)
2) – Тұра ғ ой. Мына жарты күрешкідегі сүтті Аянға апарып берейін (Есікбайдың анасы, Аянды Тұражан сабап тастағанда сүт апарып беретін кезі )
1) – Иә, неге келдіңдер , балалар? (Аян аяғын салдыруға барған дағы Асылдбек шалдың айтқан сөзі)
2) - Әй, жетпегірлер , тұрыңдар! (Тұражанның жер жырту науқанындағы балаларға көрсеткен қорлығы)
УІІІ Пікірлесу бөлімі
-
Автор повесті неге «Жусан иісі» деп атады?
-
Аян ертегісінің «Бір жетім бала болыпты » деп басталуының себебі неде?
-
Аян ертегіні көп айтады, бірақ неге мазмұны толық берлімейді?
Венн диаграмма
|
Сол кездегі жетім балалар |
Қазіргі кездегі жетім балалар |
|
1 Жоқшылықтан 2 Соғыс салдарынан жетім қалды |
1 Тәрбиесіздіктен 2 Ата – анасының құқығынан айырылған балалар 3. тастанды балалар |
Үйге тапсырма «Баяғыда бір жетім бала болыпты...» тақырыбында ертегі құрастыру
Автор повесті неге «Жусан иісі» деп атады?
Аян ертегісінің «Бір жетім бала болыпты » деп басталуының себебі неде?
Аян ертегіні көп айтады, бірақ неге мазмұны толық берлімейді?
|
Сол кездегі жетім балалар |
Қазіргі кездегі жетім балалар |
|
|
|
1) - Әй, анау кім ,ей?
2) – Барлық әріптерді неге тезірек үйретпейді екен?
3) - Үйбай, бетім –ай, бұ дүбірлеген не десем, мыналар екен ғой
4) – Тұра ғ ой. Мына жарты күрешкідегі сүтті Аянға апарып берейін
5) – Иә, неге келдіңдер , балалар?
6) - Әй, жетпегірлер , тұрыңдар!
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жусан иісі 8сынып
Жусан иісі 8сынып
Сабақтың тақырыбы: Сайын Мұратбеков «Жусан иісі» 17.01.19 ж
Сабақтың мақсаты: а) Шығарманың идеясын, тақырыбын ашқыза отырып, шығарманы құрылысына қарай талдатуә) тақырыпты меңгерту арқылы ақыл – ойларын, ой - өрістерін, тіл байлықтарын дамытуб) адамгершілікке, бауырмалдыққа, достыққа, мейірімділікке тәрбиелеу
Сабақ түрі: сайыс сабақ
Сабақ әдісі: аралас сабақ
Көрнекілігі: Суреттер
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі Класс ішін топқа бөлу
ІІ Автор үшін алты сұрақ 1) Сайын Мұратбеков қай жылы, қай жерде дүниеге келд? (1936 жылы Талдықорған өңірі Қапал ауданы, Қоңыр ауылында дүниеге келген)
2) Қай жылы қай оқу орнын бітірді? ( 1971 жылы Мәскеудегі М. Горький атындағы Әдебиет институтын)
1) «...Сайын өзіне ғана тән тапқырыптық, жанрлық, стильдік даралығы, ерекше сөз нақышы, ашық үні, өзіндік бояуы бар шығармаларымен танылды» деп пікір айтқан кім? (Мырзатай Серғалиев)
2) Қай салада қызмет етті (Мұғалім)
ІІІ топқа 1) Жазушының ең алғаш шығармалары қай жылы жарияланды? (1954жылы)
2) Ел арасына тараған қандай шығармаларын білесіңдер?(Жабайы алма,Ауыл оты,Қылау)
ІІІ Шығарма құрылысына талдау
1.
Басталуы. Соғыс кезінде әжесі мен Аянның ауылға
көшіп келуі .
2. Байланысуы. Аян
мінезінің жайлылығы арқасында ауыл балаларымен тез тіл
табысады.
3. Дамуы. Аянның әжесі
қайтыс болып, оны Бапай атты туысы қасына
алады
4. Шиеленісуі. Аянның
тобығын тайдырып алуы. Бапайдың Аянға немқұрайлы қарауы.
5. Шарықтау шегі. Майдандағы
әкесінен қара қағаздың келуі.
6. Шешімі. Аянның
ауылдағы достарымен қимай қоштасып, қаладағы балалар үйіне
жіберілуі.
У. Кейіпкерлерге талдау
1 – топқа: Аянға мінездеме Аян -ақкөңіл, ақылды. Алғашқы күннен-ақ бұрыннан таныс адамдай сіңісіп кетті.Аян-зерек. Бірінші күннен-ақ зеректігімен, алғырлығымен танылады.Аян-ұстамды, төзімді. Басына түскен қайғыға мойымай, қажыр-қайратпен көрете білді.Аян-бұзық емес. Себебі ешкіммен төбелескен жоқ.
2 – топқа: Аянның портреті жазу
3 – топқа: Жағымды – жағымсыз кейіпкерлерді ажырату
УІ Рольдік ойындар
Шығармалардан үзінді оқимын. Оқушылар қай кейіпкерлердің қашан, қай жерде айтқанын табады.
1) - Әй, анау кім ,ей? (Садықтың Аянды ең алғаш атыспақ ойнап жүргенде көрген кезі)
2) – Барлық әріптерді неге тезірек үйретпейді екен? (Аянның мектепке барып жүргендегі сөзі)
1) - Үйбай, бетім –ай, бұ дүбірлеген не десем, мыналар екен ғой (Бапайдың кемпірінің ертегі тыңдап отырған балаларға айтқан сөзі)
2) – Тұра ғ ой. Мына жарты күрешкідегі сүтті Аянға апарып берейін (Есікбайдың анасы, Аянды Тұражан сабап тастағанда сүт апарып беретін кезі )
1) – Иә, неге келдіңдер , балалар? (Аян аяғын салдыруға барған дағы Асылдбек шалдың айтқан сөзі)
2) - Әй, жетпегірлер , тұрыңдар! (Тұражанның жер жырту науқанындағы балаларға көрсеткен қорлығы)
УІІІ Пікірлесу бөлімі
-
Автор повесті неге «Жусан иісі» деп атады?
-
Аян ертегісінің «Бір жетім бала болыпты » деп басталуының себебі неде?
-
Аян ертегіні көп айтады, бірақ неге мазмұны толық берлімейді?
Венн диаграмма
|
Сол кездегі жетім балалар |
Қазіргі кездегі жетім балалар |
|
1 Жоқшылықтан 2 Соғыс салдарынан жетім қалды |
1 Тәрбиесіздіктен 2 Ата – анасының құқығынан айырылған балалар 3. тастанды балалар |
Үйге тапсырма «Баяғыда бір жетім бала болыпты...» тақырыбында ертегі құрастыру
Автор повесті неге «Жусан иісі» деп атады?
Аян ертегісінің «Бір жетім бала болыпты » деп басталуының себебі неде?
Аян ертегіні көп айтады, бірақ неге мазмұны толық берлімейді?
|
Сол кездегі жетім балалар |
Қазіргі кездегі жетім балалар |
|
|
|
1) - Әй, анау кім ,ей?
2) – Барлық әріптерді неге тезірек үйретпейді екен?
3) - Үйбай, бетім –ай, бұ дүбірлеген не десем, мыналар екен ғой
4) – Тұра ғ ой. Мына жарты күрешкідегі сүтті Аянға апарып берейін
5) – Иә, неге келдіңдер , балалар?
6) - Әй, жетпегірлер , тұрыңдар!
шағым қалдыра аласыз













